Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Cu masina prin Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
In Germania limitarile se fac in functie de trafic sau in functie de alte pericole (accidente, lucrari, etc.). Daca traficul este f aglomerat se pot introduce limitari si mai mici de 80 km/h daca se impune. Dar nu o sa vedeti niciodata in Germania limitari puse aiurea, fara motiv.

De ce credeti ca au panouri electronice de limitare a vitezei, sau pe unele autostrazi chiar semafoare? Pt a putea schimba limitarile la 140, 120, 80, 70 km/h sau in caz de accident chiar opri traficul.


 valiro, on May 25 2009, 23:48, said:

Salutare
Va scriu din Karlsruhe
Vreau sa va spun ca am ajuns foarte bine si fara probleme in 16 ore cu tot cu pauze.
Autostrazile sunt superbe cel putin in Austria dar in Germania sunt cele mai rapide. Daca te lasi dus de trafic mergi cu 150 KM/h in coloana fara probleme.
Nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla daca unuia ii face explozie un cauciuc.  :huh:
Numai in 2 zile de cand sunt aici mi-am dat semana ce inseamna o tara civilizata. Romania e in epoca de piatra din toate punctele de vedere.
I rest am respectat sfaturile care mi le-ati dat voi aici si a fost ok.
Peste o saptamana plec in Elvetia si sper sa va pot scrie cateva impresii si de acolo
Numai bine va doresc!

salut!
ce ai facut pana la urma cu palinca, ai mai luat-o si daca da, ai avut prob la vama?

#38
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006

 iiiiii84, on May 27 2009, 18:36, said:

Da in germania zone cu limitare la 80 fara lucrari si alte chestii. In zona Dusseldorf si alta intre Oberhausen si Essen. Da informatiile sunt cat se poate de corecte traiete pe pielea mea si nu de pe forum :)

Asa, si pe traseul spre Karlsruhe trecem prin aceste orase? NUUUU. Intr-adevar sunt limitari in dreptul oraselor (unele doar dupa ora 22) dar sa nu generalizam. Si ce-ai vazut tu nu erau radare ci camere de taxare a camioanelor. Sunt instalate din 100 in 100 km. ;)

#39
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

 need_alex, on May 27 2009, 19:28, said:

In Germania limitarile se fac in functie de trafic sau in functie de alte pericole (accidente, lucrari, etc.). Daca traficul este f aglomerat se pot introduce limitari si mai mici de 80 km/h daca se impune. Dar nu o sa vedeti niciodata in Germania limitari puse aiurea, fara motiv.

De ce credeti ca au panouri electronice de limitare a vitezei, sau pe unele autostrazi chiar semafoare? Pt a putea schimba limitarile la 140, 120, 80, 70 km/h sau in caz de accident chiar opri traficul.




salut!
ce ai facut pana la urma cu palinca, ai mai luat-o si daca da, ai avut prob la vama?
Palinca am pus-o in sticle de 0.5 l de NesTea intr-o lada frigorifica dar din fericire nu m-a controlat nimeni :)
Mi-am asumat riscul :P
In Germania am avut pe o portiune relativ scurta limitare de 60 si 80 Km/h in zone in lucru iar pe distante mult mai mari limitare de 120 km/h.
Dar a fost ok ca am recuperat in zonele fara limita unde ma fost mai mult dus de val cu 150 Km/h
Sunt de cateva zile in Germania si deja nu-mi mai vine sa ma mai intorc in tara ... doamne in ce trib din lumea a 3-a traim  :mellow:
Luni plec in Elvetia pentru 3 sapatamni ... va doresc numai bine ...

#40
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 iiiiii84, on 27th May 2009, 17:36, said:

Da in germania zone cu limitare la 80 fara lucrari si alte chestii. In zona Dusseldorf si alta intre Oberhausen si Essen. Da informatiile sunt cat se poate de corecte traiete pe pielea mea si nu de pe forum :)
De obicei unde e limita de 80 se merge cu 100 cand nu e aglomerat, unde e limita de 100 se merge cu 120 si tot asa, in coloana.  Tot in aceeasi zona. ;)

#41
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 Marius3k, on 30th May 2009, 12:00, said:

De obicei unde e limita de 80 se merge cu 100 cand nu e aglomerat, unde e limita de 100 se merge cu 120 si tot asa, in coloana.  Tot in aceeasi zona. ;)
         Ca adevar graiesti.Ieri plecare Arad ora 9 ajuns Karlsruhe ora 22 locala.Drum destul de greu toata Austria strabatuta in reprize de ploi torentiale insotite de grindina.In Germania calvarul a inceput intre Munchen si Augsburg cu stau de 20 km ,apoi inca doua de cate trei km in zona Pforzheim toate din cauza lucrarilor. completate si de aglomeratia din ajunul Rusaliilor.In concluzie pe A8 inarmativa cu multa rabdare si tutun ,da nu mai mult de un cartus sa nu aveti probleme !

#42
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Pai ai ales gresit varianta de drum. Varianta corecta, mai libera, fara multe lucrari si cu 10 km mai scurta este urmatoarea: de la Linz nu o iei spre Salzburg ci spre Passau, continui apoi pe A3 pana la Nürnberg, aici treci pe A6, treci de Heilbronn iar la intersectia cu A5 o iei in jos spre Karlsruhe. Incearca eventual varianta asta la intoarcere si vei vedea ca e mai lejera.

#43
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 rexkroki, on 31st May 2009, 17:16, said:

Pai ai ales gresit varianta de drum. Varianta corecta, mai libera, fara multe lucrari si cu 10 km mai scurta este urmatoarea: de la Linz nu o iei spre Salzburg ci spre Passau, continui apoi pe A3 pana la Nürnberg, aici treci pe A6, treci de Heilbronn iar la intersectia cu A5 o iei in jos spre Karlsruhe. Incearca eventual varianta asta la intoarcere si vei vedea ca e mai lejera.
       Varianta pe A6 am folosit-o partial pe vremea cand eram nevoiti sa venim prin Cehia din cauza vizei de tranzit pentru Austria.Se pare ca am gresit si eram ferm convins ca e mai aproape prin Salzburg.Merci de sugestie.O sa incerc la intoarcere.

#44
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 ticomatic2003, on 1st June 2009, 17:49, said:

Varianta pe A6 am folosit-o partial pe vremea cand eram nevoiti sa venim prin Cehia din cauza vizei de tranzit pentru Austria.Se pare ca am gresit si eram ferm convins ca e mai aproape prin Salzburg.Merci de sugestie.O sa incerc la intoarcere.
Intr-adevar varianta a fost mai "aerisita".In 12 ore am fost acasa cu doua pauze si mers normal.

#45
incodru

incodru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2008

 vladut_v, on 17th May 2009, 14:23, said:

Pleaca din Arad foarte devreme. La iesirea din Arad alimenteaza la Petrom sau in Nadlac in vama. Nu alimeta in HU ca e scump, cu un plin o tranzitezi.

Vinieta pentru HU cauta sa iei in reteaua lor de benzinarii, de preferat MOL. Se poate plati cash sau card. Nu lua de la tonete aiurea ca e ceva mai scumpa. Din Arad pana in Szeged ai tot timpul sa te opresti la o benzinarie. Costa 1530 HUF (intre 1 Mai si 30 Sep.) cea de 4 zile, cea spatamanala (de 10 zile) costa 2550 HUF - indiferent de perioada anului. Nu primesti vinieta de lipit pe geam, doar bon si chitanta. Acestea reprezinta achizitionarea vinietei.

GPS-ul este un must-have ! Daca ai avertizare de camere, e foarte bine. Totul e sa le respecti. Actualizeaza-ti toate hartile inainte de plecare !

In Ungaria respecta viteza, sa ai farurile aprinse non-stop, centuri puse si in spate. Nu opri aiurea pe marginea drumului sau autostrazii. Pentru pauze si WC alege benzinariile mari. In rest HU se tranziteaza fara stat prin mult prin ea.

Imediat la intrare in Austria, fii atent sa nu ratezi primul SHELL mare (pe partea dreapta). Iei vinieta - minim 10 zile - 7.6 EURO. O lipesti in geam - la nivelul oglinzii reflectorizante

Nu ai de ce sa te feresti pe soselele din A. Tocmai ai intrat in lumea civilizata. Chiar si masinile de RO s-au "cumintit" in mod subit, in momentul asa !
Aceleasi prevederi ca si in HU. Sa ai veste reflectorizante pentru toate persoanele. Acestea sa fie in masina.

In Austria vei merge numai pe autostrazi. E o placere !

In Germania nu exista taxa de autostrada. Nu exista nici limita de viteza, teoretic. Totusi o recomandare nescrisa prevede o viteza maxima de 130 km/h. Pe timp de ploaie marunta, nu mai mult de 110 km/h. Cu toate astea, vei intalni multe portiuni cu limitare impusa (obligatorie) la 130/120/110/100 km/h !

Drumul e destul de lung ! Se poate face intr-o singura zi limina ~ 05:00 AM - 20:00 PM, dar nu usor, nici pentru cineva cu experienta. Eu nu recomand sa-l faci dintr-o bucata ! Daca nu ai condus atata niciodata, nu cred ca e momentul sa experimentezi tocmai acum, cand creierul va fi soclicitat foarte mult si cu altele, pe un drum necunoscut . Oricum se recomanda o pauza de 15 minute la fiecare 200-300 KM parcursi. Gandeste-te ca daca ai fi sofer de TIR ar trebui sa respecti cu strictete niste orare de conducere, altenate cu cele de somn si in nici un caz nu ai putea depasi 8 ore de condus/zi. Amenzi in euro cu 5 cifre !

Poti 2 cartuse de tigari. De bautura nu stiu ... mi se pare aiurea sa nu poti duce pentru consumul propriu ceva netimbrat. Nu stiu regimul produselor accizate pentru ca mie mi-ar placea sa incerc piata locala. Altfel de ce m-as mai duce. Cu cadoul, in schimb, sunt de acord ... dar nu cunosc.

Cel mai simplu: pleaca cu o zi mai devreme :) si drum bun!!
E mai scumpa benzina in Austria decat in Ungaria!!!!!!...nu mai dezinforma omul!!!!!!

#46
sandero

sandero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2009
Buna,
Nu am stiut exact unde sa postez acest mesaj, asa ca am deschis un nou topic in care sa discutam tot ce trebuie stiut atunci cand vrem sa plecam cu masina personala in Germania. Asa ca ii rog pe toti cei care au fost de curand in Germania sa imi dea detalii referitor la:
1. costul vignetelor (in Ungaria si Austria, ca in Germania am inteles ca nu exista),
2. cel mai bun traseu (Timisoara - Hamburg)
3. Costuri aproximative benzina
4. prin 27 februarie vreau sa plec in Germania pe o perioada de minim 6 luni - 1 an, si vreau sa stiu daca trebuie sa imi pun cauciucurile de iarna. Am inteles ca in Austria ar fi obligatoriu sa le ai pana pe la mijlocul lunii Martie.

#47
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
8 euro vinieta austria 10 zile

Ungaria nu stiu.


Benzina in Germania era in Decembrie in jur de 1,2 euro pe litru. In austria cam 1,05-1,10 functie de statie.

Cauciucuri de iarna nu te controleaza nimeni la frontiera, sunt obligatorii in austria intre decembrie si aprilie.

Edited by SPF, 18 January 2010 - 13:24.


#48
sandero

sandero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2009

 SPF, on 18th January 2010, 13:24, said:

8 euro vinieta austria 10 zile

Ungaria nu stiu.


Benzina in Germania era in Decembrie in jur de 1,2 euro pe litru. In austria cam 1,05-1,10 functie de statie.

Cauciucuri de iarna nu te controleaza nimeni la frontiera, sunt obligatorii in austria intre decembrie si aprilie.


Mersi.
O sa ma mai gandesc ce sa fac cu cauciucurile. Nu prea imi vine sa le montez, mai ales ca am de gand sa stau o perioada mai lunga in Germania. Dar nici nu vreau sa ma trezesc ca ma opreste politia pentru cine stie ce si imi da amenda ca nu am cauciucurile. Ai idee cam cat ar fi o amenda pentru lipsa cauciucurilor de iarna?

#49
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Nu am idee. Insa as paria ca nu e mai mica de 100 de euro.

#50
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 sandero, on 18th January 2010, 13:17, said:

Buna,
Nu am stiut exact unde sa postez acest mesaj, asa ca am deschis un nou topic in care sa discutam tot ce trebuie stiut atunci cand vrem sa plecam cu masina personala in Germania. Asa ca ii rog pe toti cei care au fost de curand in Germania sa imi dea detalii referitor la:
1. costul vignetelor (in Ungaria si Austria, ca in Germania am inteles ca nu exista),
2. cel mai bun traseu (Timisoara - Hamburg)
3. Costuri aproximative benzina
4. prin 27 februarie vreau sa plec in Germania pe o perioada de minim 6 luni - 1 an, si vreau sa stiu daca trebuie sa imi pun cauciucurile de iarna. Am inteles ca in Austria ar fi obligatoriu sa le ai pana pe la mijlocul lunii Martie.

Parca 1150 forinti (vreo 4-5 euro)  e cea pe 4 zile.
Viamichelin pt traseu, dar de la Szeged te urci pe autostrada si nu mai ai batai de cap.
Viel gluck (nu stiu daca am scris corect)

#51
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu din ce motiv era inchis topicul asta ...

deci

Aveam de gand sa plec pana la Hanovra, cu ocolire la dus prin Munchen si pe partea de jos, apoi pe la Baden Baden, in sus catre Hanovra si inapoi prin Berlin, Praga. Nu cred ca mai ajung pana acolo dar la Baden Baden sigur ajung iar apoi .. pauza. N-as vrea sa ma mai duc in sus si parca as lua-o inapoi la vale prin Elvetia, Italia.

O sa fie o excursie, fara rezervari si timpi fortati, cu cazari la pensiuni sau in ultima instanta in vreun camping, de cam 10 zile,

Ceea ce ma intereseaza este daca exista (si de unde pot face rost) de vreun ghid turistic pentru Germania, Elvetia, ceva de genul harta, pe care sa fie marcate puncte turistice, astfel incat, pe drum sa pot oscila stanga, dreapta traseului catre diverse obiective turistice .. sau pentru ca nu-s fortat de vreun traseu, pur si simplu sa-l schimb la fata locului ca sa merg in alta parte mai interesanta.

#52
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 Celest, on 5th August 2010, 00:21, said:

Ceea ce ma intereseaza este daca exista (si de unde pot face rost) de vreun ghid turistic pentru Germania, Elvetia, ceva de genul harta, pe care sa fie marcate puncte turistice,
In Romania ai asa ceva fie in librarii, fie  in biblioteci.
In Germania, cauta puncte de informare turistica.

#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru de-alde Germania, Elvetia exista multe ghiduri, unele chiar si in format electronic (de exemplu de la Lonely Planet). Sint gasibile de cumparat si desigur pe site-ul favorit de unde faceti rost gratis de fisiere de obicei :-)

#54
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 lori_2001, on 5th August 2010, 14:24, said:

In Romania ai asa ceva fie in librarii, fie  in biblioteci.
In Germania, cauta puncte de informare turistica.
deci pe la benzinarii incepand probabil din Austria

 f300, on 5th August 2010, 14:32, said:

Pentru de-alde Germania, Elvetia exista multe ghiduri, unele chiar si in format electronic (de exemplu de la Lonely Planet). Sint gasibile de cumparat si desigur pe site-ul favorit de unde faceti rost gratis de fisiere de obicei :-)
pe www.lonelyplanet.com desigur :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate