Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Cu masina prin Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna

In iunie fac o excursie pana la Stuttgart.

La intoarcere mi-am propus sa ma opresc 3-4 ore in Salzburg, deci o sa merg pe A1.
La ducere am fie A8, fie A3. distantele fiind aceleasi.
Stie cineva daca e vreo diferenta ( peisaj, etc ) intre cele 2 variante ?
Multumesc anticipat.

#74
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostJerome4, on 23rd May 2011, 20:23, said:

Buna

In iunie fac o excursie pana la Stuttgart.

La intoarcere mi-am propus sa ma opresc 3-4 ore in Salzburg, deci o sa merg pe A1.
La ducere am fie A8, fie A3. distantele fiind aceleasi.
Stie cineva daca e vreo diferenta ( peisaj, etc ) intre cele 2 variante ?
Multumesc anticipat.

Pe Salzburg e mai frumos drumul, dar mai aglomerat. Pe Passau mergi ca-n branza.

#75
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdenky, on 24th May 2011, 12:58, said:

Pe Salzburg e mai frumos drumul, dar mai aglomerat. Pe Passau mergi ca-n branza.

A8 prin Passau - Munchen - Stuttgart
sau
A3 prin Passau -pe langa Nurberg - Stuttgart ?

PS. Multumesc

#76
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
nu stiu daca este un post special pentru Munchen, asa ca indraznesc sa intreb aici: vreau sa merg in Austria, si de acolo o excursie de o zi la Munchen. Tot ceea ce vreau sa le arat copiilor se afla localizat in Olympia Park. Vreau sa intreb, daca este cineva care a fost: langa BMW Welt apare o parcare pe harta; este free sau cu taxa? si cam care ar fi taxa?
De asemenea, a folosit cineva Park&Ride? Ma gandeam sa las masina in suburbii si sa folosesc metroul. Orice sfat e bine venit.

#77
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostJerome4, on 24th May 2011, 14:04, said:

A8 prin Passau - Munchen - Stuttgart
sau
A3 prin Passau -pe langa Nurberg - Stuttgart ?

PS. Multumesc

A8

#78
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postzugry, on 12th June 2011, 21:29, said:

nu stiu daca este un post special pentru Munchen, asa ca indraznesc sa intreb aici: vreau sa merg in Austria, si de acolo o excursie de o zi la Munchen. Tot ceea ce vreau sa le arat copiilor se afla localizat in Olympia Park. Vreau sa intreb, daca este cineva care a fost: langa BMW Welt apare o parcare pe harta; este free sau cu taxa? si cam care ar fi taxa?
De asemenea, a folosit cineva Park&Ride? Ma gandeam sa las masina in suburbii si sa folosesc metroul. Orice sfat e bine venit.

Sub BMW-Welt e o parcare maricica , nu mai tin minte daca e cu plata sau nu, chiar daca e cu plata nu e extraordinar de scumpa. ( am lasat masina vreo 10 ore si mi-as fi amintit daca era scump  :thumbup: )

#79
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009
Salut,
Stiu ca incepind de anul trecut s-au impus in majoritatea oraselor germane niste "stickere" obligatorii  pentru a avea acces in zonele verzi...practic pentru a intra in oras! Sunt 3 variante ( rosu, galben si verde) functie de data cind intra reglementarea in vigoare in orasul respectiv. Eu am gasit sa cumpar prin internet,...dar nici nu mai am timp sa astept, si nici n-am chef sa platesc taxa de livrare de vreo 18 euro.
V-as ruga sa-mi spuneti daca respectivul sticker se poate cumpara si de la benzinarii, tutungerii eventual,....
Multumesc anticipat

#80
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Gasesti la benzinariile "cu nume" de pe linga orasele in cauza (intra si tu de pe autostrada cind te apropii).
Daca vrei sa mergi la fix vezi dupa ADAC, ATU sau PITSTOP (le gasesti pe internet cu tot cu program, normal gaseste unul din afara zonelor verzi...).
De asemenea unde se inmatriculeaza masini mai vind (acolo e si pretul cel mai mic).

#81
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009

View Postf300, on 15th July 2011, 19:31, said:

Gasesti la benzinariile "cu nume" de pe linga orasele in cauza (intra si tu de pe autostrada cind te apropii).
Daca vrei sa mergi la fix vezi dupa ADAC, ATU sau PITSTOP (le gasesti pe internet cu tot cu program, normal gaseste unul din afara zonelor verzi...).
De asemenea unde se inmatriculeaza masini mai vind (acolo e si pretul cel mai mic).
Mersi mult.

#82
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am uitat, la ADAC s-ar putea sa trebuiasca sa ai membership (desi nu cred); in sfirsit la restul merge sigur.

#83
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Salutare!

Poate cineva sa ofere informatii despre disponibilitatea GPL in Ungaria, Austria si Germania? O sa fac o mica plimbare pana in Spania si prefer sa merg cu GPL.
Multumesc.

#84
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Gasesti GPL fara nici o problema in Ungaria, Austria, Germania, Olanda. Ca sa-ti fie mai usor, poti sa-ti pui pe navigatie POI-uri cu statiile de GPL din europa.

#85
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,406
  • Înscris: 23.04.2007
Nu am gasit un topic dedicat "Cu masina SPRE Germania" dar fac si eu aici o intrebare:
Intre Bucuresti si Munchen ce trasee se folosesc?
A)
Pana la Nadlac sunt 3 variante:
1.A3-Brasov-Sibiu-DN7-Nadlac
2.A3-Brasov-Sibiu-Lugoj-Nadlac
3.A1-Sibiu-DN7-Nadlac
4.A1-Sibiu-Lugoj-Nadlac
De la Nadlac pana la Viena am mai fost,drumul il stiu.De acolo -Salzburg-A8,pare simplu.
B)
Varianta Google Maps:
1.A1-Craiova-Drobeta-TM-A1-Arad-Nadlac
C)
A1-Craiova-Drobeta-Portile de Fier-Belgrad-Zagreb-Ljubljana-Salzburg-A8.
Variantele B si C au 1545km/16h9min respectiv 1531km 16h35min.
Cam astea le recomanda GM.
Drumul probabil ca il voi face dintr-o bucata(eu si sotia la volan).Plecare la 4-5 dimineata,sosire noaptea,ora 21-23~~~

Pe ce variante ati merge?
Cu se prezinta varianta prin fosta Yugoslavie?
Costuri(taxe,viniete?)Idei?pareri?

#86
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007

View PostAdrianHH, on 08 martie 2013 - 17:13, said:

Nu am gasit un topic dedicat "Cu masina SPRE Germania" dar fac si eu aici o intrebare:
Intre Bucuresti si Munchen ce trasee se folosesc?
A)
Pana la Nadlac sunt 3 variante:
1.A3-Brasov-Sibiu-DN7-Nadlac
2.A3-Brasov-Sibiu-Lugoj-Nadlac
3.A1-Sibiu-DN7-Nadlac
4.A1-Sibiu-Lugoj-Nadlac
De la Nadlac pana la Viena am mai fost,drumul il stiu.De acolo -Salzburg-A8,pare simplu.
Posted Image
Varianta Google Maps:
1.A1-Craiova-Drobeta-TM-A1-Arad-Nadlac
C)
A1-Craiova-Drobeta-Portile de Fier-Belgrad-Zagreb-Ljubljana-Salzburg-A8.
Variantele B si C au 1545km/16h9min respectiv 1531km 16h35min.
Cam astea le recomanda GM.
Drumul probabil ca il voi face dintr-o bucata(eu si sotia la volan).Plecare la 4-5 dimineata,sosire noaptea,ora 21-23~~~

Pe ce variante ati merge?
Cu se prezinta varianta prin fosta Yugoslavie?
Costuri(taxe,viniete?)Idei?pareri?

  Eu ti-as recomanda Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta -Lugoj- Timisoara-Cenad , nu ai ce cauta pe Nadlac . Asculta un sfat de la cineva care face des Timisoara .

Edited by doruletz75, 08 March 2013 - 21:12.


#87
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 30.04.2008

View Postdoruletz75, on 08 martie 2013 - 21:11, said:

  Eu ti-as recomanda Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta -Lugoj- Timisoara-Cenad , nu ai ce cauta pe Nadlac . Asculta un sfat de la cineva care face des Timisoara .

Si eu recomand acest traseu

#88
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@AdrieanHH, eu ti-as recomanda Bucuresti-Pitesti-Ramnicu-Valcea-Targu-Jiu-Petrosani-Hateg-Caransebes-Lugoj-Timisoara-Cenad. Este un traseu mult mai liber decat celelalte variante (chiar si in timpul saptamanii), plus ca de la Petrosani la Caransebes drumul e de nota 10.

#89
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,406
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc mult pt raspunsuri!
Cum spuneam,pe Sibiu-Arad-Nadlac am fost anul trecut,am vazut cu ce se mananca.In regim de "talpa" am facut vreo 8h si ceva.
De acolo am mers apoi pe Mako-M43-Szeged-M5-Budapesta-M0-M1-traversat Slovacia-Praga.
Am mers si pe Bucuresti-Cluj-Bors-M35 Debrecen-M3-M0-M1-Viena.
Din astea 2 parca as evita Bucuresti-Bors,mi s-a parut criminal Cluj-Bors(condus intre 01-04dimineata/imi imaginez ziua cum e !).

Deci,concluzia e ca trebuie sa ies pe la Nadlac sau Cenad.
Plecarea sper sa fie undeva dupa 1 septembrie dar nu mai tarziu de 10-12sept.Vreau sa stau 5-7 zile in Munchen pana in perioada Oktoberfest(20sept-prima duminica din oct).Am inteles ca atunci orasul e full,incerc sa evit aglomeratia.Merg doar cu sotia,vrem sa facem drumul dintr-o bucata(stiu,e greu,dar am mai facut 1250km dintr-o bucata si 1750 in 2 zile,nu suntem straini de genul asta de calatorii Posted Image ).

Revenind,
Varianta Nadlac(via Sibiu-DN7) sa zic ca o cunosc.E suportabila oarecum.Pana in toamna se vor mai deschide inca ,cateva bucatele de autostrada din Sibiu-Nadlac.Vor ajuta si alea clar.Drumul Mako-Budapesta-Viena-Salzburg-Munchen e numai autostrada.E f lung,dar cu pauze si fiind ajutat si de sotie,il fac.Ungaria am traversat-o de la Mako /Bors in 5h30min.Austria o traversez in 3h30min.Iar de la Salzburg ar mai fi 1ora.Cam 18h.Google Maps zice undeva la vreo 16h pe Nadlac.
Mie mi s-a pus pata ca ori la dus ,ori la intors sa incerc sa o iau pe Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta-Portile de Fier 1-Ralja-Belgrad-Zagreb-Ljubljana-traversez Austria de la sud la nord via A10-Salzburg-Munchen.

Zic ca mi s-a pus pata ca stiu ca varianta Ungaria-Austria e mult mai usoara decat cea prin Serbia -Croatia-Austria insa e foarte monotona,mai mult campie,mai nimic interesant de vazut(macar din mers).
A10 in Austria am vazut cateva poze si filme(youtube) si am ramas foarte placut impresionat.La o adica,cred ca mai mult pt zona Alpilor as lua-o pe varianta 2,macar ori la dus ,ori la intors.Chit si numai pentru a trece pe acolo,fara a innopta sau a face vreo excursie de-o zi,etc(ramane de vazut la momentul respectiv).

Daca voi face 18h(incerc sa nu ma pacalesc cu 16h ale GoogleMaps-ului ca mai sunt si pauze de dezmorteala,toaleta,mancare,carburant,vama,viniete,etc) pe varianta HU-AT,atunci pe varianta "sudica" mai pun 1-2h cred.
Google Maps zice ca as face chiar cu 14km mai putin dar cu 26min mai mult pe varianta "sudica".

Apreciez orice pareri,sfaturi,etc.

Edited by AdrianHH, 11 March 2013 - 14:03.


#90
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Inainte de plecare arunca pe aici un ochi. Poate te ajuta cu ceva despre "staurile" din Austria actualizate la zi.
http://www.oeamtc.at...=2500,,1004829,

Iar pentru Germania pe aici
http://www.verkehrsinfo.de/
Drum bun fara "stauri" , ca sunt patit !

Edited by misuf, 11 March 2013 - 14:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate