Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Sa construim o casa - Rezistenta

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2201 replies to this topic

#775
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Multumesc Septimiu. Imi ramasesera cateva bare de 16 pentru partea de sus la dimensiuni mai mici. Pana la urma am ales sa cumpar alte bare pentru a respecta intocmai proiectul si pentru a nu face jontari.

#776
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

 septimiu80, on 11th May 2011, 21:23, said:

jos in stalp si sus in camp
din 3 doar cele de sus  si doar cu zona de jontare la lo/4 nu langa stalp.

As fi spus de improbabilitatea de a ajunge o casa sa lucreze in postelastic; si chiar si asa un 60fi cu etrierii indesiti ar lucra bine in orice situatie ....dar nu spun  :)



Intrebare capcana: Cum e mai bine sa se faca jontarea? Bara lipita de bara, sau cu un mic spatiu intre ele?

#777
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
depinde de scoala pe care ai terminat-o. Aia de la isc si multi diriginti te iau la fuga daca le expui problema cu jotarea la 2-3cm barele intre ele si cred ca isi pun niste capacele in urechi cand incerci sa le explici ca jontarea se face prin intermediul betonului nu prin sarmulitele alea dintre fiare, si ca maresti suprafata de contact intre armatura si beton daca faci asa....

Edited by septimiu80, 13 May 2011 - 06:57.


#778
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
salutare.   Am turnat niste stalpi beton armat 32/38 cm ,vreo 8,  am decofrat ieri unul dupa 3 zile si mi se pare cam devreme .....pe vremea asta e ok dak ii mai las vreo 2, 3 zile ?

#779
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
in mod normal nu ar trebuii sa ai probleme cu niste stalpi turnati acum 3 zile, mai ales ca ieri au fost 28grade si nici azi nu a fost tocmai frig

#780
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010

 septimiu80, on 17th May 2011, 19:53, said:

in mod normal nu ar trebuii sa ai probleme cu niste stalpi turnati acum 3 zile, mai ales ca ieri au fost 28grade si nici azi nu a fost tocmai frig
asa am crezut si eu , dar ideea e k nu prea bate soarele acolo unde sunt , e umbra ....sunt cam fragili la colturi ....uscarea era mai buna in aer liber ,dar nu cred k ar fi probleme dak ii mai las vreo 2 zile.....??

#781
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006
Uscarea betonului nu e totuna cu intarirea. Ba chiar dimpotriva, daca se usuca nu se mai intareste. Priza betonului se face doar in prezenta apei.

#782
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Asa cum spune si Edi, fragilitatea la colturi  dupa 3 zile poate fii o problema de udare, adica mai bine ai uita stalpii aia fara sa-ti faci griji ca ii poti inmuia. Se intaresc cu cat ii uzi mai mult.

Edited by septimiu80, 18 May 2011 - 07:03.


#783
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
Erau destul de umezi la decrofare , chiar i-am udat ieri pe cei doi decofrati......m-a deranjat k s-au desprins din colturi cateva bucati 1, 2 cm

#784
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
am mai desfacut azi unul si arata ok .... cred k m-am grabit putin cu ceilalti doi

#785
omiocaoe

omiocaoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.05.2002
Ziua buna boieri mari!

As vrea sa incep constructia de anul viitor a unei case la tara. Doar parter. Tavan din lemn, podea din beton. Sa umplu spatiul de sub placa de baza ori s-o las suspendata pe fundatie? A existat o chestie acolo pe care am demolat-o. Nu avea deloc fundatie, era din bete legate cu sarme si umpluta cu argila amestecata cu paie. Din anii 60 mi-a zis proprietarul.
Am citit discutia de pana acum si am vazut ca stiti despre ce e vorba.
Ma intereseaza, cam la ce bani s-ar duce fundatia locuintei din schita si cat metal e nevoie sa bag in ea. Adancime de fundare in jur de 1m. O sa inalt casa cu minim 50 cm peste cota zero. Ma bate gandul sa suprainalt si terenul de jur imprejur cu vreo 10 cm, lat 1m, peste care sa torn trotuar din beton.

PS. toate informatiile sunt in scop informativ. Port deja discutii cu un proiectant, dar am senzatia ca ce-mi recomanda el e mult supradimensionat. Daca voi veti avea pareri mai apropiate de ale mele o sa schimb proiectantul. Daca sunteti aproape de ce zice el... hmm.

Attached Files



#786
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Salutare.
1. Eu as face placa pardoselii asezata pe o umplutura bine compactata care are la partea de sus si un strat de pietris.
2. Pentru pretul unei constructii este important si ce fel de calitate vrea proprietarul de la casa lui. Pentru suprafata pe care am gasit-o in schita atasata de tine comparand cu un proiect asemanator pot zice ca pentru fundatii ar putea intra aproximativ 35-40 mc si 3500 kg de fier.

 Raul80_AG, on 18th May 2011, 11:06, said:

am mai desfacut azi unul si arata ok .... cred k m-am grabit putin cu ceilalti doi

Eu stiu ca stalpii daca sunt turnati pe vreme buna asa cum a fost zilele acestea pe la noi pot fi decofrati si dupa 2 zile.
Sa nu fi aparut problema din cauza compozitiei betonului. A fost adus de la statie sau a fost facut la fata locului?

#787
omiocaoe

omiocaoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.05.2002
Multumesc pentru raspuns. Dupa cum am zis, anul asta nu fac decat sa pregatesc cumva terenul. Cu un mai de vreo 20kg credeti ca suna acceptabil pentru a fi "bine compactat"? Si... cum elimin toata vegetatia de pe acel loc? Sa dau cu niste substante chimice puternice? Momentan n-am alta idee. Locul e plin de balarii si desi le tot tai, ies mereu altele. Ma gandeam sa "ard" toata amprenta casei cu o ceva luat de vreun magazin agricol. O ceva cu spectru cat mai larg.

PS. nenea proiectantu' vrea sa-mi armeze toata fundatia, din fundul santului pana la zid. Vreo 8 randuri x 2 buc, D14. Adica 16 fire in sectiune. Stalpii cu 4 fire. Acum n-am prea inteles cum se termina sus, la nivelul plafonului. Ce o sa tina inchegata structura sa nu se desfaca precum o floare, daca nu torn beton armat si la plafon. Cu omul am purtat o discutie de vreun ceas si am schitat doar niste chestii generale. Mai mult amplasamentul si aspectul. El pregateste o ceva, pe baza schitei mele. Si mai vedem.

#788
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010

 omiocaoe, on 20th May 2011, 10:52, said:

cum elimin toata vegetatia de pe acel loc? Sa dau cu niste substante chimice puternice?
Ierbicid total, pentru livezi.
PS. nenea proiectantu' vrea sa-mi armeze toata fundatia, din fundul santului pana la zid.

Faci un studiu geodezic si nenea ala i-ti va spune cum armezi fundatia.


#789
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
vreau si eu o lamurire:
vreau sa impart o camera mare in doua mai mici(20mp fiecare)
casa e veche si sunt la et1.
inainte a fost acolo zid de 15cm facut direct peste parchet(ce idioti!) din caramida plina...greu ca naiba
ce sa pun: caramida de 11,5 sau 20 grosime de la porotherm?
sau bca de 20cm?
inaltimea pana la grinda de beton este de 2,5 metri si lung de 3.2
cum ar trebui sa fac prinderile zidului nou cu celelalte laturi care sunt din caramida plina mica?
peste zid o sa vina rigips.

#790
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
din rigips.

#791
viosnarec

viosnarec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.04.2008
Buna seara,

Ma voi apuca peste doua saptamâni sa torn betonul la fundatie si elevatie.
Îmi puteti spune si mie cât timp trebuie asteptat pâna pot scoate cofragul din interior pentru a umple spatiul elevatiei si a turna planseul de la parter?

De asemenea, folosirea molozului de la o cladire demolata (tencuiala si resturi de caramida) pentru a umple spatiul elevatiei poate constitui o problema?

Multumesc

Auric?

Edited by viosnarec, 27 May 2011 - 21:39.


#792
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Am si eu o nelamurire, am un proiect pt o casuta  7 pe 7, parter. Casa este Amvic, are pe colturi 4 stalpi din 8 bare fi 14 ,9 stalpi de bordaj din 4 bare fi 14 si 2 stalpi pe centru din 6 bare fi 16 uniti sus printr-o grinda de 7 metri din 8 bare fi 16 (etrierii sunt din 10/10 sau 15/15).Casuta nu are placa peste parter ci doar aceasta grinda.
Intrebarea mea este daca grinda poate sta in aer 7 m fara nici un stalp, structuristul imi spune ca nu este nici o problema pt ca aceea grinda e foarte bine armata, dar mie mi se pare ciudat totusi.Voi ce parere aveti,ati mai vazut deschidere asa mare fara sprijim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate