Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Rixos Lares

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#55
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Nu iti fa griji sa mergi cu masina si Bulgaria e destul de sigura in ultimii ani...hotelul Rixos va va rasplati cu siguranta pentru efortul despus si veti avea o vacanata super reusita.  Merita drumul! Eventual gasiti pe forum si alte persoane care pleaca si asa va va fi mult mai usor.

#56
idutzu

idutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.03.2010
inaite de toate buna ziua la toti prietenii forumului softpedia ; fanilor vacantelor si in special Turcia !
sunt nou pe acest forum ,am mai fost de cateva ori in Turcia ,iar anul acesta am cumparat un sejur la Rixos Lares in luna August ,27 ,plecare din Cluj-Napoca si as dorii sa aflu mai multe detalii despre acest hotel ,fost Lares Park.
am corespondat cu un domn Isan Tan "front office assistent manager",care mi-a trimis factsheet-ul hotelului incepand din aprilie ,lucru neobisnuit pentru un turist ca mine (felicitari Rixos).
am inteles ca la 1 aprilie este deschiderea oficiala si as dorii mai multe informatii despre acest hotel ,mai multe detalii fiindca pe site-urile agentiilor sunt doar cele despre Lares Park .

#57
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
Buna , Idutzu !
Am si eu o rugaminte la tine (de fapt doua ) :
   1) Pentru ca si noi mergem din 8  iunie la Rixos Lares ai putea sa-mi trimiti si mie factsheet-ul hotelului ? Am gasit ceva pe site-ul Rixos , dar poate tu ai noutati. Adresa mea de e-mail este [email protected]
   2) Ai fost cumva la Ak-Ka Antedon ? Cred ca ti-am pus niste intrebari pe un alt forum dar nu ai raspuns. Daca nu fac o confuzie, inseamna ca ai fost si la Delphin. Te rugam acolo sa faci o comparatie intre Ak-ka si Delphin, pentru ca anul acesta vroiam initial un hotel in Kemer. Avand in vedere ca si noi am fost la Delphin-Alanya vroiam sa-mi spui cum ti s-a parut Ak-ka in comparatie cu Delphinul ???
   Pentru ca nu m-a convins nimeni in ceea ce priveste Antedonul, am ales Rixos Lares. Dar informatia ta mi-ar prinde bine ptr. vacanta urmatoare, ptr. ca nu mi-a iesit din cap Kemer-ul cu combinatia lui mare-munte.
   Multumesc anticipat si daca cumva am facut vreo confuzie imi cer scuze.

#58
andilica

andilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.09.2007

View Postmichaela_1961, on 29th March 2010, 22:10, said:

Buna , Idutzu !
Am si eu o rugaminte la tine (de fapt doua ) :
   1) Pentru ca si noi mergem din 8  iunie la Rixos Lares ai putea sa-mi trimiti si mie factsheet-ul hotelului ? Am gasit ceva pe site-ul Rixos , dar poate tu ai noutati. Adresa mea de e-mail este [email protected]
   2) Ai fost cumva la Ak-Ka Antedon ? Cred ca ti-am pus niste intrebari pe un alt forum dar nu ai raspuns. Daca nu fac o confuzie, inseamna ca ai fost si la Delphin. Te rugam acolo sa faci o comparatie intre Ak-ka si Delphin, pentru ca anul acesta vroiam initial un hotel in Kemer. Avand in vedere ca si noi am fost la Delphin-Alanya vroiam sa-mi spui cum ti s-a parut Ak-ka in comparatie cu Delphinul ???
   Pentru ca nu m-a convins nimeni in ceea ce priveste Antedonul, am ales Rixos Lares. Dar informatia ta mi-ar prinde bine ptr. vacanta urmatoare, ptr. ca nu mi-a iesit din cap Kemer-ul cu combinatia lui mare-munte.
   Multumesc anticipat si daca cumva am facut vreo confuzie imi cer scuze.

Gasesti fact sheet-ul pe site la www.rixos.com
Si eu l-am luat de acolo. Si noi mergem la acest hotel din 11 iunie.
Dupa 15 aprilie primesc poze cu hotelul dupa renovare.
Daca imi reamintesti atunci ti le trimit si tie.
andrei

#59
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
Multumesc, am specificat si eu ca l-am gasit pe site-ul Rixos, dar credeam ca are vreo noutate.
  Poze?! Daaaaa , neaparat o sa-ti reamintesc ! Tinem legatura, si dat fiind faptul ca voi ajunge inaintea ta la hotel , daca pot sa-ti fiu de folos cu ceva informatii o voi face cu placere.

#60
anca_l

anca_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.05.2008

View Postmichaela_1961, on 29th March 2010, 21:10, said:

Buna , Idutzu !
Am si eu o rugaminte la tine (de fapt doua ) :
   1) Pentru ca si noi mergem din 8  iunie la Rixos Lares ai putea sa-mi trimiti si mie factsheet-ul hotelului ? Am gasit ceva pe site-ul Rixos , dar poate tu ai noutati. Adresa mea de e-mail este [email protected]
   2) Ai fost cumva la Ak-Ka Antedon ? Cred ca ti-am pus niste intrebari pe un alt forum dar nu ai raspuns. Daca nu fac o confuzie, inseamna ca ai fost si la Delphin. Te rugam acolo sa faci o comparatie intre Ak-ka si Delphin, pentru ca anul acesta vroiam initial un hotel in Kemer. Avand in vedere ca si noi am fost la Delphin-Alanya vroiam sa-mi spui cum ti s-a parut Ak-ka in comparatie cu Delphinul ???
   Pentru ca nu m-a convins nimeni in ceea ce priveste Antedonul, am ales Rixos Lares. Dar informatia ta mi-ar prinde bine ptr. vacanta urmatoare, ptr. ca nu mi-a iesit din cap Kemer-ul cu combinatia lui mare-munte.
   Multumesc anticipat si daca cumva am facut vreo confuzie imi cer scuze.
Si eu am avut aceeasi dilema intre Kemer si RixosLares si pina la urma am ales Lares pt. ca imi place mult marea si imi era groaza de pietrisul din Kemer si nu sunt adepta piscinenelor pe care le gasesti in orice oras in Romania.De aceea va rog sa-mi trimiteti si mie daca aveti noutatati, caci am inceput sa am indoieli asupra alegerii facute! Am vazut ca restaurantele A la carte se platesc ceea ce la multe alte hoteluri de5" nu se pune problema, plus  oferta la bauturi se pare ca este de fapt un fel de AI  ,respectiv mai multe bauturi locale

#61
idutzu

idutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.03.2010
-am atasat ce am primit de la tipul de la hotel si este putin,putin mai detaliat,sa speram ca dupa 1 aprilie va aparea ceva mai ok.
-da am primit cererea ta si pe alt site,dar pe acel site am renuntat sa scriu din anumite motive obiective ,doar citesc ce scriu altii si atat.
in legatura cu ak-ka antendon din beldibi comparatie cu delphin-ul din alanya nu se poate face ,parerea mea .
-poti face comparatie intre hotelurile apartinand acelui lant ,gen delphin-uri,royal-uri,ak-ka -uri ,rixos-uri ,dar intre doua hoteluri din zone diferite ,stiluri arhitecturale diferite ,preturi diferite este mai greu.
-oricum tinand ca ak-ka este mult mai ieftin si mai aproape de aeroport decat delphin-ul din alanya ,zona kemer este extraordinara ,multa ,multa vegetatie de pini ,umbra pt. cei care merg in iunie ,iulie ,august,pretul este mult mai mic decat la delphin ,dar la servicii poti face comparatie intre ele .
-la delphin personalul este mult mai serviabil ,aproape stresant de serviabil fata de ak-ka ;bauturile de toate felurile :sucuri,bere,vin,tarii,cocteiluri la delphin de firma la toate barurile la liber si la sticla (cu exceptii ) ,la ak-ka numai cu pile cele de import, in rest  la dozator toate ,mai putin vinul care la restaurant este la sticla .
-plaja la ak-ka pana pe malul marii pietricele ,apoi pietre mari ,dar cu papuci de cauciuc nu ai treaba ,mediterana mult mai sarata in partea asta a kemer-ului.
-ak-ka are un mini club extraordinar ,toboganele mult mai slabute ca la delphin ,piscinele mai frumoase la ak-ka ,nu are luna park ca si delphin-ul ,piscina  interioara mai buna la delphin .
-la mancare nu stiu daca se poate face comparatie ,la fel de multa si variata la amandoua.
diferenta o face pretul, parerea mea la pret mai mic ofertele all inclusive mai putine ,in rest serviciile ca la orice hotel de 5* din turcia exceptionale ( pe unde am fost eu)
anul acesta am ales rixos-ul din lara pentru plaja de nisip ,distanta de aeroport mica si oferta de pret f.buna .
alte paralele deocamdata nu-mi vin in minte dar daca-mi aduc aminte mai scriu .
scuze pentru stilul  dezlanat de scris dar asa este cand te grabesti si vrei sa scrii multe si iti aduci aminte de alte lucruri dupa ce scrii.

Attached Files



#62
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
Multumesc frumos pentru detalii. ! Ideea era daca Ak-ka e mult sub Delphin ca sa nu fim tentati sa facem comparatii si sa nu ne simtim bine. Stiu ca pretul e mult mai mic si tocmai de aceea vroiam sa stiu in ce consta diferenta. Ceea ce mi-ai spus este exact ce ma interesa.  Lipsa bauturilor alcoolice de import nu ne deranjeaza , topoganele si Luna Park deasemenea, faptul ca are verdeata multa, piscine mari si servicii bune este ceea ce conteaza ptr. noi. Este de luat in seama pentru vacanta urmatoare !

#63
anca_l

anca_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.05.2008
Are cineva noutati despre Rixos Lares? Parca se laudau ca dupa 1 aprilie vor iesi cu poze noi s.a.m.d!!!

#64
inna1

inna1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.04.2010
Salut si noi plecam pe 8 iunie la Rixos si abia asteptam ,pina acum am fost la Delphin Palace si speram sa nu facem comparatii

#65
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Cred ca in maxim o saptamana ajung la Rixos Lares si voi reveni cu detalii

#66
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
Inna , plecati din Bucuresti ? Si noi tot in 8 iunie. Cate zile ati luat ?
   Aceeasi dilema , ai citit probabil ca am avut-o si noi - sa alegem un hotel care sa nu fie sub Delphin, cea ce nu cred sa se intample. Scrie Rixos pe el, ce naiba !

   Koder, asteptam cu interes informatile si multumesc mult si pentru cele de pana acum. Drum bun !

#67
inna1

inna1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.04.2010

View Postmichaela_1961, on 12th April 2010, 23:39, said:

Inna , plecati din Bucuresti ? Si noi tot in 8 iunie. Cate zile ati luat ?
   Aceeasi dilema , ai citit probabil ca am avut-o si noi - sa alegem un hotel care sa nu fie sub Delphin, cea ce nu cred sa se intample. Scrie Rixos pe el, ce naiba !

   Koder, asteptam cu interes informatile si multumesc mult si pentru cele de pana acum. Drum bun !

Da, plecam din Bucuresti si stam 7 nopti .
Sper pt ca noi in 2008 am rezervat Palace si ne-au trimis la Diva -ce dezamagire !!!Acum insa am trimis mail la hotel si am cerut confirmarea si am primit-o intr-o ora !Sper sa ne intinlim la aeroport ,noi avem un baietel de 4 ani.

#68
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
Noi plecam cu Tarom, daca avem acelasi zbor sigur ne intalnim.
   Vezi ca ti-am trimis un PM cu mai multe intrebari personale care nu-si au locul pe topicul acesta.

#69
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Asa cum am promis revin cu detalii despre Rixos Lares in urma uneı vizite  facute la hotel.

Inainte de toate insa trebuie sa va zic ca in Lara deja a inceput sezonul si am vazut numeroase autocare cu turisti din Rusia,Olanda. tarile nordice, Germania, Iran, Siria etc. Cu toate astea in statiune inca se mai repara bordurile si trotuarele astefel incat in maxim 2 saptamani statiunea sa arate impecabil. Intre intrarea la Rixos Lares si centrele comericale s-a mai construit o alee ceea ce face ca zona comerciala sa fie mult mai usor accesibila.

La Rixos Lares se organizau simultan 3 conferinte ceea ce inseamna ca au un grad de ocupare destul de ridicat. Una din conferinte este organizata de o companie producatoare de sisteme audio-video si prin umrare la demisol era o expozitie cu tot felul de gadgeturi.

Ce schimbari s-au facut recent:

In primul rand s-au plantat o groaza de flori/palmieiri/vegetatie in complexul hotelier si era o curatenie impecabila
Stafful este extrem de amabil si mai toti de la recepetie pana la barul de pe plaja iti zambesc.Uniforma Rixos cere si totodata impune angajatului sa aibe o anume atitudine prieteneasca si profesionala.  Intrarea in hotel a fist modificata de un designer.Receptia e destul de bine organizata cu deskuri dedicate pentru check in si check out si au si un desk de check in dedicat  grupurile organizate. AU un serviciu de concierge destul de receptiv care va poate asista la sosire. La intrare veti fi intampinati cu colonie si rahat turcesc. La guest relations am vb cu angajat prietenos care mi-a zis ca are o slabiciune pentru Romania si ca in iarna a fost in Constanta unde are o prietena. Sper ca aceasta slabiciune sa se reflecte si in calitatea serviciilor oferite de guest relations romanilor (rezervari, plangeri,informatii etc)

Canapele din lobby sunt noi si nu ai cum sa nu remarci luxu.Lobby bar-ul a fost modificat si el si pe langa automatul de Neascafe veti putea opta si pentru un expresso (Saeco), o cafea turceasca sau un ceai.Pe langa bauturile calde au si un meniu destul de variat cu bauturi reci sau alcoolice.

Pe terasa in zona receptiei pe langa cocktail-uri si alte bauturi puteti sa fumati narghilea (extra).

Mai apoi zona piscinelor e destul de aerisita si cum mergi spre plaja treci pe langa o terasa unde au diverse snaks-uri (au chelneri care servesc) si puteti opta pentru friptura, cartofi prajiti, paste, pizza,salate, kumpir,gozleme etc.

Pe plaja era destula lumea care se bucura de soare si am vazut si cateva persoane ce inotau.Barul de pe plaja e o copie destul de fidela a barului de de pe plaja de la Rixos Premium. In maxim o saptamana vor schimb a lemnul din care e facut pontonul.

Centrul Spa arata impecabil iar informativ 40 de minute de peeling si masaj cu spuma in hamam costa in jur de 40 E. Piscina interioara ,sauna si  intrarea in hamam suntgratuite. Aveau si un colt (self service) unde puteai sa te sewrvesti cu apa/ceai/cafea. Am vazut si clubul de bowling si internet cafe-ul.

Am intrat si la patiserie de unde privelistea era superba-canapele din piele, tablouri,muzica buna si nmumeroase prajituri si pentru cea mai pretentioasa persoana din lume.  Voi atasa si cateva fotografii.


Camerele sunt ok iar ca si varianta de camera tripla pe langa patul dublu sau twin exista o canapea.ce poate fi pregatita de house keeping pt a servi drept pat. LA cerere puteti primi si un extra bed. Pt familiile cu copii pe langa miniclub, diverse masinute puteti sa ii luati de acasa cateva DVD-uri cu desene animate daca vrei sa le dati ocupatie cat sunt in camera Fiecare camera este dotata cu un DVD/CD player si daca aveti un film pe un memory stick il puteti conecta la acest sistem. :walkman:

In minibar gaseai bere apa si bauturi racoritoare (cu si fasra acid). Zilnic minibarul estre aprovizionat pana cel tarziu in jurul orei 16.00

In concluzie daca ati optat pentru Rixos Lares stati linistiti ca ati facut o alegere inteleapta.

Attached Files


Edited by koder, 18 April 2010 - 14:17.


#70
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
zimbesc si ei acu la inceput de sezon, dupa aia le vine siktiru.....la camere au mai facut ceva ? le au marit cumva comparativ cu lares park ? au schimbat mobilierul in camere sau e ala de la renovarea lui lares park din 2008 ( parca ) ? pe 29 ma cazez in el si stau 5 zile, vad eu totul in amanunt, una e sa stai alta e sa vizitezi...sint curios cum e cu berea la cina, tre musai sa ti o aduca ei sau poti sa te duci singur la bar sa ti o iei

#71
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Berea o primesti la masa:) Chelnerii sunt super apretati si serviabili.\

Camerele au mobila de la Lares reconditionata insa au scos cazile din baie si au montat cabine de dus spatioase. Baia este mult mai spatioasa acum. E bine pentru cine are timp si sa stea la hotel:) au am un program ceva mai incarcat ca sa am timp sa stau zile intr-un hotel....poate la sfarsit de sezon voi opta pentru cateva zile la un hotel din Belek. Pana atunci nu pot decat sa postez impresiile care sper sa fie de ajutor.

Edited by koder, 18 April 2010 - 14:47.


#72
michaela_1961

michaela_1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 13.07.2006
Buna Koder ! Chiar ma gandeam daca ai reusit sa mai pleci in Antalya, avand in vedere norul vulcanic  :D
    Am citit pe nerasuflate cele scrise de tine si ma bucur mult, mai ales ca aud numai lucruri bune.  Multumesc mult de informatii si as mai avea o intrebare. Avand in vedere ca am camera Standard SW, este vreun corp in care se merita sa insist sa fiu repartizata ? De exemplu corpurile cilindrice au camere Standard , ca par sa fie mai mari ?! Sau acelea sunt camere De Lux, apartamente, etc. ?
      Multe salutari !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate