Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8749
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004
Salutare,

Am si o intrebare pentru cei care au facut rezervari prin booking.com
Am facut rezervare mai demult la hotelul acesta din thassos http://www.booking.c.../george.ro.html dar nu vad specificat nicaieri daca accepta si plata cash.
Eu as prefera plata cash dar pot si prin card

#8750
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

 someone, on 03 august 2013 - 08:45, said:

Am facut rezervare mai demult la hotelul acesta din thassos http://www.booking.c.../george.ro.html dar nu vad specificat nicaieri daca accepta si plata cash
Nu as vrea sa te dezamagesc, dar...esti sigur ca Hotelul George e varianta ideala pt voi?  [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/scratchchin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cunosc amplasarea lui si trebuie sa iti spun ca este pozitionat in cea mai aglomerata zona a Limenariei (in zona comerciala).
Exista si un bar la parterul hotelului, cu muzica buna si destul de frecventat de turisti... niste super-market-uri...
Ideea era ca acolo e o forfota si un zgomot permanent, fiind si soseaua care duce la port.

Ma rog...cum credeti voi... Daca nu va deranjeaza cele descrise mai sus, atunci lucrurile vor fi ok!

Si, ca sa revin la intrebarea ta, nu cred ca "s-a inventat" pana acum loc in Grecia care sa nu accepte cash-ul (mai degraba "stramba" din nas cand te vad ca platesti cu cardul).

Eu va urez vacanta placuta! Posted Image

Edited by alinuta123, 03 August 2013 - 09:09.


#8751
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 someone, on 03 august 2013 - 08:45, said:

Salutare,

Am si o intrebare pentru cei care au facut rezervari prin booking.com
Am facut rezervare mai demult la hotelul acesta din thassos http://www.booking.c.../george.ro.html dar nu vad specificat nicaieri daca accepta si plata cash.
Eu as prefera plata cash dar pot si prin card

Intrebi de fapt daca cer sau nu avans?

Ca plata cash la fata locului n-o sa o refuze nici un hotel/pensiune/vila/studio/apartament.

#8752
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

 someone, on 03 august 2013 - 08:45, said:

Eu as prefera plata cash dar pot si prin card

Mergi linistit asa le place grecilor fosnetul bancnotelor Posted Image si nu numai lor .
Asta sa fie ultima grija a ta .

#8753
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
AMR 23 :D

#8754
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009
AMR 24 zile!!!!! Insula draga, mi-e dor de tine!!!!!
Posted Image

#8755
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Draguta si fataiala de colo-colo cu Vasilis. Marea era agitata, am mers catre sud-vest, am innotat, ne-am intors pe o hula deranjanta catre NE, am trecut de Giola si ne-am oprit la Arsansas. Cu ocazia asta am vazut Arsansas si Livadi. Pe aici am gasit pe forum una dintre ele ca fiind Arhangelou sau ceva de genul, nu e adevarat. Alta pauza pt inot si pescuit, am luat cel mai mare biban si toata lumea a capatat un rand de ouzo. Dragut. Dupa-amiaza, plaja pe un no-name langa Kinira.
Ah, era sa uit: pt soferii bucuresteni, stim toti dupa cum virati la Arcul de Triumf ca nu puteti tine banda, dar chiar si intrare pe contra-sens? Ieri unul, azi altul, credeau ca au soseaua doar pt ei. Nu uitati ca toti ne dorim o vacanta placuta!

Edited by fanelul, 03 August 2013 - 19:23.


#8756
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 fanelul, on 03 august 2013 - 19:16, said:

ne-am oprit la Arsansas. Cu ocazia asta am vazut Arsansas si Livadi. Pe aici am gasit pe forum una dintre ele ca fiind Arhangelou sau ceva de genul, nu e adevarat.
Ba da, e adevarat. Numele s-a schimbat in functie de cum se cheama taraba amplasata acolo. Archangelou vine de la manastirea de langa. Livadi scrie acum pe cosmelia aia. S-a mai numit si "The Field" parca.

Grecii nu sunt prea consecventi cu denumirile locurilor. Sunt extrem de frecvente cazurile in care acelasi loc sau aceeasi localitate are nume diferite (numele vechi si numele pentru turisti de exemplu). Chiar si "capitala" actuala a Thassos-ului (Limenas) se cheama "Thassos" pentru turisti. Sau Golden Beach/Skala Panagia/Akti nu-mai stiu-cum.

Edited by Seb, 03 August 2013 - 20:32.


#8757
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Imagini din croaziera
1- Manastirea Arh. Mihail, de jos
2 pirates' parking
3-Arsanas beach
4- Livadi beach

 Seb, on 03 august 2013 - 20:31, said:

Ba da, e adevarat. Numele s-a schimbat in functie de cum se cheama taraba amplasata acolo. Archangelou vine de la manastirea de langa. Livadi scrie acum pe cosmelia aia. S-a mai numit si "The Field" parca.

Grecii nu sunt prea consecventi cu denumirile locurilor. Sunt extrem de frecvente cazurile in care acelasi loc sau aceeasi localitate are nume diferite (numele vechi si numele pentru turisti de exemplu). Chiar si "capitala" actuala a Thassos-ului (Limenas) se cheama "Thassos" pentru turisti. Sau Golden Beach/Skala Panagia/Akti nu-mai stiu-cum.

Mda, posibil, Kekes beach de fapt se numeste Skidia, Kekes cica este proprietarul...

Attached Files


Edited by fanelul, 03 August 2013 - 20:58.


#8758
ella06

ella06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 07.03.2010
Se anunta o noapte linistita,sunt din nou pe terasa vilei chinuindu-ma cu internetul telefonului,de la taverna din apropiere se aude muzica...azi am fost pe varf de Ypsarion,in sfarsit mi-am realizat visul,abia astept sa va pun pozele facute cu atata drag,a fost o zi fara pic de norisori,cald rau si apa la fel,marea cuminte,fara valuri in Golden...numai ganduri de bine pentru cei de aici de la care am invatat si aflat multe si carora le datorez respectul meu.

#8759
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
La plimbare intr-o seara prin Limenas incheiata cu o ora in Aqua, unde serveste si o ospatarita din Timisoara. Bafta

Attached Files



#8760
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007
'Neata tuturor!

Eu am propus pentru astazi urmatorul Peisaj al zilei: http://forum.softped...try13585962  
Sper sa va placa si sa avem succes cu el, aratand tuturor doar unul din motivele din cauza carora iubim aceasta insula!  Posted Image

Edited by alinuta123, 04 August 2013 - 08:41.


#8761
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 fanelul, on 03 august 2013 - 19:16, said:

Draguta si fataiala de colo-colo cu Vasilis. Marea era agitata, am mers catre sud-vest, am innotat, ne-am intors pe o hula deranjanta catre NE, am trecut de Giola si ne-am oprit la Arsansas. Cu ocazia asta am vazut Arsansas si Livadi. Pe aici am gasit pe forum una dintre ele ca fiind Arhangelou sau ceva de genul, nu e adevarat. Alta pauza pt inot si pescuit, am luat cel mai mare biban si toata lumea a capatat un rand de ouzo. Dragut. Dupa-amiaza, plaja pe un no-name langa Kinira.
Ah, era sa uit: pt soferii bucuresteni, stim toti dupa cum virati la Arcul de Triumf ca nu puteti tine banda, dar chiar si intrare pe contra-sens? Ieri unul, azi altul, credeau ca au soseaua doar pt ei. Nu uitati ca toti ne dorim o vacanta placuta!
stai linistit, ca nu soferii bucuresteni sunt problema Thassosului.

#8762
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Pe la orele 9:00 pe plaja Aliki, pana sa vina "agitatii"...

O fi ea, filmarea din 2011, dar am inteles de la cei intorsi de curand ca si acum este la fel... Dupa orele 11:00 nu mai ai loc sa respiri.

E bine, 7600 vizualizari, ma laud cu asta... nu de alta dar stiam ca va e dor de insula si de Aliki.

Enjoy!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_Mkv1p3erg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8763
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Si zici ca la 11 ajung 'agitatii'? Si noi care la 11-11.30 o intindem....
Slujba in biserica Arh. Mihail (latura de obicei inchisa publicului) si cateva ore de plaja enervante la Potos. Super aglomeratie, la plecare a trebuit sa ocolim ca sa putem iesi catre taverne, Mamaia, ce mai (mai putin piti, muzici, baldachine si jet ski sau cum s-or numi alea de le promoveaza mazare).
Mielul de la Stelios=must have, niciodata nu am mancat asa bun! Theologos merita 1 ora de plimbare, mai ales dupa masa, m-am minunat la muzeu cate chestii avem in comun, mai ales cele legate de bautura (cazani-cazan de tuica, rachiu-rachii, samd).

Edited by fanelul, 04 August 2013 - 15:37.


#8764
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Urmarind vremea probabila am constata ca pe Thassos in septembrie nu va fi prea bine
Thassos
http://www.accuweath...?monyr=9/1/2013
Oare se poate schimba prognoza.....in bine

#8765
geo13star2000

geo13star2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.04.2007
Nu mi-am facut nici o rezervare bazandu-ma pe faptul ca anul trecut ( am stat in Kinira) erau destule locuri de cazare. dar perioada incepea de la 25 august.
Acum vrem sa plecam pe 9 august si am inceput sa intru in panica deoaree nu gasesc locuri  pe rezervari.
Preferam coasta de est. Dupa cum am vazut anul trecut erau sute de casute de inchiriat in Panagia, Potamia. Chiar sa nu gasim ?

#8766
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 dannek, on 04 august 2013 - 17:21, said:

Urmarind vremea probabila am constata ca pe Thassos in septembrie nu va fi prea bine
Thassos
http://www.accuweath...?monyr=9/1/2013
Oare se poate schimba prognoza.....in bine

de ce nu e bine?apa calda si afara caldut...perfect

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate