Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ski in Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#145
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
:) ok,
mergem cu totii bucurosi!

#146
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postfloraur, on 27 ianuarie 2015 - 22:56, said:

Ma, voi cam exagerati cu preturile pa bulgari... la noi nu cred ca sunt mai mari, eu am fost la Bran de revelion si am inchiriat echipament cu 40 lei. In Poiana probabil ca este putin mai scump, dar nu mai mult ca in BG. Hotelurile poate au un avantaj, insa drumul mai lung, anuleaza acest avantaj.

Eu cred ca noi romanii mergem la bulgari pentru un domeniu schiabil mai mare, nu pentru costuri. La Borovats, un skipass ma sase zile ma costa 149euro, in Ro este putin mai ieftin.

preturile la restaurante in statiuni sunt cu vreo 10-15% mai mari ca la noi... cand vreodata platesti la noi 4euro pentru un pahar de vin?!


Ai uitat sa precizezi faptul ca in ziua cea mai aglomerata la ei, nu gasesti atatia schiori ca in cea mai putin aglomerata zi de la noi!!!

#147
bog1dan

bog1dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare !
Anul asta in februarie la Bansko .Am cateva nelamuriri momentan .
Suntem 4 persoane .Plec din Bucuresti , adun inca 3 din Craiova .
1 .O sa plec din Craiova dimineata pe la 4-5.
Am varianta Bechet sau Vidin .
Pe la Bechet , imi e teama ca stau sa astept la bac .Mai scurt cu vreo 35 km~30 min.
Trec pe la Vidin si pot calcula exact cat fac pe drum si nu am nici popasuri .Taxa mai mica la pod .
Ce ati recomanda ?
2. Sa schimb leva de aici (lei - leva) ? E o casa de schimb la Piata Romana care are leva , cam pe la 2.37-2.4 lei/leva . Ne trebuie cam 340*4=1360 leva - pentru ski pass si in plus pentru alte cheltuieli  .
As putea sa platesc cu cardul , dar tranzactia se face lei - euro - leva . Per total aproximez ca o sa cheltui minim 1200 euro cu tot cu mancare si alte cheltuieli .
Doi din grup sunt elevi , asa ca orice 50-100 lei scutiti inseamna o alocatie pe o luna .

#148
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Parc-as merge mai degraba pe Vidin.  Orivum, daca te hotarasti la Bechet, incearca sa suni acolo in ajunul plecarii, sa vezi cam care-i situatia.  E iarna, Dunarea mai ingheata, mai vin sloiuri din amonte...

Edited by Barboso, 21 January 2016 - 13:15.


#149
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna!

Incepand de sambata, timp de 1 sapatamana, ne vom afla pentru prima oara in Bulgaria (ca si destinatie turistica), mai precis in Borovets, cazare Festa Chamkoria (sper sa revenim cel putin cu aceleasi impresii frumoase precum @floraur).
Ma puteti ajuta cu cateva informatii cu privire la traseu? se pare ca imi revine tot mie in sarcina acest aspect (ca prea m-am descurcat bine anterior Posted Image )...
Vom pleca 4 masini din Bucuresti.

Multumesc frumos!

#150
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Pai e simplu, pui gps-ul si dungaaaaa! Posted Image
Misto la Festa Chamkoria, anul asta am fost la Lion si cred ca experienta este mai buna la Festa... nu cred, sunt sigur.

-mancarea mai buna
-la masa exista apa plata, iti dai seama?! la Lion asta e un lux... deci costa separat, chiar daca ai demipensiune
-fara figuri la prosoape si halate pentru piscina, aici le ai gratuit la Lion le plateai
-parcarea e gratuita, la Lion 4e/zi
-masajele mai ieftine, cele mai ieftine pe care le-am gasit oriunde la un hotel de 4*... bun acum nu te gandi ca sunt 5e
-personalul este mai amabil la Festa
-camerele sunt net superioare la Festa, TV-uri LCD in toate camerele, paturi suplimentare bune, spatiu mai mult.

- Lionul este cu vreo 500m mai aproape de statiune, nu e mare inconvenient, poti merge pe jos la ambele hoteluri, asa daca nu cumva folosesti masina hotelului.
- La Lion incalzirea se face cu centrala termica, caloriferele din camera asigura o temperatura foarte ok, la Festa se face cu convectoare electrice, cam naspa fiindca fac ceva zgomot noaptea si usuca aerul, dar nu e ceva atat de deranjant


happy?

Edited by floraur, 03 February 2016 - 15:53.


#151
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Checked! Full report! Mersi! mi-am dat seama dupa ce am postat ca nu am intrebat detalii despre hotel...
Gasca a hotarat si ora plecarii, sper sa se circule bine, am aflat ca vacanta inter-semestriala in BG si Rusia este in cursul acestei saptamani, asadar, pot sa sper ca nu va fi f aglomerat.
Mai am o intrebare dc se poate: exista si o sala de fitness in cadrul hotelului? incercam sa acoperim programul de activitati si pentru cei care nu practica sporturi de iarna...se mentiona existenta ei, dar nu stiu cat de bine dotata poate fi.
Si noi avem rezervare cu HB, insa clar vom testa si localurile din statiune: recomandari ceva? suntem o adunatura de pofticiosi :))))) (am mai citit review-uri pe Tripadvisor)

Multumesc in avans!

Edited by ralu_seby, 04 February 2016 - 11:45.


#152
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Pomprovo, cum este fata de celelalte statiuni? Cineva imi spunea ca, spre deosebire de Bansko, se poate face turism chiar si vara, cand nu e zapada? In localitate e ceva de vazut/vizitat? Mancarea cum e? Multumesc.

#153
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostPiscopescu, on 15 mai 2022 - 19:56, said:

Pomprovo

Evident, este vorba de Pamporovo, scuze pt. eroare :(

#154
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Si in Bansko e frumos vara, bineinteles ca ai ce sa faci daca iti place muntele. La Pamporovo nu am fost.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate