Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sa construim o casa - Rezistenta

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2201 replies to this topic

#757
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

 proiectant_ctii, on 5th May 2011, 12:22, said:

In ceea ce priveste economisitul banilor daca pot sa dau un sfat. Oamenii poate ca nu ar trebui sa caute un inginer care are pretul cel mai mic la proiect, pentru ca de multe ori beneficiarul primeste un proiect-tip sau copy/paste din altul, facut cu ceva supraarmari generoase si va cheltui mai mult la executie. Asta doar ca o paranteza la ceea ce discutam in legatura cu economisirea.

Foarte corect. Numai ca nu prea poti stii dinainte daca proiectantul ieftin este unul bun care nu prea are lucrari, sau proiectantul scump face ce i-a facut "casutei_din_vis" de o costa dublu consolidarea acum.

#758
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

 blu_angel, on 5th May 2011, 19:02, said:

Foarte corect. Numai ca nu prea poti stii dinainte daca proiectantul ieftin este unul bun care nu prea are lucrari, sau proiectantul scump face ce i-a facut "casutei_din_vis" de o costa dublu consolidarea acum.
Am vazut si eu de curand un proiect la o casa nou in curs de executie in care stalpii trebuiau consolidati pentru ca grinzile erau mai rigide si cu ochiul liber se vedeau ca erau mai mari ca proportii decat stalpii. Nu mai spun ca erau si supraarmate intr-un mod grosolan, lucru ce ducea la necesitatea ca si stalpii sa fie armatii mai mult. De aici consumul aiurea de materiale.

#759
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am o casa batraneasca ce a avut un beci al carui planseu probabil ca s-a lasat iar peste el a fost turnat beton in mod repetat.
Problema e ca acum s-a lasat din nou, si pe langa faptul ca am o groapa din ce in ce mai mare in fata casei, se infiltreaza apa in fundatie pe langa perete (unde s-a crapat betonul).
Cum as putea sa scot tot betonul de acolo si sa refac beciul cu tot cu fundatie?

#760
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

 bogdan2011, on 7th May 2011, 22:07, said:

Am o casa batraneasca ce a avut un beci al carui planseu probabil ca s-a lasat iar peste el a fost turnat beton in mod repetat.
Problema e ca acum s-a lasat din nou, si pe langa faptul ca am o groapa din ce in ce mai mare in fata casei, se infiltreaza apa in fundatie pe langa perete (unde s-a crapat betonul).
Cum as putea sa scot tot betonul de acolo si sa refac beciul cu tot cu fundatie?

Ai cum sa faci o poza?
Sincer nu prea am inteles. Groapa din fata casei de ce exista? Acolo este beciul, sau beciul este sub casa?
Eventual o schita daca nu poti face poza. Solutii exista.

#761
ingerasul20

ingerasul20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2011
AS dori sa aflu si parerea voastra in ceea ce priveste necesarul de fier beton pt. o casa de  160 mp (amprenta la sol), fara beci cu o fundatie la 1.6 m. Un necesar aproximativ (stiu ca s ar trebuii niste calcule amanuntite si elaborate), dar asa la prima vedere... Poate cineva sa ma ajute?

#762
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Cu asa putine detalii nu se va hazarda nimeni sa spune ce si cat!
Marja de eroare e MARE.

#763
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

 ingerasul20, on 8th May 2011, 17:24, said:

AS dori sa aflu si parerea voastra in ceea ce priveste necesarul de fier beton pt. o casa de  160 mp (amprenta la sol), fara beci cu o fundatie la 1.6 m. Un necesar aproximativ (stiu ca s ar trebuii niste calcule amanuntite si elaborate), dar asa la prima vedere... Poate cineva sa ma ajute?


 blu_angel, on 9th May 2011, 04:05, said:

Dupa o statistica a proiectelor mele, media la suprafata ta ar fi in felul urmator:

Fundatie
Beton: intre 0.50mc si 0.60mc pe amprenta => 80mc ... 95 mc  (daca la tine 1.5 m este cat sapi in pamant, atunci se mai mareste cu ~10-20%)
Armatura : intre 55kg/mc si 75kg/mc  => intre 4.4t si 7.7t.
Suprastructura - pentru P+M (adica placa peste parter iar la mansarda structura din beton cu grinzi inclinate.)
Beton: intre 0.15mc si 0.17mc pe A construita => 48mc ... 57 mc
Armatura : intre 125kg/mc si 135kg/mc  => intre 6 t si 7.4t.

TOTAL BETON: 130 - 150 mc
TOTAL ARMATURA: 10.5 - 14.5 tone

Sa ne spui intr-un final cat ti-a iesit real si poate imi trimiti un PM ca tare curios sunt.


#764
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ingerasul20, on 8th May 2011, 17:24, said:

AS dori sa aflu si parerea voastra in ceea ce priveste necesarul de fier beton pt. o casa de  160 mp (amprenta la sol), fara beci cu o fundatie la 1.6 m. Un necesar aproximativ (stiu ca s ar trebuii niste calcule amanuntite si elaborate), dar asa la prima vedere... Poate cineva sa ma ajute?
Probabil în jur de 80 mc beton și undeva pe la 7 tone fier. Cărămidă aprox 40-45 mc. Depinde mult de arhitectura clădirii. Cu cât planul este mai decroșat, cu atât papă mai mult material, cu cât planul este mai dreptunghiular spre pătrat, cu atât papă mai puțin.

@blue_angel, sunt cam piperate concluziile tale...părerea mea.

Edited by paradigmatic, 09 May 2011 - 10:38.


#765
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

 paradigmatic, on 9th May 2011, 11:37, said:

Probabil în jur de 80 mc beton și undeva pe la 7 tone fier. Cărămidă aprox 40-45 mc. Depinde mult de arhitectura clădirii. Cu cât planul este mai decroșat, cu atât papă mai mult material, cu cât planul este mai dreptunghiular spre pătrat, cu atât papă mai puțin.

@blue_angel, sunt cam piperate concluziile tale...părerea mea.


Cu atat mai mult il rog sa nu uite sa ne spuna cat i-a iesit intr-un final.  :)
Are 320 mp construiti, dar nu P+1+M, ci P+M ... adica mai multe fundatii.

#766
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Pentru o scara de beton (parter-et1) este necesara fundatie armata separata sau este suficienta legarea armaturii scarii de armatura placii( cum dealtfel m-au sfatuit mesterii dar am impresia ca vor sa scape mai usor). Daca este necesara fundatia separata va rog sa-mi spuneti ce adancime trebuie sa aiba.
Multumesc.

#767
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

 ticusor, on 9th May 2011, 21:26, said:

Pentru o scara de beton (parter-et1) este necesara fundatie armata separata sau este suficienta legarea armaturii scarii de armatura placii( cum dealtfel m-au sfatuit mesterii dar am impresia ca vor sa scape mai usor). Daca este necesara fundatia separata va rog sa-mi spuneti ce adancime trebuie sa aiba.
Multumesc.

Da, trebuie sa aiba fundatie, dar fundatia respectiva poate sa fie si o grinda incastrata in doua grinzi paralele de fundatie. In nici un caz sa o incastrezi in placa.

Uite o armare tip.
Attached File  Scara_plot_Model.pdf   104.78K   279 downloads

#768
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Mersi mult de tot. Sa vezi ce-o sa-i trag de perciuni. Mai ales ca mi-au spus ca e suficient un singur rand de armatura. Iti raman dator.

#769
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

 ticusor, on 10th May 2011, 00:00, said:

Mersi mult de tot. Sa vezi ce-o sa-i trag de perciuni. Mai ales ca mi-au spus ca e suficient un singur rand de armatura. Iti raman dator.
Nu ii lasa fara sa faca fundatia scarii, dar mai ales pentru scarile exterioare care chiar daca par de neglijat fiind de 3-5 trepte pot fisura urat daca nu au fundatie cat de cat. De curand am vazut o scara din aceasta la exterior si care din cauza inghetului-dezghetului si a lipsei de fundatii adecvate era crapata la capat de trepte.

@paradigmatic: Pana la urma nu prea avem de unde sa stim daca acele cantitati ale lui blue_angel sunt piperate sau nu pentru ca dupa cum stiti si voi lipsesc multe date de luat in calcul. Oricum ce a recomandat este pe acolo, nu sunt diferente de 50% intre ce ati zis amandoi. :-)

#770
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 proiectant_ctii, on 10th May 2011, 08:01, said:

@paradigmatic: Pana la urma nu prea avem de unde sa stim daca acele cantitati ale lui blue_angel sunt piperate sau nu pentru ca dupa cum stiti si voi lipsesc multe date de luat in calcul. Oricum ce a recomandat este pe acolo, nu sunt diferente de 50% intre ce ati zis amandoi. :-)
Bag mâna-n foc până la cot că la o casă de 160 mp desfășurați pe 2 nivele, 80 parter și 80 etaj, 10 tone de fier și 130 mc cubi de beton sunt valori mirobolante. 14 tone fier, respectiv 150 mc beton sunt deja exhaustiv galactice.
Dacă e doar pe parter, nici atât.

Spun asta pt. că la o medie a caselor de 200 mp, 100 parter și 100 etaj, fără subsol, intră cam 8.5 tone fier, respectiv 105-110 meceuri beton...terasă sau-și cerdac inclus.

 ingerasul20, on 8th May 2011, 17:24, said:

AS dori sa aflu si parerea voastra in ceea ce priveste necesarul de fier beton pt. o casa de  160 mp (amprenta la sol), fara beci cu o fundatie la 1.6 m. Un necesar aproximativ
Colegul nostru a cerut date pt. o casă de 160 mp amprentă. Nu a specificat dacă are 1 etaj, 5 etaje ... etc.

Edited by paradigmatic, 10 May 2011 - 10:58.


#771
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Va zic cum e la mine, 68 amprenta, 138 mpc, 8 tone fier, 100 mc beton. P+1+pod.

#772
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006

 paradigmatic, on 10th May 2011, 11:57, said:

Bag mâna-n foc până la cot că la o casă de 160 mp desfășurați pe 2 nivele, 80 parter și 80 etaj, 10 tone de fier și 130 mc cubi de beton sunt valori mirobolante. 14 tone fier, respectiv 150 mc beton sunt deja exhaustiv galactice.
Dacă e doar pe parter, nici atât.

Spun asta pt. că la o medie a caselor de 200 mp, 100 parter și 100 etaj, fără subsol, intră cam 8.5 tone fier, respectiv 105-110 meceuri beton...terasă sau-și cerdac inclus.


Colegul nostru a cerut date pt. o casă de 160 mp amprentă. Nu a specificat dacă are 1 etaj, 5 etaje ... etc.

 ingerasul20, on 8th May 2011, 16:30, said:

As mai avea o intrebare: cam cat otel beton ar fi necesar pt. o constructie de 160 mp amprenta la sol, parter + mansarda?
Constructie fara beci, doar  fundatie la 1,5m.

Cine a spus ca la un P+1 de 160mp desfasurati intra 10 t de fier?

 bicosu, on 10th May 2011, 12:34, said:

Va zic cum e la mine, 68 amprenta, 138 mpc, 8 tone fier, 100 mc beton. P+1+pod.

Alte exemple concrete:
P+1 67 amp - 127 desf => 7776 kg / 70 mc,
P+1 (talpa nearmata) 72 amp - 150 desf 6500 kg / 71 mc.
P+1 (Amvic) - 113 amp - 215 desf 11632 kg / 132.6 mc
P+M - (talpa nearmata) 70 amp - 150 desf - 4852 kg / 62 mc

Conlcuzia? Faci media si rezultatul final variaza cu plus-minus 50-60 %
Mi-am facut statistica asta deoarece mereu ma punea cate un client sa presupun de la inceput cate kg de fier o sa intre. Ii trimit tabelul asta cu vreo 30 de exemple si ii spun sa incadreze singur.
Ii trece pe urma. :)

Bine, daca ai toata structura amplasata, poti face o estimare destul de buna a cantitatii de beton, iar fierul are niste coeficienti pentru fiecare element in parte. Asa lucreaza firmele de project management, cand vor sa optimizeze inca din faza anteproiectului consumurile.


 ticusor, on 10th May 2011, 00:00, said:

Mersi mult de tot. Sa vezi ce-o sa-i trag de perciuni. Mai ales ca mi-au spus ca e suficient un singur rand de armatura. Iti raman dator.

Si nu numai ca pui armatura pe ambele fete, dar cel mai important la o scara este paralelogramul de forfecare. Adica in nici un caz, unde se frange scara fierul de sus din rampa il dici tot sus, iar fierul de jos il duci tot jos. Trebuie sa existe combinatia: sus-jos, jos-sus si sus-sus (sau jos-jos). Uita-te atent in planul pe care ti l-am trimis si respecta detaliul de frangere. Este mai important decat ce diametru pui, sau ce distanta ai intre bare.

#773
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Am si eu o nedumerire..la grinzile de la parter (cota 2,88), jontarea cum se face corect? Am citit pe aici si nu m-am lamurita unde se jonteaza in camp si unde in nod (partea superioara, inferioara). De asemenea, poti face o bara din 3 bucati jontate?

Edited by bicosu, 11 May 2011 - 10:38.


#774
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 bicosu, on 11th May 2011, 11:38, said:

Am si eu o nedumerire..la grinzile de la parter (cota 2,88), jontarea cum se face corect? Am citit pe aici si nu m-am lamurita unde se jonteaza in camp si unde in nod (partea superioara, inferioara). De asemenea, poti face o bara din 3 bucati jontate?
jos in stalp si sus in camp
din 3 doar cele de sus  si doar cu zona de jontare la lo/4 nu langa stalp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate