Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Internet prin cablu TV

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
trillion

trillion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.05.2005
Situatia este urmatoarea:

   Suntem mai multi doritori dintr-o comuna destul de indepartata. Intrebarea mea este daca se poate lua net wireless ( considerand faptul ca sursa cea mai aproapiata ar fii la 20-25 km) de la un provider din-trun oras si apoi distribui prin cablul tv folosit de firma prin cablu?

daca da, de ce am nevoie si cat de mult ar costa?

multumesc.

#2
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Cred ca distributia internetului prin cablul TV este mai complicata pentru tine si asta datorita costurilor mari implicate si nu numai.
O solutie mai buna ar fi accesul wireless la provider. O distanta de 25-30km nu este greu de atins daca ai vizibilitate directa catre locatia acestuia si daca folosesti echipamente wireless de calitate + antene pe masura.
Distributia internetului la utilizatori o poti face tot wireless si cred ca ai iesi mai ieftin.
La intrebarea ta "de ce am nevoie si cat de mult ar costa" , este greu de raspuns.
In primul rand trebuie sa fie indeplinite cateva conditii:
1. Sa fie vizibilitate directa intre localitatea ta si ISP, sau macar sa existe posibilitatea instalarii echipamentelor wireless si antenelor intre tine si ISP in locuri degajate si cu vizibilitate, cu asigurarea alimentarii cu energie electrica si a sigurantei fizice a echipamentelor.
2. Sa existe posibilitatea instalarii unui AP pentru accesul clientilor de asmenea cu vizibilitate catre acestia.
Daca astea-s rezolvate , mai departe te poti gandi la costuri.

Succes!

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu as opta pentru o solutie Romtelecom . Daca exista telefoane pe acolo , atunci poti sa ai  internet .

   Daca te apuci sa faci singur o conexiune pe distanta asta , sigur o sa te coste atat de mult ca nu o sa mai recuperezi banii niciodata .

#4
sm0ker

sm0ker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.02.2004
am incercat si eu asa ceva si nu se poate...e prea complicat si prea multi bani...ca sa iti recuperezi banii trebuie sa ai minim 100 de abonati -  pe la 7-800 mii lei/abonat/luna

oricum daca reusesti ceva sa ne tii la curent..cine stie poate gasesti o solutzie mai simpla si mai putzin costisitoare..

multa bafta  :peacefingers:

#5
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005
Trillion, spune-mi despre ce comuna e vorba si cam ce viteze ati dori voi acolo .. de asemenea si cam citi oameni sunteti, poate rezolvam cumva mai simplu :)

#6
trillion

trillion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.05.2005
Ok. ma simt nevoit sa mai dau niste detalii.

Comuna se numeste Valea Doftanei, este situata pe cursul unui rau paralel cu Valea Prahovei. Distanta efectiva de la casa mea la Campina ( cel mai apropiat si accesibil oras cu ISP-cred) este de 35 km si nu am vizibilitate directa.

Avem telefon si intram prin dial-up dar este varza.

faza este ca avem cablu. Un tip si-a luat antena si restul balariilor si distribuie prin tot satul, asa ca avem cablu TV si d-asta vroiam asa, p[t a nu mai pune alt cabul si pt ca wireless ar fii greu terenul fiind neregulat.

Punctul in care este situata antena astora de la cablu e la vreo 25 km de campina si cred ca au vizibilitate ( daca nu au nu exsita alta solutie nu?)

#7
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

trillion, on Jun 20 2005, 19:34, said:

Ok. ma simt nevoit sa mai dau niste detalii.

Comuna se numeste Valea Doftanei, este situata pe cursul unui rau paralel cu Valea Prahovei. Distanta efectiva de la casa mea la Campina ( cel mai apropiat si accesibil oras cu ISP-cred) este de 35 km si nu am vizibilitate directa.

Avem telefon si intram prin dial-up dar este varza.

faza este ca avem cablu. Un tip si-a luat antena si restul balariilor si distribuie prin tot satul, asa ca avem cablu TV si d-asta vroiam asa, p[t a nu mai pune alt cabul si pt ca wireless ar fii greu terenul fiind neregulat.

Punctul in care este situata antena astora de la cablu e la vreo 25 km de campina si cred ca au vizibilitate ( daca nu au nu exsita alta solutie nu?)

<{POST_SNAPBACK}>



ID-ul meu de messenger este "cristianduru". cauta-ma acolo si discutam mai multe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate