Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ski in Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#127
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Merg la bansko pentru domeniul skiabil si conditiile de cazare excelente, chiar daca e la 550 km de Buc. N-ai sa vezi in toata romania shuttle bus-uri  cate sunt in bansko + locuri de parcare. Bansko este o statiune de ski/snowboard de 4 stele. Acolo s-au popmpat zeci de milioare de euro in domeniul skiabil si vor sa se mai extinda cu inca o partie mare. In Austria pe langa drumul de 2 zile si oboseala acumulata de la condus un hotel de 4 stele cu spa si piscina sare de 1000 euro doar cazarea pe mine m-a costat toata vacanta cu skipass pe 3 zile si mancat pranz prin oras 1000 si ceva de euro...

#128
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Asa este cu echipamentul, daca esti atent gasesti lucruri bune la preturi mici. Eu mi-am tras niste schiuri Atomic de la Decathlon, foarte misto si am dat pe ele doar 400lei.

Totusi nu este mai ieftin ca in Romania. Este mai ieftin ca in Austria, asta da..

#129
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Wake up, la Hotel Piatra Mare Poiana Brasov aproape echivalent Hotel Astera unde am stat eu e 850 euro 7 nopti cu md, eu am dat 500 euro cu demipensiune nu mai din diferenta de cazare ti-ai scos drumul pana la Bansko.

#130
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Pai da man, asa este... daca faci comparatia asa rapid, da asta este impresia, insa daca te uiti mai atent, poti face mult mai mult cu aia 500e, sunt optiuni... numai ca nu ai centrul Spa, pe care aproape nimeni nu-l foloseste...

Apropo, tot cam asa platim si noi anul asta pentru Borovets, 525e ... parca.

#131
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Nevoiele mele nu sunt aceleasi cu ale tale, eu dupa ski merg la piscina mai fac cateva bazine apoi merg la saune apoi ma relaxez in jacuzzi... Daca mai ai si copii sigur o sa vrea la piscina 2 ore / zi, verisoara mea de 7 ani baga patinuar 2 ore apoi 2 ore de balaceala in piscina si nu ii mai trebuia nimic.

#132
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
da, ai dreptate...

Eu am mai fost la Bansko insa nu am mers la Borotets pana acum, am insa niste prieteni care le-au facut pe amandoua si prefera Boro, voi ce parere aveti, e mai misto la Bansko?

#133
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Eu am auzit ca domeniul skiabil e mai slab si mai mic iar instalatiile sunt vechi si se misca greu, daca e aglomerat stai la coada ca in romania.

#134
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Noi Vineri plecam...
nu stiu ce sa zic, ai mei sunt schiori, daca era diferenta mare cred ca mergeau pe Bansko... o sa vedem.

Ce stiu eu, este ca domeniul schiabil la Boro este mai mare decat la Bansko, dar nah acum o sa vedem.

#135
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
Astera "rules"!!! (aqua parkul + saunele merita fiece banutz)!!!
Nu poti compara skipassul din RO, care-i pe nr de urcari (apoi cobori in 3-4 minute partia Posted Image ), pe cand in Bansko de aceeasi bani skipassul iti da voie sa urci de cate ori te tin foalele... (intre 8,30 si 17,30)
Partiile sunt de la 2km la 12km, cu grade multiple de dificultate; sunt late si bine intretinute.
Echipamentul de la inchirieri este excelent intretinut (in RO am avut surpriza sa caut intr-o multime de centre de inchiriere niste schiuri ascutite mai de doamne ajuta...)
SIGUR inca nu se compara muntele din RO cu cel din Bansko!!!

Am gasit la 2300m (Shiligarnika parca) WIFI free si viteza decenta! + un semineu urias (am prins o saptamana de -14 pana -17*C) + mancarica buna

o filmare cu retrovizor!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rd0HlazKLRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#136
lady_cristina36

lady_cristina36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2013
Buna,

Urmeaza sa plecam si noi la finalul acestei saptamani pentru prima oara la Bansko.
Ceva impresii recente privind drumul? Am auzit fel de fel de variante, de la 7 ore pana la 13!

Multumesc.

#137
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Eu am scos sub 7 ore, depinde cat de lungi sunt pauzele si cat de tare apesi pe acceleratia :) Starea drumului e foarte buna, exceptand pod-ul de la Giurgiu.

#138
EdmondDantes

EdmondDantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2007
eu am facut 8 cu mici pauze, fara sa exagerez cu viteza, mergand legal aproape mereu.

#139
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postlady_cristina36, on 09 februarie 2015 - 09:42, said:

Buna,

Urmeaza sa plecam si noi la finalul acestei saptamani pentru prima oara la Bansko.
Ceva impresii recente privind drumul? Am auzit fel de fel de variante, de la 7 ore pana la 13!

Multumesc.

Depinde de unde pleci...
Eu, din Galati, am cam 850 km, pe care-i fac in 9-10 ore, depinde de aglomeratie
Recunosc ca am scazut si sub 9 ore cand am mers in coloana (de romani!!!!!!!) cu 120-150km/h pt ca aveau cativa statii radio si aflau daca drumul era liber; recunosc deasemenea si ca TOTI aveam creierele "un pic" deranjate... :P

Calitatea asfaltului = foarte buna (exceptie, precum zice colega pe pod Giurgiu - zona romaneasca si un pic din centura estica a Sofiei)

Traseu: Ruse - Plevna - Sofia (ocolind prin stanga, adica pe centura estica) - Blagoevgrad - Bansko

Dupa ce treci de Ruse, chiar la iesire sunt cateva locuri de unde NEAPARAT sa iei vigneta (unele accepta si lei/euro, iar la benzinarii poti plati chiar cu cardul).

Spor la tavaleala!!! :))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BgKsQeQzwtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#140
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Tot din GL sunt si eu, tot in coloana am venit, tot cu statii la purtator, 10 ore de condus, insa eu vin de la Borovets :)

#141
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
primul concediu la Bansko, revenit ieri, 7h de condus si la dus si la intors de la Buc., fara exagerari.
citeva impresii:
- pirtii foarte bune, fara gheata, zapada buna chiar daca in oras nu era aproape deloc. asta nu m-a impiedicat sa-mi faram un umar in prima zi ("neadaptarea vitezei la conditiile de drum") si sa iau pauza a doua zi.
- dupa ce in prima zi, luni, am participat la razboiul ruso- romano - turc la casa de bilete, o ora, apoi inca una la coada la gondola si alta intre, cautind un bancomat functional si echipament de schi, am schimbat abordarea pentru restul zilelor: cu card juma-de-zi care se vinde dupa 12:30 coada la casa a fost intre 5'-30' si la gondola 5'-10', practic ajungeam sus nu mult mai tirziu dar fara stat la renumitele cozi uriase.
- echipamentul l-am luat de foarte aproape de gondola, platit zi de zi si rezervat la ei, cu discount (30 lista, 20 cash) iar daca o zi am fost accidentat si alta a plouat nu le-am platit. Asa nici n-am depins de microbuzul hotelului cu orele lui fixe avand 7-8 min pina la hotel.

#142
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Si hai sa facem un mic epilog...
Bulgaria ofera mult in ceea ce privesc sporturile de iarna. Eu am fost vara la Bansko, cunosc statiunea, imi place mult, insa in ceea ce privesc partiile, Borovets este superioara. Domeniile de ski sunt mai mari, partii multe si foarte diferite. In grupul nostru de 22 de persoane, am avut multi prieteni care au mai fost in ambele locuri si prefera de departe Boro.

Am fost cazati la Festa Chamkoria si cred ca nu avem nimic de reprosat celor de acolo. Ne-au facut sa ne simtim ca acasa, ne-au tratat cu bucate foarte variate, cu dotari dintre cele mai bune, cum ar fi: piscina, sauna, baie de aburi, masaj, etc. Ne-am petrecut serile la un semineu minunat din lobby-ul hotelului, unde am facut tot ce-am vrut noi...

Statiunea este foarte mica in comparatie cu Bansko. Cateva hoteluri si un mic centru comercial, insa nu pot spune ca ne-a afectat in vreun fel acest aspect, chiar ne-a placut. Cine vrea viata de noapte si agitatie, cred ca nu trebuie sa aleaga Boro, insa cine merge cu copii si doreste partii pentru ei, dar si pentru avansati, acolo merge.

Noi am fost multi si ne-am simtit excelent, cred ca la anul tot acolo vom merge, insa cred ca de data asta vom sta zece zile, pentru ca nu ne-a ajuns :)

Preturile sunt cam aceleasi ca si in RO, unde mai pui ca se ofera discount-uri de pana la 20% pentru grupuri mari?! Noi am fost la doua restaurante in care am primit acest avantaj.

Nu cred ca se poate spune ca instalatiile sunt vechi si depasite, chiar nu este corecta aceasta afirmatie, eu cred ca m-am simtit la fel in telegondola, in ambele statiuni.


Attached File  ImageUploadedByTapatalk1423516200.580498.jpg   111.83K   42 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516210.218388.jpg   107.71K   38 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516227.178314.jpg   58.35K   36 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516242.121491.jpg   117.74K   34 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516257.075558.jpg   107.9K   35 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516267.381134.jpg   105.52K   32 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516354.408454.jpg   288.71K   33 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516387.908284.jpg   204.21K   36 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516441.918724.jpg   246.1K   41 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516472.133849.jpg   390.71K   42 downloads

echipament am inchiriat foarte ieftin, jumatate l-am carat de-acasa, insa ce nu aveam, am luat  cu 20-30lei/zi... da lei, nu leva :) recomand cu toata increderea shop-ul lui Nick (Nicolai) ProX-Treme, situat la 5m de intrarea la telegondola. El ne-a facut aceasta poza de grup, pe care mai tarziu a pus-o si pe adresa de FB a magazinului.Attached File  ImageUploadedByTapatalk1423516903.934728.jpg   148.16K   41 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423516962.848291.jpg   187.79K   38 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423517003.318528.jpg   168.29K   42 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423517022.461254.jpg   352.9K   45 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423517037.986047.jpg   143.87K   45 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1423517052.643223.jpg   199.29K   44 downloads

pentru internet am folosit un sim de la Telenor, care m-a costat 10 leva si mi-a oferit 2.000mb pentru sapte zile. Destul, chiar daca am avut router mobil si a avut toata gasca net. Daca as mai fi avut nevoie de mai mult, vedeti mai sus care sunt preturile.

Attached Files


Edited by floraur, 09 February 2015 - 23:43.


#143
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Hai ca m-ai facut curios, la urmatoarea vacanta o sa includ si borovets. Momentan vreau sa incerc poiana si transalpina.

#144
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
@floraur: ma iei si pe mine in grupul tau, la anu' ? promit sa nu ma-nbat :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate