Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#1585
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,089
  • Înscris: 17.03.2005
Am înțeles la ce legaturi faci referire... Ma rog, eu imi mențin parerea la modul general, regula e sa urmărești evoluția și vei vedea cu siguranță ce se impune sa faci, mai departe tine de tehnica în detaliu a altoirii, aici nu as prea vrea sa mai comentez, refuz sa comentez prostii.
Când aud de "operații estetice" și vad moloz luat de jos și îndesat tu mândrie pe leziune, ca e 100% sigur... Sunt lămurit, elimin din sugestii și îmi vad de treaba.

Ar fi multe de comentat pe seama unor asemenea exemple însă dacă stai sa combați orice aiureala ajungi la pepeni.


Ca exemple, pt cine vrea idei sau vrea sa vadă niște oameni care au alte probleme decât balega și namolul

https://youtu.be/3Y8...eQlVldpAeULVOP8

Sau și mai simplu
https://youtu.be/M81...f1fLLPSFwwuptrJ


La ășta ultimul nu mai întra mastic...



Problema deci e lipsa de creier, folosirea tehnicilor total aiurea, înțelegerea de multe ori aiurea a crea ce se va întâmpla acolo, îmbinarea după ureche a unor metode tradiționale, vechi(care se făceau cu alte mijloace) cu materiale noi care au alte caracteristici.
Când aia bătrâni puneau o cârpă și o bucata de coaja de pom iar tu consumi o rola de izolier e posibil sa ai surprize de tot felul.

Ma rog, eu ma opresc aici, raman la părerea ca pomul îți soune și vei greși mai puțin dacă nu ai în cap idea ca "trebuie ca dupa x zile sa tai"...
Și cel mai important, e vital sa înțelegi corect ce faci, ce se întâmpla acolo și sa înveți de la oameni care au creier și 2 clase mai mult decât personalul de Brăila.






#1586
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,591
  • Înscris: 10.01.2019
Parinte am pus primul clip pe care l-am gasit in care altoirea se facea cu banda izolatoare. Asta nu insemna absolut deloc ca sunt adeptul datului cu noroi sau mai cine stie ce alta agheasma pe punctul de altoire. Am pus clipul doar sa arat la ce legaturi m-am referit. Insa, acolo unde este potrivit, evident nu la ramuri foarte groase, sunt adeptul altoirii in despicatura in detrimentul celei sub coaja pt ca am vazut ca fixarea altoiului dupa altoire este mai buna si daca portaltoiul nu e foarte gros, la doi altoi despicatura se umple repede cu calus si la sfarsitul sezonului daca conditiile de crestere sunt bune, altoi sunt deja uniti, sudati intre ei prin apropierea calusului si foarte bine fixati

Edited by AlexD2, 30 March 2024 - 19:14.


#1587
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010

View Postparintele, on 30 martie 2024 - 10:53, said:

......................................

Sau și mai simplu
https://youtu.be/M81...f1fLLPSFwwuptrJ
................
Practic nenea asta e super ok, daca aplici ce te invata omul asta in clipurile lui nu prea mai ai nevoie de alte pareri, doar sa "iti faci putin mana" de lucru si sa ai 2-3 unelte adecvate.
Absolut tot ce am testat prin explicatiile de pe canalul ala a functionat 100%.
Recomand si eu sa fie copiat si adaptat la nevoile fiecaruia.

Stima.

PS> mai recomand sa folositi Potaben la altoire, ajuta enorm chiar daca nu pare la prima vedere...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate