Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Piata Forex din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#73
dragos_s

dragos_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.07.2010

 focuscsv, on 23rd September 2010, 09:10, said:

multumesc pentru informatii , eu am cunoscut persoane prin natura afacerii mele , care joaca pe forex de mai multi ani si mi au dat explicatia :
tu ca persoana ai un cont in banca din care la inceperea tranzactiilor ti se retrag in conturile entitatii cu care ai facut contract ,
pe platforma de tranzactionare forex faci plus valoare si problema este ca ce cistigi pe aceasta platforma nu ti se transfera in contul tau (deci nu incasezi)
eu am explicatie dar nu vreau sa mai comentez ca mi se pare ca sunt luat de prost.
Nu e vorba de prost. Esti doar neinformat. Adevarul este ca 95% din cei care tranzactioneaza forex pierd. 5% castiga. Desi forexul este un joc cu suma nula, o parte din pierderile celor 95% merg in conturile brokerilor sub forma de comisioane. Dar cea mai mare parte a pierderilor sunt de fapt castigate de cei 5%. In cei 5% castigatori cel mai cunoscut ar fi Soros. Piata forex este cea mai mare piata financiara de pe pamant, cu mult mai mare decat New York Stock Exchange. In fiecare zi se tranzactioneaza miliarde de dolari pe ea. Nu crezi ca ar fi ciudat ca toate miliardele astea sa fie sterpelite de niste brokeri oarecare? Chiar crezi ca ai putea sa faci asa ceva in Statele Unite, de exemplu? In legatura cu persoanele care ti-au dat explicatiile. Cei care pierd cu greu recunosc ca ar fi vina lor. Cei mai multi tind sa dea vina pe broker, pe piata, pe... tot felul de chestii. Totdeauna este vina ALTCUIVA, niciodata a lor. E greu sa recunosti ca esti un loser.

#74
insiderstrange

insiderstrange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 01.08.2010
Foarte adevarat.

Tocmai componenta emotionala face tranzactionarea cea mai grea meserie din lume, iar foarte putini reusesc.

#75
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009
salut,

vreau sa testez o strategie pe piata forex, dar nu ma pricep la programare. Va rog sa ma contactati direct pe adresa de email : [email protected] , daca puteti face un backtest la diferite strategii.
De asemenea : exista vreo platforma de tranzactionare online care sa poata aplica o strategie non-stop, atata timp cat piata valutara este deschisa? Adica, sa zicem ca ai o strategie considerata profitabila, vrei sa investesti urmand-o, dar nu poti sa stai non-stop in fata calculatorului... Se poate?
va multumesc si astept sa ma contactati pe email !

happy trading!

P.S. toate strategiile si analizele tehnice/fundamentale se baseaza pe statistica (ceea ce in trecut a dat rezultate in sa zicem 80% din cazuri este foarte probabil sa dea rezultate pozitive si in viitor). De aceea, cel putin la FOREX este mai usor sa facem backtest la strategiile pe care le consideram profitabile sa vedem cum ar fi evoluat investitia noastra, sa zicem, in ultimele 180 de zile.  Daca strategia a facut profit in ultimele 180 de zile, fara a spulbera contul in aceasta perioada, teoretic sunt sanse foarte mari ca si in viitor aceasta strategie sa faca profit. De aceea ma intereseaza in mod special acest backtest.

#76
littlebadboy

littlebadboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2009
sal. sunt nou pe forex si as dorii sa iau legatura cu cei mai experimentati. [email protected]

#77
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Fara suparare, dar de ce ar dorii cei mai experimentati sa ia legatura cu tine ?

Daca vrei sa platesti pt. "meditatii' sau ca sa-ti administreze ei banii, in schimbul unui comision, ar avea un motiv, altfel, daca ai intrebari / nelamuriri, dupa ce-ai citit cele cateva topicuri dedicate, posteaza-le pe forum si ti se va raspunde cu placere - in felul asta le vor fi utile si altora raspunsurile, iar cel care va raspunde nu va pierde timpul de X ori sa explice acelasi lucru pentru X oameni.

#78
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

 ginaFX, on 26th January 2011, 21:16, said:

www.tranzactiiforex.ro
Atentie, astia sunt Teletrade! Banditi recunoscuti!

DOVADA:
Scrie mare pe siteul lor: "Poti obtine un profit maxim fara sa te expui unui risc"

Yeah, right! :D

Edited by walsy, 27 January 2011 - 11:28.


#79
relusoricelu

relusoricelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.07.2010

 walsy, on 27th January 2011, 11:25, said:

Atentie, astia sunt Teletrade! Banditi recunoscuti!

DOVADA:
Scrie mare pe siteul lor: "Poti obtine un profit maxim fara sa te expui unui risc"

Yeah, right! :D


au schimbat mesajul        "Suntem prezenti pe piata FOREX de 16 ani!"
daca nu te expui" unui risc " clar nu castigi nimic.  


'walsy'  :coolspeak:

#80
pbogn

pbogn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2006
stie cineva ceva de forex center?
multumesc

#81
xavierus911

xavierus911

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2006
@littlebadboy daca vrei sa inveti mai multe, contacteaza-ma, iti pot furniza materiale de studiu, sfaturi, etc

#82
TheOnly

TheOnly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2007

 pbogn, on 2nd February 2011, 15:07, said:

stie cineva ceva de forex center?
multumesc

Da.
Nu te baga la ei :). Sunt atatia brokeri in piata mult mai buni.
Incearca Bulbrokers sunt destul de profi cei de acolo.
Bafta!

#83
TheOnly

TheOnly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2007
De curand se poate tranzactiona eur/usd si pe o piata reglementata la costuri foarte mici.


În luna mai, numărul contractelor futures tranzacționate la Sibiu Stock Exchange (Sibex) a fost de aproape 100.000, comparativ cu 51.000 înregistrate in luna aprilie, iar din perspectiva valorii tranzacțiilor, s-a remarcat chiar o triplare a lichidității pana la nivelul de 187 milioane euro.

Dintre produsele disponibile, cele mai tranzacționate au fost contractul futures pe indicele Dow Jones Industrial Average – DEDJIA_RON, cu 44.088 contracte, respectiv perechea EUR/USD_RON cu 7.550 contracte, acest  produs fiind lansat la tranzacționare in aprilie 2011.

Începând cu 25 mai, lichiditatea pe perechea EUR/USD este asigurată de câtre un Market Maker care asigură un spread de doar 2 pips intre cotațiile de vânzare și cumpărare. Datorita faptului că se tranzacționează în lei, că beneficiază de avantajele unei piețe reglementate precum și de cotații permanente, asigurate de Market Maker, contractul EUR/USD_RON a avut o evoluție spectaculoasă, determinând din ce în ce mai mulți jucători de Forex să intre pe piața Sibex, fapt evidențiat de numărul mare de tranzacții înregistrate in cursul lunii mai.

„In Mai, SIBEX a înregistrat o revenire puternică a volumului de tranzacționare pe piața derivatelor si un succes remarcabil atât pentru noul contract futures EUR/USD denominat in lei cat si pentru celelalte produse derivate internaționale, respectiv contractele pe indicele Dow Jones, petrol si aur. Volatilitatea, spreadurile înguste asigurate de Market Makeri si acalmia de pe piața locală au concentrat atenția investitorilor către aceste piețe. Aveam nevoie de o revigorare a rulajelor mai ales in aceasta perioadă și sper să menținem această direcție pozitivă a activității multe luni de acum înainte” a declarat dl. Darius Cipariu Directorul General Adjunct al SIBEX.

#84
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Salutare. Sunt nou pe piata forex, fara pic de experienta. Doar niste bani pusi deoparte (putin peste 1000 euro), pe care vreau sa-i investesc in ceva. M-a tentat foarte mult forex-ul. Mi-am facut cont pe iforex.ro, a doua zi am fost sunat de un tip roman, care m-a tinut la telefon cred 30 de minute, evident tinta lui clara era sa ma faca sa depun 100 euro in cont pentru a-si lua el comisionul. Am facut asta, am primit si un cont demo (ciudat ca doar dupa ce platesti iti dau ei un cont demo). Aveam in el 3.000 euro, care, in 3 zile, fara sa fi citit mare lucru, am ajuns la 5000 euro, lucru care mi se pare foarte dubios. Ori m-am nascut cu forexul in sange (da, vezi sa nu), ori am avut noroc de-am ajuns la suma aia, ori... nu stiu. In schimb stiu sigur ca am mers pe sistemul breakout (am aflat cum se cheama si cum functioneaza dupa ce ajunsesem la 5.000 euro, a fost ceva de genul "a, strategia asta exista deja. nu e invetata de mine").

Despre cei de la iforex nu stiu mare lucru, din cate am citit pe net cica ar fi dezastru. Intradevar, cel putin din puct de vedere al relatiei client-broker. Discutia cu tipul de la iforex a avut loc marti. Dupa ce am despus banii m-a sunat din nou tipul, mi-a dat contul demo (activ DOAR 3 saptamani), mi-a trimis pe email 4 carti de citit, urmand ca vineri dimineata sa ma sune sa fac prima tranzactie reala cu el. Lucru care nu s-a intamplat. Joi am trimis 2 mailuri la ei, cu niste intrebari, nu am primit inca raspuns la ele.

Alta chestie, cartile primite pe email (scrise sau traduse de ei), zici ca sunt scrise de intre 2 conversatii pe messenger si una pe mirc. Greseli gramaticale, ortografice, cacofonii, exprimari de genul "trebui sa fi atent la..." :cursing:

Voi reveni cu noutati.

#85
globetrotter1971

globetrotter1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.03.2011

 dragos_s, on 23rd September 2010, 14:50, said:

Nu e vorba de prost. Esti doar neinformat. Adevarul este ca 95% din cei care tranzactioneaza forex pierd. 5% castiga. Desi forexul este un joc cu suma nula, o parte din pierderile celor 95% merg in conturile brokerilor sub forma de comisioane. Dar cea mai mare parte a pierderilor sunt de fapt castigate de cei 5%. In cei 5% castigatori cel mai cunoscut ar fi Soros. Piata forex este cea mai mare piata financiara de pe pamant, cu mult mai mare decat New York Stock Exchange. In fiecare zi se tranzactioneaza miliarde de dolari pe ea. Nu crezi ca ar fi ciudat ca toate miliardele astea sa fie sterpelite de niste brokeri oarecare? Chiar crezi ca ai putea sa faci asa ceva in Statele Unite, de exemplu? In legatura cu persoanele care ti-au dat explicatiile. Cei care pierd cu greu recunosc ca ar fi vina lor. Cei mai multi tind sa dea vina pe broker, pe piata, pe... tot felul de chestii. Totdeauna este vina ALTCUIVA, niciodata a lor. E greu sa recunosti ca esti un loser.
Asta e unul dintre cele mai competente raspunsuri la topicul respectiv. Am si eu o caciula de verzi si ma gandeam sa ma bag si eu cu o suma sa vad ce iese...mai ales ca am o dobanda de Koko la ei in bancile romanesti. Dar...citind raspunsul tau....mi-am revenit.
Multumesc.

#86
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Intrebare/rugaminte. Puteti furniza site-uri sau aplicatii ce ofera grafice in timp real (actualizate la secunda)? De altfel, m-ar interesa daca stiti vre-un site ce ofera API cu cotatiile monezilor, actualizat in timp real. Danke.

#87
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Sters. Post pus din greseala.

Edited by nasorum, 14 July 2011 - 19:57.


#88
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Mi-am recuperat banii de la iforex, din 100 am primit inapoi 98,60 euro. Intre timp mi-am mutat "activitatea" pe oanda. Diferenta foarte mare intre ce ofera oanda si iforex.

Edited by nasorum, 19 July 2011 - 10:18.


#89
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Oanda e considerat a fi unul dintre cei mai bun brokeri din lume si am auzit lucruri bune despre ei, deci e normal sa fie superiori celor de la iforex. Multa bafta!

#90
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

 adelinar, on 29th July 2011, 12:36, said:

Oanda e considerat a fi unul dintre cei mai bun brokeri din lume si am auzit lucruri bune despre ei, deci e normal sa fie superiori celor de la iforex. Multa bafta!

pe de alta parte se spune ca la pomu' laudat sa nu te duci sacu' . spreadurile sunt mari si cand cresc creasc asa mult incat sigur iti zboara un sl sau ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate