Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Dece nu este recunoscut de Judaism Iisus ca Mesiah

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
314 replies to this topic

#55
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
Am asteptat cateva zile pentru asta.
Cine spune ca Iudaismul nu-l recunoaste pe Hristos?
Iaca ca sunt secte de rit Mozaic care-l recunosc pe Hristos, asa cum sunt si secte carae vor disparitia statului Israel si evrei care sunt colaboratorii regimului din Iran.
Iudaismul este cel mai diversificat curent religios. Si sunt sigur ca daca ar fi fost mai multi iudei in lume, s-ar fi macelarit intre ei asa cum au facut crestinii.
Daca cei mizrahi si hasidici sunt majoritari acum, asta nu inseamna ca-i reprezinta pe toti evreii.
Mai sunt si evrei massortim, yahadut, massortit etc etc. Culmea mai sunt si unii care spun ca-s iudei dar practica islamul, donme.

Iaca  aici unde sunt mesianicii, care-l recunosc pe Hristos.

Iaca AICIcum se justifica ei. AICI

AICI
sau
AICI

In Brasov, este o veche sinagoga lasata in paragina de actualii evrei de aici, pentru ca ar fi „necurata” si sectara.

Edited by ssenssation, 19 February 2010 - 16:39.


#56
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 mizerabilu, on 19th February 2010, 14:41, said:

Isus a zis ;Imparatia Mea nu este din lumea acesta,Eu am venit sa dau pace sufletelor voastre !

Marele Templu era construit cand a venit EL ,nu era nevoie de reconstructie gresit ca atuncia asta este un semn ca poate Mantuitorul tau nu era cel asteptat ca in timpul aceluia trebuia sa se construiasca Marele Templu.,iar Daca nu gresesc, Iehezkel a trait inaintea lui Iisus si nu la cunoscut deloc.Proorocii nu ghiceau vitorul ci faceau serviciu de conselieri.Stiu ca crestinii cred altfel.Noi,eu evreul si dumneata mizerabilul mergem pe aceias sosea dar in directii opuse si nu avem nici o sansa sa ne intalnimEZECHIEL a zis ca Templul este chiar EL ...adica Mesiah .De aceea le-a zis carturarilor vremii respective :Darama-ti acest Templu (era vb despre trupul Sau )si in 3 zile il voi ridica din nou.(era vb despre inviere )Oricum carturari nu puteau intelege vb lui prin pilde ,sarade ,metafore .Nu le erau dat ,ptr ca erau fatarnici si idolatrii.Multi dintre bărbatii influenti din Israel au cedat îndemnurilor grecilor. Ei au spus că Dumnezeu îi va ajuta pe tinerii lor să fie credinciosi religiei lor, iar scolile evreilor ar avea un statut privilegiat în ochii natiunilor. Bărbatii lui Israel erau făcuti să creadă că avantajele pentru savantii evrei vor fi nemăsurate. Tinerii urmau să câsstige cunostinte, influentă, prestigiu.

Treptat, scolile evreiesti au început si ele să ofere diplome absolventilor lor. Ei deveneau Rav, sau rabini, Tana, Gayon, Sadi si Rabon. Se considera necesar ca absolventii scolilor rabinice să-si expună rangul prin purtarea unui anumit tip de îmbrăcăminte. Pas cu pas a început să se creeze o aristocratie scolastică, din care s-a format sinedriul de mai târziu. Acest termen provine din greacă, denumirea evreiască fiind beth din ha-go-dol, Marea Casă de Judecată.

Scolile religioase au continuat să functioneze, dar un declin accentuat în ce priveste influenta si puterea spirituală era evident. An după an, Cuvântul lui Dumnezeu era studiat mai putin, iar cultura si filosofia se înmulteau. Preocupările omenesti au devenit prioritare, în timp ce la Dumnezeu se gândeau din ce în ce mai putin. Rabinul era ridicat în slăvi, iar cel neînvătat era dispretuit. Evlavia se răcea treptat, în timp ce formele si ceremoniile se înmulteau. Multe legi erau adoptate pentru a-i favoriza pe rabini si traditiile scolare, desi studentii erau încurajati să Îl iubească si să asculte de Dumnezeu.

Deoarece se depărtaseră de Dumnezeu, iudeii au pierdut din vedere în mare măsură învătătura cu privire la slujbele ceremoniale, Iudeii au pierdut viata spirituală din ceremoniile lor si s-au agătat de forme moarte. Pentru a pune ceva în locul celor pe care le pierduseră, preotii si rabinii au înmultit cu de la sine putere cerintele de îndeplinire a formelor; dar cu cât acestea deveneau mai aspre, cu atât mai putin se manifesta iubirea fată de Dumnezeu. Ei îsi măsurau sfintenia după multimea ceremoniilor lor, în timp ce inimile lor erau pline de îngâmfare si ipocrizie.


#57
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
ssenssation...Multe baliverne spun si evreii mesianici .L-am ascultat pe David Nagy,zicea ca Mantuitorul era evreu .Deci Dumnezeu are o nationalitate etnica !Multi afoni citesc Biblia si nu pricep nimic .Greu de crezut ca, un evreu autentic inghite doctrina Fiului preexistent in Vesnicii/Sau doctrina trinitatii.

#58
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

 mizerabilu, on 19th February 2010, 16:59, said:

ssenssation...Multe baliverne spun si evreii mesianici .L-am ascultat pe David Nagy,zicea ca Mantuitorul era evreu .Deci Dumnezeu are o nationalitate etnica !Multi afoni citesc Biblia si nu pricep nimic .Greu de crezut ca, un evreu autentic inghite doctrina Fiului preexistent in Vesnicii/Sau doctrina trinitatii.

Te sustin! :) Si totusi, patreaza religia iudaica si-l recunosc pe Hristos.
Sunt unii care ar zice ca ar trebuie sa se boteze crestin-ortodocsi si ar fi si ei completi.
Ma rog, o chestiune de substanta.

#59
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
David Nagy e un biet mascarici ...tot ce vb el sunt chestii scrise de alti pe net si diferite carti ,mesianicii sunt niste bieti evrei refuzati la export.

#60
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 mizerabilu, on 19th February 2010, 16:59, said:

ssenssation...Multe baliverne spun si evreii mesianici .L-am ascultat pe David Nagy,zicea ca Mantuitorul era evreu .Deci Dumnezeu are o nationalitate etnica !Multi afoni citesc Biblia si nu pricep nimic .Greu de crezut ca, un evreu autentic inghite doctrina Fiului preexistent in Vesnicii/Sau doctrina trinitatii.

Daca tu crezi ca Mantuitorul tau nu a fost evreu atuncia ce a fost? Ateu? Pagan? Poate crestin sau musulman? Budist?
Dece crestinii cred ca Iisus a fost un Dumnezeu? Pai in Biblie ,in cele 10 porunci sacre ,prima porunca este ca nu vei avea mai mult decat Un Dumnezeu?
Dece crestinii cred ca Iisus a fost Dumnezeu ca nu e de inteles ca un Dumnezeu se poate chinuii si chiar omorat ?
Evreii citesc Biblia cea originala de cam 4000 de ani. O invata si o talmacesc. Evreii sunt si cunoscuti in general  ca oameni instruiti si destepti. Tu nu crezi ca explicarile lor a Bibliei sunt mai adevarate decat  talmacirile crestine a bibliei care a fost tradusa din tot felul de limbi de cateva ori si sa pierdut sensul si intentia celor scrise?

#61
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006

 perpetumobile, on 20th February 2010, 10:54, said:

..... Tu nu crezi ca explicarile lor a Bibliei sunt mai adevarate decat  talmacirile crestine a bibliei care a fost tradusa din tot felul de limbi de cateva ori si sa pierdut sensul si intentia celor scrise?

Te rog din nou insistent sa te retii de la astfel de remarci. Ti s-a mai explicat de cateva ori, ca traducerile sunt facute din LIMBA ORIGINALA. Chiar si in acest caz, oricine se respecta in privinta studierii CUVANTULUI va apela la textul ORIGINAL in cazul de fata in LIMBA EBRAICA a VECHIULUI TESTAMENT. Iti comunic, ca si EU CITESC in limba ORIGINALA BIBLIA, chiar daca am nevoie cateodata si de dictionar. Dar acest lucru ti l-am adus deja in prim plan. Prin faptul ca generalizezi atacul respectiv cade implicit si asupra mea.

Faptul ca revii din nou la astfel de remarci care au fost combatute deja, submineaza credibilitatea a celor ce scrii. Ti-am mai adus in atentie ca nu vei fi luat in serios de cititori, pentru ca vor considera ca in loc sa argumentezi chiar evident si logic cum sustii, o faci doar din pura indoctrinare peste masura.
E chiar asa de greu sa intelegi acest aspect? Te rog sa faci o dezbatere bazata pe lucruri evidente si logice, nu bazata pe atacuri.

Este prea mare cerinta mea? Eu nu vreau sa ajung acolo unde pretinzi tu, adica la conversatie intre un surdo-mut si un orb. Vad ca doar tu vrei ca lucrurile sa para sa fie asa.
Tu de fapt nu vrei o dezbatere ci vrei ca punctul tau de vedere sa fie acceptat categoric, fara drep de apel.

Intreb eu: isi mai are rost pe un forum un astfel de topic?

Rog insistent SA TE GANDESTI la cele scrise. Vezi m-am abtinut pe moment sa fac replici in afara de a remarca atitudinea ta, si a semnala greselile in aceasta atitudine.

Propun moderatorilor de arie, ca in cazul in care nu se schimba acest monolog, care in mare parte de argumentare se bazeaza doar pe atac, si nu pe argumentare logica si evidenta:

SA INCHIDA TEMPORAR ACEST SUBIECT. Si sa accepte raspunsuri adecvate ce se transmit initial pe PM unui moderator.
Daca nu, sunt sigur ca ajungem la FLAME.

#62
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 jagoman, on 20th February 2010, 14:30, said:

Te rog din nou insistent sa te retii de la astfel de remarci. Ti s-a mai explicat de cateva ori, ca traducerile sunt facute din LIMBA ORIGINALA. Chiar si in acest caz, oricine se respecta in privinta studierii CUVANTULUI va apela la textul ORIGINAL in cazul de fata in LIMBA EBRAICA a VECHIULUI TESTAMENT. Iti comunic, ca si EU CITESC in limba ORIGINALA BIBLIA, chiar daca am nevoie cateodata si de dictionar. Dar acest lucru ti l-am adus deja in prim plan. Prin faptul ca generalizezi atacul respectiv cade implicit si asupra mea.

Faptul ca revii din nou la astfel de remarci care au fost combatute deja, submineaza credibilitatea a celor ce scrii. Ti-am mai adus in atentie ca nu vei fi luat in serios de cititori, pentru ca vor considera ca in loc sa argumentezi chiar evident si logic cum sustii, o faci doar din pura indoctrinare peste masura.
E chiar asa de greu sa intelegi acest aspect? Te rog sa faci o dezbatere bazata pe lucruri evidente si logice, nu bazata pe atacuri.

Este prea mare cerinta mea? Eu nu vreau sa ajung acolo unde pretinzi tu, adica la conversatie intre un surdo-mut si un orb. Vad ca doar tu vrei ca lucrurile sa para sa fie asa.
Tu de fapt nu vrei o dezbatere ci vrei ca punctul tau de vedere sa fie acceptat categoric, fara drep de apel.

Intreb eu: isi mai are rost pe un forum un astfel de topic?

Rog insistent SA TE GANDESTI la cele scrise. Vezi m-am abtinut pe moment sa fac replici in afara de a remarca atitudinea ta, si a semnala greselile in aceasta atitudine.

Propun moderatorilor de arie, ca in cazul in care nu se schimba acest monolog, care in mare parte de argumentare se bazeaza doar pe atac, si nu pe argumentare logica si evidenta:

SA INCHIDA TEMPORAR ACEST SUBIECT. Si sa accepte raspunsuri adecvate ce se transmit initial pe PM unui moderator.
Daca nu, sunt sigur ca ajungem la FLAME.
Eu tocmai ma tin sa nu iri scriu baliverne si scriu numai ce stiu.Ia de exemplu Biblia in Romaneste. Eu te anunt solemn ca versia romana a fost tradusa din Latina si din Greaca. Daca dumneata ai inca nevoie de dictionar ca sa citesti Biblia in ebraica te anunt ca esti cam departe de o a intelege cum ar fii trebuit.
In Israel avem VT scris asa: foi mai mari ca de obicei,textul original este scris intr-un patrat in centru foaiei cu o suprafata de cam treimea foii si de jur imprejur sunt scrise explicatile, uneori cateva la acelas psalm.Scrisul este mic deoarece este mult de scris.
Domnule, daca ai nevoie de dictionar,iti propun sa faci uz de cele mai bune explicari scrise de Cassutosi de Rassii.Probabil ca vei avea problema cu Rassiideoarece este scris in scris ebraic gotic.
Mai presus de orsice,nu facea uz de terorism verbal ca aci este un forum liber.Daca crezi ca nu ai nimica de invatat de la mine,nu imi scrie. Daca vrei sa iti scriu numai ce vrei,mai usor sa iti scri singur.

#63
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 perpetumobile, on 24th January 2010, 18:51, said:

Mesiah,Mantuitorul este de fapt o "inventie" judaica in Traditia Religii Judaice.
Din pacate evreii inca asteapta pe acel Mesiah deoarece Iisus Hristos nu a fost identificat ca adevaratul Mesiah. Ca sa fiu mai exact, in cursul istoriei au fost multe cazuri cand persoane s-au declarat sau au fost declarate de adepti Mesiah insa la sfarsit chestia sa desvaluit ca neadevarata.
Unele conditii la care se asteapta evreii concomitent cu venirea sau ivirea lui Mesiah-Mantuitorul sunt printre altele:
Mesiah nu este Dumnezeu si nu fiu de Dumnezeu.Mesiah este trimesul de Dumnezeu.El va mantuii omenirea si nimeni nu va putea sa-l omoare sau sa-l lveasca. Mesiah nu face minuni,numai Dumnezeu poate face minuni. Cand Mesiah se va ivi,se va cladi a treia oara Marele templu pe muntele Moria din Ierusalim,toti mortii vor invia si nu vor mai exista razboaie in lume.
Dupa aceste conditii  care nu s-au implinit si dupa Rastignirea Lui si Invierea Lui numai ca sa se urce in cer,Judaismul nu a acceptat pe Iisus ca Mesiah.
Acuma, cum totus au esuat asa de multi altii si Iisus a reusit? Asta se datoresteca crestinismul nu sa infintat in Tara Sfanta ci cam 300 de ani  dupa rastignire la Roma care era in decadenta inaintata si foarte desamagita de zeii lor asa ca noua religie a gasit  un teren apropiat ca sa se desvolte la a doua religie monoteista. De fapt crestinismul nu este exact monoteist ca s-au strecurat acolo afara de Dumnezeu si Fiul si sf. Duh cu ica o lista de cateva sute de sfinti care inca nu sa inchis.
Propun sa renuntam la flame si sa revenim la intrebarea initiala: "De ce nu este recunoscut in iudaism Iisus ca Mesiah". Cu alte cuvinte, o abordare a "conceptului de Mesiah" din punctul de vedere al religiei iudaice. O polemica iudaism & crestinism nu-si are locul in cadrul acestei arii, ci pe Generalitati. Chiar si acolo va rog sa va abtineti de la atacuri la persoana, aprecieri privind profunzimea credintei sau a gradului de intelegere al interlocutorului.

perpetumobile, de ce spui ca Mesia, Mantuitorul este o "inventie" iudaica? Esti de parere ca invatatura scolilor iudaice antice despre Mantuitor nu este revelata, ci avem de-a face cu un construct intelectual al unei grupari de invatati?

#64
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Cine imi sterge postarile ...sinonistii sau francmasonii ..pardon sunt tot una . :naughty:

#65
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 mizerabilu, on 20th February 2010, 22:41, said:

Cine imi sterge postarile ...sinonistii sau francmasonii ..pardon sunt tot una . :naughty:
Crestina si farmazoana inraita. Conspirationista numarul unu.

#66
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Avraam a fost evreu sau nu ?Ce inseamna evreu ?Cand a aparut natiunea evreiasca ?

#67
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 clara_spiele, on 20th February 2010, 16:53, said:

Propun sa renuntam la flame si sa revenim la intrebarea initiala: "De ce nu este recunoscut in iudaism Iisus ca Mesiah". Cu alte cuvinte, o abordare a "conceptului de Mesiah" din punctul de vedere al religiei iudaice. O polemica iudaism & crestinism nu-si are locul in cadrul acestei arii, ci pe Generalitati. Chiar si acolo va rog sa va abtineti de la atacuri la persoana, aprecieri privind profunzimea credintei sau a gradului de intelegere al interlocutorului.

perpetumobile, de ce spui ca Mesia, Mantuitorul este o "inventie" iudaica? Esti de parere ca invatatura scolilor iudaice antice despre Mantuitor nu este revelata, ci avem de-a face cu un construct intelectual al unei grupari de invatati?

Fara suparare,si crestinismul se poate pretinde ca este o "inventie" a unor anumiti evrei. In judaism poti distinge intre religia propuzis si traditia care a mers cu judaismul pas cu pas in lungul istoriei.
Nu de mult, am avut musafiri crestini din Australia si i-am plimbat in nordul Israelului unde se gasesc multe locuri cu ramasite arheologice crestine,unele de la ivirea crestinismului. La Capernaum ,in ebraica Cfar (satul) Nahum (a lui nahum proorocul) se gaseste un parc arheologic cu ramasite foarte interesante,dupa care se pot intelege nu putin din inceputul crestinismului. Cred ca si pe Internet se poate vedea poze de acolo. Afara de temeliile si putime ziduri a unei biserici cladita rotunda,se poate vizita si o "biserica" care este nu mai putin decat o sinagoga .Dupa asta,se intelege ca la inceputul lui, crestinismul era intentificat numai ca un curent a judaismului si asta este foarte probabil deoarece Iisus si adeptii lui erau de fapt nascuti evrei.
Apropo,sapaturile arheologice au fost facute de catre o biserica crestina si locul este si azi in posesia bisericii.
Tot ce am scris aci este numai ca sa intelegi ca crestinismul nu sa ivit  din nimic.

Evreii nu recunosc pe Iisus ca adevaratul Mesiah deoarece El nu a implinit ce se asteapta de la Mesiah. Si azi,evreii religiosi inca asteapta pe Mesiah.
Nimic nu este ascuns in Judaism si am mai scris ca diferenta intrereligia crestina si cea judaica este ca la voi se cere  "crede si nu cerceta" si la judaism este
"invata, intelege si crede"."Invatati " evrei nu sunt o clica care domineaza evreii si religia judaica. Invatati evrei gasesti in toata lumea si uneori sunt discutii aprige intre ei in legatura cu judaismul dar nu fac conspiratii contra altelor religii. Contrar la crestinism,ca sa te convertesti la judaism asta este absolut imposibil.

 pamant, on 21st February 2010, 09:35, said:

Avraam a fost evreu sau nu ?Ce inseamna evreu ?Cand a aparut natiunea evreiasca ?

Cand Dumnezeu i sa ivit in vis si ia spus   "?? ?? ????? ????? ???? ?? ??? ?????" (ca ia spus pe ebraica..."dute din tara ta si din casa tatalui tau spre tara spre care te  voi indrepta". Din acel moment Avram a fost facut de Dumnezeu,primul evreu.Si la numele sau i sa adougat H care in Judaism aminteste numele lui Dumnezeu si numele i sa schimbat de fapt in Avraham si nu cum ai scris tu. Ce intrebari ai tu,nu ai Biblie sa citesti in ea ca raspunsul este scris acolo clar.

Edited by perpetumobile, 21 February 2010 - 12:09.


#68
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Cand Dumnezeu i sa ivit in vis si ia spus "?? ?? ????? ????? ???? ?? ??? ?????" (ca ia spus pe ebraica..."dute din tara ta si din casa tatalui tau spre tara spre care te voi indrepta". Din acel moment Avram a fost facut de Dumnezeu,primul evreu.

Unde scrie ca ,Dumnezeu i-a vb lui Avraam in limba ebraica ?Avraam era persan ,iar limba ebraica a aparut dupa 300-400 de ani dupa Avraam .Tu crezi ca toti suntem picati cu OZN -urile ,si ne spui fantezii istorice .Evreu nu inseamna tara si nici natiune ,inseamna ;chemat de Dumnezeul Universal (nu evreu )la o lucrare speciala in slujba Lui .

#69
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 pamant, on 21st February 2010, 13:47, said:

Unde scrie ca ,Dumnezeu i-a vb lui Avraam in limba ebraica ?Avraam era persan ,iar limba ebraica a aparut dupa 300-400 de ani dupa Avraam .Tu crezi ca toti suntem picati cu OZN -urile ,si ne spui fantezii istorice .Evreu nu inseamna tara si nici natiune ,inseamna ;chemat de Dumnezeul Universal (nu evreu )la o lucrare speciala in slujba Lui .

Am scris ca Dumnezeu a vorbit in ebraica numai diin cauza ca asa scrie in Biblie.Nu scrie asa exact ci numai ca Dumnezeu ia vorbit lui Avram. In ce limba crezi ca ia vorbit? in idish? poate in engleza?

Inaintea ebraicii a fost aramica din care sa-u desvoltat ebraica si araba. Intre Iran si Irak este un teritoriu in care mai sunt multi evrei care vorbesc afara de limba locala o limba speciala evreiasca ca idish sau ladino.Limba asta este nu mai putin decat aramica antica. S-au faut multe cercetari si este posibil ca de acolo a emigrat Avram. Restul ce ai scris,despre OZN si ca "evreii nu inseamna",nu merita replica.

#70
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 perpetumobile, on 22nd February 2010, 12:23, said:

Am scris ca Dumnezeu a vorbit in ebraica numai diin cauza ca asa scrie in Biblie.Nu scrie asa exact ci numai ca Dumnezeu ia vorbit lui Avram. In ce limba crezi ca ia vorbit? in idish? poate in engleza?

Inaintea ebraicii a fost aramica din care sa-u desvoltat ebraica si araba. Intre Iran si Irak este un teritoriu in care mai sunt multi evrei care vorbesc afara de limba locala o limba speciala evreiasca ca idish sau ladino.Limba asta este nu mai putin decat aramica antica. S-au faut multe cercetari si este posibil ca de acolo a emigrat Avram. Restul ce ai scris,despre OZN si ca "evreii nu inseamna",nu merita replica.

Deci i-a vorbit in ebraica sau nu ?Ti-am zis ,ca minciunica are picioare scurte .Avraam era persan ,i-a vb in limba materna ,sau Dumnezeu nu stie decat ebraica ? :console:
Isus Hristos era din Gallilea nu era din Iudeea ....apoi carturari habar nu aveau ca este nascut in Betleem ,conform profetiilor Biblice ....si ca a stat in NAZARETH ,,,ptr ca era in legatura cu NAZIREU ...din Numeri 6 .Asta inseamna evreu ...citeste Numeri 6.Ceilalti nu sunt evrei ,,,,ci doar imitatie ,,,. :nonobad:

#71
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 pamant, on 22nd February 2010, 15:27, said:

Deci i-a vorbit in ebraica sau nu ?Ti-am zis ,ca minciunica are picioare scurte .Avraam era persan ,i-a vb in limba materna ,sau Dumnezeu nu stie decat ebraica ? :console:
Isus Hristos era din Gallilea nu era din Iudeea ....apoi carturari habar nu aveau ca este nascut in Betleem ,conform profetiilor Biblice ....si ca a stat in NAZARETH ,,,ptr ca era in legatura cu NAZIREU ...din Numeri 6 .Asta inseamna evreu ...citeste Numeri 6.Ceilalti nu sunt evrei ,,,,ci doar imitatie ,,,. :nonobad:
Daca vrei sa sti, cu toate ca tu sti toate,Dumnezeu vorbeste cu poporul Lui numai pe ebraica si probabil si pe idish. Ce este sigur ca nu Dumnezeu si nu Iisus au vorbit alta limba decat ebraica. Cu faptele nu poti discuta. Cand in VT scrie ca Dumnezeu a spus asa si asa, asta sa scris in limba ebraica deoarece in limba asta s-au spus lucrurile. Tu,lasa-te de cotzcari si incearca sa te gandesti inainte de faci pe altii mincinosi.
Scuza-ma dar toate discutia asta mi se pare debila . Ca si cum ai pretinde ca ziua este noaptea.
Si Mantuitorul tau a voebit numai ebraica ca a fost evreu si nu a vorbit cu ucenicii Lui nu pe engleza si nu pe romaneste.
Daca nu iti place, nu cumpara.

#72
SylvestruTW

SylvestruTW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 14.09.2009

 perpetumobile, on 22nd February 2010, 20:13, said:

Daca vrei sa sti, cu toate ca tu sti toate,Dumnezeu vorbeste cu poporul Lui numai pe ebraica si probabil si pe idish.

EPIC!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate