Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Elenite

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Doctorul45

Doctorul45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2008

View Postbela, on 22nd April 2010, 09:55, said:

Am gasit o oferta buna pentru August la Elenite Holliday village. Cei ce ati fost cazati in vile sau in resort, stiti cumva care este procedura de masa?
Adica masa se serveste in acelasi loc atat pentru hoteluri cat si pentru vile?
@dfstana: Cum ti s-a parut organizarea in timpul meselor?Era aglomeratie mar, trebuia sa astepti sa prinzi o masa libera?

Multumesc.
Atunci cind am ales sejurul am dorit ca hotelul sa fie nou, pe plaja  si all inclusiv.Cu un an inainte fusesem la Miramar -obzor si am fost f.multumiti dar am vrut sa vedem si altceva.Distanta a fost importanta nu vroiam mai departe de sunny beach.Iar faptul ca are aqapark free a contat f. mult.Eu daca as reveni as alege cazarea la vile .Sunt amplasate mai spre padure inconjurate de brazi iar aleile sunt pietruite.Dezavantaul e ca sunt cam departe de mare iar pt familiile cu copii mici constitue o problema, piscina destul de  mica.Restaurantul Sozopol unde vin cei care se cazeaza la vile ok mie mi s-a parut mai bun ca la Park era mai aerisit si avea  o terasa mai mare.Deasupra rest. principal e un rest. a-la-carte f.bun unde noi am mincat aproape in fiecare seara free.Linga acest rest. se afla un rest. cu specific mediteraneean cu plata elegant unde am mincat si noi o data  si care era cam gol tot timpul (3 mese ocupate din 20).Noi l-am apreciat.In general in locurile unde se platea, barurile de la subsol sau de pe plaja (  noaptea) ,era destul de putina lume desi era virf de sezon iar hotelurile erau aproape pline iar patronii se straduiau din rasputeri sa le faca reclama.E o faleza f.frumoasa linga h. Royal bay unde poti sa te plimbi seara  la fel pe aleile de la vile.Sustin si eu ce a spus dfstana e o locatie f buna pt familii cu copii mici 2-11 ani.Fiu-meu care avea 13 ani incepuse sa se plictiseasca spre sfirsit datorita entreitmentu-lui destul de slab din timpul zilei darpoti inchiria ziua hidrobiciclete caiace windsurf .Intrarea in apa f.buna in dreptul royal park chiar si pt mici fapt pt care era mai aglomerat.O nemultumire a fost si pt patul suplimentar din camera de fapt o canapea extensibila f.tare si pt care am platit 80% din pret/pers (copil peste 12 ani are tarif de adult).Fiecare hotel are restaurant propriu nu poti sa maninci decit acolo pe mina o sa ai o bratara de o anumita culoare corespunzatoare hotelului.In fiecare seara poti merge la un rest a-la carte(sunt 3) insa trebuie sa rezervi dimineata.Nu am reusit sa inteleg de ce in ultimile 3 zile cind au venit f.multi turisti din r.moldova si rusia au inceput probleme la masa; era mai tot timpul aglomerat si se termina repede friptura la gratar si rackia gaseai greu rezervare la rest a-la carte.In 10 zile cit am stat am iesit o singura data din resort ,intr-o seara cind am mers in Nessebar.E un autobuz care are capatul chiar la poarta resortului si merge prin sunny beach la nessebar.Am plecat pe la 7 seara si ne-am intors pe la 11.Taxiul pina in sunny beach 20 leva.Nu ne-am intors niciodata la acelasi hotel desi toate au fost de 4 stele.Mie mi-a placut miramar din obzor.Vacantele ni le programam intodeauna la sfirsilul lui iulie pt a nu avea surprize cu apa marii (acum 10 ani in rominia am stat 7zile la inceput de iulie si am privit marea care avea 16-17 gr si am hotarit ca nu vom mai merge decit la sf. iulie).Trebuie mentionat si ca calitata serviciilor e mai scazuta in virf de sezon scade datorita aglomeratiei.De evitat hoteluri cu majoritate turisti romini sau rusi ,bulgarii sunt superficiali.Prezenta turistilor occidentali in numar cit mai mare e garantia unei vacante reusite.Partea de socializare e f.importanta pt noi, mai importanta decit masa,  prin faptul ca mergem cu un adolescent caruia trebuie sa-i arati ce e bine si ce e rau.Am inteles de ce bulgarii ii prefera pe nemti:le-au construit hoteluri, i-au invatat sa faca turism, nu fac galagie, nu vorbesc tare in public la telefon iar dupa ce au mincat fata de masa nu are nici o pata .Sunt un exemplu. pt toti...cu bine

#20
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Doctore, foarte frumoasa si plina de detalii descrierea.
Multumesc si daca mai ai de adaugat ceva concludent, inclusiv poze "graitoare", te rog sa o faci deoarece este o varianta pe care o iau in calcul serios aceasta locatie.

Edited by bela, 23 April 2010 - 09:45.


#21
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Raspuns vis-a-vis de parcare:

Hello,

The parking is free of charge. There is enough space for our customers.

Regards

--

Reservation department
[email protected]
00359 554 68 960
Victoria Group



#22
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postbela, on 26th April 2010, 12:21, said:

Raspuns vis-a-vis de parcare:

[i]Hello,

The parking is free of charge. There is enough space for our customers.

Parcarea se face in afara resortului si anul trecut nu era asfaltata dar nu au fost probleme legate de siguranta masinii sau de lipsa spatiului. Din parcare esti preluat de o masina electrica sub forma de trenulet care te duce pana la intrarea in hotel impreuna cu bagajele din dotare.

Bafta

#23
ANTURIUM

ANTURIUM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.02.2007
Parcarea este inchisa, pazita?
Cam ce distanta ar fi de la parcare pana la Royal Park de exemplu?

#24
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View PostANTURIUM, on 27th April 2010, 11:52, said:

Parcarea este inchisa, pazita?
Cam ce distanta ar fi de la parcare pana la Royal Park de exemplu?

Parcarea nu era inchisa, dar data fiind locatia nici nu cred ca este nevoie. Practic drumul se termina la intrarea in parcare si exista paza. Ca si distanta fata de Royal Park aprox 150 - 200m. Exista camere cu vedere la parcare.

Bafta

#25
Doctorul45

Doctorul45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2008

View PostANTURIUM, on 27th April 2010, 11:52, said:

Parcarea este inchisa, pazita?
Cam ce distanta ar fi de la parcare pana la Royal Park de exemplu?
eu cred ca au si camere de supraveghere dar eu nu le-am descoperit pt ca noi nu mergem cu masina personala preferam autocarul este comod dar ceva mai scump.Orcum masina nu o misti pina pleci asa ca fara ea nu ai nici o grija.Bucuresti -sunny beach 6 ore cu 2 opriri.Despre camerele de supraveghere cred ca sigur existau in resort pt ca in fiecare seara veneau ingrijitorii plajei care adunau gunoaiele apoi veneau tractorase care afinau si nivelau nisipul iar altele adunau alge de le mal. Toate obiectele uitate pe plaje erau puse pe sejlonguri la vedere pt a putea fi recuperate si nu am auzit de nimeni care sa se plinga ca i-a disparut ceva nici aici si nici la miramar -obzor desi am lasat ap. foto, mp4(nu la vedere) pe plaja .De asemeni noi nu am avut nimic de suferit  din cauza mincarii nici aici nici la miramar nici la kristal-nisipurile de  aur.Desigur calitatea e o chestiune de gusturi si de pret dar siguranta mincarii dpdv medical nu se discuta desi am citit ca unii s-ar fi intors cu toxinfectii de aici.Desi e greu de crezut , totusi am vazut un grup de bulgari in rest. royal park care au facut scandal si au chemat managerul hotelului pt ca erau nemultumiti de calitate .Multe feluri care se repeta.Repet rest. (sunt 3 rest)  a-la -carte  f bune : o terasa cu muzica live,rest sozopol din zona vilelor cu specific bulgaresc si un rest. la h.Atrium destul de bun.

#26
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Doctore, pana la urma unde ai fost cazat in Elenite?La hotel?Pt. ca nu prea se intelege din descrierea ta......
Cum a fost camera? Daca ma hotarasc pt hotel(din cauza riscului de a gasi vila prea departe de plaja) ce recomanzi?

Multumesc anticipat.

#27
Doctorul45

Doctorul45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2008

View Postbela, on 28th April 2010, 15:21, said:

Doctore, pana la urma unde ai fost cazat in Elenite?La hotel?Pt. ca nu prea se intelege din descrierea ta......
Cum a fost camera? Daca ma hotarasc pt hotel(din cauza riscului de a gasi vila prea departe de plaja) ce recomanzi?

Multumesc anticipat.
Salut Bela
corecta remarca.Am stat in h Royal Park 10 zile camera cu vedere directa la mare et 4.Hotelul ok cred ca e cel mai bun din resort si ti-l recomand.Vilele mi-au atras atentia datorita arhitecturii si pozitionarii lor in panta .Aleile dintre ele frumos pavate.Distanta pina la mare poate fi cam mare .Depinde unde e pozitionata vila.Din Victoria Group cea care administreaza resortul de aici mai fac parte ,asa am inteles, complexul Chaika si Victoria Palace din sunny beach unde au cam fost probleme cu mincarea.Pentru cit am platit a fost ok.Pentru mai bine trebuie sa platesti mai mult.Noi am ales Royal Park din elenite holiday village special pentru aquaparcul free din dotare.Cred ca acum este mai clar...

#28
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 28.04.2006
Da, este foarte clar acum.
Multumesc.

#29
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Si noi mergem la royal park si am primit un mail in urma cu cateva saptamani de la agentia prin care am cumparat biletele cum ca parcarea hotelului e destul de mica si nepazita, existand posibilitatea de a parca la 200 m, intr-o parcare amenajata si pazita. Costul nu e mic, 5 euro pe zi, dar asta e.

#30
_chevy_

_chevy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.11.2008
ce posibilitati de distractie ai seara sau ziua in cazul in care ploua?

#31
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Post_chevy_, on 26th June 2010, 12:10, said:

ce posibilitati de distractie ai seara sau ziua in cazul in care ploua?

M-am intors de curand din al doilea sejur petrecut la Elenite si in acest an am avut nesansa de a avea doua zile mai ploioase. In prima zi am mers sa vizitam Nesebar-ul, a treia oara, o insula foarte frumoasa care merita sa fie vizitata, iar in cea de a doua zi am mers la Burgas unde poti vizita sau chiar face shoping. De vizitat merita sa vezi parcul central care pe o parte are o faleza foarte frumoasa. In rest ai in resort pista de popice indoor, teren de tenis, teren de minigolf, etc. Iar ca iesire poti sa mergi si in Sunny Beach la 8 km.

Bafta si zile insorite.

#32
balicab

balicab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.10.2005

View Postdfstana, on 28th June 2010, 20:55, said:

M-am intors de curand din al doilea sejur petrecut la Elenite si in acest an am avut nesansa de a avea doua zile mai ploioase. In prima zi am mers sa vizitam Nesebar-ul, a treia oara, o insula foarte frumoasa care merita sa fie vizitata, iar in cea de a doua zi am mers la Burgas unde poti vizita sau chiar face shoping. De vizitat merita sa vezi parcul central care pe o parte are o faleza foarte frumoasa. In rest ai in resort pista de popice indoor, teren de tenis, teren de minigolf, etc. Iar ca iesire poti sa mergi si in Sunny Beach la 8 km.

Bafta si zile insorite.
Buna, si noi trebuie sa plecam pe 5 la Royal Park, si sincer suntem cam "nelinistiti" de unele comentarii pe alte site-uri, mai ales ca mergem cu 2 kinderi. Cum a fost la masa? Aglomeratie si cozi la anumite feluri de mancare? Mancare proasta si monotona? E adevarat ca la a-la-carte se poate merge oricand,? Cum ne recomandati sa mergem? Pe ce ruta ati mers voi, cum a fost drumul? Acolo cu parcarea cum v-ati descurcat? Scuze daca sunt prea multe intrebari, apreciez fiecare raspuns, din partea oricui a fost mai de curand si e avizat asupra problemei. Toate cele bune.

#33
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postbalicab, on 29th June 2010, 06:37, said:

Buna, si noi trebuie sa plecam pe 5 la Royal Park, si sincer suntem cam "nelinistiti" de unele comentarii pe alte site-uri, mai ales ca mergem cu 2 kinderi. Cum a fost la masa? Aglomeratie si cozi la anumite feluri de mancare? Mancare proasta si monotona? E adevarat ca la a-la-carte se poate merge oricand,? Cum ne recomandati sa mergem? Pe ce ruta ati mers voi, cum a fost drumul? Acolo cu parcarea cum v-ati descurcat? Scuze daca sunt prea multe intrebari, apreciez fiecare raspuns, din partea oricui a fost mai de curand si e avizat asupra problemei. Toate cele bune.

Daca esti un pic atent si iti stabilesti niste reguli de urmat totul o sa fie ok. La masa sa nu mergi la deschiderea programului decat dimineata, in rest e ok sa mergi la o ora dupa ce se incepe masa, asa eviti aglomeratia si posibilitatea sa te lase hunii fara un anumit fel de mancare. Mancarea ar fi suficienta tot timpul mesei daca toata lumea s-ar aproviziona cu atata mancare cata poate manca. Dar nu se intampla mereau asa si baietii de la bucatarie mai au dificultati in a reinnoi platourile. Mancarea nu arata ca cea pe care o comanzi si o platesti separat la restaurant, insa nu este proasta si nici monotona nu mi s-a parut. Apropo de parcare exista o parcare langa gardul hotelului unde se amenaja bariera si deci s-ar putea sa devina cu plata si vis a vis mai esista o parcare la liber. Ruta clasica Ruse - Shumen - Varna - Sunny Beach - Elenite, cu urmatoarele observatii: pe autostrada dintre Shumen si Varna se lucra si exista o deviere care insa era ok semnalizata, odata ajunsi in Varna urmariti indicatoarele de Burgas si mergeti drept inca aprox. 75 km pana la intrarea in Sunny Beach unde faceti stanga si la 100 de m inca o data stanga, inca 8 km si ati ajuns.

Vacanta placuta.

#34
danutza2010

danutza2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2010
Buna ziua,

Saptamana trecuta ne-am petrecut-o la Royal Park, Elenite.

O sa incep cu lucrurile bune: este foarte multa verdeata si aqua parcul a fost perfect pentru copii atata timp cat a fost vreme frumoasa.
Masinutele care duc turistii cu bagaj de la intrarea in Elenite pana la hotel de asemenea vreau sa le adaug la acest capitol.
In aqua park apa era destul de calda si topoganele sunt  excelente pentru copii, la fel si piscina cu valuri artificiale din care nu au mai vrut sa iasa. De asemenea half pipe a avut un real succes la ei.
Copii mei fiind ceva mai marisori nu au fost interesati de divertismentul de seara.
Aqua parcul este chiar in fata hotelului, plaja si terasa de la piscine este in spatele hotelului -  un mare avantaj pentru familiile cu copii.
Plaja este curata, nisipul fin, intrarea in mare lina dar cu pietre. Pe plaja nu se gasesc sezlonguri dupa ora 9, insa terasa piscinei este foarte aproape si se poate sta pe sezlonguirle de acolo care arata mai noi si sunt libere la orice ora.
De asemenea hotelul este foarte aspectuos, holul principal si terasele sunt superbe. Restaurantul are o terasa foarte frumoasa, chiar langa piscina.
Faleza statiunii este foarte frumoasa, multa verdeata si extrem de curat.

Lucruri mai putin bune: angajatii acestui hotel au purtari diferite in legatura cu turistii, vorbitorii de limba rusa au avantaje certe fata de ceilalti.
Restaurantul este foarte aglomerat si mancarea nu este ceea ce se asteapta de la restaurantul unui hotel de 4 stele - asa cum este prezentat acesta.
Mancarurile  noastre preferate au fost salatele si mancarurile gatite cu sos (vitel, miel) – precizez ca nu ne-am imbolnavit, dar nu ne-am atins de mancarea care continea carne tocata.
De asemenea nu am gustat mancarea de la barurile situate pe plaja.
Friptura nu este intotdeuna facuta de bucatar iar ajutoarele acestuia probabil sunt sezonieri care nu au idée despre cum se gateste acest preparat.
Sucurile sunt de foarte slaba calitate si nici macar copiii nu au vrut sa le bea, la fel inghetata.
Prajiturile arata foarte bine, dar asta e tot, nu sunt gustoase. In schimb sunt cirese foarte bune si gustoase, asa cum nu am mancat niciodata la noi.
Cafeaua, ciocolata calda si nesquik-ul de la dozator sunt acceptabile cu conditia sa fie baute strict in pahare de plastic. Apa plata este destul de buna.
Bauturile de la bar sunt numai autohtone  - am gustat lichior, gin si vin alb – nu sunt de calitate dar pentru cateva zile sunt acceptabile. Daca si barmanii erau mai amabili, probabil ca as fi avut mai putin de scris la partile slabe ale acestui hotel/restaurant.
Despre camera - cert nu de 4 stele, dar acceptabila. Curatenia nu este cum ar trebui, prosoapele nu sunt curate desi se schimba zilnic. Tapiteriile foarte murdare.
La aqua parc intrarea este gratuita dar sezlongurile si bauturile de la bar sunt cu plata
O problema pe care eu as fi vrut sa o stiu inainte de a intra in Elenite: nu exista nici un bancomat in statiune, de asemenea nu se poate plati cu cardul la nici un magazin din incinta Elenite. Cel mai aproapiat bancomat in Svetli Vlas (daca am scris correct), aproximativ 3-4 km de Elenite, in docul de iahturi. Iar acest orasel merita vizitat, este superb. La fel si bisericuta foarte cochet aranjata.
Ar mai fi de precizat ca autobuzul nr. 8 care circula intre Sunny Beach si Elenite costa 3 leva/persoana (copiii sub 7 ani au gratuitate), are statie chiar la intrarea in Elenite, dar este permanent aglomerat din cauza Aqua parcului.

Multumesc

#35
balicab

balicab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.10.2005
Multumesc tuturor pentru lamuriri! Deci sa inteleg ca autostrada pana la Varna e practicabila. Adica nu plina de gropi cum se vehicula pe aici? Noi ani de zile am mers la Albena hotel Ralitsa Superior, tot 4* asa ca o sa pot face o comparatie. Aquaparcul era aglomerat (cozi la topogane)?

#36
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Am revenit din mica vacanta din Elenite-Holliday Village(casute). Cateva concluzii personale:

Statiunea e interesanta si draguta, dar:

- aglomeratia de la masa este stresanta, peste jumatate din turisti sunt cu copii sub 7 ani, care tipa, alearga, uneori mai si urla si mai si umbla nestingherinti printre picioarele turistilor, de vreo cateva ori era sa dau peste ei.
- la anumite ore, a cauta o masa libera devine o adevarata aventura iar gasirea ei, o victorie
- foarte multi rusi, la masa au acelasi comportament de "termita" - devoreaza tot, mai ales la fructe, si isi umplu farfuriile cu mult peste ceea ce pot consuma.
- camera ok, nu am gasit camere cu usa de comunicare intre ele - nici nu au asa ceva. A fost interesant: cand nu gaseam ceva intr-o camera, bineinteles ca trebuia sa fie in cealalta. Cu spaga 10 euro la receptie, am primit camere sea-view, foarte aproape de plaja si resturant.
- masa ok, feluri multe, cam slabut la capitolul fructe autohtone: pentru cirese si pepene trebuiai sa stai la coada, se dadea cu portia. Coada la clatite, era un aragaz la care se faceau doar cate doua, asa ca trebuia sa astepti ceva timp. Se putaeu face rezervari pentru restaurantele a-la-carte (trei la numar).
- plaja destul de lata, intrarea in mare cu vreo 1m de pietre, apoi nisip. Un lucru bun: nu se accepta sistemul de rezervare sine-die a sezlongurilor cu prosop, jucarii, etc. , chiar era si un anunt: "all unattended towels will be colected". Asa ca daca te trezeai dimineata, gaseai un loc bun.
- foarte multa curatenie, si in camere (prosoape schimbate zilnic) si in restaurant, spatiile verzi ingrijite.
- aquaparkul -interesant (se vrea a fi o copie la scara mult mai mica a Adalandului din Turcia), dar nu ceva extraordinar.
- distractii: plimbatul cu mingea transparenta in piscina - 10leva, 10 min; parasailing - 55 leva/pers (se poate negocia), plimbari cu caiacul, hidrobicicleta, bowling, biliard, night club (pacat de sculele profesionale, se auzea cam prost)
- parcarea nepazita este in acelasi stadiu de spatiu neamenajat.Exista si parcari pazite, 10 leva pe zi, parca
- foarte frumos Nessebarul, mai ales siteurile arheologice excelent puse in valoare.
-am facut in prima seara un tur al hotelurilor:restaurantele de la Royal Park, Royal Bay si Andaluzia mi s-au parut foarte mici in comparatie cu capacitatea hotelurilor, lucru confirmat  de aglomeratia si mai mare de la mese, precum si de replica unor turisti cu bratara portocalie aflati la barul nostru("Ia uite bai cat loc au astia aici la restaurant")

Cateva recomandari:

- daca va faceti rezervare pentru resturantele a-la-carte, sa nu va asteptati la cine-stie-ce meniu: este acelasi de la all inclusive, doar ca esti servit la masa. Si mai trebuie sa si stai la coada pt rezervare (biroul se deschide la 9, coada e de la 8.30)
- atentie la boilerul din camera, nu are reglaj pt temperatura apei calde, asa ca este tot timpul fiarta!
Asa ca de final, am ramas uimit de cat de multe hoteluri s-au construit in zona Sv. Vlas - Elenite - Sunny Beach. Cred ca per total sunt mai multe decat toate hotelurile de pe tot litoralul romanesc.

Edited by rinaldoparaipan, 02 July 2010 - 10:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate