Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

ICS - Internet Connection Sharing

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#19
giannygiani

giannygiani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.02.2009
MUltumesc mult acuma merge , eu am crezut ca pe vista o sa le ia automat

#20
Aryuss

Aryuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.12.2006
Salut. Eu ma regasesc la punctul 5, cu wirelessul. Am facut exact cum ai zis, am pe amandoua win7, doar ca la B1 cand am bifat nu mi-a zis nimic de ip, l-am pus manual, 192.168.0.1 pe placa de retea wireless. in rest am facut totul asa cum ai spus si tot nu imi merge internetul pe laptop..o parere ceva?

#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Pune aici print screen-uri cu setarile facute si rezultatul COMPLET al comenzii "ipconfig /all" de pe ambele calculatoare!
Inainte de-a face acest lucru iti recomand sa recitesti postul 5 si sa refaci de la zero toata situatia.

Bafta!

Edited by Ravy, 03 March 2010 - 11:29.


#22
Aryuss

Aryuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.12.2006

View PostAryuss, on 2nd March 2010, 22:46, said:

Salut. Eu ma regasesc la punctul 5, cu wirelessul. Am facut exact cum ai zis, am pe amandoua win7, doar ca la B1 cand am bifat nu mi-a zis nimic de ip, l-am pus manual, 192.168.0.1 pe placa de retea wireless. in rest am facut totul asa cum ai spus si tot nu imi merge internetul pe laptop..o parere ceva?
La placa wireless imi selecteaza automat ip-ul 192.168.137.1. Sa il las asa sau sa pun 192.168.0.1?

Am refacut toti pasii de acolo. Am activat ICS, am facut reteaua wireless, m-am conectat de pe laptop la ea, am pus ip-urile la placile wireless asa cum ai precizat, am pus si DNS-urile si tot nu merge. Am observat o diferenta...
inainte de restart nu imi arata DNS-urile:
[ http://img697.imageshack.us/img697/9893/27207826.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dupa restart mi le arata:
[ http://img13.imageshack.us/img13/3720/87958843.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ceva sfaturi?

#23
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Ai conexiune pppoe si atunci se aplica postul 3 din acest topic si cand activezi share pe conexiunea pppoe ai grija sa fie shareul facut catre placa wireless (wireless network connection)
In alta ordine de idei am spus:
-rezultatul COMPLET al acelei comenzi - si la tine se vede doar o parte din el
-poze cu setarile facute (adica unde apare share-ul dat, cum apar in network connection toate placile) - si la tine lipsa
-de pe AMBELE calculatoare - si tu ai pus doar de pe unul
Daca ai senzatia ca ti le-am cerut de "fun" te inseli. Daca vrei sa-ti dea cineva sfaturi dupa niste poze care nu spun nimica sa-mi spui sa-ti fac topic dedicat pe aria fun.

Bafta!

#24
eum

eum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2010

View PostRavy, on 15th January 2010, 14:29, said:

ICS = Internet Connection Sharing - pentru conexiuni PPPoE sau conexiuni pe USB
am placa de retea cu doua intrari, as putea sa folosesc una pentru a primi net si pe cealata sa dau net?

Edited by Ravy, 04 March 2010 - 10:52.


#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
O placa de retea nu are doua intrari.
Exista placi de baza cu doua placi de retea pe ea si prin urmare si doua intrari. Dar iti apar in Network connection cele doua conexiuni. Acolo te uiti sa vezi cate placi de retea ai.
In alta ordine de idei daca ai doar o placa care are doua intrari mai poate fi si modem (desi asa ceva nu se mai pune pe calculatoare de mult timp)

Bafta!

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista placi Intel cu 2 porturi RJ-45 profi pentru servere, monitorizare prin SNMP and stuff. Chiar am vrut sa dau undeva la 200 RONi pe una bucata astfel de placa. Nu mai stiu daca era asta sau alt model.

#27
eum

eum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2010

View PostRavy, on 4th March 2010, 10:54, said:

O placa de retea nu are doua intrari.
Exista placi de baza cu doua placi de retea pe ea si prin urmare si doua intrari. Dar iti apar in Network connection cele doua conexiuni. Acolo te uiti sa vezi cate placi de retea ai.
In alta ordine de idei daca ai doar o placa care are doua intrari mai poate fi si modem (desi asa ceva nu se mai pune pe calculatoare de mult timp)

Bafta!

da este o placa cu 2 placi una realtec si una envidia, deci pot configura, am net RDS 50 mb ip dinamic

#28
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009
Eu am internet de la Axel/Injoy 20Mbps ... si nu am modem sau altceva - cablul vine de pe stalp la mine in calculator.

Am doua calculatoare :
-cel pe care am internetul are windows 7 si Xp SP3 ;
-celalalt la care vreau sa dau internet are numai windows xp ;

1.Daca nu am modem pot sa dau internet si la celalalt calculator?
2.Daca pot sa dau internet si la al 2-lea calculator, la primul ce placa de retea si cablu trebuie sa-i cumpar (...sunt incepator)?

Attached Files


Edited by luccyann22, 18 March 2010 - 11:35.


#29
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Pe calculatorul "server" ai nevoie de DOUA placi de retea. Daca ai doua placi de retea in "Network Connections" atunci poti face ICS.
Cablul intre doua calculatoare trebuie sa fie mufat cross-over. Vezi ca este topic tot in lista de importante despre mufare si special pentru cross-over.

In rest citeste cu mai mare atentie posturile. Foloseste-te de postul 2 care este la general dar suficient.

Bafta!

#30
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009
-Am cumparat inca o placa de retea si am pus-o pe calculatorul "server" si cablu pe care mi l-au mufat cei de la magazin cand le-am spus ca imi trebuie intre doua calculatoare.
-Am pus cablul de la un calc la altul si am intrat in Network Connections- Properties - Advanced si am bifat "Allow other network users to connect through this computer's Internet connection".
-Reteaua apare ca merge... dar pe al doilea calculator nu marge internetul.

Am incercat si pe windows 7 (poza)

Ce trebuie sa mai fac... ca sa mearga internetul...?

-Deci am conectat calcolatoarele cu cablu mufat la un capat: alb-verde, verde, alb-portocaliu, albastru, alb-albastru, portocaliu, alb-maro, maro si la celalalt capat: alb-portocaliu, portocaliu, alb-verde, albastru, alb-albastru, verde, alb-maro, maro.
-Am dat "Allow other network users to connect through this computer's Internet connection".
-Am pus la primul calculator IP: 192.168.0.1 si la la doilea IP: 192.168.0.2 , Default gateway 192.168.0.1 .
-Le-am pus acelasi nume la WORKGROUP, am dat la amandoua Guest on si nimic.
-La local area conection 2 am recived 16 .... dar cand dau ping 192.168.0.2 imi apare "Request timed out" si 100%loss.
Ce pot face ca sa mearga...?

Acum am retea intre calculatoare. Inainte nu mergea pentru ca pe primul calculator se schimba singur Ip-ul in 192.168.173.1 . Acum am retea intre ele (am jucat un Cs) dar internetul tot nu merge... Ma poate ajuta cineva?

Attached Files


Edited by Ravy, 21 March 2010 - 05:51.


#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
N-ai pus DNS'urile pe al doilea.

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Desktop: LAN (net de la o retea de cartier) + adaptor wireless
Laptop/Telefon: Wireless

Mi-am cumparat si eu  adaptorul asta si incerc sa fac o retea Ad-Hoc cu ICS pe Windows 7 si nu vrea, pe acelasi PC am incercat cu Windows XP mode, am instalat driverele si in plus un manager care cu windows 7 nu este compatibil.

Pe XP toate bune si frumoase, am reusit sa fac internetul cu acel manager sa mearga, dar pe 7 nu ma descurc, am creeat o retea Ad-Hoc din Windows, am dat share si la internet, se creeaza si reteaua, dar internetul nu functioneaza si pe laptop.

Observatie: Pe reteaua din XP am observat ca imi aloca pe laptop cand ma conectez, o adresa IP locala (192.168.0.24)
Pe reteaua din W7 imi seteaza un IP asemanator cu cel al retelei de la care am net (193.2xx.32.1xx).

Aveti idee unde gresesc?

#33
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009

View Postdani.user, on 20th March 2010, 23:26, said:

N-ai pus DNS'urile pe al doilea.

-La primul calculator , la Local area conection isi obtine DNS automat si la Local area conection 2 nu e nimic .
La Local area conection - la details este IPv4 DND Servers : 172.22.160.160 si 172.22.25.25 astea trebuie sa le trec? sau Ip-ul pe la primul calc.?

-Daca scriu de pe primul \\192.168.137.2 vad my documents de la al doilea dar invers nu merge ... si ping merge numai cateodata dar cs-ul merge ...

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Treci 172.22.160.160 si 172.22.25.25.
Daca nici asa nu merge, verifica setarile de la firewall de pe primul.

#35
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009
-dani.user merci. Am dezactivat Firewall-ul de la BitDefender si acum merge.
-Felicitari celor care au facut tutorialul *****

#36
ro_tiesto

ro_tiesto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.04.2010
Salut, am si eu o problema cu conectarea intre doua PCuri (un desktop si un laptop).
Pe desktop am doua placi retea, una pe placa de baza care o folosesc pt laptop si una separat care primesc netul.
O sa pun si niste print sreen-uri ( OS ESTE WIN7 pe ambele).

1.1 Cablu crossover cum trebuie pus? mufa standard in ce pc si mufa cu firele inversate in ce pc ?

PS: de 2 zile ma chinui sa fac conexiunea !!

Edited by ro_tiesto, 03 April 2010 - 17:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate