Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Sfat achizitionare player HD

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#1
bse

bse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.03.2004
Am nevoie de un media  player pentru o plasma Panasonic 42S10 full HD care sa stie urmatoarele lucruri:

1. Sa nu aiba probleme cu subtitrarea :aici intra dimensiunea font, diacritice, pozitionare, incarcare automata si obligatoriu sincronizare manuala a titrarii
2. Sa suporte majoritatea formatelor video  cunoscute si sa nu aiba probleme la filme FULL HD ( sigur nu ma refer la filme de 40 GB sau chiar mai mari ....ma refer la filme pana la max 25 GB)
3. In caz ca are racire activa (cooler), zgomotul produs sa nu fie mai mare ca la un laptop.
4. Sa nu aiba probleme cu sunetul (cu decodarea DTS). Mai exact vreau sa am sunet pe HDMI indiferent de codecul audio.
5. Sa stie sa citeasca stick-uri si HDD-uri formatate in NTFS.
6. Daca se poate sa aiba si port ESATA. Daca nu, in cel mai rau caz sa aiba suport intern pentru HDD sata.
7. Sa aiba pretul sub 1000 RON.
8. Continutul SD sa se vada acceptabil. Momentan am un Eboda 777 care se vede acceptabil. Sper ca nu se vede mai rau ca pe Eboda.

Partea de retea nu ma intereseaza deloc...doarece nimic nu  bate un transfer pe ESATA ( in jur de 70-90 MB ) sau chiar pe USB ( 25-35 MB). Reteaua intra in discutie este de tip 1000BASE.

Felicitari MTZ pentru ca ai ai deschis un subiect  despre achizitia unor astfel de playere in sectiunea cu subiecte importante, dar pot sa zic ca acesta nu este complet.
Un om simplu care intra pe forum pentru un sfat va fi total zapacit dupa ce citeste nu stiu cate subiecte despre nu stiu cate playere diferite unde majoritatea userilor sunt interesati de transferuri in retea cu viteza sub 10 MB ( pierdere de vreme din punctul meu de vedere...cu toate ca pentru unii e mai comod sa transfere prin retea decat sa scoata HDD-ul si sa il plimbe intre calculator si player) si de torrenti.

Din ce am citit, am remarcat urmatoarele playere:
EGreat EG-R1 si Egreat EG-M34A care cred ca respecta regulile mele
Ar merge si Xteamer dar e pacat ca are HDD intern si zgomotul de racire e un pic cam mare .

Edited by bse, 08 January 2010 - 01:01.


#2
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Fara sa par rau, iti sugerez sa-ti iei acum un player care ti se pare ca e cel mai bun, iar la urmatorul vei sti exact ce vrei si ce-ti poate oferi piata. Cerintele tale de mai sus suna cam asa: as vrea o masina care sa aiba toate calitatile bmw, mercedes si audi, dar sa coste cat o skoda.

#3
bse

bse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.03.2004

 florinbss2, on 8th January 2010, 08:07, said:

Fara sa par rau, iti sugerez sa-ti iei acum un player care ti se pare ca e cel mai bun, iar la urmatorul vei sti exact ce vrei si ce-ti poate oferi piata. Cerintele tale de mai sus suna cam asa: as vrea o masina care sa aiba toate calitatile bmw, mercedes si audi, dar sa coste cat o skoda.

Sincer nu sunt de acord cu tine.
Pe vremea DVD-urilor cu s-a putut sa ai aproape tot ce iti doresti.
Precizez ca am 2 bucati Eboda 777 ( multumesc MTZ) care:
1. Nu are nici un fel de probleme cu titrarea
2. Citeste majoritatea formatelor cunoscute (vorbit de format SD nu HD)
3. Are pot USB
4. Nu am avut niciodata probleme cu sunetul
5. Imaginea se vede acceptabil  pe plasma FULL HD
6. Pretul a fost acceptabil.

Daca un amarat de DVD poate multumi un utilizator atunci nu e logic ca sa cer acelasi lucru si de la media player HD?
Fara suparare din puctul meu de vedere un player care are probleme cu titrarea nu are ce cauta pe piata romanesca. Si sa nu mai vorbit de asa zisele playere Full HD care nu sunt in stare sa redea formatele care teoretit trebuie sa le suporte. Am reusit sa ma joc pe un player  WD si pot sa zic ca acest player e jalnic: sacadeaza la 720p (la unele nu la toate) nu mai vorbim de 1080p si se bloacheaza cand are chef).

Si daca ai deschis subiectul de masini, in viata mea nu as cumpara un  bmw, mercedes sau audi. Daca ziceai Lexus sau Mazda era alceva. Si as plati pretul ca merita.

Daca vorbim de playere scumpe sa sti ca m-am uitat si la  Popcorn Hour C-200, dar producatorii  au facut un lucru aiurea si anume telecomanda RF. Numai de inca o telecomanda aruncata prin casa mai am nevoie.

Edited by bse, 08 January 2010 - 09:49.


#4
bse

bse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.03.2004
Am comandat Egreat EG-R1. O sa revin cu un mic review peste cateva zile.

#5
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Inseamna ca ai gasit player-ul ideal.

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 bse, on 8th January 2010, 00:46, said:

Felicitari MTZ pentru ca ai ai deschis un subiect despre achizitia unor astfel de playere in sectiunea cu subiecte importante, dar pot sa zic ca acesta nu este complet.
Un om simplu care intra pe forum pentru un sfat va fi total zapacit dupa ce citeste nu stiu cate subiecte despre nu stiu cate playere diferite unde majoritatea userilor sunt interesati de transferuri in retea cu viteza sub 10 MB ( pierdere de vreme din punctul meu de vedere...cu toate ca pentru unii e mai comod sa transfere prin retea decat sa scoata HDD-ul si sa il plimbe intre calculator si player) si de torrenti.
Deocamdata e inchis si pentru ca nu sunt inca multumit de complexitatea lui. Complet nu va putea fi niciodata. Si asa deja e cam mult scris acolo. Asa cum pe tine nu te intereseaza transferuri sub 10MB pe altii nu ii intereseaza ceva ce tu iti doresti. Sunt tot felul de lucruri minore care te fac sa cumperi un player sau nu. De exemplu eu nu as cumpara Dune pentru ca nu are suport NTFS write, suport pe care il au majoritatea playerelor la 100 euro. In rest, acel Dune este un player minunat. O alta problema este dorinta de a avea HDD intern dar fara ventilator. Se pare ca asa ceva nu prea exista, asa ca va trebui sa aleg ori una ori alta.

enjoy,
Mtz

#7
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
HDD intern de 2,5 - fără ventilator - cam in 6 săptămâni o să avem pe stoc modelul ăsta

Edited by Mtz, 09 January 2010 - 16:39.
specificatie HDD


#8
x3mbit

x3mbit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.01.2010
Poate cineva sa imi spuna ce Media player HD sa imi iau ca sunt cam multe optiuni pe piata. am pus ochii pe un tvix care este bine pozitionat la noi pe piata si pe un media player playonhd care are foarte multe premii in europa si in foarte multe teste iese cel mai bun.

#9
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
e foarte dificil să-ți dea cineva un răspuns, fără să știe ce vrei tu de la un media player.
Ex:
- să aibă (spațiu pentru) HDD intern?
- să fie silențios?
- să aibă wireless?
- să aibă meniu în limba română (și suport pentru diacritice?)
- să poată înregistra?

eu personal  n-aș alege nici unul din cele două, și nu din cauză că sunt ale concurenței, ci pur și simplu pentru că există variante mai bune.


@Mtz - threadul ăsta ar trebui lipit cu cel general despre Playere HD

#10
cant

cant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.01.2008
Salut,

Vreau sa-mi iau si eu media player, bineinteles ca as vrea sa aiba de toate:
LAN si wifi
acces youtube, yahoo...
redare filme prin retea(dar nu ca WD) deci sa mearga
sa nu aiba probleme cu subtitrarea(diacritice, marime culoare font, prelare automata...) sa citeasca si alte formate nu numai .srt
sa citeasca DTS
USB 2.0, ESATA, SATA....

Ajutati-ma va rog sa aleg intre:
Media Player Full HD Egreat EG-R1
Media Player Full HD Western Digital TV Live HD Media Player WDBAAP0000NBK - e enervanta chestia cu redatul flmelor pe retea
Media Player Full HD Egreat EG-M34A
Network Media Player AVS HD-R1 TV, FULLHD, HDMI 1.3, Downmix DTS
Media player BriteView CinemaTube BV-5005HD +Streamer+Bittorent+DTS Downmix

Satept parerile voastre.

Merci.

#11
bse

bse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.03.2004
Eu am Egreat EG-R1 si sunt foarte multumit.
Din ce am testat eu pana acum pot sa iti spun urmatoarele:

Pe lan se descurca bine. Am atasat un HDD sata si am dat din Windows map network drive. HDD-ul atasat apare in Windows ca o partitie. Transferul e constant atat de pe player pe pc cat si invers ( 6-7MB/s). Oricum e mai bine decat la Xtreamer care daca nu ma insel era de 3.7MB/s.
Deoarece am  Windows 7 nu am incercat sa redau filme de pe PCV pe player. Am inteles ca sunt ceva probleme cu share-ul la win 7 si nu vreau sa imi modific registri.  Prin metoda de  map network drive am deschis pe PC film HD 720p de pe HDD-ul atasat si merge perfect fara sacadari. Presupun ca merge bine si invers.

Despre Youtube iti pot spune ca merge, dar indiferent daca videoclipul e SD sau HD iti deschide SD. Sa speram ca se va rezolva.

Probleme cu subtitrarea nu exista. Ai diacritice, ai marime font, poti modifica pozitia titrari pe verticala, poti sincroniza titari desincronizate cu pasi de 100ms si chiar ai posibilitatea de a pune fonturi externe ( creezi un folder pe flash numit Resource si poti sa pui orice font cu extensie ttf, recomand micross.ttf arata bine si poate fi  gasit in windows\fonts). Singura problema e ca titrarea trebuie sa aiba denumirea identica cu filmul. Si iti pot spune sigur ca citeste titrari .sub si .txt pe langa .srt.

Nu am avut probleme cu nici un film cu  DTS, toate au mers perfect, nu apara nici o intarziere cum am citit ca apare la Xtreamer.
Are usb, sata si esata. Am conectat doua flash-uri si doua HDD-uri si merge perfect.

Nu are cooler deci nu se pune problema de zgomot si cat despre wireless se poate pune, are in meniu setari pentru wireless dar nu stiu cat costa un astfel de dispozitiv.

@valentine1 - ce se intampla cu site-ul www.egreatworld.com ? Nu mai merge de cateva zile.

Edited by bse, 15 January 2010 - 21:54.


#12
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Nu mai deschid topic nou, caut si eu sa iau un MM Player(recorder) pana in 200€. Dupa datele tehnice am gasit cativa "candidati" dar m-as bucura sa aud de la voi impresii personale facute "live" cu anumite aparate. Scriu o scurta lista cu asteptarile mele;

Must have:
-Posibilitate pentru 3,5" SATA intern
-FullHD 1920x1080 (nicidecum upscaling de la 720x576!)
-Codec H.264(AVCHD), format .mts

Nice to have:
-WLAN
-Internet Radio
-Recorder

Dupa datele tehnice am ochit un Woxter i-Cube 750 (A.C.Ryan-PV73100 Playon!) dar cum am mai scris, astept pareri personale. Subtitrare nu folosesc.
Multumesc!

P.S. Am cautat un "Top10" cu cele mai bune chipset-uri, nu prea am gasit, poate-mi da cineva un link, thx!

#13
designweb

designweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2007
Mede8er Med500x se incadreaza la Must Have+Nice to have (mai putin partea cu recorder)
faca tii neaparat si la recorder, iTab48R

#14
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
da, la un buget de 200 eur, si eu as merge pe varianta Mede8er, care e super OK, desi nu e foarte popular la noi

#15
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Mersi de raspunsuri, l-am trecut si pe Mede8er pe lista cu favoritele, l-am gasit la 160€, alte pareri?

#16
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Doua intrebari as mai avea la Mede8er;

-pentru integrarea unui HDD intern mai trebuie sa cumpar ceva rame la el(asemenea Raidsonic, Netgear, etc..)?
-pentru Wlan necesita un Stick dedicat sau merge si cu unul conventional?

Merci!

#17
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
1)-Nu trebuie nimic in plus, vine el cu tot ce-i trebuie (este media playerul cu cele mai multe accesorii incluse in pachet)
2)-stick dedicat, de 300Mbps, ~100 lei
pentru a promova mai bine Mede8er, am venit cu o oferta promotionala - 5% reducere pentru cumparatorii ce mentioneaza softpedia, oferta valabila in februarie 2010.
pentru detalii sunt disponibil pe PM/email

#18
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Merci mult de raspuns,
Deocamdata "schiopatez" intre Mede8er si Netgear EVA9100 care costa fara HDD cu 15? mai mult(+ ~20? rama pentru HDD) dar are Wlan integrat, deci la pret tot pe acolo ajung dar nu prea am gasit multe review-uri si pareri despre EVA!

Edited by Hobbyfilmer, 31 January 2010 - 11:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate