Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

alegere trepied performant cu miscari fluide

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
ma bat de problema achizitionarii unui trepied care sa permita miscari foarte line atat in plan vertical-tilt cat si orizontal -panoramare.cel mai de soi trepied care l-am avut a fost unul ca acesta Fancier FT9901,doar ca scria pe el unomat.avea probleme pe partea de tilt iar pe panoramare avea ceva joc.plus ca se miscau picioarele trepiedului la cea mai mica atingere,finisajul capului lasand mult de dorit.
din ce am gasit pe net cel mai recomandat la prima vedere parea sony vct 1170rm.dar am citit despre el ca pe panoramare nu e grozav,plus ca e cam usor nu foarte stabil.
am studiat problema achizitionarii si pe componente gen cap manfrotto 503hdv ,care pare a fi cel mai recomandat ca finete si un sistem de sustinere cu inaltimea de pana in 170cm si fixare la baza, in genul Manfrotto 525.
sunt interesat sa stiu ce fel de trepiede folositi si ce ati recomanda pentru fx1000 si pd170.mi-ar fi mai usor daca as avea acces direct la show-roomuri, insa fiind din provincie e cam greu.
pe baza de review-uri de pe net e greu de hotarat, insa ma gandesc ca odata ce ati testat un trepied i-ati gasit si hibele.
daca se poate ar fi bine ca pretul sa nu depaseasaca 2000lei
multumesc

#2
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Eu folosesc(mai rar) Manfrotto 501 HDV si este mai mult decit suficient.

#3
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
ce nu ti-a placut la 501 hdv? sau e ok .

#4
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
E foarte ok nu cred ca se merita diferenta de pret pt. 503.Tine 6 kg,nu?Ce ai tu, face maxim 3,5-4 kg cu toate accesoriile montate.

#5
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
are si arc de contragreutate?blocarea si deblocarea camerei se face lin in pozitie fixa?se poate centra camera daca are wide si lampa, pe sina?manerul e destul de lung?intradevar greutatea e ok pana in 5kg ma gandesc totusi sa fie si robust.multumesc pentru raspuns

#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Cred că ar merita atenția și un ZeroGravity care permite mișcări la 360 de grade.
Pare a fi cel mai adecvat pt pan&tilt la nivel pro. E mai scump dar își face treaba sau dacă Puiu poate face unul handmade ar fi și mai bine. :coolspeak:

Mai multe info Link

#7
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Are arc de contragreutate,il reglezi in functie de camera,eu folosesc un Sony HDV 1000 +lentila wide+acumulator mare+lampa montata pe camera si e foarte ok eu sunt foarte multumit,la circa 625 lei e foarte bun.Deci din punctul meu de vedere e foarte bun.Minerul are 40 cm lungime si il poti pune pe stinga sau pe dreapta.

#8
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
sa inteleg ca daca esti priceput poti obtine filmari de calitate cu 501 hdv.am sa iau in considerare sfatul tau.

#9
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
503 HDV detine cineva? cum este la utilizare?

#10
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Ai luat vreo hotarire,daca da vrem si noi impresii.

#11
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
cap trepied 501 hdv si trepied EI-9904.cand intru in posesia lor va spun impresiile... pretul undeva la 1700 lei

#12
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Dupa pretul kitului cred ca de acolo am luat si eu capul 501.

#13
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
lucrez zilnic cu toata gama manfrotto! 501 si 503 nu merita banii! sunt niste porcarii! o sa regreti pana in maduva oaselor investitia! ia asta http://westbuy.ro/af...t...i=12&id=221  si o sa imi multumesti mai tarziu!
P.S. dar nu lua de la hotii aia...sa ii imbogatesti! vezi la f64, unde ai garantie REALA nu VRAJEALA!

Edited by Zenus, 22 January 2010 - 03:40.


#14
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
nu am o impresie buna  referitoare la vrajeala celor de la west...y. poti sa imi spui ce anume nu e ok la 501? si cum e in utilizare capul pe care il recomanzi?

#15
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
http://www.f64.ro/tr...d-ei-717ah.html ia-l de aici! miscarile acestui cap sunt fff  fine si suporta greutati destul de mari! 501 nu mi se pare suficient de fluid pt ce am eu nevoie! cumpara cineva? am unul de vanzare!

#16
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
se pare ca intradevar e o alegere mai buna! mersi

#17
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
la 501 ma refer ca il am de vanzare...de fapt ma incurc de el, ca mai am cateva capete de trepied.

#18
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
m-am hotarat pana la urma la manfrotto hdv 501 cu picioare 351.se gaseste la f64.insa urgent am cumparat asa ceva http://www.dynaphos....t-p-c-14-id-516 insa am luat si remote-ul copie identica manfrotto  http://www.dynaphos....14-sc-34-id-602   folosesc ca back-up acest trepied. se pare ca e fabricat de mai multe firme,calitatea insa e la fel .picioarele nu sunt foarte stabile iar imbinarile sunt din plastic compozit,o sa vad cat rezista.capul e fluid chiar foarte fluid,insa pe panoramare nu se poate regla frictiunea.cu un pd170 e echilibrat ok,bineinteles fara wide.am filmat un seminar cu el si e ok pentru cati bani am dat pe el,sper sa fie rezistent in timp.avantajul major e ca e usor si nu incomodeaza la transport. a venit cu o husa destul de captusita care isi face treaba cu brio.seamana foarte mult cu trepiedul vct 1170 la partea de picioare si cap.pentru cine nu utilizeaza un trepied in fiecare zi e o alegere buna .remote-ul insa isi merita toti banii.se poate adapta usor si la kitul manfrotto.
am uitat sa mentionez ca in cap are un sistem de contrabalansare  cu arc ,insa vine reglat din fabrica si nu se poate alege alta tensionare,insa e ok pt pd170 cel putin...
modelul este :Trepied Video BENRO KH-25 impreuna cu Remote control Benro RM-25X

Attached Files


Edited by iora, 23 February 2010 - 19:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate