Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Dece nu este recunoscut de Judaism Iisus ca Mesiah

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
314 replies to this topic

#1
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Mesiah,Mantuitorul este de fapt o "inventie" judaica in Traditia Religii Judaice.
Din pacate evreii inca asteapta pe acel Mesiah deoarece Iisus Hristos nu a fost identificat ca adevaratul Mesiah. Ca sa fiu mai exact, in cursul istoriei au fost multe cazuri cand persoane s-au declarat sau au fost declarate de adepti Mesiah insa la sfarsit chestia sa desvaluit ca neadevarata.
Unele conditii la care se asteapta evreii concomitent cu venirea sau ivirea lui Mesiah-Mantuitorul sunt printre altele:
Mesiah nu este Dumnezeu si nu fiu de Dumnezeu.Mesiah este trimesul de Dumnezeu.El va mantuii omenirea si nimeni nu va putea sa-l omoare sau sa-l lveasca. Mesiah nu face minuni,numai Dumnezeu poate face minuni. Cand Mesiah se va ivi,se va cladi a treia oara Marele templu pe muntele Moria din Ierusalim,toti mortii vor invia si nu vor mai exista razboaie in lume.
Dupa aceste conditii  care nu s-au implinit si dupa Rastignirea Lui si Invierea Lui numai ca sa se urce in cer,Judaismul nu a acceptat pe Iisus ca Mesiah.
Acuma, cum totus au esuat asa de multi altii si Iisus a reusit? Asta se datoresteca crestinismul nu sa infintat in Tara Sfanta ci cam 300 de ani  dupa rastignire la Roma care era in decadenta inaintata si foarte desamagita de zeii lor asa ca noua religie a gasit  un teren apropiat ca sa se desvolte la a doua religie monoteista. De fapt crestinismul nu este exact monoteist ca s-au strecurat acolo afara de Dumnezeu si Fiul si sf. Duh cu ica o lista de cateva sute de sfinti care inca nu sa inchis.

#2
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009

View Postperpetumobile, on 24th January 2010, 18:51, said:

De fapt crestinismul nu este exact monoteist ca s-au strecurat acolo afara de Dumnezeu si Fiul si sf. Duh cu ica o lista de cateva sute de sfinti care inca nu sa inchis.

Sfintii nu fac parte din divinitate. Nu sunt zei ci doar niste fiinte care staruiesc pe langa Dumnezeu pentru a ne implini rugile.
De arhangheli si ceilalti sfinti de ce nu ai zis nimic? Nu exista si in Iudaism? Oare iudaicii nu ii venereaza pe Moise si pe Ilie? Totusi nu ii considera ca facand parte din divinitate.

#3
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Mesiah nu face minuni,numai Dumnezeu poate face minuni.

Dumnezeu face minuni prin Mesiah ,sau prin profeti .Vezi Moise ,ILIE ,ELISEI ... :thumbup:

#4
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postperpetumobile, on 24th January 2010, 18:51, said:

crestinismul nu sa infintat in Tara Sfanta ci cam 300 de ani  dupa rastignire la Roma

Pana si Discovery Channel te-ar contrazice  :rolleyes:

View Postperpetumobile, on 24th January 2010, 18:51, said:

Din pacate evreii inca asteapta pe acel Mesiah

Din pacate e bine spus - vezi episodul Bar Kokhba si urmarile lui.

Edited by AMDG, 25 January 2010 - 08:25.


#5
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostOfficial, on 24th January 2010, 19:06, said:

Sfintii nu fac parte din divinitate. Nu sunt zei ci doar niste fiinte care staruiesc pe langa Dumnezeu pentru a ne implini rugile.
De arhangheli si ceilalti sfinti de ce nu ai zis nimic? Nu exista si in Iudaism? Oare iudaicii nu ii venereaza pe Moise si pe Ilie? Totusi nu ii considera ca facand parte din divinitate.
Judaismul este o religie foarte fanatica in ce priveste implinirea celor 613 ordine a ei. Printre altele Cele 10 Porunci . Prima porunca este clara si raspicata si este temelia religii monoteuste: Sa nu ai alt Dumnezeu decat pe El. In continuare se cere a nuse ruga la statui si picturi. Implinirea acstor ordine exact este cauza ca poporul evreu mai exista dupa mii de ani,o parte din ei risipiti in toata lumea. In implinirea ordinilor exact nu este loc de indulgenta . Ista este Judaismul.

View Postpamant, on 25th January 2010, 07:41, said:

Dumnezeu face minuni prin Mesiah ,sau prin profeti .Vezi Moise ,ILIE ,ELISEI ... :thumbup:

Gresesti. Dumnezeu face minuni. Ce Mesiah are de facut nu-i trebuie minuni ca ele sunt deja planificate dinainte de Dumnezeu.
Moise a fost unealta lui Dumnezeu si a facut cei sa ordonat si pentru ca a batut cu toiagul in stanca in loc sa faca ce ia ordonat  Dumnezeu,a fost aspru pedepsit ,cand a murit si nu a calcat pe Tara Promisa/Sfanta.

View PostAMDG, on 25th January 2010, 08:20, said:

Pana si Discovery Channel te-ar contrazice  :rolleyes:



Din pacate e bine spus - vezi episodul Bar Kokhba si urmarile lui.

Tot ce a trecut peste poporul evreu numai l-au calit mai mult si l-au facut mai tare ca otelul. Zeci si sute de popoare au disparut in lungul vremii si evreii au ramas evreiicare vor ramanea pana la urma ,ca sa nu exagerez. :worthy:

#6
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postperpetumobile, on 25th January 2010, 12:58, said:

Tot ce a trecut peste poporul evreu numai l-au calit mai mult si l-au facut mai tare ca otelul. Zeci si sute de popoare au disparut in lungul vremii si evreii au ramas evreiicare vor ramanea pana la urma ,ca sa nu exagerez. :worthy:

Tragediile umane pot fi evitate/diminuate prin cainta - un bun exemplu ar fi robia babiloneana. Ma intreb daca Israelul actual da dovada de asa ceva.

#7
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Gresesti. Dumnezeu face minuni. Ce Mesiah are de facut nu-i trebuie minuni ca ele sunt deja planificate dinainte de Dumnezeu.
Moise a fost unealta lui Dumnezeu si a facut cei sa ordonat si pentru ca a batut cu toiagul in stanca in loc sa faca ce ia ordonat Dumnezeu,a fost aspru pedepsit ,cand a murit si nu a calcat pe Tara Promisa/Sfanta.

Dumnezeu era si in Mesiah,si in cer, si in Univers ,Dumnezeu(Omniprezent ) nu este un om sau doar intr-un OM ...este Duh(Spirit) !
Domnul(Adonai) este manifestarea personala a Dumnezeului omniprezent .
Nimeni nu-L poate vedea pe Dumnezeu ,dar multi L-au vazut pe Domnul !
Dumnezeu se descopera cum vrea ,cui vrea si sub ce forma vrea muschii Lui !
Si in Isaia scrie ;Eu chem un om ca sa implineasca planurile Mele .Isaia 46;10-11.

Shalom !

<<Discutam cu un evreu, aici la Benton Harbor, cand acel John Ryan, care fusese orb aproape toata viata, si-a primit vederea. M-au dus acolo la acea "Casa lui David", si a venit acest rabin (avea o barba lunga), si a spus:
- Cu ce putere i-ai dat vederea lui John Ryan?(Rabinul )
- In Numele lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.(WMB)
- Departe de Dumnezeu sa aiba un fiu! Voi nu-l puteti taia pe Dumnezeu in trei si sa-L dati unui evreu, sa faceti din El trei dumnezei. Voi sunteti pagani.(RABINUL)
- Eu nu-L tai in trei bucati. Rabbi, n-ar fi ciudat ca profetii vostri sa fi spus ceva gresit?(WMB)
- Profetii nostri nu gresesc.(RABINUL)
- Despre cine vorbea Isaia 9:6?(WMB)
- Despre Masiach.(RABINUL)
- Atunci Mesia va fi un profet. Corect,nu ?(WMB)
- Da, asa este.(RABINUL)
- Arata-mi cand a gresit Isus in vreo profetie. In ce relatie cu Dumnezeu va fi Mesia-profetul?(WMB)
Rabinul a raspuns transant ;
- El va fi Domnul(Adonai) in forma umana .(RABINUL)
- Corect. Acum o ai pe baza Cuvantului.(WMB)

Evreul acela statea acolo, si lacrimile-i curgeau pe obraji. El a spus:

- O sa te ascult mai tarziu.(RABINUL)
- Rabbi, crezi aceste lucruri?(WMB)
- Uite, Dumnezeu este in stare ca din aceste pietre sa-i ridice copii lui Avraam.(RABINUL)

Stiam ca cita Noul Testament. Am spus:

- Asa este, Rabbi. Si, cum ramane cu asta?(WMB)
- Daca as predica aceste lucruri, m-ar da afara, si as ajunge sa-mi cersesc painea.(RABINUL)
- Eu as prefera mai degraba sa-mi cersesc painea. Mai degraba as manca saratele cu apa, dar sa stiu ca sunt in concordanta cu Dumnezeu, decat sa-mi scrie numele pe acea cladire, cu litere de aur, si sa stiu ca sunt departe de Dumnezeu.(WMB)

El n-a mai ascultat. A plecat inauntru.

Asta este. Nu-L puteti taia pe Dumnezeu in doua sau trei bucati, sa le spuneti Tata, Fiu, Duh Sfant, si sa faceti trei dumnezei din El, si sa-L prezentati astfel unui evreu. Prima porunca a loc spune "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine." Ce a spus Isus? ""Cea dintii este aceasta:"Asculta Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este un singur Domn." - un Dumnezeu, nu trei. Evreii nu inghit asa ceva. Nici un proroc autentic nu va vorbi vreodata despre trei dumnezei. Nu veti auzi asa ceva, nu, asa ceva este paganism si a venit de la pagani. >>

http://81.196.64.198...pte_peceti.html

http://81.196.64.198...raditional.html

#8
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostAMDG, on 25th January 2010, 15:47, said:

Tragediile umane pot fi evitate/diminuate prin cainta - un bun exemplu ar fi robia babiloneana. Ma intreb daca Israelul actual da dovada de asa ceva.

Tragediile umane,scrii? Aiajuns la locul potrivit ca poporul evreu ,nu mai exista un alt popor care asa multe veacuri si millenie a suferit (si din pacate mai sufera dar nu ca in trecut) tragedii umane de tot felul. Nu am avut ocazia sa le evitam si de sigur ca pretul care ni sa cerut pentru a scapa de suferinte,trecerea la religia crestina,nu a venit deloc in socoteala.Ce sa-i faci,poporul ista este un popor increzut si plin de importanta ca el a fost ales de Dumnezeu ca poporul Lui. Religia Judaica ne face viata simpla si usoara. Cand decedeaza un membru din familie,in rugaciunile de la inmormatare se zice: Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat,fie numele Lui binecuvantat. Shmecheria e simpla: Dumnezeu stie ce face si cine suntem noi sa ne inpotrivim Lui?
Cainta? asta este ceva care li se cere de la crestini de religia lor si nimeni nu o ia intr-adevar in serios. Arata-mi un Antisemit sau legionar care "se caieste"...Arata-mi un crestin care nu este antisemit si nu legionar care se caieste ca este hot sau talhar...
AMDG,nu fii asa de serios ca viata este alta. Majoritatea tarilor din lume,in cap cu Sua,Rusia si undeva la coada listei Romania, nu au deloc dreptul sa critice Israelul azi ca ei au facut pacate si crime cu mult mai mari decat Israelul in cursul razboaielor care este nevoit sa faca ca conditie la existenta tarii. Te asigur ca israelienii nu au facut progromuri la arabi si daca civili au fost omorati sau raniti asta se datoreste ca teroristii arabi sunt civili si altii au suferit din cauza ca teroristii au lansat rachete din curti de scoala pline de copii, din moscheie si locuri publice.
Te asigur ca nimeni nu ne va face sa parasim tara noastra . Au trecut acele timpuri si nu se vor inapoia. "Inca o data, Metzada nu va cadea" asta este lozinca noastra.

#9
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postperpetumobile, on 25th January 2010, 17:41, said:

Arata-mi un Antisemit sau legionar care "se caieste".

Probabil sunt la fel cu cei ce au persecutat biserica crestina primara - la comportament.

View Postperpetumobile, on 25th January 2010, 17:41, said:

"Inca o data, Metzada nu va cadea" asta este lozinca noastra.

Depinde doar de credinta voastra.

Edited by AMDG, 25 January 2010 - 17:48.


#10
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postpamant, on 25th January 2010, 16:14, said:

Dumnezeu era si in Mesiah,si in cer, si in Univers ,Dumnezeu(Omniprezent ) nu este un om sau doar intr-un OM ...este Duh(Spirit) !
Domnul(Adonai) este manifestarea personala a Dumnezeului omniprezent .
Nimeni nu-L poate vedea pe Dumnezeu ,dar multi L-au vazut pe Domnul !
Dumnezeu se descopera cum vrea ,cui vrea si sub ce forma vrea muschii Lui !
Si in Isaia scrie ;Eu chem un om ca sa implineasca planurile Mele .Isaia 46;10-11.

Shalom !

<<Discutam cu un evreu, aici la Benton Harbor, cand acel John Ryan, care fusese orb aproape toata viata, si-a primit vederea. M-au dus acolo la acea "Casa lui David", si a venit acest rabin (avea o barba lunga), si a spus:
- Cu ce putere i-ai dat vederea lui John Ryan?(Rabinul )
- In Numele lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.(WMB)
- Departe de Dumnezeu sa aiba un fiu! Voi nu-l puteti taia pe Dumnezeu in trei si sa-L dati unui evreu, sa faceti din El trei dumnezei. Voi sunteti pagani.(RABINUL)
- Eu nu-L tai in trei bucati. Rabbi, n-ar fi ciudat ca profetii vostri sa fi spus ceva gresit?(WMB)
- Profetii nostri nu gresesc.(RABINUL)
- Despre cine vorbea Isaia 9:6?(WMB)

- Despre Masiach.(RABINUL)
- Atunci Mesia va fi un profet. Corect,nu ?(WMB)
- Da, asa este.(RABINUL)
- Arata-mi cand a gresit Isus in vreo profetie. In ce relatie cu Dumnezeu va fi Mesia-profetul?(WMB)
Rabinul a raspuns transant ;
- El va fi Domnul(Adonai) in forma umana .(RABINUL)
- Corect. Acum o ai pe baza Cuvantului.(WMB)

Evreul acela statea acolo, si lacrimile-i curgeau pe obraji. El a spus:

- O sa te ascult mai tarziu.(RABINUL)
- Rabbi, crezi aceste lucruri?(WMB)
- Uite, Dumnezeu este in stare ca din aceste pietre sa-i ridice copii lui Avraam.(RABINUL)

Stiam ca cita Noul Testament. Am spus:

- Asa este, Rabbi. Si, cum ramane cu asta?(WMB)
- Daca as predica aceste lucruri, m-ar da afara, si as ajunge sa-mi cersesc painea.(RABINUL)
- Eu as prefera mai degraba sa-mi cersesc painea. Mai degraba as manca saratele cu apa, dar sa stiu ca sunt in concordanta cu Dumnezeu, decat sa-mi scrie numele pe acea cladire, cu litere de aur, si sa stiu ca sunt departe de Dumnezeu.(WMB)

El n-a mai ascultat. A plecat inauntru.

Asta este. Nu-L puteti taia pe Dumnezeu in doua sau trei bucati, sa le spuneti Tata, Fiu, Duh Sfant, si sa faceti trei dumnezei din El, si sa-L prezentati astfel unui evreu. Prima porunca a loc spune "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine." Ce a spus Isus? ""Cea dintii este aceasta:"Asculta Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este un singur Domn." - un Dumnezeu, nu trei. Evreii nu inghit asa ceva. Nici un proroc autentic nu va vorbi vreodata despre trei dumnezei. Nu veti auzi asa ceva, nu, asa ceva este paganism si a venit de la pagani. >>

http://81.196.64.198...pte_peceti.html

http://81.196.64.198...raditional.html


Daca amestecam putina logica in religie, daca Dumnezeu la creat pe Adam in chipul sau, asta inseamna ca Dumnezeu arata ca Adam.
Nicaieri in VT nu se pretinde de vre-un Duh Dumnezeisc. Mai degraba, primii crestini ,in graba lor sa ajutecat mai multi la crestinism au luat pagani si i-au facut crestini-instant. Asa au ajuns la crestini toate traditile,obiceile si mentalitatea care nu se aseamana cu crestinismul lui Iisus.Daca vrei exemple, sunt o droaie care desigur ca fac pe Iisus sa se simta nu asa bine unde este. Sa nu uitam ca El a fost evreu religios care mergea sa se roage la Marele Templu si pana la ultima sa rasuflare nu a declarat ca nu mai este evreu.
Nu iau in socoteala NT ca el a fost scris pentru prima data cam 300 de ani dupa Rastignire. NT nu a fost scris de El.
Statuile, icoanele, frescele,apa sfanta,Duhul (sfant),Shabatul trecut la Duminica,anularea cashrutului, Mesiah,fiul lui Dumnezeu  si inca o mie de devieri de la religia monoteista care toate se datoresc adoptarea dogmelor pagane sau adoptarea in  parte.

#11
SylvestruTW

SylvestruTW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 14.09.2009

View Postperpetumobile, on 25th January 2010, 17:41, said:

Te asigur ca israelienii nu au facut progromuri la arabi si daca civili au fost omorati sau raniti asta se datoreste ca teroristii arabi sunt civili si altii au suferit din cauza ca teroristii au lansat rachete din curti de scoala pline de copii, din moscheie si locuri publice.

Irgun era o organizatie caritabila?

Nu exista in istoria statului Israel vreun leader cat de cat important care sa nu fi activat in vreo organizatie oficiala sau subterana responsabila de masacrarea arabilor. Ucigasi din tata-n fiu.

In oglinda, nici in OEP nu exista vreun leader care sa nu fi fost terorist sau implicat in terorism.

#12
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostSylvestruTW, on 29th January 2010, 12:56, said:

Irgun era o organizatie caritabila?

Nu exista in istoria statului Israel vreun leader cat de cat important care sa nu fi activat in vreo organizatie oficiala sau subterana responsabila de masacrarea arabilor. Ucigasi din tata-n fiu.

In oglinda, nici in OEP nu exista vreun leader care sa nu fi fost terorist sau implicat in terorism.

Deoarece am inteles din ce scri ca telul tau aci nu este a discuta civilizat si vrei numai sa incingi firele,vei trebui sa ma scuzi pe mineca asta nu este in planurile mele. Am sa ma intorc cu Flit .

#13
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 29th January 2010, 15:52, said:

Deoarece am inteles din ce scri ca telul tau aci nu este a discuta civilizat si vrei numai sa incingi firele,vei trebui sa ma scuzi pe mineca asta nu este in planurile mele. Am sa ma intorc cu Flit .
Pentru tine "civilizat" inseamna "minciuna"? Cum se scoate la suprafata un adevar ce nu va avantajeaza sariti repede ca nu se discuta civilizat. Altceva in afara de a va considera mereu victime si mereu deasupra celorlalti mai stiti?

View PostSylvestruTW, on 29th January 2010, 12:56, said:

Irgun era o organizatie caritabila?

Sau Stern, sau Haganah (din care s-a desprins Irgun)... Irgun si Stern au activat tot timpul in ilegalitate.
Haganah a fost infiintata in 1920 in Palestina in timp de OEP (Organizatia pentru Eliberarea Palestinei) a fost infiintata dupa mai bine de 40 ani,  in 1964.

Primul-ministru israelian, Menahem Begin (fost lider Irgun) supranumit si tatal teroristilor, primeste in 1978 Premiul Nobel pentru Pace.
In aceeasi oala sunt si Yitzhak Rabin (fost sef de operatii in Haganah) si Shimon Perez (fost sef de cadre in Haganah).

Masacrul de la Deir Yassin a avut loc in perioada in care Irgun era condusa de viitorul prim-ministru israelian Menahem Begin iar Stern era comandat de un alt viitor prim-ministru, Yitzhak Shamir. Asta a fost act de caritate?

#14
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostRuma, on 5th February 2010, 22:17, said:

Pentru tine "civilizat" inseamna "minciuna"? Cum se scoate la suprafata un adevar ce nu va avantajeaza sariti repede ca nu se discuta civilizat. Altceva in afara de a va considera mereu victime si mereu deasupra celorlalti mai stiti?



Sau Stern, sau Haganah (din care s-a desprins Irgun)... Irgun si Stern au activat tot timpul in ilegalitate.
Haganah a fost infiintata in 1920 in Palestina in timp de OEP (Organizatia pentru Eliberarea Palestinei) a fost infiintata dupa mai bine de 40 ani,  in 1964.

Primul-ministru israelian, Menahem Begin (fost lider Irgun) supranumit si tatal teroristilor, primeste in 1978 Premiul Nobel pentru Pace.
In aceeasi oala sunt si Yitzhak Rabin (fost sef de operatii in Haganah) si Shimon Perez (fost sef de cadre in Haganah).

Masacrul de la Deir Yassin a avut loc in perioada in care Irgun era condusa de viitorul prim-ministru israelian Menahem Begin iar Stern era comandat de un alt viitor prim-ministru, Yitzhak Shamir. Asta a fost act de caritate?

Ai omis inca multe reusita a Israelului, de exemplu: Operatia de la Antebe, Distrugerea reactorului atomic Irakian,Distrugerea reactorului atomic Sirian,victoria armatei Israeliene in razboaiele din 1956,1967,1973,1982 si toate altele si sa nu uitam lupta incontinua a noastra contra teroristilor.Bineinteles ca am omis multe alte succesuri ca nu am vrut sa nu poti sa dormi noaptea.  Salam aleicum Ruma.

#15
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 6th February 2010, 20:50, said:

Ai omis inca multe reusita a Israelului, de exemplu: Operatia de la Antebe, Distrugerea reactorului atomic Irakian,Distrugerea reactorului atomic Sirian,victoria armatei Israeliene in razboaiele din 1956,1967,1973,1982 si toate altele si sa nu uitam lupta incontinua a noastra contra teroristilor.Bineinteles ca am omis multe alte succesuri ]ca nu am vrut sa nu poti sa dormi noaptea.  Salam aleicum Ruma.
Care terorism? Cel pe care l-ati inceput voi si palestinienii l-au invatat de la voi?
Si care razboaie? Cele in care ati ocupat teritorii ce nu au apartinut Israelului si nerespectarea tratatelor internationale la care singuri v-ati angajat?

Tot la capitolul succese se incadreaza si detonarea bombei de 350 kg in Hotelul Regele David din Ierusalim, act soldat cu moartea a 91 persoane (in mare parte ofiteri britanici) si cam tot atatea raniti... iunie 1946 de catre Irgun condusa de prim-ministrul israelian Menahem Begin?

Tot la capitolul succese se incadreaza si masacrul de la Deir Yassin a fost urmat de primul mare exod al palestinienilor? Numai 200.000 de palestinieni, din totalul de 1.200.000, au ramas in partile Palestinei care a intrat in mai 1948 in componenta statului Israel, desi documentele ONU prevedeau o impartire echitabila a teritoriului Palestinei britanice intre evrei si palestinieni.

Ce reactor atomic al Irakului ati distrus? Ala din Siria da... Si ai tupeul sa vorbesti de rectoarele altora cand Israelul are si el arme atomice desi a semnat tratate internationale prin care se angaja sa nu detina arme nucleare. Cu toate astea, incalca cu buna stiinta tratatele la care singura s-a angajat.

#16
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostRuma, on 7th February 2010, 15:33, said:

Care terorism? Cel pe care l-ati inceput voi si palestinienii l-au invatat de la voi?
Si care razboaie? Cele in care ati ocupat teritorii ce nu au apartinut Israelului si nerespectarea tratatelor internationale la care singuri v-ati angajat?

Tot la capitolul succese se incadreaza si detonarea bombei de 350 kg in Hotelul Regele David din Ierusalim, act soldat cu moartea a 91 persoane (in mare parte ofiteri britanici) si cam tot atatea raniti... iunie 1946 de catre Irgun condusa de prim-ministrul israelian Menahem Begin?

Tot la capitolul succese se incadreaza si masacrul de la Deir Yassin a fost urmat de primul mare exod al palestinienilor? Numai 200.000 de palestinieni, din totalul de 1.200.000, au ramas in partile Palestinei care a intrat in mai 1948 in componenta statului Israel, desi documentele ONU prevedeau o impartire echitabila a teritoriului Palestinei britanice intre evrei si palestinieni.

Ce reactor atomic al Irakului ati distrus? Ala din Siria da... Si ai tupeul sa vorbesti de rectoarele altora cand Israelul are si el arme atomice desi a semnat tratate internationale prin care se angaja sa nu detina arme nucleare. Cu toate astea, incalca cu buna stiinta tratatele la care singura s-a angajat.
Inca o data ,imi pare rau sa constat ca ai/esti complect deraiata si habar nu ai de adevaratele fapte ,ceace nu te impiedica sa predici aci ura araba a ta.
Israelul NU A SEMNAT NICIODATA  NICI UN PACT IN LEGATURA CU ARMELE NUCLEARE CARE LE ARE SAU NU LE ARE DEOARECE,PANA AZI,IN NICI O OCAZIE NU A AMENINTAT PE NIMENI CU ACESTE ARME CARE LE ARE SAU NU LE ARE. Limbile rele pretind ca Israelul are deacuma cam 300 de bombe de genul amintit.
Acei "sarmani "palestinieni au avut ocazia sa infinteze tara lor pe teritoriul propus de ONU dar a refuzat si a iesit sa se razboiasca cu Israelul 60 de ani.
Ca sa nu uitam ca "sarmanii "arabi care au atacat Israelul in lungul vremii au fost zeci de milioane si Israelienii au fost in 1948 650000 (ca si arabii in tara) iar
azi suntem 7 milioane ,5.5 milione dintre ei,evrei.
Azi palestinienii sunt gata sa faca pace cu Israel si sa primeasca MAI PUTIN TEREN DECAT I SA PROPUS DE ONU IN 1948.
Reactorul irakian? Nu ai auzit de el? Cati ani ai tu?

#17
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostRuma, on 7th February 2010, 15:33, said:

Care terorism? Cel pe care l-ati inceput voi si palestinienii l-au invatat de la voi?
Si care razboaie? Cele in care ati ocupat teritorii ce nu au apartinut Israelului si nerespectarea tratatelor internationale la care singuri v-ati angajat?

Tot la capitolul succese se incadreaza si detonarea bombei de 350 kg in Hotelul Regele David din Ierusalim, act soldat cu moartea a 91 persoane (in mare parte ofiteri britanici) si cam tot atatea raniti... iunie 1946 de catre Irgun condusa de prim-ministrul israelian Menahem Begin?

Tot la capitolul succese se incadreaza si masacrul de la Deir Yassin a fost urmat de primul mare exod al palestinienilor? Numai 200.000 de palestinieni, din totalul de 1.200.000, au ramas in partile Palestinei care a intrat in mai 1948 in componenta statului Israel, desi documentele ONU prevedeau o impartire echitabila a teritoriului Palestinei britanice intre evrei si palestinieni.

Ce reactor atomic al Irakului ati distrus? Ala din Siria da... Si ai tupeul sa vorbesti de rectoarele altora cand Israelul are si el arme atomice desi a semnat tratate internationale prin care se angaja sa nu detina arme nucleare. Cu toate astea, incalca cu buna stiinta tratatele la care singura s-a angajat.



..........................................................
Ruma,de cind te-ai dez(Ruma)nizat si te-ai muslemizat ,credeam ca ai invatat totusi sa punctezi adevaruri concrete,dar.....
Sa stii insa ca daca ,arabii pot rata vreodata o sansa ,o rateaza sigur.


View Postanticristul, on 7th February 2010, 22:14, said:

..........................................................
Ruma,de cind te-ai dez(Ruma)nizat si te-ai muslemizat ,credeam ca ai invatat totusi sa punctezi adevaruri concrete,dar.....
Sa stii insa ca daca ,arabii pot rata vreodata o sansa ,o rateaza sigur.
...............................................
Mai am o intrebare.Ale cui erau teritoriile alea care le -am ocupat in 56 si 67?
Parca tare bine cunosti istoria.
Ne spui si noua?

#18
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postanticristul, on 7th February 2010, 22:19, said:

..........................................................
Ruma,de cind te-ai dez(Ruma)nizat si te-ai muslemizat ,credeam ca ai invatat totusi sa punctezi adevaruri concrete,dar.....
Sa stii insa ca daca ,arabii pot rata vreodata o sansa ,o rateaza sigur.



...............................................
Mai am o intrebare.Ale cui erau teritoriile alea care le -am ocupat in 56 si 67?
Parca tare bine cunosti istoria.
Ne spui si noua?

Deoarece arabii au refuzat sa infinteze tara lor in 1948, Cisiordania a fost stapanita de Iordanezi . Fasia Gaza a fost stapanita de Egipteni. Arabii de atuncia care au adoptat azi numele de palestinieni (fara nici un adevar) NU AU STAPANIT ACESTE TERITOARE NICIODATA DEOARECE NU A EXISTAT SI INCA NU EXISTA O TARA CU NUMELE DE PALESTINA. Dupa razboiul din 1967 declarat de catre Egipteni-Iordanezi si Sirieni,Israelul a cucerit toate aceste teritoare ,impreuna cu Podisul Golan.
Cu Egiptenii si Iordanezii ,Israel a semnat pact de pace dar,sa mori de ras,nu egiptenii si nu iordanezii nu au fost gata sa li se restituie teritoarele cucerite  deoarece  pur si simplu li sa urat de palestinieni care se poarta ,sa zicem straniu. Azi Israelul nu stapaneste Fasia Gaza care din cauza asta sa transformat la o sucursala a lui Bin Laden si Iranului. Cisiordania in marea ei parte, inclusiv orasele sunt stapanite de palestinieni care se au "la cutit" cu cei care s-au stapanit prin revolutie pe Fasia Gaza.
Azi, Israelul nu are cu cine vorbi pace deoarece Palestinienii sunt ocupati sa se ciorovaiasca intre ei.
Adevarat a scris anticristul ca palestinienii nu au ratat o data sa faca greseli din cauza lor sufera pana azi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate