Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Piata Forex din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#1
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
Salut ,

Am reusit sa strang mirifica suma de 1000 eur  in ultimele luni si vreau sa merg cu ei pe Piata Forex. Cine poate sa ma ajute sa imi aleg un broker bun.eu din cate am cautat sunt numai 3 companii inregistrate la CNVM momentan , restul sunt mult prea dubioase. Din cele 3 cel mai ok mi s-au parut cei de la Bforex. Daca stie cineva ceva de ei , platforma, brokeri, ........Astept cu nerabdare raspunsurile voastre

#2
Archeopterix99

Archeopterix99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2010
piata forex e globala... din care stiu nu exista brokeri inregistrati in romania care sa ofere tranzactionare forex, deoarece nu permite legislatia (adica permite, dar se percepe un impozit in avans de 1% la fiecare tranzactie) ... un broker foarte bun e oanda...

#3
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Bforex nu`mi inspira deloc incredere, au reclame agresive si care induc in eroare (vezi ca sunt prezenti si pe softpedia), plus un site prost facut, cu greseli de limba romana. (nu stiu pt altii cum e, dar pt mine site`ul e oglinda firmei)
eu am remarcat XTB`ul dintre brokerii autorizati CNVM, am vazut ca au platforma MT4 (cu asta sunt obisnuit).
fii atent ce fel de loturi ofera, la cont de 1k euro iti recomand loturi micro, si nu stiu daca astea sunt oferite de vreun broker roman.

Edited by GubyIQ, 20 January 2010 - 19:23.


#4
Archeopterix99

Archeopterix99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2010
xtb e inregistrat in polonia... sucursala din romania doar preia banii si ii plaseaza acolo...

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Din cate stiu eu, XTB sunt polonezi, intr-adevar, dar filiala de aici e autorizata CNVM; contul minim la ei e de 2.000 ron, si parca se pot tranzactiona si micro / miniloturi.

Trading212 cica mai sunt autorizati de CNVM, cel putin asa sustin ei.

Mai era cineva, dar imi scapa numele acum, daca-mi amintesc o sa-ti spun.



* Faptul ca am pomenit despre aceste doua companii nu reprezinta o recomandare din partea mea pt. nici una dintre ele.   :D

#6
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
nu am incredere in a trimite banii afara, legat de oanda, nu au spread fix, adica poti avea pe eur/usd chiar si 20 pips, legat de xtb sunt ciudati...........adica sunt autorizati dar nu adminstreaza conturi , ceea ce nu mi se pare tocmai ok , legat de bforex, da sunt agresivi , chiar am si vorbit cu unul dintre brokerii lor aseara, oamenii sunt bine pregatiti , platforma e webbased ceea ce imi place mai mult , plus ca am garantat stop loss si take profit , cine are experienta cu ei rog postati , pt ca eu vreau sa imi bag banii acolo

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Un broker serios nu administreaza conturi, cei care fac asta sunt niste firme minune la care eu unul (printre multi altii) n-as trimite una de-un leu.

#8
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010

 barboso, on 21st January 2010, 11:53, said:

Un broker serios nu administreaza conturi, cei care fac asta sunt niste firme minune la care eu unul (printre multi altii) n-as trimite una de-un leu.

din punctul meu de vedere o firma serioasa ,are traderi seriosi, si isi permite sa administrreze conturi , de asemenea nu mi se pare normal sa trimiti bani in afara . legat de xtb , nu au o platforma foarte performanta, eu prefer platformene webbased pentru ordine , iar pentru analiza un MT4 , o platforma webbased nu prea iti da requote, eu cel putin nu am intalnit , in schimb pe MT4 toata lumea se plange de requote. Cei cu experienta cu brokerii de la noi rog postati...................

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Nu pot baga mana in foc pt. corectitudinea informatiei, pt. ca nu m-a interesat subiectul, dar, din cate am auzit eu, CNVM nu permite firmelor de pe piata locala sa administreze conturi, cel putin nu pe FOREX si nu pt. retail.

#10
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
CNVM nu reglementeaza piata forex..................... ei doar autorizeaza companiile , atata tot , daca ele nu sunt autorizate , inseamna ca ceva nu este ok in actele lor, legat de administrat conturi, daca traderii sunt autorizati CNVM au dreptul de a adminstra conturi

#11
Archeopterix99

Archeopterix99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2010

 barboso, on 20th January 2010, 22:47, said:

Din cate stiu eu, XTB sunt polonezi, intr-adevar, dar filiala de aici e autorizata CNVM; contul minim la ei e de 2.000 ron, si parca se pot tranzactiona si micro / miniloturi.
e irelevant daca sunt sau nu autorizati cnvm, e doar de forma... daca te uiti la contract aici: http://www.xtb.ro/strona.php?p=469 vei vedea ca e de fapt intre xtb polonia si trader, si nu intre xtb romania si trader... cei din romania doar ofera suport...

Contractul nr.:………………..……
Pentru furnizarea de serviciilde investitii financiare (servicii de executare a ordinelor de cumparare sau vanzare a drepturilor de proprietate asupra instrumentelor financiare si de mentenanta de a conturilor de drepturi de proprietate si a conturilor cash) de catre X-Trade Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna

X-Trade Brokers Dom Maklerski SA Varsovia – Sucursala Bucuresti (societate pe actiuni), Bucuresti, Str. Buzesti, nr. 74, et. 7, sect. 1 Building, inregistrata la Registrul Comertului Bucuresti cu nr. J40/13245/2008, Cod Unic de Inregistrare 24270192, denumita in cele ce urmeaza “X-Trade Brokers". X-Trade Brokers este o societate de servicii de investitii financiare cu sediul principal in Varsovia, Polonia si este supravegheata de catre Autoritatea Poloneza de Supraveghere Financiara. De asemenea X-Trade Brokers este unul dintre participantii la schema de compensare creata si sustinuta de Depozitarul National Polonez de Valori Mobiliare S.A. Polonia, menita sa asigure investitorilor compensarea resurselor financiare pana la valoarea prevazuta de legea poloneza. La semnarea prezentului Contract, X-Trade Brokers este reprezentata de catre Directorul sucursalei din Romania.

Prezentul Contract reglementeaza termenii si conditiile generale in care X-Trade Brokers va furniza servicii de investitii financiare, va executa ordine in ceea ce priveste Instrumentele Financiare in intelesul Legii Poloneze referitoare la tranzactionarea instrumentelor financiare din 29 Iulie 2005 (Jurnalul Legilor Nr. 183 punctul 1538, denumit in continuare Legea) si va mentine Conturi si Registre in legatura cu aceste tranzactii, prin intermediul Sistemului de Transmitere Electronica a Ordinelor (EOPS) si Sistemul de Transmitere Electronica a Ordinelor pentru Optiuni (OOPS).

 badeaalexandru, on 21st January 2010, 11:47, said:

nu am incredere in a trimite banii afara, legat de oanda, nu au spread fix, adica poti avea pe eur/usd chiar si 20 pips, legat de xtb sunt ciudati...........adica sunt autorizati dar nu adminstreaza conturi , ceea ce nu mi se pare tocmai ok , legat de bforex, da sunt agresivi , chiar am si vorbit cu unul dintre brokerii lor aseara, oamenii sunt bine pregatiti , platforma e webbased ceea ce imi place mai mult , plus ca am garantat stop loss si take profit , cine are experienta cu ei rog postati , pt ca eu vreau sa imi bag banii acolo
va trebui sa te inveti sa ai incredere sa trimiti bani in afara, daca vrei forex sau in general trading serios... toti, dar absolut toti brokerii seriosi au spread-uri variabile, cei care le au fixe sunt mai putin seriosi in general... totusi variabilitatea nu e mare la oanda, aproape tot timpul fiind 0.9 pips cu exceptia perioadelor de stiri economice (urca pana la 10 pips) si o perioada de la ora 23 pana pe la 1 e 1,8 pips, dupa care treptat scade pana dimineata... eu am 5 ani de forex, deci nu vorbesc chiar prostii

 barboso, on 21st January 2010, 16:37, said:

Nu pot baga mana in foc pt. corectitudinea informatiei, pt. ca nu m-a interesat subiectul, dar, din cate am auzit eu, CNVM nu permite firmelor de pe piata locala sa administreze conturi, cel putin nu pe FOREX si nu pt. retail.
cum adica sa administreze conturi? ceea ce fac sucursalele fx din ro e un soi de intermediere...

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 badeaalexandru, on 21st January 2010, 18:48, said:

CNVM nu reglementeaza piata forex..................... ei doar autorizeaza companiile , atata tot , daca ele nu sunt autorizate , inseamna ca ceva nu este ok in actele lor, legat de administrat conturi, daca traderii sunt autorizati CNVM au dreptul de a adminstra conturi
N-am spus ca CNVM reglementeaza piata FOREX, dar, in autorizatia pe care o dau unei firme, cred ca pot specifica: ai voie X si Y, n-ai voie Z, poti actiona pe piata A si B, pe C nu...

 Archeopterix99, on 21st January 2010, 18:54, said:

e irelevant daca sunt sau nu autorizati cnvm, e doar de forma... daca te uiti la contract aici: http://www.xtb.ro/strona.php?p=469 vei vedea ca e de fapt intre xtb polonia si trader, si nu intre xtb romania si trader... cei din romania doar ofera suport...
Sucursala Bucursti are personalitate juridica si contractul este incheiat intre ei si trader; pt. ce este incheiat acest contract, si ce fac / sunt ei imputerniciti sa faca, este alta discutie.

 Archeopterix99, on 21st January 2010, 18:54, said:

cum adica sa administreze conturi? ceea ce fac sucursalele fx din ro e un soi de intermediere...
badeaalexandru este cel interesat de administrare de cont; ceea ce inteleg eu prin asta este ca X isi deschide un cont, il alimenteaza, iar firma care-l administreaza executa tanzactiile in numele sau, in schimbul unui comision; "singura grija" a lui X ramane sa se duca la sfarsitul lunii (anului) sa-si retraga profiturile.

#13
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
din ceea ce am mai vorbit si azi cu brokeri din piata ( bforex, teletrade, iforex, xtb ) in momentul de fata cei mai ok sunt cei de bforex, au un avantaj major sunt autorizati sibex , ceea ce ma ajuta pe mine daca vreau sa fac arbitraj intre cele 2 piete . consider ca in romania momentan sunt n companii care tot vin pe forex, dar din alea n , daca nu esti atent o incurci , cel mai probabil luni ma voi  duce sa alimentez contul la bforex, am sa va tin pe toti la curent cu evolutia contului

#14
Archeopterix99

Archeopterix99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2010

 barboso, on 22nd January 2010, 15:04, said:

Sucursala Bucursti are personalitate juridica si contractul este incheiat intre ei si trader; pt. ce este incheiat acest contract, si ce fac / sunt ei imputerniciti sa faca, este alta discutie.
e irelvant, e doar o sucursala si functioneaza ca un soi de intermediari! in contract se specifica extrem de clar de catre cine, unde si sub a cui legislatie se desfasoara toata activitatea!


 badeaalexandru, on 22nd January 2010, 17:31, said:

consider ca in romania momentan sunt n companii care tot vin pe forex,
am mai mentionat, dar se pare ca ai ignorat: in romania nu exista nici un broker care sa ofere forex din cauza legislatiei care impune un impozit in avans de 1% pe fiecare tranzactie in parte, impozit care ramane retinut la stat pana la sfarsitul anului fiscal! dupa ceva tranzactii a-i ramane fara bani in cont, ca ti i-ar lua statul drept avans la impozit... bforex e o porcarie de firma micuta inregistraa in british virgin islands (acolo ajung banii tai dupa ce ii depui in romanica) cu spread-uri ridicole... dar nah, daca vrei tu sa fii incaptanat, pe banii tai o faci... :)

extras din codul fiscal:

15-2 c) castigul din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract, precum si din orice alte operatiuni de acest gen, altele decat cele cu instrumente financiare tranzactionate pe piete autorizate si supravegheate de Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare, se impune cu o cota de 1% la fiecare tranzactie, impozitul retinut constituind plata anticipata in contul impozitului anual datorat. Obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului revine intermediarilor sau altor platitori de venit, dupa caz. Impozitul calculat si retinut, reprezentand plata anticipata, se vireaza pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut. Pentru tranzactiile din anul fiscal contribuabilul are obligatia depunerii declaratiei de impunere. Impozitul anual datorat se stabileste de catre contribuabil prin aplicarea cotei de 16% asupra castigului net anual al fiecarui contribuabil, determinat potrivit prevederilor art. 66 alin. (7).

Edited by Archeopterix99, 22 January 2010 - 20:11.


#15
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
am verificat bforexul la cnvm , sunt inregistrati , nu au existat reclamatii asupra lor cum au fost in cazul altor companii , nu ma intereseaza unde ajung banii mei dupa ce ii depun in BRD - unde au ei conturile, sunt autorizati CNVM , deci in caz de probleme sunt despagupit de fondul de garantare al statului roman, legat de tara unde este inregistrata, in caz ca nu stiati, toate companiile de brokeraj sunt inregistrate in paradisuri fiscale, este ceva des intalnit in acest domeniu...................transilvania( partea de trading e inreg in olanga ) , petrom( la fel ) si n alte exemple......asa ca pe mine ca si investitor, este important ca , compania cu care lucrez sa fie autorizata CNVM, legat de spreaduri , sunt ok 3 pips pe eur usd , la fel pe gbp usd si la fel pe eur jpy.

#16
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
am fost azi la ei , ceea ce nu stiam pot sa tranzactionez si pe sibex prin bforex, ceea imi convine ,pentru ca imi permite sa fac arbitraj , sper sa am o relatie buna cu ei, deja m-a sunat un trader de la ei sa imi zica de piata, foarte profesionisti, oricum am sa va tin la curent pe toti

#17
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
arbitraj intre ce ?
si faci arbitraj cu 1k euro ?  :D

#18
badeaalexandru

badeaalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2010
arbitraj pe eur / usd pe piata spot si piata futures , arbitraj pe dowjones la fel , aur la fel eur/ ron , usd/ron..........si da imi ajung 1000 eur sa faca arbitrajul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate