Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Dece nu este recunoscut de Judaism Iisus ca Mesiah

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
314 replies to this topic

#73
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Dumnezeu vorbeste cu poporul Lui numai pe ebraica si probabil si pe idish.

Tragic ,nu epic ...deci Dumnezeu vb cu Avraam pe ebraica ,cand Avraam habar nu avea de ebraica ...si nici nu exista inca pop evreu .Voi nu va cunoasteti nici Scripturile si nici istoria ,de aceea ti-am zis 99% dintre voi sunteti imitatie de evrei .Asa erati si in timpul Mantuitorului .Ai citit porunca :Nu va mintiti unii pe altii...?!

#74
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 pamant, on 23rd February 2010, 08:42, said:

Tragic ,nu epic ...deci Dumnezeu vb cu Avraam pe ebraica ,cand Avraam habar nu avea de ebraica ...si nici nu exista inca pop evreu .Voi nu va cunoasteti nici Scripturile si nici istoria ,de aceea ti-am zis 99% dintre voi sunteti imitatie de evrei .Asa erati si in timpul Mantuitorului .Ai citit porunca :Nu va mintiti unii pe altii...?!

Ce sa-ti spun,nivelul discutii cu tine este numai in jos. Fa un bine si replica numai dupa ce sti ce sa replici. Noua ta tema: "evreii de azi sunt o imitatie a evreilor" Pai mi-e frica ca de asa ceva vor rade si gastele. Dar ce importa. Vrei sa fiu o imitatie? Bine . Sunt o imitatie dar mult mai reusita decattu ca crestin. Adevaratii crestini nu numai ca nu pot sa fiu antisemiti ci ei sunt indulgenti,intelegatori si drepti. Toate iti lipsesc.
Dar daca ai amintit de acea porunca, la noi se refera la marturie in fata judecatorului nu la forumuri...Eu tocmai imi aduc aminte de poruncile alea care cer sa nu fii invidios si ca sa nu ai alt Dumnezeu decat pe El. Ce-i cu porunca acea,crestina: Ce tie nu iti place altuia nu-i face? Vezi ca eu sunt mai crestin ca tine ca nu am sarit sa-ti replic ca  si tu esti imitatie de om,,,

#75
SylvestruTW

SylvestruTW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 14.09.2009

 pamant, on 23rd February 2010, 08:42, said:

Tragic ,nu epic ...

EPIC FAIL adica!

Dumnezeu vorbeste cu Shtrul in yiddish, in 'germana' lui de acasa!!!

Si, a propos, antisemitule care esti!

#76
sext

sext

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 28.12.2009
Lãsând la o parte pe Iisus ºi legitimarea.
Se tot spune cã evreii sunt printre cele mai inteligente popoare, vezi nr de oameni de ºtiinþã / inventatori / laureaþi Nobel etc de etnie evreiascã.

Ce pãrere au geniile alea cã tradiþia poporului lor le spune cã noi suntem în anul 5770 de la facerea lumii ?
Sau cã tradiþia poporului lor le spune cã suntem descendenþii unor incesturi în serie ?

Eu cred cã toate geniile alea, întrucât nu erau dobitoci, se cãcau pe ea religie mozaicã, probabil multora le-a ºi fost ruºine de religia poporului lor.
Aºa cã nu le mai aduceþi în discuþie când vorbiþi de superioritatea evreilor.
Superioritatea curului. :lol:

Mie mi-a plãcut Elie Wiesel (nãscut în România), care spunea dupã Holocaust cã mai merge la sinagogã doar ca sã se roage de formã, pt cã nu mai credea în Dumnezeu dupã Holocaust.
Desigur Holocaustul evreiesc a fost problema. Când citea cã lumea a fost fãcutã în 6 zile, cu a 7-a a de odihnã, sau cã oamenii se trag din Cain - ºi atât - sau din cei 3 fii ai lui Noe (sic!), Dumnezeul biblic i se pãrea desigur foarte credibil !
:lol:

#77
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 pamant, on 21st February 2010, 13:47, said:

Unde scrie ca ,Dumnezeu i-a vb lui Avraam in limba ebraica ?Avraam era persan ,iar limba ebraica a aparut dupa 300-400 de ani dupa Avraam .Tu crezi ca toti suntem picati cu OZN -urile ,si ne spui fantezii istorice .Evreu nu inseamna tara si nici natiune ,inseamna ;chemat de Dumnezeul Universal (nu evreu )la o lucrare speciala in slujba Lui .


Perfecta precizarea ,de abia dupa ce Dumnezeu l-a chemat pe Avraam din Persia (UR)s-a format triburile israelite prin Iacov .E absurd sa crezi ca Dumnezeul Universului vorbeste doar in limba ebraica ,e comica precizarea lui perpetumobile.

#78
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 mizerabilu, on 24th February 2010, 08:50, said:

Perfecta precizarea ,de abia dupa ce Dumnezeu l-a chemat pe Avraam din Persia (UR)s-a format triburile israelite prin Iacov .E absurd sa crezi ca Dumnezeul Universului vorbeste doar in limba ebraica ,e comica precizarea lui perpetumobile.

Eu,cel putin, ma bazez pe Biblie. Acolo nu scrie ca Dumnezeu a vorbit pe engleza si nu romaeste. Acolo scrie ca Dumnezeu asa a spus...si este scris pe ebraica ce a spus. Nu este mentionat in nici un loc ca citatele sunt traduse din "Dumnezeieste".
A-ti inteles voi cei din gramada? Pura logica..
Daca voi aveti alte dovezi si marturii,eu sunt intotdeauna gata sa invat ceva nou. Daca nu aveti,invatati voi si nu mai va scarpinati in cap .

 sext, on 23rd February 2010, 17:44, said:

Lãsând la o parte pe Iisus ºi legitimarea.
Se tot spune cã evreii sunt printre cele mai inteligente popoare, vezi nr de oameni de ºtiinþã / inventatori / laureaþi Nobel etc de etnie evreiascã.

Ce pãrere au geniile alea cã tradiþia poporului lor le spune cã noi suntem în anul 5770 de la facerea lumii ?
Sau cã tradiþia poporului lor le spune cã suntem descendenþii unor incesturi în serie ?

Eu cred cã toate geniile alea, întrucât nu erau dobitoci, se cãcau pe ea religie mozaicã, probabil multora le-a ºi fost ruºine de religia poporului lor.
Aºa cã nu le mai aduceþi în discuþie când vorbiþi de superioritatea evreilor.
Superioritatea curului. :lol:

Mie mi-a plãcut Elie Wiesel (nãscut în România), care spunea dupã Holocaust cã mai merge la sinagogã doar ca sã se roage de formã, pt cã nu mai credea în Dumnezeu dupã Holocaust.
Desigur Holocaustul evreiesc a fost problema. Când citea cã lumea a fost fãcutã în 6 zile, cu a 7-a a de odihnã, sau cã oamenii se trag din Cain - ºi atât - sau din cei 3 fii ai lui Noe (sic!), Dumnezeul biblic i se pãrea desigur foarte credibil !
:lol:

Dupa cat stiu eu din istorie,evreii nu au judecat pe Galileo Galileii si nu pe altii care au inaintat stintele in lume.Evreii nu s-au impotrivit niciodata teoriei evolutiei a lui Darvin si daca tu stii altfel,ia spune-ne si noua unde ai citit asta. Cat despre ce este scris in VT poate tu nu stii dar este absolut primit de crestinism.
Rabdare, inca doua lucruri: Cand evreii au stabilit calendarul,inainte cu mii de ani,in ce pomi au locuit strabunii "europenilor" ? Si ultima observatie: Dupa stilul in care scri ,facand uz de limba de mahala, in ce pom locuiesti tu azi?

Edited by perpetumobile, 24 February 2010 - 12:32.


#79
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Eu,cel putin, ma bazez pe Biblie. Acolo nu scrie ca Dumnezeu a vorbit pe engleza si nu romaeste.

Cam greu de crezut ,ptr simplul motiv ,Avraam nu era evreu si nici nu exista inca neamul evreiesc .Avraam era persan (haldeu)si locuia in UR .Prima limba de circulatie era mesopotamiana,si scrisul primar a fost tot mesopotamian .

#80
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
doamne, cate bazaconii :D
cat despre argumente "dupa ureche" din ambele parti ale baricadei.... mai rar :D

#81
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 edikup, on 24th February 2010, 16:16, said:

doamne, cate bazaconii :D
cat despre argumente "dupa ureche" din ambele parti ale baricadei.... mai rar :D

Da-ne lectii prin argumente forte .S-au doar esti prea destept ptr o lume asa proasta ,sau invers?

Edited by mizerabilu, 24 February 2010 - 16:33.


#82
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 mizerabilu, on 24th February 2010, 15:10, said:

Cam greu de crezut ,ptr simplul motiv ,Avraam nu era evreu si nici nu exista inca neamul evreiesc .Avraam era persan (haldeu)si locuia in UR .Prima limba de circulatie era mesopotamiana,si scrisul primar a fost tot mesopotamian .
Ma mizerabilule,mai bine ramaneai daca nu scrieai ca astea bazaconii cum tia scris Edy. Poate asa credea lumea ca esti istet in NT. Acuma inteleg totii ca tu sti numai sa copiezi din NT ca multe altele, de exemplu cine a vorbit ce limba, chestia asta este pe masura prea mare pentru tine.
Moise era evreu?Iisus era evreu? si ei au vorbit  pe "mesopotamiana"?
Dumnezeule, de unde ai scos asa un om? Bine, l-ai facut din lut dar dece nu l-ai terminat? (Asta este o observatie  retorica)

#83
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Moise era evreu?Iisus era evreu? si ei au vorbit pe "mesopotamiana"?
Dumnezeule, de unde ai scos asa un om? Bine, l-ai facut din lut dar dece nu l-ai terminat? (Asta este o observatie retorica)

Era vorba despre Avraam ,daca era evreu sau nu ,in ce limba i-a vb Dumnezeu lui Avraam daca nu exista inca limba ebraica ?
Nu era vorba despre Moise ... :console:

#84
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
draga perpetuummobile, nici tu nu esti cu nimic mai breaz la argumentatii. Cat despre limbaj... sa nu mai vorbim

Cat despre disputa cu Avraham (la momentul respectiv inca Avraam) evreu sau nu: Geneza 14:13

Edited by edikup, 24 February 2010 - 17:21.


#85
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 perpetumobile, on 24th February 2010, 16:40, said:

Ma mizerabilule,mai bine ramaneai daca nu scrieai ca astea bazaconii cum
Moise era evreu?Iisus era evreu? si ei au vorbit  pe "mesopotamiana"?

Mergea vorba despre faptul ca Dumnezeu nu vorbeste excluziv doar ebraica....asa cum ai scris tu.

Edited by CMVD, 24 February 2010 - 20:00.


#86
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 CMVD, on 24th February 2010, 20:00, said:

Mergea vorba despre faptul ca Dumnezeu nu vorbeste excluziv doar ebraica....asa cum ai scris tu.

Bine ,cand nu au argumente ...plauzibile ,se enerveaza ,iar cine se enerveaza da dovada ca,nu detine adevarul . :rolleyes:

#87
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 mizerabilu, on 24th February 2010, 22:38, said:

Bine ,cand nu au argumente ...plauzibile ,se enerveaza ,iar cine se enerveaza da dovada ca,nu detine adevarul . :rolleyes:

Cred ca ei trebuie respectati, cand Dumnezeu iti da multe, dupa ceva timp devii egoist, e uman..

#88
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 CMVD, on 25th February 2010, 01:21, said:

Cred ca ei trebuie respectati, cand Dumnezeu iti da multe, dupa ceva timp devii egoist, e uman..

Respectul trebuie sa fie reciproc ,iar minciuna nu tine in loc de adevar .

#89
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 mizerabilu, on 25th February 2010, 08:56, said:

Respectul trebuie sa fie reciproc ,iar minciuna nu tine in loc de adevar .

Corect, dar mai trebuie si sa le intelegem conditia

#90
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 pamant, on 24th February 2010, 16:44, said:

Era vorba despre Avraam ,daca era evreu sau nu ,in ce limba i-a vb Dumnezeu lui Avraam daca nu exista inca limba ebraica ?
Nu era vorba despre Moise ... :console:

1. Limba ebraica nu are nici o legatura cu religia judaica. Ea a existat si inainte de Judaism  in  vechea forma care se numeste Aramica.
2. Pana azi mai sunt rugaciuni de care se face uz,in Aramica .
3. Avram nu a fost evreu pana Dumnezeu nu i-a ordonat ce sa faca ca sa fie evreu. Din acel moment Avraham a devenit primul evreu si stramosul evreilor si ca stramos a fost "adoptat" si de musulmani asa ca evreii sunt cam veri cu musulmanii,cel putin asa cred musulmanii .
4. Te rog,nu ma mai obosi sa-ti explic un lucru de 7 ori. Daca tu ai alta teorie decat mine in ce limba vorbeste Dumnezeu,poftim, scrie-o cu marturii. Daca nu, inceteaza sa scrii acelas lucru gresit incontinu. Altfel nu voi putea sa mai opresc sa moara gastele de ras si pacat de ele .

 CMVD, on 24th February 2010, 20:00, said:

Mergea vorba despre faptul ca Dumnezeu nu vorbeste excluziv doar ebraica....asa cum ai scris tu.

Foarte probabil ca azi ,Dumnezeu a invatat si alte limbi  dar daca luam in seama ce scrie in VT original, in ebraica,pe timpurile lui Avram/Avraham nu este scris in VT o boaba ca Dumnezeu a grait in alta limba decat in cea in care  sunt scrise citatele in VT ...La intrebarea asta,deducerea este facuta prin eliminarea altelor posibilitati. Nu sa scris ca Dumnezeu a vorbit in alta limba? Atuncia desigur ca citatele in VT in ebraica descriu limba in care a vorbit.
Ce este asa de greu de inteles?  Bine, inteleg ca la o parte de romani,si Popor Ales si isteti si cultivati si nu le lipseste avere ,este deacuma prea mult. Acuma ca Dumnezeu le vorbeste pe ebraica  asta este prea mult...

 CMVD, on 25th February 2010, 01:21, said:

Cred ca ei trebuie respectati, cand Dumnezeu iti da multe, dupa ceva timp devii egoist, e uman..

Ca trebuie sa respecti pe altii ca sa fii respectat asta este de mult stiut. Dupa cum scrii tu  ,eu as crede ca ai fii trebuit sa scrii asa: "Cand Dumnezeu iti da multe,asta scoate ochii la multi prosti pe care ii mananca invidea ".

 mizerabilu, on 24th February 2010, 22:38, said:

Bine ,cand nu au argumente ...plauzibile ,se enerveaza ,iar cine se enerveaza da dovada ca,nu detine adevarul . :rolleyes:

Nu dragul meu. Nu m-ai enervat si nimeni nu ma poate enerva ca eu am..o..de otel calit. Adevarul este ca sunt cam ingrijorat de tine ca te-am rugat de cateva ori, cand pretinzi ceva, adu fapte si marturii dar tu te incapatanezi, nu vreau sa scriu ca cine si ca un papagal ,debitezi  aceleas nonsensuri iar si iar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate