Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Valencia

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#361
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006
Multumesc mult, Dariuscha, pentru informatii. De ghiseu ma interesam, am zis oficiu turistic ca asa am nimerit, dar ma gandeam la un ghiseu pentru bilete, probabil acesta este undeva la metrou, ne orientam noi. Am vazut ca e autobuz direct la plaja si la CAC de la cazarea noastra, am vazut si traseul, o sa vad cum e mai usor de ajuns, dar acum mi-e mult mai clara situatia cu acele carduri.

#362
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 14.04.2008
la aeroport ghiseul e chiar langa portile de intrare unde scanezi biletele. nu il poti rata!
eu zic sa va cumparati/incarcati de acolo ambele carduri, sa nu mai cauti prin oras tutungerii sau statii de metrou. decat cel mult pt reincarcare, daca va fi cazul.

Edited by dariuscha, 20 July 2018 - 20:54.


#363
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006
Asa ma gandeam sa fac, daca pot lua de acolo si pentru bus. Multumesc mult inca o data, poate te mai consult si pentru alte sugestii.

#364
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.01.2013
atentie la scanarea acestor carduri. in valencia au un sistem prin care doar apropii cardul de un ecran se aude un bip si se scade valoarea calatoriei din suma existenta pe card. eu am patit ca intr-o statie de tramvai la apropierea cardului de cititor s-au auzit 2 bipuri (poate am stationat cu el prea mult in apropierea ecranului desi nu cred) si bineinteles ca s-a luat de pe card contravaloarea a 2 calatorii. teoretic se poate regla aceasta situatie la nu stiu ce puncte de control (pe la metrou), dar nu am incercat.
in statiile de metrou exista niste cititoare unde poti verifica ce credit mai ai pe card (separate de cititoarele de acces).
in statiile de tramvai validezi calatoria in statie, nu in tramvai. deci scanezi cardul inainte de a urca in tramvai.

#365
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006
Bine de stiut tot ce ai precizat aici, in special scanarea la tramvai in statie, nu stiam. La metrou am inteles ca se scaneaza la intrare si iesire (deschidere porti). La schimbarea metrou-tramvai, daca am validat cardul la metrou, se mai scaneaza la tramvai? Inca oscilez daca sa iau doar pentru bus sau Bonotravel (metrou si bus). Ma intereseaza sa ajung de a Turia la Oceanograf, de acolo la plaja si inapoi la Turia. Pentru aeroport voi lua un Tuin incarcat cu 8 calatorii, suntem 2 persoane, cred ca e cel mai convenabil asa.

#366
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.01.2013
si eu am stat in zona Turia. vezi ca sunt autobuze direct la plaja de la Turia. nu mai retin numarul. poti ajunge si cu metrou+tramvai. nu mai retin nici daca am scanat cardul la tramvai dupa metrou. parca da, dar ar trebui sa verifici (o singura data am facut o calatorie metrou+tramvai).
eu am folosit doar un card tuin (la 2 persoane) pe care l-am incarcat parca de 2 ori cu cate 10 euro - aproape 16 euro s-au dus pentru mersul de la/spre aeroport. cred ca te complici cu mai multe feluri de carduri. cum am zis, in statiile de metrou poti verifica cat mai ai pe el si daca e nevoie mai incarci. parca era o suma minima de incarcat (10 euro?), nu mai tin minte. cardul nu il incarci cu calatorii, se incarca cu bani, din care se scad pretul calatoriilor care si astea difera in functie de distanta. chiar daca mai ramai cu bani pe el nu e nici o problema. ai motive sa mai revii in valencia.

Edited by blackiesasha, 25 July 2018 - 12:25.


#367
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 14.04.2008
blackiesasha, am 2 intrebari:
1. cate drumuri la aeroport ati facut, intelegand ca ati fost 2 pers? pt ca nu prea iese la socoteala, tuin zice ca te taxeaza cu 2/sens/pers, ceea ce ar insemna 8e
2. ai putut plati cu card tuin si la bus?

daca stai in centru, nu ai de ce plati tarifarea in functie de zona, pt ca tot ce e important e in zona A.

#368
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.01.2013
2 persoane am fost, 2 drumuri am facut. poate am gresit referitor la costul de la/spre aeroporort. scuze daca e asa, nu prea imi incarc memoria cu detalii de astea (dupa ce revin din vacanta, bineinteles). si da, am mers de 2 ori cu autobuzul si am platit cu acelasi card. interesant a fost ca la una din calatoriile cu bus-ul, acesta s-a stricat intr-o statie (a coborat o trapa pentru a urca cineva imobilizat in carut si aceasta n-a mai vrut sa se ridice). in 2-3 minute a aparut alt bus pentru a prelua calatorii din cel stricat, dar am avut o dilema daca trebuie sa scanez cardul din nou sau nu. deoarece urcarea in bus se face doar pe la sofer, acolo unde e si scanerul pentru carduri, acesta facea semne la toata lumea sa nu mai scaneze cardurile, asa ca totul a fost ok.

Edited by blackiesasha, 25 July 2018 - 13:14.


#369
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 14.04.2008
pai e perfect daca se poate plati si la bus cu el! in descrierea lui nu am gasit nimic in mod explicit despre asta. poate n-am citit cu atentie!

#370
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006
Din ce am citit eu aici, nu as intelege ca merge si la bus cardul Tuin. Inteleg ca este valabil in reteaua Metrovalencia (metrou si tramvai). Bus-ul parca e retea EMT, nu-mi dau seama daca este aceeasi. Poate a mai folosit cineva si stie mai exact?
http://www.metrovale...ss/?page_id=383
De la Turia este bus 95 direct la CAC, apoi la plaja si retur, am gasit. Se poate si cu metrou, apoi tramvai. As lua card separat pentru aeroport deoarece suntem doua familii, posibil sa nu ne facem acelasi program in oras si sa nu ne incurcam cu transportul. Si daca as alege bus (mai direct, dar inteleg ca mai lent) decat metrou-tramvai mi-ar trebui card de bus, daca nu e acoperit de Tuin. In rest, m-am lamurit si cu ajutorul Dariuschai cum se incarca, cum se foloseste si cat costa cardul Tuin.

Am gasit pe tripadvisor scris de cineva despre Tuin:
"Is valid for the metro and the tramway, that are the same system, but not for buses"

Edited by kerkyra, 25 July 2018 - 13:56.


#371
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 14.04.2008
si eu am citit ca sunt mentionate doar metrou si tram, insa daca blackiesasha a zis ca l-a folosit la bus, nu as fi putut sa o contrazic!

#372
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006
In acest caz, iar trebuie sa refac calculele Posted Image   In cel mai rau caz, ma lamuresc acolo, cand il cumpar.

#373
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 06.05.2015
Am citit ultimele posturi, stam 7 zile în Valencia, 2 persoane, tot nu sunt lămurit ce card ar fi mai avantajos pt noi...

#374
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 06.05.2015
Uitasem de cazare, este la stația de metrou Angel Guimera din cartierul Extramurs

#375
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008

View Postd0d00, on 21 august 2018 - 22:06, said:

Am citit ultimele posturi, stam 7 zile în Valencia, 2 persoane, tot nu sunt lămurit ce card ar fi mai avantajos pt noi...
Depinde ce program ai si unde vrei sa mergi (plaja, muzeul stiintei, bioparco, etc.).
Cazarea este aproape de centru (Pl. Espanya) asa ca pentru zona veche te poti deplasa pe jos (daca nu aveti copii mici, etc.).
Daca aveti mai multe drumuri cred ca merita un Mobilis pe care sa-l folositi la metrou, bus.Daca mergeti doar cu metroul Bonometro, daca mergeti doar cu autobuzul Bonobus.
http://www.metrovale...en/?page_id=304
https://www.emtvalen...emid=66&lang=en

#376
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 06.05.2015
Mulțumesc, vom merge la plaja 2-3 zile apoi obiective, ar fi ok sa combin metrou cu bus....

#377
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006
D0d00, cand veti fi acolo?

#378
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 06.05.2015
23-30septembrie

Edited by d0d00, 22 August 2018 - 07:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate