Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Valencia

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#397
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Abia va asteptam cu impresii la cald, avem si noi o rezervare pentru Valencia in luna noiembrie (17-20). Sper sa nu fie chiar urata vremea, din pacate nu am avut posibilitatea alegerii unei perioade mai bune. Abia astept sa vizitez Oceanograful, Bioparcul, sa ma plimb prin centru, sa mancanc ceva bun bunut!

#398
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Abia aseara am inceput sa descarc pozele, trebuie sa le selectez. Ca prima impresie, iti pot recomanda sa vizitezi, pe langa Bioparc si Oceanograf, Lonja, Muzeul Ceramicii (cladirea in sine e una foarte frumos decorata atat exterior cat si interior), gradina Monforte sa mergi cat mai mult pe jos prin centru... Si daca ai intrebari te ajut cu placere.

#399
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.05.2015
In zona catedralei, în plaça Reina, foarte multe terase, restaurante, baruri, unde poți manca și eventual cafea, bere, sangria....

#400
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Acolo am mancat si noi intr-o seara, am mai mancat la pranz in mall, El Saler, meniul zilei, la aprox. 9 euro, o paella si o friptura de vita (la alegere din mai multe feluri).

#401
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.05.2015
Pt o imagine de sus, poți alege barurile de la ultimul etaj din toate El Corte Ingles.

#402
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

 ralu_seby, on 02 octombrie 2018 - 08:55, said:

Abia astept sa vizitez Oceanograful, Bioparcul, sa ma plimb prin centru, sa mancanc ceva bun bunut!
Noua ne-a placut si la muzeul Fallas.

#403
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Incep cu poze, in ordinea descarcarii si aranjarii Posted Image
Gradina Monfort, aflata langa podul Real si gradinile regale, mi-a placut foarte mult. Desi micuta, este o oaza de verdeata intre blocuri de locuinte, cu un mic iaz cu pesti, statui, alei marginite de garduri vii ordonat taiate si un tunel de verdeata care probabil este de vis daca prindeti plantele inflorite. Declarate “gradini artistice” in 1941, numele lor vine de la al doilea proprietar. Dupa ce creatorul lor, Marchizul de San Juan, a murit, gradinile au fost preluate de familia  Monforte, fiind botezate astfel.
Intrarea este libera, se inchide pe la 8 seara, parca. Am intrat aici de doua ori, atat de mult mi-a placut.

Attached Files


Edited by kerkyra, 08 October 2018 - 09:06.


#404
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
In prima zi, pentru ca vremea era frumoasa iar in urmatoarele zile se cam strica, am ales sa vizitam Bioparcul. Am stat aici aprox. 3 ore, mi-a placut foarte mult amenajarea parcului, chiar te simti integrat in habitatul animalelor. Merita sa mergeti, chiar daca nu aveti copii si nu vizitati de obicei gradini zoologice, cum a fost cazul nostru. In interior sunt amenajate cafenele, terase, foisoare unde va puteti odihni si sunt si multe automate pentru bauturi, gustari. Mi-au placut in special pasarile flamingo, lemurienii si suricatele.

Attached Files



#405
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Ziua cu vreme mai urata, cu averse de ploaie, am dedicat-o Orasului Stiintelor si Artelor, in principal Oceanografului, unde am petrecut aproximativ 4 ore. Am luat bilet combinat cu Imax, unde s-a proiectat un documentar despre viata submarina. Cand luati biletul combinat trebuie sa va alegeti si filmul, noi am ales functie de ora, estimand cat timp vom sta la Oceanograf, am luat filmul de la ora 15.00. Am prins si ceva din programul de la delfinariu, dar pe final, si nu am mai stat pentru urmatoarea reprezentatie, incepuse sa ploua si era destul de rece.

Attached Files



#406
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Cateva poze din oras: Lonja de la Seda, Muzeul National al Ceramicii, Placa Ayuntamento, Torre Seranos, Catedrala Seu si Placa Virgen,

Attached Files



#407
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Va salut !

Urmeaza sa vizitez Valencia pentru 6 zile la inceputul lui februarie impreuna cu familia si apelez la experienta celor ce au fost de curand acolo.
Spuneti-mi va rog, ce-mi recomandati ca mijloc de transport pentru deplasari atat in Valencia ( aeroport - centru , pentru cazare in Morvedre , drumuri zilnice) cat si in Sagunt, Castellón de la Plana, Villarreal, daca se poate ...costuri .
Intreb pentru ca unii spun T-uri, altii spun ca mai convenabile ar fii VLC urile ...Posted Image

Multumesc anticipat.

Edited by linc73, 29 October 2018 - 08:09.


#408
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Inca ceva, ce varianta este mai convenabila de la aeroport catre centru, Aerobus sau atubuzul 150 ? Multumesc

#409
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 04.02.2008

 linc73, on 29 octombrie 2018 - 08:08, said:

Va salut !

Urmeaza sa vizitez Valencia pentru 6 zile la inceputul lui februarie impreuna cu familia si apelez la experienta celor ce au fost de curand acolo.
Spuneti-mi va rog, ce-mi recomandati ca mijloc de transport pentru deplasari atat in Valencia ( aeroport - centru , pentru cazare in Morvedre , drumuri zilnice) cat si in Sagunt, Castellón de la Plana, Villarreal, daca se poate ...costuri .
Intreb pentru ca unii spun T-uri, altii spun ca mai convenabile ar fii VLC urile ...Posted Image
Depinde si de ce anume vrei sa vizitezi. Daca iei VLC-uri (24h-13.5E, 48h-18E, 72h-22.5E, pret cu plata on-line) ai si ceva discount-uri (15% City Of Arts si Bioparco) si ceva intrari gratis, plus transportul (inclusiv la/de la aeroport). T-urile sunt ceva mai ieftine (4E, 6.7E, 9.7E) dar nu ai nici un discount si sunt valabile doar pentru zona A (fara aeroport). Ca sa vezi care este mai convenabil trebuie sa-ti faci planul cu obiective si trasee.....

#410
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
Pentru deplasarea cu metroul (inclusiv aeroport-oras), recomand card Tuin, am scris eu putin mai inainte. Este un card transmisibil, il incarci cu minim 10 euro, o calatorie de la aeroport in oras revine 2 euro. Uite aici:
http://www.metrovale...en/?page_id=359

#411
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Valencia por la noche es de maravilla
Attached File  63177667-FA91-4725-926D-E3699FEE0405.jpeg   245.11K   18 downloads

Attached Files



#412
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Bine v-am regasit!
Ne-am intors incantate de oras si de tot ceea ce are de oferit. Chiar daca vremea nu a fost ideala si a plouat 3 zile din 4 (in majoritatea timpului), am reusit sa ne bucuram de atmosfera, designul orasului, mancarea buna.
Pentru transportul de la aeroport am ales un taxi, am achitat 25 EUR, iar pentru cazare am optat pentru un apartament nou, situat langa Mercado Central. A fost o alegere excelenta, ne-a permis deplasarea pe jos catre toate punctele de atractie situate in centrul istoric.
De asemenea, am cumparat bilete valabile 48 h pentru cele 2 linii - Valencia Bus Turistic (17 EUR/24 h si 19 EUR/48 h), astfel am acoperit tot ceea ce ne doream sa vizitam.
Tot ce ati scris in postarile anterioare am reusit sa bifam, cu exceptia Llotja de la Seda (bursa matasii), mi-au placut in mod special Plaza de Ajuntamiento si Plaza de la Reina. Am urcat si in turnul El Miguelette (Bell Tower) in ultima zi, bucurandu-ne de o vreme insorita si de o panorama asupra orasului.
Vremea ploioasa a alungat animalele din Bioparc in culcusuri, ferite de ochii vizitatorilor si astfel nu am reusit sa mai vizitez gradina zoo. A fost dragut insa din partea angajatilor ca ne-au informat inainte de a achita biletul de intrare.
Pentru La Ciudad de las Artes y las Ciencias (Orasul Artelor si Stiintei) am rezervat cam 3 sferturi de zi. Cel mai mult mi-au placut Oceanograful si L'Hemisferic, am urmarit o proiectie despre calatoria in spatiu si demersurile omenirii de a ajunge pe Marte. Am achizitionat un bilet combinat pentru L'Hemisferic + Museu + L'Oceanografic + proiectie = 149,20 EUR/4 persoane.
Mercado Central are o arhitectura frumoasa, mai impresionanta mi s-a parut insa Boqueria din Barcelona din punct de vedere al ofertei si marketingului.
Gradinile Turia sunt o oaza de verdeata, ingrijite, populate de multi oameni care alearga, mirosea a curat si prospetime dupa ploaie. Interesant ca nu te murdaresti pe incaltaminte plimbandu-te prin gradini. F mult ne-au placut si Gradinile Reial (aici se afla si el Museo de Ciencias Naturales, intrarea 2 EUR), situate langa el Museu de Belles Arts de Valencia, intrarea libera.
Intrati si in reteaua de magazine locale ALE-HOP, veti gasi tot felul de suveniruri; am descoperit din intamplare si un Primark, chiar in Plaza Toros langa Museo Taurino. Nu am avut timp de shopping si nici prea mult spatiu pentru bagaje suplimentare.
Oriunde ne-am oprit am mancat bine, avand atat de multe optiuni am incercat de fiecare data alt local: Restaurant Cerveceria Manyans, Sagardi, Cocoa, Panaria, Pinsa di Roma, Orio etc.
In ultima zi am dorit sa ne bucuram de soare, plaja, mare si am ajuns cu bus-ul turistic in port. Plaja este lata, era ceva surferi si cateva kite-uri, oameni care se plimbau sau practicau yoga. A fost o portie binemeritata de soare dupa cele cateva zile de vreme mohorata.
Un oras frumos, cu o arhitectura bine intretinuta, oameni relaxati, trafic decent chiar si in timpul saptamanii (nu am auzit in jurul meu claxoane, cate 3 benzi pe sens si gradini de palmieri/mandarini pe mijoc), mancare buna, imi confirm inca o data ca Spania si Italia raman pentru mine pana la acest moment tarile in care cred ca m-as putea acomoda mai mult timp decat cel alocat unui city break.
Voi incarca si cateva poze intr-un post separat.

#413
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Jardins del Reial

Museu de Belles Arts

Poze din oras

Pe timp de noapte

Catedrala din Valencia

Mercado Central

Orasul Stiintei

Port, mare si soare :)

Attached Files



#414
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Vă salut !
Am o rugăminte, cazarea o am de la ora 15:00 si nu vreau să mă plimb trei ore cu trolere după mine .
Stie cineva dacă-mi pot lăsa bagajul de mână in gara de nord din Valencia si dacă locul de depozitare bagaje, este sigur? Cam cât costă pentru trei/patru ore ?
Mulțumesc

Edited by linc73, 16 December 2018 - 18:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate