Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Dece nu este recunoscut de Judaism Iisus ca Mesiah

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
314 replies to this topic

#37
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Hai ca iar faci afirmatii nefondate. Cat de credincios este un om ramane la judecata Domnului si nu a ta.

Daca nici pe vechiul testament nu te bazezi doar pe date logice si evidente ale Judaismului, cum te mai poti considera purtatorul Cuvantului. Prea bati catre a dovedi ca ai doar taiere imprejur a carnii si nu in suflet. Eu nu vreau sa te conving de nimica, dar REPET:

Inainte sa faci afirmatii precum "crestinismul a parut doar la 300 ani dupa" mai studiaza istoria. Si nu e prima data cand cineva iti da in fata ca nu esti pregatit privind datele logice si evidente a istoriei unei religii. Poate ca in a ta esti initiat, dar in celelalte deloc.

Ai auzit de crestinii Copti din Egipt, templele subterane, ce dateaza cu mult inainte de data mentionata de tine.
In 325 deja se tine la Nisa primul sinod general si nu atunci se pun bazele bisericii.
La fel s-a adeverit ca habar nu ai de disputele teologice de la inceputul bisericii crestine privind intrebarile MONOTEISTICE.

Tot ce descrii tu ca nu au recunoscut pe numitul Isus ca Mesiah, eu accept ca si argumentare stricta. Dar deja incalci masura cand te repezi la altii si afirmi date aparute pa baza logicii voastre, dar care nu au dovezi evidente. Doar filosofico-logice.

Ce faci tu aici este de fapt incercarea de a face din alta religie misto.

Repet: concluzia logica si evidenta a ceea ce afirmi este ca sunteti mai mult preocupati de traditia judaica decat de DABAR-ul divin, ce a dus categoric la aceasta situatie de NERECUNOASTERE a Unsului. Cele prezentate de tine sustin unilateral aceasta concluzie.
Concluzia este LOGICA SI EVIDENTA pe baza celor AFIRMATE, SCRISE de tine.
Poate unul mai avansat in cunoasterea Judaismului ar putea da o explicatie mai nuantata, bazata pe DABAR si nu pe traditie. Dar vad ca tu nu poti.

#38
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 jagoman, on 18th February 2010, 16:15, said:

Hai ca iar faci afirmatii nefondate. Cat de credincios este un om ramane la judecata Domnului si nu a ta.

Daca nici pe vechiul testament nu te bazezi doar pe date logice si evidente ale Judaismului, cum te mai poti considera purtatorul Cuvantului. Prea bati catre a dovedi ca ai doar taiere imprejur a carnii si nu in suflet. Eu nu vreau sa te conving de nimica, dar REPET:

Inainte sa faci afirmatii precum "crestinismul a parut doar la 300 ani dupa" mai studiaza istoria. Si nu e prima data cand cineva iti da in fata ca nu esti pregatit privind datele logice si evidente a istoriei unei religii. Poate ca in a ta esti initiat, dar in celelalte deloc.

Ai auzit de crestinii Copti din Egipt, templele subterane, ce dateaza cu mult inainte de data mentionata de tine.
In 325 deja se tine la Nisa primul sinod general si nu atunci se pun bazele bisericii.
La fel s-a adeverit ca habar nu ai de disputele teologice de la inceputul bisericii crestine privind intrebarile MONOTEISTICE.

Tot ce descrii tu ca nu au recunoscut pe numitul Isus ca Mesiah, eu accept ca si argumentare stricta. Dar deja incalci masura cand te repezi la altii si afirmi date aparute pa baza logicii voastre, dar care nu au dovezi evidente. Doar filosofico-logice.

Ce faci tu aici este de fapt incercarea de a face din alta religie misto.

Repet: concluzia logica si evidenta a ceea ce afirmi este ca sunteti mai mult preocupati de traditia judaica decat de DABAR-ul divin, ce a dus categoric la aceasta situatie de NERECUNOASTERE a Unsului. Cele prezentate de tine sustin unilateral aceasta concluzie.
Concluzia este LOGICA SI EVIDENTA pe baza celor AFIRMATE, SCRISE de tine.
Poate unul mai avansat in cunoasterea Judaismului ar putea da o explicatie mai nuantata, bazata pe DABAR si nu pe traditie. Dar vad ca tu nu poti.


Da , ai dreptate. eu nu ma pot si nu vreau sa ma masor cu citate din NT si cu replici misionare bazate numai pe credinta crestina si fara un pic de logica dupa parerea mea,evreul. Pentru noi, evreii, un Mantuitor trimes de Dumnezeu nu poate muri si invia si urca in cer,parasind omenirea care trebuia sa mantuiasca. Nu gasesc in asta un pic de logica si mai mult,o neincredere colosala in Dumnezeu ca ce? El nu stie ce face? Dumnezeu face greseli? Cu ce a mantuit Iisus omenirea? Numai sunt razboaie? Nu mai este dusmanie? Nu mai sunt boli incurabile si chiar curabile? Lupii traiesc in pace cu oile? Hai lasa-te de lozinci si cand nu ai ceva mai bun de replicat nu te agata de asta ca eu fac "misto" de religia ta. Daca asa ai impresia,prefer sa termin discutia asta cu tine.
Mizerabilul a pus o jumatate din NT aci. Asta este ceva normal la forumul ista?

#39
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Eu condamn traditiile si in bisericile crestine daca nu isi au originea clara si suportul in cuvantul lui Dumnezeu.
Eu nu ti-am cerut sa te compari cu citatele din NT pus de mizerabilu.
Dar afirmi: "eu ma bazaz, ca Judaismul pe date logice si evidente ,nu pe psalmi din VT." Eu cred ca ar trebui sa te bazezi pe VT, si PSALMII sunt parte a acesteia, si nu sa dai o replica din care reiese ca pui traditia mai presus de DaBaR.

Repet: Eu consider argumentarea data la intrebarea din titlu, pe baza traditiei voastre logica. Dar sincer as prefera sa fie aceasta argumentare bazata pe Vechiul Testament, profetiile gasite acolo etc.

Eu doar atat am urmarit in replicile mele, sa lasi deoparte convingerile tale despre alte religii, despre oricare sa fie vorba, si sa argumentezi doar ramanand strict la tematica.

Din primul tau post de deschidere a subiectului daca ne uitam la ultimul pragraf:

Quote

Acuma, cum totus au esuat asa de multi altii si Iisus a reusit? Asta se datoresteca crestinismul nu sa infintat in Tara Sfanta ci cam 300 de ani dupa rastignire la Roma care era in decadenta inaintata si foarte desamagita de zeii lor asa ca noua religie a gasit un teren apropiat ca sa se desvolte la a doua religie monoteista. De fapt crestinismul nu este exact monoteist ca s-au strecurat acolo afara de Dumnezeu si Fiul si sf. Duh cu ica o lista de cateva sute de sfinti care inca nu sa inchis.
este clar ca aduci atacuri nefondate (istorie, istoria credintei, dogmelor etc.) asupra religiei crestine, deci o pot numi doar "misto".

Iti spun sincer ca prima data cand am vazut titlul, m-am bucurat, in sfarsit pot vedea ce si cum gandeste un "insider" al judaismului, si ne va lumina un pic din punctul lor de vedere bazat pe VECHIUL TESTAMENT.
Din pacate nu a fost asa.

Totusi inca sper ca tema sa primeasca o alta abordare. Chiar daca nu iti vine sa crezi, chiar sunt interesat. Dar nu de argumentarea traditiei, ci de argumentarea pe baza CUVANTULUI.

Daca esti dispus de o astfel de prezentare cred ca va fi binevenit si de altii care citesc acest forum.

#40
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
subiectul e interesant si ar fi si mai interesant daca unii crestini ar intelege ca NT-ul nu are nici o relevanta in aceasta discutie. Motivul pentru care Isus nu a fost considerat Mesia poate fi aflat din scrierile sfinte evreiesti. Inca odata atrag atentia ca aceste texte nu se rezuma doar la VT.

#41
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 eu_unul, on 18th February 2010, 20:01, said:

subiectul e interesant si ar fi si mai interesant daca unii crestini ar intelege ca NT-ul nu are nici o relevanta in aceasta discutie. Motivul pentru care Isus nu a fost considerat Mesia poate fi aflat din scrierile sfinte evreiesti. Inca odata atrag atentia ca aceste texte nu se rezuma doar la VT.

NT a fost scris de Evrei nu de greci sau romani ,Pavel era cel mai titrat invatat in Torah din vremea lui .Nu te mai baga in acesta discutie .Nu incalcam regulamentul forumului .

#42
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Profetul Issa este recunoscut de noi in islam.
desi a ramas la jumatatea drumului,nereusind sa se ridice la valoarea lui Muhamed,islamul il recunoaste ca profet ca si pe Moise - Musa....caci toti ne tragem din Allah care a facut lumea in 6 zile.....

Edited by abbulafia, 18 February 2010 - 22:20.


#43
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 mizerabilu, on 18th February 2010, 21:43, said:

NT a fost scris de Evrei nu de greci sau romani ,Pavel era cel mai titrat invatat in Torah din vremea lui .Nu te mai baga in acesta discutie .Nu incalcam regulamentul forumului .
Nu inteleg cum vrei tu sa sustii prin citate din NT o actiune ce sa petrecut inainte de scrierea acestuia.
Motivul pentru care crestinii nu-l recunosc pe Mahomed ca profet nu il gasesti in  Coran ci in Biblie.

#44
Quasar_Z

Quasar_Z

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.02.2010

 abbulafia, on 18th February 2010, 22:18, said:

Profetul Issa ..................... a ramas la jumatatea drumului,nereusind sa se ridice la valoarea lui Muhamed

asta este o simpla afirmatie; m-ar impresiona mai mult justificarea afirmatiei; poti sa ma impresionezi ?

#45
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Nu inteleg cum vrei tu sa sustii prin citate din NT o actiune ce sa petrecut inainte de scrierea acestuia.

Profetiile scrise in VT despre venirea lui Mesia ,s-au implinit in timpul lui Pavel .Pavel (Saul din Tars )evreu din semintia lui Beniamin a demonstrat tuturor evreilor prin citarea profetiilor scrise in VT ,Pavel nu cita ce nu era inca scris .Nu inteleg de ce intervii in discutii pe care nu le stapanesti ,ramai doar la ce cunosti .

#46
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 mizerabilu, on 18th February 2010, 23:51, said:

Profetiile scrise in VT despre venirea lui Mesia ,s-au implinit in timpul lui Pavel .Pavel (Saul din Tars )evreu din semintia lui Beniamin a demonstrat tuturor evreilor prin citarea profetiilor scrise in VT ,Pavel nu cita ce nu era inca scris .Nu inteleg de ce intervii in discutii pe care nu le stapanesti ,ramai doar la ce cunosti .

Faoarte bine ai raspuns "jegosule "...pune-l la punct pe eu_unul ,se tot baga si este habarnist in istoria biblica . :thumbup:

#47
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Prostul de mine, cum pot eu sa ma pun cu marii invatati crestini, Doamne iarta-ma de ignorant ce sunt!

Cand pui o intrebare de genul " de ce evreii fac ..." cel mai bine e sa-i intrebi pe evrei!

Uite ce raspunde un rabin evreu la aceasta intrebare:

http://judaism.about...ns_messiah3.htm

Edited by eu_unul, 19 February 2010 - 05:43.


#48
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Dovada că Iisus Hristos este Mesia

http://translate.goo...g/evidence.html

http://translate.goo....com/jesus.html

Zeci de profeții înregistrate de profeții despre un Mesia-profețiile îndeplinite de către Isus Hristos-se numără printre cele mai puternice dovezi că Biblia este Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu. Patru Evanghelii amintesc profețiile din Vechiul Testament și să arate modul în care Iisus Hristos le-a împlinit.

http://www.gsm1888.r...tori/Mesia.html

Fiindcă Ioan si Isus nu absolviseră scolile rabinice, poporul nu era dispus să-i recunoască drept învătători. Dar Dumnezeu le-a dat acestor bărbati o solie însotită de putere divină si Duh ceresc. Deoarece conducătorii lui Israel nu au primit solia lui Ioan ca venind de la Dumnezeu, nu erau pregătiti să primească solia Mântuitorului, desi El i-a asigurat că în sfintele Scripturi se vorbea despre viata si venirea Lui. Iudeii se mirau, si ziceau: Cum are omul acesta învătătură, căci n-a învătat niciodată? (Ioan 7:15).
  

Edited by mizerabilu, 19 February 2010 - 08:18.


#49
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

1. El ar fi născut de o fecioară (Isaia 7:14 și Matei 1:18).
2. El ar fi din tribul lui Iuda (Geneza 49:10 și Luca 3:23, 33).
3. El ar fi de semințe de regele David's (Ieremia 23:5 și Luca 3:23, 31).
4. El s-ar fi născut în Betleem (Mica 5:2 și Matei 2:1).
5. El ar fi un profet (Deuteronom 18:18-19 și Matei 21:11).
6. El va preda cu pilde (Psalmi 78:2 și Matei 13:34).
7. El va fi precedat de un mesager (Isaia 40:3, Maleahi 3:1, și Matei 3:1-2).
8. El va intra in Ierusalim pe un colt (Zaharia 9:9 și Luca 19:35-37).
9. El ar fi trădat de un prieten (Psalmi 41:9 și Matei 26:47-50).
10. El ar fi trădat pentru 30 de arginți (Zaharia Matei 11:12 și 26:15).
11. El ar fi părăsit de ucenicii Săi (Zaharia 13:7 și Marcu 14:50).
12. Banii ar fi aruncat în templu și folosite pentru a cumpăra teren olarului (Zaharia 11:13 și Matei 27:5-7).
13. El va fi acuzat de martori mincinoși (Psalmi 35:11 și Matei 26:59-60).
14. El ar fi tăcut înainte de acuzatorii Lui (Isaia 53:7 și Matei 27:12-14).
15. El ar fi bătut de dușmani (Isaia 50:6, 53:5, și Matei 27:26).
16. El ar fi scuipat pe baza și bătut (Isaia 50:6 și Matei 27:30).
17. Acesta s-ar fi lovit în cap cu o tijă (Mica 5:1 și Matei 27:30).
18. El ar fi batjocorit (Psalmul 22:7-8 și Matei 27:29, 31).
19. Mâinile și picioarele ar fi străpuns (Psalmi 22:16, Luca 23:33, și Ioan 20:25).
Rețineți că acest lucru a fost prezis de sute de ani înainte de răstignire a fost inventat.
20. Bărbații s-ar Gamble pentru îmbrăcăminte Lui (Psalmi 22:18 și Ioan 19:23-24).
21. El va interveni în rugăciune pentru fărădelege Lui (Isaia 53:12 și Luca 23:34).
22. El ar suferi sete (Psalmi 22:15 și Ioan 19:28).
23. Acesta s-ar fi oferite biliară și apă (Psalmi 69:21 și Matei 27:34).
24. El s-ar plânge, "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit-mă!" (Psalmi 22:1 și Matei 27:46).
25. El s-ar fi tăiat în prim-Lui (Psalmi 89:45 și 102:23-24).
26. Nici unul din oasele Lui s-ar fi spart (Exod 12:46, Psalmii 34:20, și Ioan 19:32-33).
27. Ele ar arata pe Cel pe care l-au străpuns (Zaharia 12:10 și Ioan 19:34).
28. El va fi executat cu hoți (Isaia 53:12 și Matei 27:38).
29. El va fi îngropat în mormântul unui om bogat (Isaia 53.9 și Matei 27:57-60)

Degeaba daca nu a indeplinit profetiile esentiale pentru Mesia.

Quote

1) JESUS DID NOT FULFILL THE MESSIANIC PROPHECIES

What is the Messiah supposed to accomplish? The Bible says that he will:
A. Build the Third Temple (Ezekiel 37:26-28).
B. Gather all Jews back to the Land of Israel (Isaiah 43:5-6).
C. Usher in an era of world peace, and end all hatred, oppression, suffering and disease. As it says: "Nation shall not lift up sword against nation, neither shall man learn war anymore." (Isaiah 2:4)
D. Spread universal knowledge of the God of Israel, which will unite humanity as one. As it says: "God will be King over all the world -- on that day, God will be One and His Name will be One" (Zechariah 14:9).

The historical fact is that Jesus fulfilled none of these messianic prophecies.

Christians counter that Jesus will fulfill these in the Second Coming, but Jewish sources show that the Messiah will fulfill the prophecies outright, and no concept of a second coming exists.


#50
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Degeaba daca nu a indeplinit profetiile esentiale pentru Mesia.

Tocamai ,ca a indeplinit profetia esentiala din ISAIA 35;4-5.

Isaia 35:4 Spuneți celor slabi de inimă: ,Fiți tari, și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuși va veni, și vă va mântui."
Isaia 35:5 Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor;
Isaia 35:6 atunci șchiopul va sări ca un cerb, și limba mutului va cânta de bucurie.


toate aceste semnalmente s-au implinit in slujba lui MESIA. :thumbup:

#51
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Nu a reconstruit templul, nu i-a strans pe toti evreii in tara lor si nu a instaurat pacea. Astea sunt cerintele esentiale ale lui Mesiah.

Daca ai fi citit articolul din link-ul dat de mine ai fi vazut pozitia evreiilor cu privire la unele asa zise impliniri ale profetiilor.

#52
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 eu_unul, on 19th February 2010, 08:50, said:

Nu a reconstruit templul, nu i-a strans pe toti evreii in tara lor si nu a instaurat pacea. Astea sunt cerintele esentiale ale lui Mesiah.

Daca ai fi citit articolul din link-ul dat de mine ai fi vazut pozitia evreiilor cu privire la unele asa zise impliniri ale profetiilor.

Cunosc pozitia lor ,caci am vizitat Israelul de "n" ori .Eu nu incerc sa conving un evreu ,caci nu este posibil ,nu sunt Ilie si nici Moise .Chiar ei daca vin nu -i poate convinge ,ptr ca nu toti sunt autentici ,sunt corcituri .

Ceea ce este Shakespeare pentru literatură, Michelangelo pentru sculptură și Bach pentru muzică, aceea este Isaia pentru profeție. Calitatea scrisului său se ridică deasupra tuturor celorlalți profeți ai Bibliei. Nu este de mirare că profeția lui fără seamăn a fost aleasă să deschidă seria celor 17 cărții profetice ale Vechiului Testament.



Considerat Evanghelistul Vechiului Testament", proorocul Isaia a fost instrumentul ales de Dumnezeu ca să dea lumii cufundate în întunerec cea mai luminoasă carte de profeție Mesianică. ...Totuși întunericul nu va împărați veșnic pe pămîntul în care acuma este necaz...  Poporul care umbla în întunerec vede o mare lumină; peste cei ce locuiau în tara umbrei morții răsare o lumină." (9:1, 2) Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, și Domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi:Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii"(9:6) De aceea Domnul însuși vă va da un semn; Iată, fecioara va rămîne însărcinată, va naște un fiu, și-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi)" (7:14)
I. PROFEȚIILE MÎNIEI 1 - 39

a. Judecată asupra lui Iuda, 1:1-31

b. Ziua Domnului, 2:1-4:6

c. Pilda cu via Domnului, 5:1-30

d. Chemarea lui Isaia în slujbă, 6:1-13



ASIRIA CUCEREȘTE ISRAELUL

e. Semnul lui Emanuel, 7:1-25

f. Semnul lui Maher-Șalal-Haș-Baz, 8:1-22

g. Profeția despre venirea lui Mesia, 9:1-7

h. Judecata lui Efraim, 9:8-10:4



DUMNEZEU PEDEPSEȘTE ASIRIA

Asirianul smerit, 10:5-34



ÎMPĂRĂȚIA LUI MESIA 11-12

Judecată împotriva neamurilor, 13:1-23:18



VREMEA SFÎRȘITULUI

a. Necazul cel mare, 24:1-23

b. Laudă pentru împărăție, 25:1-12

c. Cîntarea împărăției, 26:1-21

d. Propășirea lui Israel în împărăție, 27:1-13

e. Cele șase „vai-uri", 28:1-34:17

f. Venirea împărăției, 35:1-10



SCURTĂ INCURSIUNE ISTORICĂ

a. Ezechia scapă de asirieni, 36:1-37:38

b. Ezechia scapă de moarte, 38:1-22

c. Păcatul lui Ezechia, 39:1-8



II. PROFEȚIILE MÎNGÎIERII 40 - 66

a. Mîngîiere prin izbăvire, 40:1-11

b. Mîngîiere prin Domnul, 40:12-41:29

c. Mîngîiere prin Robul Domnului 42:1-44:27

d. Mîngîiere prin bunăvoința lui Cir, 44:28-45:25

e. Mîngîiere prin pedepsirea Babilonului, 46:1-48:22



PROFEȚII DESPRE MESIA

a. Lucrarea lui Mesia, 49:1-26

b. Ascultarea lui Mesia, 50:1-11

c. Mesia încurajează Israelul, 51:1-52:12

d. Mesia sufere pentru ispășire, 52:13-53:12

e. Mesia promite refacerea lui Israel, 54:1-17

f. Mesia cheamă toate popoarele, 55:1-56:8

g. Mesia avertizează pe cei răi, 56:9-57:21



UN VIITOR GLORIOS PENTRU ISRAEL

a. Adevărata pocăință, 58:1-59:21

b. Ierusalimul zidit din nou, 60:1-22

c. Vestirea mîntuirii, 61:1-11

d. Venirea mîntuirii, 62:1-12

e. O zi de răzbunare a Domnului, 63:1 -6

f. Rugăciunea rămășiței, 63:7-64:12

g. Dumnezeu răspunde rămășiței, 65:1-16

h. Evenimentele glorioase de la sfîrșit, 65:17-66:24

#53
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 jagoman, on 18th February 2010, 19:10, said:

Eu condamn traditiile si in bisericile crestine daca nu isi au originea clara si suportul in cuvantul lui Dumnezeu.
Eu nu ti-am cerut sa te compari cu citatele din NT pus de mizerabilu.
Dar afirmi: "eu ma bazaz, ca Judaismul pe date logice si evidente ,nu pe psalmi din VT." Eu cred ca ar trebui sa te bazezi pe VT, si PSALMII sunt parte a acesteia, si nu sa dai o replica din care reiese ca pui traditia mai presus de DaBaR.

Repet: Eu consider argumentarea data la intrebarea din titlu, pe baza traditiei voastre logica. Dar sincer as prefera sa fie aceasta argumentare bazata pe Vechiul Testament, profetiile gasite acolo etc.

Eu doar atat am urmarit in replicile mele, sa lasi deoparte convingerile tale despre alte religii, despre oricare sa fie vorba, si sa argumentezi doar ramanand strict la tematica.

Din primul tau post de deschidere a subiectului daca ne uitam la ultimul pragraf:


este clar ca aduci atacuri nefondate (istorie, istoria credintei, dogmelor etc.) asupra religiei crestine, deci o pot numi doar "misto".

Iti spun sincer ca prima data cand am vazut titlul, m-am bucurat, in sfarsit pot vedea ce si cum gandeste un "insider" al judaismului, si ne va lumina un pic din punctul lor de vedere bazat pe VECHIUL TESTAMENT.
Din pacate nu a fost asa.

Totusi inca sper ca tema sa primeasca o alta abordare. Chiar daca nu iti vine sa crezi, chiar sunt interesat. Dar nu de argumentarea traditiei, ci de argumentarea pe baza CUVANTULUI.

Daca esti dispus de o astfel de prezentare cred ca va fi binevenit si de altii care citesc acest forum.


Tu trebui sa intelegi ca discutii religioase intre evreu si crestin se pot impiedica de multe lucruri  care fac discutia ca intre doi surzi-muti.
Daca un ateu discuta cu un credincios in Dumnezeu,ista zice nu exista Dumnezeu si ista zice exista Dumnezeu. Nu ateul si nu credinciosul nu pot dovedi ca  exista sau nu Dumnezeu ca cele scrise depind numai de credinta care nu este primita de ateu.
La fel cu discutia noastra,tu aduci in sprijinul credintei tale  marturi din scrise crestine sau marturii din scrise evreiesti care crestinii le inteleg altfel decat evreii. De fapt, pentru mine evreul marturii fara valoare. Eu am scris ce am scris bazandu-ma pe date logice ca cu aceste date nu poti sa respingi.
De exemplu: A adus Iisus pace in lume? Sa construit din nou Marele Templu? Au inviat mortii ?  Dupa p-arerea evreilor nimic nu sa implinit si nici un argument din cele scrise nu este mai sigur decat aceste date logice. Cu toate astea,eu inteleg ca ce am pretins nu va slabi credinta la nici un crestin deoarece credinta este mult mai adanca decat o discutie pe un forum.
Imi pare rau daca ai primit ce am scris ca si cum am facut "misto" de credinta ta. Nu asta qa fost intentia mea dar nu stiu care raspuns al meu nu ti-ar fi facut aceias impresie. Eu respect din principiu credinta fiecaruia si sper ca si altii vor face asa mie.

#54
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

De exemplu: A adus Iisus pace in lume? Sa construit din nou Marele Templu? Au inviat mortii ?

Isus a zis ;Imparatia Mea nu este din lumea acesta,Eu am venit sa dau pace sufletelor voastre !

Marele Templu era construit cand a venit EL ,nu era nevoie de reconstructie ,iar EZECHIEL a zis ca Templul este chiar EL ...adica Mesiah .De aceea le-a zis carturarilor vremii respective :Darama-ti acest Templu (era vb despre trupul Sau )si in 3 zile il voi ridica din nou.(era vb despre inviere )Oricum carturari nu puteau intelege vb lui prin pilde ,sarade ,metafore .Nu le erau dat ,ptr ca erau fatarnici si idolatrii.Multi dintre bărbatii influenti din Israel au cedat îndemnurilor grecilor. Ei au spus că Dumnezeu îi va ajuta pe tinerii lor să fie credinciosi religiei lor, iar scolile evreilor ar avea un statut privilegiat în ochii natiunilor. Bărbatii lui Israel erau făcuti să creadă că avantajele pentru savantii evrei vor fi nemăsurate. Tinerii urmau să câsstige cunostinte, influentă, prestigiu.

Treptat, scolile evreiesti au început si ele să ofere diplome absolventilor lor. Ei deveneau Rav, sau rabini, Tana, Gayon, Sadi si Rabon. Se considera necesar ca absolventii scolilor rabinice să-si expună rangul prin purtarea unui anumit tip de îmbrăcăminte. Pas cu pas a început să se creeze o aristocratie scolastică, din care s-a format sinedriul de mai târziu. Acest termen provine din greacă, denumirea evreiască fiind beth din ha-go-dol, Marea Casă de Judecată.

Scolile religioase au continuat să functioneze, dar un declin accentuat în ce priveste influenta si puterea spirituală era evident. An după an, Cuvântul lui Dumnezeu era studiat mai putin, iar cultura si filosofia se înmulteau. Preocupările omenesti au devenit prioritare, în timp ce la Dumnezeu se gândeau din ce în ce mai putin. Rabinul era ridicat în slăvi, iar cel neînvătat era dispretuit. Evlavia se răcea treptat, în timp ce formele si ceremoniile se înmulteau. Multe legi erau adoptate pentru a-i favoriza pe rabini si traditiile scolare, desi studentii erau încurajati să Îl iubească si să asculte de Dumnezeu.

Deoarece se depărtaseră de Dumnezeu, iudeii au pierdut din vedere în mare măsură învătătura cu privire la slujbele ceremoniale, Iudeii au pierdut viata spirituală din ceremoniile lor si s-au agătat de forme moarte. Pentru a pune ceva în locul celor pe care le pierduseră, preotii si rabinii au înmultit cu de la sine putere cerintele de îndeplinire a formelor; dar cu cât acestea deveneau mai aspre, cu atât mai putin se manifesta iubirea fată de Dumnezeu. Ei îsi măsurau sfintenia după multimea ceremoniilor lor, în timp ce inimile lor erau pline de îngâmfare si ipocrizie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate