Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Aproapele, între mit și realitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
a_lin

a_lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.04.2005
zippy
de data asta nu te-am înțeles. aprioric, adica iau ideea de bună, în loc s-o demonstrez


malone, cred că da, cred că ăsta e drumul :D

#20
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
cine ia ideea de bună? care ,,tu"?

#21
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Prin extrapolare. Experienta comuna.

#22
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
------
Experienta comuna.
------
a cui devine experiența dacă nu este nimeni acolo să o revendice?

#23
a_lin

a_lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.04.2005
de data asta nu mai pricep chiar nimic. întrebarea mea e simplă
cum să mă conving dacă "tu" există (adică e la fel ca eu - însuflețit/conștient)

pentru că tu poți fi foarte bine un fenomen. mai demult s-a decretat că negrii nu au suflet. desigur, exista un interes...
dar serios vorbind, uneori îmi pare că sunt SINGUR

#24
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
păi persoana exista?
daca da, atunci ce este persoana?

,,tu" este la fel de iluzoriu ca ,,eu"..
EU SUNT= CEEA CE ESTE, ESTE..

#25
a_lin

a_lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.04.2005

zippy99, on Jun 16 2005, 18:44, said:

păi persoana exista?
daca da, atunci ce este persoana?

,,tu" este la fel de iluzoriu ca ,,eu"..
EU SUNT= CEEA CE ESTE, ESTE..

<{POST_SNAPBACK}>


păi ziceai că "este" vine după "eu"...

#26
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
cind te trezesti dimineata ce vine mai intai?
tu sau lumea?
eu sunt ca gind apare si dispare cu fiecare act alt constiintei..
EU SUNT se refera la simtamintul de fiintare..
ce nu s-a schimbat de la nastere si nu se va schimba pina la moarte pentru tine?
faptul ca ceea ce este ACUM este real..

#27
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

a_lin, on Jun 16 2005, 12:30, said:

Existența semenilor tăi este un mit. Ai la dispoziție unele indicii cum că alte entități mai mult sau mai puțin similare ție ar ființa și interacționa cu tine și între ele. Ai chiar momente în care ești convins de realitatea lor. Această convingere, desigur subiectivă și complet circumstanțială, este generată în fapt de false inferențe, inducții și extrapolări. Te bazezi pe un număr (și acesta discutabil) de simțuri, pe care prea adesea le-ai surprins complotând dubios în a-ți prezenta imagini măsluite ale exteriorului.

<{POST_SNAPBACK}>

Nimeni nu si-ar sacrifica viata pentru altcineva daca nu ar fi intim convins ca acel cineva exista. La fel, un parinte nu ar depune atata efort in cresterea si educarea unui copil daca ar crede ca acesta este doar o iluzie.
Desigur, asta nu e o demonstratie a falsitatii ipotezei tale. Singurul demers logic care se poate face este reducerea la absurd: presupun faptul ca doar eu exist, restul fiind iluzia simturilor, atunci...

#28
a_lin

a_lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.04.2005
zippy, întru totul de acord cu tine
deduc de aici că "tu" este un fenomen
și continui să exist în aici și acum :D

#29
a_lin

a_lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.04.2005

bonobo, on Jun 16 2005, 19:10, said:

Nimeni nu si-ar sacrifica viata pentru altcineva daca nu ar fi intim convins ca acel cineva exista. La fel, un parinte nu ar depune atata efort in cresterea si educarea unui copil daca ar crede ca acesta este doar o iluzie.
Desigur, asta nu e o demonstratie a falsitatii ipotezei tale. Singurul demers logic care se poate face este reducerea la absurd: presupun faptul ca doar eu exist, restul fiind iluzia simturilor, atunci...

<{POST_SNAPBACK}>


sunt oameni care se aruncă în foc pentru lucruri mult mai mici decât aproapele

am admis, experimentez o anume percepție a "celuilalt".
dar nu pot scăpa de această îndoială: este "el" e din același aluat ca "eu"(=conștient) ?

#30
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
a_lin:@
http://www.nondualit...s&absolute.html

#31
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Uiti comunicarea cred. Informatia prelucrata de constiinta.

#32
a_lin

a_lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.04.2005
zippy,
citez din linkul dat de tine: "A: The ultimate truth is beyond words or thoughts. Words or thoughts can only POINT to IT. As soon as you try to put IT into words or thoughts, or try to imagine IT, it just becomes part of the seeming appearance on the Awareness, and not IT."

repet, până acum ai demonstrat că totul e fenomen (maya). deci si tu.



malone,
comunicarea se poate face și de la neînsuflețit la mine(însuflețit)

Edited by a_lin, 16 June 2005 - 18:36.


#33
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
deci tacerea..

#34
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Dar tot cu concepte, nu? Ca altfel nu intelegi ce ti-e comunicat si practic nu exista pentru tine comunicarea.

#35
a_lin

a_lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.04.2005

malone6x6, on Jun 16 2005, 20:08, said:

Dar tot cu concepte, nu? Ca altfel nu intelegi ce ti-e comunicat si practic nu exista pentru tine comunicarea.

<{POST_SNAPBACK}>


sa știi că m-am gândit chiar mult la ce spui. și o să mă mai gândesc, deși voi da acum un răspuns evident în contradictoriu :D (că doar e forum aici)
"tu" ai putea fi un fenomen care vorbeste. asta nu inseamnă neapărat că produci concepte. poate că doar eu le produc și le mulez pe comportamentul tău.
uite, sunt oameni care discută cu plantele. și susțin sus și tare că se înțeleg :D
ba chiar ne și arată cât de bine au crescut ele așa băgate în seamă
(sunt chiar cercetări care au dovedit efecte pozitive ale muzicii asupra plantelor)
drept e că plantele, în accepția comună, nu sunt chiar fenomene, dar nuanța lor de "tu" este cam redusă :D
mă rog, ideea e că dacă înțeleg ce-mi este comunicat(prin concepte), asta nu pare să însemne că există o conștiință care îmi comunică

#36
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Problema e valabila si invers: si eu transmit concepte altfel nu comunic. Si cand comunic se poate sa nu se suprapuna acceptiunea 100% a conceptelor dar plecand de la esential si definind sensuri vezi ca exista concepte identice. Deci daca-ti spun ca eu exist si amandoi ne-am pus de acord asupra sensului de exist (cogito ergo sum  :D ) inseamna ca asta e, exist. Si daca rationam inseamna ca suntem totusi o constiinta. Si daca tu te intorci cu spatele si eu iti spun ca uite, rasare soarele si tu te intorci si vezi soarele rasarind, chiar daca eu sunt un fenomen, inseamna ca sunt un fenomen care are concepte identice cu tine privind notiunea soare si rasarit. Si daca nu crezi ca toti cei din jur te mint in ceea ce spun inseamna ca si noi suntem oameni ca si tine daca spunem asta.

LOL...scris repede ca plec sa fac o baie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate