Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#1567
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
intrebare.
am un cires salbatic, mare si vreau sa-l multiplic. ca suport pentru altoi si ca atare.
sa incerc prin plantat samburi sau prin crengute + hormon de inradacinare?

#1568
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Succes Gabi.Ma intereseaza si pe mine in viitorul nu pres indepsrtat.Copulatie in ochi dormind in august si uscat in verde la vita.
La o taiere asa de severa,probabil adventivi oriunde.Latenti la copulatia in ochi crescand.Asta spune N.Constantinescu.

#1569
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postgabiroa, on 23 martie 2024 - 18:14, said:

Gata! L-am ciuruit, vorba lu Base!!!

A treia poza e cu el in floare inainte de taiere?
Daca e asa e cam tarziu sa stii... o sa iti dea lastari noi pe care o sa-i ciupesti in vara si altoiesti cu mugure dormind in toamna.
Caisul da clei inainte sa se vindece rana... era bine daca altoiai cu 2 saptamani mai repede.

Stima.

View Postarg, on 23 martie 2024 - 20:33, said:

intrebare.
am un cires salbatic, mare si vreau sa-l multiplic. ca suport pentru altoi si ca atare.
sa incerc prin plantat samburi sau prin crengute + hormon de inradacinare?

Nici asa si nici asa...
Sansele sunt sub 1%

Stima.

#1570
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Sa vedem  .... Oricum ma uitam la el si ma gandeam cam ce fel de pocitanie o sa iasa daca presupunem ca se prinde. Si parca nu imi mai pare asa rau daca nu se prinde. Il scot cu totul si pun Excelsiorul din ciubar, il scot frumos cu pamant cu tot, eventual tai cu grija galeata sa nu deranjez radacinile. Si termin tot balciul. Acolo am pus 5 soiuri deci daca s-ar prinde ar fi interesant dar ce sa fac asa m-a dus capul tot ce am vazut pe YT nu m-a lamurit prea mult despre momentul optim al operatiunii.

#1571
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
E important ca dupa ce altoiul s-a prins si desfaci punctul de altoire sa dai bine zona cu arbokol. Eu altoiesc intotdeauna imediat dupa ce portaltoiul a inverzit si nu am avut niciodata probleme, zona s-a vindecat foarte bine. Conteaza insa si compatibilitatea intre altoi si portaltoi pt ca caisul este foarte sensibil la asa ceva si face usor boli de lemn in zona de altoire. De asta e necesar ca de indata ce apar scurgeri de clei (semn ca acolo s-a petrecut ceva) zona sa fie curatata si data cu mastic

#1572
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postgabiroa, on 26 martie 2024 - 21:33, said:

......... despre momentul optim al operatiunii.

E o intreaga teorie momentul optim... nu te lega la cap cu detalii inutile.
Si fii cuminte ca cel putin 2-3 muguri pleaca de acolo.
Nu-l scote ca nu e cazul, ai cioata faina, poti altoi in verde fara probleme.

Momentul optim: ce am invatat eu e ca azi poate fi prea devreme si maine prea tarziu...
De regula e bine sa altoiesti putin mai repede la samburoase, asa ca regula generala, in rest sunt detalii care pot face diferenta in multe situatii, dar nu e cazul sa te complici.

Stima.

#1573
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Asa cum spuneam, caisul ala e făcut sorcova.... De prins ceva se va prinde, problema e ca sunt mult prea multe altoaie băgate aiurea și fiind și soiuri diferite va fi "greu" de ales. Mult prea multe cioate lăsate.
Sorcova faci la mar și par unde ești sigur ca se prinde tot... Și unul în plus.


Eu as fi profitat și as fi eliminat jumatea aia care pleacă prea de jos.

În fine, o sa elimini tu...

În cazul în care nu se prind, asa cum am zis, vei avea o groaza de adventivi, pomul e tânăr și are de unde sa dea. Fac pariu ca și dacă nu prinzi niciun altoi din câți ai băgat la vara pomul ala va fi o sfera verde de lastari.


#1574
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Cam cat dureaza pana imi dau seama daca s-a prins ceva?

#1575
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Daca pleaca si nu se usuca in maxim 1 luna dupa ce s-a inverzit esti pe acolo.
Mie mi s-au uscat si in primavara urmatoare... deci as zice sigur ca peste 1 an.

Stima.

PS: Padre are dreptate, si eu as fi altoit maxim 3 hai 4 ramuri din care pastrezi 3 care pleaca zdravan
Dar pentru experieta este bine ca ai bagat multi, asa vezi si tu ce prinde si ce nu, unde prinde etc... si daca pleaca mai multi se va potoli sa iti dea zeci de lastari

#1576
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Salutare! Ce spuneti,ar trebui sa mai tai din virfuri cam 40 cm ?Caisul are 3 ani .Daca mai aveti si alte sfaturi despre ce ar mai trebui sa tai va rog sa mi spuneti.

Attached Files



#1577
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Acest pom din pacate va urmari tot timpul sa scoata capul la lumina, deci da, va trebui sa il tai mereu, daca vrei rod si jos nu doar sus la 5m
Daca nu-l tai o sa se degarniseasca mult mai repede de rod spre baza.
Desi eu cred ca oricum se va degarnisi din lipsa de lumina.
Si eu as mai rari si din coroana aia, tot ptr lumina.

Stima.

#1578
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013
Salutare! Ce spuneti,ar trebui sa mai tai din virfuri cam 40 cm ?Caisul are 3 ani .Daca mai aveti si alte sfaturi despre ce ar mai trebui sa tai va rog sa mi spuneti.


Eu as taia asa. Taietura verde numai daca respectiva ramura merge spre interior.

Attached Files



#1579
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
E greu sa spui ce si cum din poze. Pomul ala are niste probleme. In primul rand are 2 tulpini ca vitele mele de vie din bolta. Pe urma asa cum spune Seby creste ca plopu' dupa lumina. Daca il tai drastic pentru a-l cracana s-ar putea sa nu ai rezultate bune pentru ca el o sa vrea tot in sus la lumina. Asa ca ai putea sa incerci sa tai toate moatele alea la un anticipat spre exterior. Dar ai sa pierzi eventualele caise din varfuri care ar fi aplecat acele ramuri de un an, E greu nu poti sa stii cum si ce numai din 2 poze. Oricum daca il lasi asa probabil o sa te sui cu macaraua la caise

Edited by gabiroa, 28 March 2024 - 22:44.


#1580
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postgabiroa, on 27 martie 2024 - 12:33, said:

Cam cat dureaza pana imi dau seama daca s-a prins ceva?

La pomi daca mugurii altoiului se umfla si inverzesc insemna ca s-au prins. Cam in max o luna ar trebui sa vezi asta. Apoi, cand lastarii cresc si altoiul se ingroasa, trebuie sa fi atent la legaturi, sa le desfaci cele care sunt pe langa altoi (sa le lasi doar cele de pe portaltoi) pt ca evolueaza foarte repede si altoiul poate fi strangulat.

#1581
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca mugurii altoi ului se umfla și apar frunze, înseamnă că altoiul a fost viabil și ca are umezeala.
Îl pui in glastra și va face cam același lucru.

Prinderea e altceva și de fapt aia o vezi la vara încolo, e adevărat ca odată cu începerea CREȘTERII poți soune ca în măsura mare e prins dar pana când nu desfaci sa vezi cum a calusat și dacă a calusat complet nu e nimic sigur, mai ales ma cais, cires, visin, piersic chiar....

Desfacerea legăturii nu se face neapărat devreme, nu vad care e motivul grabei asteia.
Când altoiesti pomi tineri, subțiri, care pot fi strangulat urat și ar avea sens sa desfaci, acei pomi nu cresc atât de rapid și de mult și nu are sens sa te grăbești.
Când altoiesti pomi viguroși, acolo unde într-adevăr ai motive sa desfaci pentru ca ai creșteri enorme în timp scurt, vigoarea pomului fiind deja foarte mare, tocmai acea vigoare face ca banda sa se întindă.
Evident ca trebuie atenție însă graba asta de a desface legăturile nu e deloc bună. Banda cu care altoiesti, inclusiv izolier ul, se intinde.
Dacă nu dai ca idiotul 20 de straturi ci doar câteva, 2-3-4 ture, banda e suficient de elastica și stratul suficient de subțire sa se întindă...


Nu soun ca nu trebuie sa fii cu ochii pe pom, nici ca banda nu trebuie desfăcut, însă nu sunt pentru desfacerea foarte rapida a benzii...
Legătură o desfaci în vara, doar dacă vezi ca în mod evident sunt probleme te grăbești.. Și obligatoriu refaci legătură.

Ideea este ca legătură aia ajuta fixarea și menținerea mecanica a altoi ului, și dacă desfaci și refaci tot trebuie sa strângi pt ca altfel ma galați degeaba p'acolo, tu legi nu ca să împodobește ci ca să creezi un bandaj ferm

Atâta vreme cât bandajul e doar ferm și nu devine strangulat în mod evident, nu ai ce umbla doar ca să zici că te pricepi și faci treaba.








#1582
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Eu parinte in 100% din altoirile facute de mine cand la altoi s-au umflat mugurii si a aparut verdeata in ei altoiul a fost prins. Asta in probabil peste o suta de altoiri. Efectiv nu tin minte sa fi avut la pomi vreun altoi inverzit care sa nu se fi prins. La vita de vie insa e asa cum spui tu, degeaba inverzeste ca asta nu insemna ca s-a prins. Altoiul vitei de vie e prins atunci cand pe lastar apare primul carcel.
In privinta desfacerii legaturii, nu de pe pom trebuie desfacuta ci partea de pe altoi. Altoiul prins se ingroasa foarte repede si cand lastarii crescuti din el au 25- 30 cm practic diametrul altoiului se dubleaza si strangularea se vede imediat.

#1583
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Asta pentru ca ai altoit specii facile în general.
Mar, par... Asta ii altoiesti oricum. Prun... Aproape oricum.
La alte samburoase, astea care fac clei, sau sunt susceptibile de mici infecții, sau împing multă seva, cum e spre exemplu cazul nucului sau mai ales al dusului... Ai destule surprize.
Ai seva, umezeala la baza altoiului, mugurele poate sa o ia din loc... Apoi poate sa și caluseze parțial, și se duce pana în vara... Poate chiar sa și crească... Dacă analizezi însă lipitura mai târziu vezi ca e parțială și sunt necroze, desi el a crezut ceva e compromis.

Nu spun ca e frecvent sau ca se va întâmpla dar am vazut/pățit destule altoind toate ragaliile incat sa nu ma grăbesc cu artificiile când vad verde.


În privința desfacerii... Nu înțeleg care parte din legătură o desfaci...

Altoiul e înfipt în care lemn, legătură e pe lemn și implicit partea de altoi băgată în lemn, legătură tine altoiul acolo....
Eu am spus doar ca asemenea altoiri, în gros, tocmai pt ca produc lastari puternici au și forța să întindă banda...
Evident ca nu lași Legătura aia pana la anul, însă eu am pledat pt a nu se grabi, nu sa desfacă după "o luna"
Asa cum spui și tu, se vede.. Stai cu ochii le ce ai altoit și când e nevoie sa desfaci o sa vezi, e aproape imposibil sa nu vezi.

De aia spun ca e mai degrabă o greșeală sa te grăbești sau sa ai un cap repere de genul asta, clar, o luna, 5 săptămâni, 6 săptămâni...
Nu e graba, cel mai important e sa stai cu ochii pe ce ai altoit, dacă nu pleci în concediu sau nu dormi în cizme pomul îți spune singur când trebuie sa desfaci șiș a refaci legătura.


#1584
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Iti spun cum fac eu si cum am vazut ca fac si altii la altoirea cu banda
Dupa ce altoiul se potriveste, prima legatura e pe portaltoi pt a strange cat mai bine punctul de altoire. Apoi zona de cap al portaltoiului ramasa libera se etanseaza cu bucati de banda in jurul fiecarui fiecarui altoi si eventual pe mijloc daca acolo mai ramane spatiu liber . Pt fixarea acestor bucati de banda  se infasoara din nou portaltoiul cu banda. Am ales aici, la intamplare, un exemplu. Se vede de la min. 9.25. In momentul in care altoiul incepe sa se ingroasa vizibil bucatile de banda care inconjoara portaltoi trebuie luate jos si dat cu mastic. Se lasa doar legatura pe portaltoi care strange zona de altoire si, daca spatiu liber ramas intre altoi e mare, se poate acoperii cu o bucata de banda ca sa nu intre mastic acolo.

Edited by AlexD2, 30 March 2024 - 06:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate