Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Un manual de ebraică ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
Horatiu_Stratian

Horatiu_Stratian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.04.2008
Știe cineva vreun manual de ebraică bun ? Unde se poate găsi așa ceva în București ?

Mulțumesc.

#2
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Horatiu_Stratian, on 20th December 2009, 01:27, said:

Știe cineva vreun manual de ebraică bun ? Unde se poate găsi așa ceva în București ?

Mulțumesc.


Ti-as propune sa treci in Bucuresti la Templul Coral pe strada Sf.Vineri. Acolo este sediul comunitatii evreiesti. Uneori sunt si cursuri care se fac. In orsice caz, ei te vor indruma . Din curiozitate: Dece ai nevoie de manual de ebraica?

#3
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Cred ca ceea ce il intereseaza este limba ebraica biblica si nu cred ca cei de la editura Hasefer au asa ceva.
In 2006 am cumparat un dictionar cu care am inceput si eu sa invat, facut de prof. IONESCU, Laurentiu "Dictionarul studentului. Ebraic - roman. Roman - ebraic. Limba ebraica biblica" de la editura Societatea Biblica Interconfesionala din Romania, Bucuresti, 2006. A costat 20 RON. Il gasesti si pe la librariile online.
Are avantajul ca la sfarsit sa dea o lista cu cei mai uzitati termeni in V.T. care ajuta la initierea in limba ebraica. E foarte bun pentru initiere.

Mai exista un manual de preot Cornitescu, Emilian, din 1996, insa nu am informatii despre acesta.

Cele mai bune manuale ale limbii ebraice biblice sunt totusi cele de limba engleza.

#4
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CatunStelian, on 20th December 2009, 14:29, said:

Cred ca ceea ce il intereseaza este limba ebraica biblica si nu cred ca cei de la editura Hasefer au asa ceva.
In 2006 am cumparat un dictionar cu care am inceput si eu sa invat, facut de prof. IONESCU, Laurentiu "Dictionarul studentului. Ebraic - roman. Roman - ebraic. Limba ebraica biblica" de la editura Societatea Biblica Interconfesionala din Romania, Bucuresti, 2006. A costat 20 RON. Il gasesti si pe la librariile online.
Are avantajul ca la sfarsit sa dea o lista cu cei mai uzitati termeni in V.T. care ajuta la initierea in limba ebraica. E foarte bun pentru initiere.

Mai exista un manual de preot Cornitescu, Emilian, din 1996, insa nu am informatii despre acesta.

Cele mai bune manuale ale limbii ebraice biblice sunt totusi cele de limba engleza.

Limba ebraica care se vorbeste azi este exact acea limba biblica deoarece ebraica s-a pastrat de fapt aproape 2000 de ani in Tora ,rugaciuni si carti sfinte. La inceputul secolului trecut,impreuna cu Zionismul ,ideia ca poporul evreu sa se intoarca  in tara sa , s-a hotarat a se reinvia limba ebraica si a o adapta la timpul modern. Cum se stie,poporul evreu este foarte incapatanat  si paralel la Zionism,au invatat din nou sa vorbeasca Ebraica. Lozinca era: Evreule, vorbeste Ivrit! (ebraica).
In Israel noii emigranti veniti invata Ebraica prin ebraica in conditii de internat, 24 de ore pe zi si numai dupa trei luni pot vorbi citi si scrie binisor  .
Universitatea Ebraica din Ierusalim face cursuri speciale pentru calugari/te,preoti ,teologi si oameni de biserica pentru a studia VT in limba originala.

#5
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Nu e rau pentru ca esti idealist, insa ivritul este considerat de unii un jargon al limbii ebraice biblice pentru ca nu a avut o dezvoltare organica in renasterea limbii, ci a devenit un conglomerat artificial si arbitrar de cuvinte. Practic avem de a face cu o traducere literala a unor cuvinte folosite in Europa, straina spiritului limbii ebraice biblice.

#6
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 21st December 2009, 11:28, said:

Universitatea Ebraica din Ierusalim face cursuri speciale pentru calugari/te,preoti ,teologi si oameni de biserica pentru a studia VT in limba originala.
Interesant. Se stie ca dupa conciliul de la Jamnia, au fost rescrise si inventariate toate scripturile iar toate cele vechi au fost arse. Un rol important l-au avut si masoretii.
Din moment ce Tora actuala este datata dupa conciliul de la Jamnia (adica dupa anul 70 d.Cr.), putem spune ca Septuaginta este mai veche decat Tora evreilor.
Oricum, majoritatea istoricilor sustin ca pe vremea lui Isus circulau cel putin 3 randuri de scripturi. De fapt, in NT, Isus isi si cearta apostolii ca nu cunosc scripurile.

#7
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CatunStelian, on 22nd December 2009, 20:57, said:

Nu e rau pentru ca esti idealist, insa ivritul este considerat de unii un jargon al limbii ebraice biblice pentru ca nu a avut o dezvoltare organica in renasterea limbii, ci a devenit un conglomerat artificial si arbitrar de cuvinte. Practic avem de a face cu o traducere literala a unor cuvinte folosite in Europa, straina spiritului limbii ebraice biblice.

Domnule Stelian,imi pare rau ca sunt nevoit sa te contrazic. Azi,la mine Ivritul este limba materna ca in el scriu fara greseli. Sa spunem, inainte cu 150 de ani nu ai fi intalnit pe tot globul persoane care ar fi vorbit Ivrit in familie, in comunitate, peste tot. Religiosii cunosteau limba in care se rugau dar intre ei vorbeau Idish  sau ladino care erau slenguri folosite de evrei in diaspora.
Sa fiu mai clar:Ivritul a fost o limba moarta ,cam ca latina . Ivritul,sau Ebraica este deocamdata sigura limba moarta din lume care a fost reinviata. Bineinteles ca au fost adougate multe cuvinte care nu au existat pe timpurile antice ca de exemplu, porumb,cartofi,rosii,tutun, electricitate,politica si inca mii si mii de cuvinte insa baza este ebraica cea in care a fost scrisa Toraua ,VT. Toraua a fost dictionarul reinvierii limbii.
Cat despre idealism,adevarat ca sunt zionist,sunt patriot si mandru de tara si poporul meu. Eu cred ca  trebuiie sa fie fiecare idealist ca in lipsa de ideal se stinge tara ta.
Ai numai grija ca mandria ta sa aibe bun motiv. Eu nu am dece sa ma plang.

 Ruma, on 22nd December 2009, 21:05, said:

Interesant. Se stie ca dupa conciliul de la Jamnia, au fost rescrise si inventariate toate scripturile iar toate cele vechi au fost arse. Un rol important l-au avut si masoretii.
Din moment ce Tora actuala este datata dupa conciliul de la Jamnia (adica dupa anul 70 d.Cr.), putem spune ca Septuaginta este mai veche decat Tora evreilor.
Oricum, majoritatea istoricilor sustin ca pe vremea lui Isus circulau cel putin 3 randuri de scripturi. De fapt, in NT, Isus isi si cearta apostolii ca nu cunosc scripurile.

In anul 1947 au fost gasite multe manuscrisescrise in ebraica intr-o pestera langa Marea Moarta.Manuscrisele au fost scrise pe foi de papirus si din cauza ca cine le-a gasit nu a stiut cum sa le pastreze ,multe manuscrise au suferit grave avarii. Totus,a fost gasit pe manuscrise capitole intregi din VT care sunt identice la cele gasite in VT azi.
Traditia Judaica nu permite la nimeni sa schimbe nici macar o litera din textele vechi. Cand se scrie o Tora, la sfarsit se numara literele scrise si daca numarul nu corespunde, Toraua este anulata.
Recomand sa va initiati pe Internet despre: Manuscrisele de la Marea Moarta. Este foarte interesant si in special instructiv.

#8
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 23rd December 2009, 15:37, said:

In anul 1947 au fost gasite multe manuscrisescrise in ebraica intr-o pestera langa Marea Moarta.Manuscrisele au fost scrise pe foi de papirus si din cauza ca cine le-a gasit nu a stiut cum sa le pastreze ,multe manuscrise au suferit grave avarii. Totus,a fost gasit pe manuscrise capitole intregi din VT care sunt identice la cele gasite in VT azi.
Traditia Judaica nu permite la nimeni sa schimbe nici macar o litera din textele vechi. Cand se scrie o Tora, la sfarsit se numara literele scrise si daca numarul nu corespunde, Toraua este anulata.
Recomand sa va initiati pe Internet despre: Manuscrisele de la Marea Moarta. Este foarte interesant si in special instructiv.
Crede-ma ca am cunostinte despre manuscrisele de la Marea Moarta si te contrazic ca ar contine capitole intregi din VT. Respectivele manuscrise nu sunt in totalitate texte sfinte. S-a gasit cea mai veche copie a cartii lui Isaia iar restul sunt texte de rugaciune, interpretari biblice, texte de intelepciune.
Mai mult, istoricii (chiar si istorici evrei) afirma ca textele ar fi apartinut esenienilor, cei pe care evreii ii considera o secta. De ce nu au inlocuit actuala carte a lui Isaia cu cea gasita la Marea Moarta caci diferente exista?

Tocmai asta e, traditia iudaica nu permite nimanui sa schimbe o litera si de aceasta a fost inventariat tot textul dupa Conciliul de la Jamnia iar toate manuscrisele vechi au fost arse (fara posibilitatea de a da cuiva acum ocazia sa faca o comparatie intre textele rescrise dupa Jamnia si cele vechi).
Asa cum am mai spus, pe vremea lui Isus circulau cel putin 3 randuri de scripturi.
La conciliul de la Jamnia, rabinii au decis ca este foarte important sa defineasca ce este ebrasimul caci pana la Jamnia puteai sa fii un saducheu, un fariseu, un esen, un zelot sau un nazarinean. Astfel s-a decis excluderea crestinilor din sinagogi (pana atunci si ei se rugau tot acolo), limitarea cartilor acceptate in canon acceptandu-se numai cele scrise in ebraica si aramaica (se stie ca in timpul dominatiei grecesti au fost scrise carti si in greaca... septuaginta a aparut tocmai pentru a duce scriptura si evreilor din diaspora... si pe vremea aceea traiau mai multi evrei in diaspora). S-a inventariat tot textul litera cu litera astfel incat sa nu mai poata fi schimbat si orice text mai vechi (care mai tarziu ar fi putut da nastere unor polemici) a fost distrus.

#9
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Ruma, on 24th December 2009, 16:05, said:

Crede-ma ca am cunostinte despre manuscrisele de la Marea Moarta si te contrazic ca ar contine capitole intregi din VT. Respectivele manuscrise nu sunt in totalitate texte sfinte. S-a gasit cea mai veche copie a cartii lui Isaia iar restul sunt texte de rugaciune, interpretari biblice, texte de intelepciune.
Mai mult, istoricii (chiar si istorici evrei) afirma ca textele ar fi apartinut esenienilor, cei pe care evreii ii considera o secta. De ce nu au inlocuit actuala carte a lui Isaia cu cea gasita la Marea Moarta caci diferente exista?

Tocmai asta e, traditia iudaica nu permite nimanui sa schimbe o litera si de aceasta a fost inventariat tot textul dupa Conciliul de la Jamnia iar toate manuscrisele vechi au fost arse (fara posibilitatea de a da cuiva acum ocazia sa faca o comparatie intre textele rescrise dupa Jamnia si cele vechi).
Asa cum am mai spus, pe vremea lui Isus circulau cel putin 3 randuri de scripturi.
La conciliul de la Jamnia, rabinii au decis ca este foarte important sa defineasca ce este ebrasimul caci pana la Jamnia puteai sa fii un saducheu, un fariseu, un esen, un zelot sau un nazarinean. Astfel s-a decis excluderea crestinilor din sinagogi (pana atunci si ei se rugau tot acolo), limitarea cartilor acceptate in canon acceptandu-se numai cele scrise in ebraica si aramaica (se stie ca in timpul dominatiei grecesti au fost scrise carti si in greaca... septuaginta a aparut tocmai pentru a duce scriptura si evreilor din diaspora... si pe vremea aceea traiau mai multi evrei in diaspora). S-a inventariat tot textul litera cu litera astfel incat sa nu mai poata fi schimbat si orice text mai vechi (care mai tarziu ar fi putut da nastere unor polemici) a fost distrus.

Nu prea inteleg ce scri. Mi se pare ca te bazezi pe basme crestine ca eu nu am auzit de asta pana acuma. In Manuscrisele de la Marea Moarta care in majoritatea lor inca nu au fost aduse in stare sa se poata citi,adevarat ca s-a gasit parti din Isaia insa cum a scris, textele sunt identice cu cele scrise azi in Cartea Prorocilor.
Iisus a fost evreu si s-a rugat la Templul Mare si probabil la alte sinagoge. Crestinismul a fost infintat de credinciosii Lui numai cam 300 de ani dupa Rastignire. Nu exista in toata lumea biserica mai veche de 1700 de ani .Totacel timp totii s-au rugat la sinagogi si temple. Vreau sa-ti explic dece nu este posibil ca evreii au alungat crestinii din sinagogi: La evrei,Judaismul este trecut prin mama si Judaismul nu accepta nici o convertire la alta religie prin motivul ca acest lucru nu este in posibilitatea nimanui, numai a lui Dumnezeu. Asta inseamna ca totii acei primi crestini au fost de fapt evrei ca altii si nimeni nu ar fi alungat un evreu din casa de rugaciune.
Am impresia ca tu cam amesteci morale crestine cu evreiesti. Si la evre avem cateva curente care se disting prin filosofia lor insa toate scrisele  SUNT IDENTICE. La crestini, poti distinge usor ca aproape fiecare cult a facut schimbari in VT cum i s-a parut mai bine. Pe cand evreii au scris cartile lor numai in limba originala,ebraica, crestinii au tradus VT in limba lor si nu o data au tradus din traducere din traducere samd si au ajuns ca de multe ori textul aproape strain la cel care este scris in ebraica.Ca exercitiu, ia cele Zece Porunci si o sa te mire cum sunt scrise in culturile diferite.
Majoritatea Manuscriptelor de la Marea Moarta se afla si azi in Universitatea Columbia din SUA care le-a cumparat de la arabii care le-au gasit. Cele care au fost cumparate  sau gasite de arheologiil israelieni, sunt reprezentate la Muzeul cartilor de la Ierusalim. Din anumite manuscrise se intelege ca in acel timp era "o moda" cand persoane se prezentau ca Mantuitori si Mesiah si reuseau sa stranga credincosi imprejurul lor.Asta aduce aminte de ceva? Au fost rumori cand arheologii israelieni au pretins ca cercetarile manuscriselor din SUA au fost oprite cand s-a inteles ca anumite publicatii ar fi "zdruncinat " temeliile crestinismului.

Te rog sa intelegi ce am scris cum am scris si sa nu iei cele scrise ca o jignire la adresa crestinismului. Fiecare traieste in credinta sa si daca nu impiedica pe altii sa faca la fel,sa fiu sanatosi.Un An Bun.

#10
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 24th December 2009, 17:33, said:

Nu prea inteleg ce scri. Mi se pare ca te bazezi pe basme crestine ca eu nu am auzit de asta pana acuma. In Manuscrisele de la Marea Moarta care in majoritatea lor inca nu au fost aduse in stare sa se poata citi,adevarat ca s-a gasit parti din Isaia insa cum a scris, textele sunt identice cu cele scrise azi in Cartea Prorocilor.
Iisus a fost evreu si s-a rugat la Templul Mare si probabil la alte sinagoge. Crestinismul a fost infintat de credinciosii Lui numai cam 300 de ani dupa Rastignire. Nu exista in toata lumea biserica mai veche de 1700 de ani .Totacel timp totii s-au rugat la sinagogi si temple. Vreau sa-ti explic dece nu este posibil ca evreii au alungat crestinii din sinagogi: La evrei,Judaismul este trecut prin mama si Judaismul nu accepta nici o convertire la alta religie prin motivul ca acest lucru nu este in posibilitatea nimanui, numai a lui Dumnezeu. Asta inseamna ca totii acei primi crestini au fost de fapt evrei ca altii si nimeni nu ar fi alungat un evreu din casa de rugaciune.
Am impresia ca tu cam amesteci morale crestine cu evreiesti. Si la evre avem cateva curente care se disting prin filosofia lor insa toate scrisele  SUNT IDENTICE. La crestini, poti distinge usor ca aproape fiecare cult a facut schimbari in VT cum i s-a parut mai bine. Pe cand evreii au scris cartile lor numai in limba originala,ebraica, crestinii au tradus VT in limba lor si nu o data au tradus din traducere din traducere samd si au ajuns ca de multe ori textul aproape strain la cel care este scris in ebraica.Ca exercitiu, ia cele Zece Porunci si o sa te mire cum sunt scrise in culturile diferite.
Majoritatea Manuscriptelor de la Marea Moarta se afla si azi in Universitatea Columbia din SUA care le-a cumparat de la arabii care le-au gasit. Cele care au fost cumparate  sau gasite de arheologiil israelieni, sunt reprezentate la Muzeul cartilor de la Ierusalim.

Ce basme crestine?. Eu ti-am zis ceea ce sustin istoricii si nu biserica crestina. Crede-ma ca intre parerea unui istoric sau parerea unui preot o aleg pe cea a istoricului.
Asa cum spui tu basme crestine, si eu pot sa spun basme evreiesti. Cum explici tu ca Moise a despicat apele ca sa treaca "poporul ales"?
Manuscrisele de la Marea Moarta au fost publicate de catre Universitatea Oxford sub titlul "Descoperiri in desertul iudaic". La cercetarea lor au contribuit mai multe grupuri de oameni de diferite confesiuni, istorici, arheologi, filologi, cercetatori de arta, etc.

De unde ai scos tu 300 ani? Dovezi ale crestinilor exista inca din sec 1. Toate cartile noului testament sunt datate in sec 1. Istoricul evreu Flavius Iosephus aminteste de Isus si de crestini in "Antichitatile iudaice" pe care le-a scris la sfarsitul sec 1. Persecutiile lui Nero asupra crestinilor din 64 iara sunt consemnate de catre istorici. Tacitus in Istoriile sale aminteste de persecutiile lui Nero asupra crestinilor. Cum poti tu sa spui ca au aparut la 300 ani de la moartea lui Isus?

In ceea ce priveste bisericile, logica ar trebui sa-ti spuna ca un grup persecutat nu are cum sa stea la vedere. Se adunau si se rugau prin grote. Catacombele de la Roma dovedesc foarte bine acest lucru... sunt peste 40 de catacombe sub Roma insumand vreo 400 kilometrii de tuneluri. Tot in catacombe isi ingropau si mortii. Catacombele la randul lor au fost cercetate de istorici, arheologi, cercetatori de arta, etc.

 perpetumobile, on 24th December 2009, 17:33, said:

Am impresia ca tu cam amesteci morale crestine cu evreiesti. Si la evre avem cateva curente care se disting prin filosofia lor insa toate scrisele SUNT IDENTICE. La crestini, poti distinge usor ca aproape fiecare cult a facut schimbari in VT cum i s-a parut mai bine. Pe cand evreii au scris cartile lor numai in limba originala,ebraica, crestinii au tradus VT in limba lor si nu o data au tradus din traducere din traducere samd si au ajuns ca de multe ori textul aproape strain la cel care este scris in ebraica.Ca exercitiu, ia cele Zece Porunci si o sa te mire cum sunt scrise in culturile diferite.
Nu, tu le amesteci sau poate habar nu ai. Schimbarile din VT se refera strict la canonul VT, adica unii (orotodocsii) au acceptat cartile scrise in greaca pe care evreii le-au exclus la Conciliul de la Jamnia iar altii (protestantii) au acceptat numai cartile pe care le-au lasat si evreii. De fapt protestantii au si tradus VT dupa scrierile masoretice ale evreilor de dupa Conciliul de la Jamnia, ortodocsii preferand sa ia in calcul Septuaginta si scrierile dinainte de conciliu. Catolicii se situeaza undeva pe la mijloc. Vulgata lui Ieronim a fost tradusa chiar la Bethleem deoarece a dorit sa lucreze cu textul ebraic. A lucrat comparand mereu textele scrise in ebraica si aramaica cu textul tradus in greaca.
In concluzie, diferenta de afla la canon (numarul de carti) nu si la continut. Cartile comune sunt identice pentru toate confesiunile.
In rest, si in cazul crestinilor se poate spune exact ceea ce ai spus si tu despre evrei: "Si la evre avem cateva curente care se disting prin filosofia lor insa toate scrisele SUNT IDENTICE". Un unic text, mai multe interpretari...

 perpetumobile, on 24th December 2009, 17:33, said:

Din anumite manuscrise se intelege ca in acel timp era "o moda" cand persoane se prezentau ca Mantuitori si Mesiah si reuseau sa stranga credincosi imprejurul lor.Asta aduce aminte de ceva? Au fost rumori cand arheologii israelieni au pretins ca cercetarile manuscriselor din SUA au fost oprite cand s-a inteles ca anumite publicatii ar fi "zdruncinat " temeliile crestinismului.

Te rog sa intelegi ce am scris cum am scris si sa nu iei cele scrise ca o jignire la adresa crestinismului. Fiecare traieste in credinta sa si daca nu impiedica pe altii sa faca la fel,sa fiu sanatosi.Un An Bun.
Ma faci sa rad. Te rog opreste-te din aceste aberatii ca te faci de ras. Nu dovedesti decat ca stai prost la acest capitol si la istorie.
Cum pot acele manuscrise sa zdruncine crestinismul? Toate manuscrisele respective sunt datate in perioada 250 i.Cr. - 70 d.Cr, adica pana la distrugerea templului. Majoritatea insa fiind datate in sec 2-1 i.Cr.  Manuscrisele apartin sectei esenienilor care urmau indeaproape legea lui Moise si alte ritualuri evreiesti. Esenienii nici macar nu apar in Noul Testament ceea ce poate sa dovedeasca ca nu au avut nici o legatura. Manuscrisele alea pot sa aduca modificari doar asupra Vechiului Testamenent si nu si asupra Noului Testament.
Singura lor valoare pentru crestini sunt cateva similitudini la rit (practica) fapt explicabil prin faptul ca crestinismul recunoaste ca este in continuitatea iudaismului (veterotestamentar). Primele carti ale Vechiului Testament (Geneza, Exodul, Leviticul, Numerii, Deuteronomul) apar exact ca si in Tora. Mare parte din traditia crestina este comuna cu cea iudaica. Iudaismul este izvorul crestinismului si legatura este evidenta (revelatia pe care D-zeu a facut-o prin intermediul poporului evreu, toti profetii pana la Isus, protoparintii sunt comuni, descendenta regeasca a lui Isus este de la regii evrei, apostolii sunt evrei, etc).

#11
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Imi pare bine ca te-am facut sa razi, cum ai scris,ca-i bine sa fii vesel in timpul sarbatorilor tale. Cand se vor sfarsi sarbatorile,pate o sa-ti stric veselia cu continuarea discutii.

#12
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 perpetumobile, on 21st December 2009, 12:28, said:

In Israel noii emigranti veniti invata Ebraica prin ebraica in conditii de internat, 24 de ore pe zi si numai dupa trei luni pot vorbi citi si scrie binisor  .
In merkaz klita de obicei se studiaza propriu-zis de la 8 la 1, 5 zile pe saptamana (cu pauze). In restul de 19 ore in general imigrantii socializeaza intre ei si dorm. Nu se poate spune ca invata 24 de ore... Oricum ar fi contraproductiv. Si cine a masurat ca fix dupa trei luni incep sa vorbeasca?

#13
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 LoveDemon, on 31st December 2009, 21:10, said:

In merkaz klita de obicei se studiaza propriu-zis de la 8 la 1, 5 zile pe saptamana (cu pauze). In restul de 19 ore in general imigrantii socializeaza intre ei si dorm. Nu se poate spune ca invata 24 de ore... Oricum ar fi contraproductiv. Si cine a masurat ca fix dupa trei luni incep sa vorbeasca?

Mercaz klita este centru de asimilare,unde noii emigranti locuiesc temporar si invate sa devina cetateni israelieni pe deplin. In Ulpan Ivrit,se invata limba timp de 3 luni in cadru de internat.Se invata limba ivrit prin ivrit si in aceias clasa poti gasi oameni care vorbesc initial  multe alte limbi ,fiecare alta limba.
In acei 70 de ani de cand s-a infintat Statul Israel s-a ajuns la succese demne de mentionat in invatarea ivritului.
La Ulpan, si perechile sunt rugati sa vorbeasca intre ei numai ivrit.
Da, nu o data am intalnit noi emigranti care au intrat la ulpan fara sa stie o boaba de ivrit si dupa 3 luni pot vorbi binisor. Restul invatatului o face fiecare vorbind ivrit cu altii. De obicei dupa un an, pot lucra si ca functionari, dupa 5 ani, daca  le dispare ultimele urme a limbii materne a lor,cam greu sa crezi ca persoana nu a stiut ivritul inainte cu 5 ani.

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ulpan Aleph dureaza cinci luni, indiferent daca e in merkaz klita sau in regim de klita yeshira.

#15
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 LoveDemon, on 1st January 2010, 23:34, said:

Ulpan Aleph dureaza cinci luni, indiferent daca e in merkaz klita sau in regim de klita yeshira.

Eu m-am referit la Ulpan de tip Akiva din orasul Natania unde sunt cursuri de 3 luni cu regim intern. Aceste Ulpanuri sunt cele mai experimentate si succesul asigurat la cine  vrea sa invete si face efort apropiat.

#16
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Defunctul Ulpan Akiva avea moduluri de cate trei saptamani. Pentru olim, era numai in regim de klita yeshira, iar pentru turisti oferea cazare in hotelul propriu. Pentru olim, existau clasele aleph, aleph plus, beit, beit plus, gimel, daled, hei si, o data la cateva cicluri, in funtie de cati cursanti erau, hei plus sau yareach. Fiecare cursant era evaluat printr-un examen si plasat intr-o clasa de nivel corespunzator. Olimii deci parcurgeau cele cinci luni de ulpan obligatorii si, daca doreau, puteau dupa aceea continua pana la nivelul cel mai inalt, daca incepeau de jos. Turistii, in special cei americani, stateau in general doar un modul (trei saptamani). Ulpan Akiva era privat, de aceea a si fost afectat de criza financiara. Dar nu numai el - in perioada aia s-a inchis si merkaz klita din Kfar Saba.

In concluzie, nu era nimic 3 luni.

#17
ostrovot

ostrovot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2011

 Ruma, on 24th December 2009, 15:05, said:

Crede-ma ca am cunostinte despre manuscrisele de la Marea Moarta si te contrazic ca ar contine capitole intregi din VT. Respectivele manuscrise nu sunt in totalitate texte sfinte. S-a gasit cea mai veche copie a cartii lui Isaia iar restul sunt texte de rugaciune, interpretari biblice, texte de intelepciune.
Mai mult, istoricii (chiar si istorici evrei) afirma ca textele ar fi apartinut esenienilor, cei pe care evreii ii considera o secta. De ce nu au inlocuit actuala carte a lui Isaia cu cea gasita la Marea Moarta caci diferente exista?

Tocmai asta e, traditia iudaica nu permite nimanui sa schimbe o litera si de aceasta a fost inventariat tot textul dupa Conciliul de la Jamnia iar toate manuscrisele vechi au fost arse (fara posibilitatea de a da cuiva acum ocazia sa faca o comparatie intre textele rescrise dupa Jamnia si cele vechi).
Asa cum am mai spus, pe vremea lui Isus circulau cel putin 3 randuri de scripturi.
La conciliul de la Jamnia, rabinii au decis ca este foarte important sa defineasca ce este ebrasimul caci pana la Jamnia puteai sa fii un saducheu, un fariseu, un esen, un zelot sau un nazarinean. Astfel s-a decis excluderea crestinilor din sinagogi (pana atunci si ei se rugau tot acolo), limitarea cartilor acceptate in canon acceptandu-se numai cele scrise in ebraica si aramaica (se stie ca in timpul dominatiei grecesti au fost scrise carti si in greaca... septuaginta a aparut tocmai pentru a duce scriptura si evreilor din diaspora... si pe vremea aceea traiau mai multi evrei in diaspora). S-a inventariat tot textul litera cu litera astfel incat sa nu mai poata fi schimbat si orice text mai vechi (care mai tarziu ar fi putut da nastere unor polemici) a fost distrus.

ma poate ajuta cineva in traducerea unui manuscris, sau macar sa imi spuna despre ce e vorba in el...?
   http://j.imagehost.o...w/0933/scan0004

Attached Files



#18
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 ostrovot, on 6th January 2011, 15:40, said:

ma poate ajuta cineva in traducerea unui manuscris, sau macar sa imi spuna despre ce e vorba in el...?
   http://j.imagehost.o...w/0933/scan0004

Este vorba de rugaciunea Shema Yisroel !!!

Edit : Uite iti atasez aici atat in ebraica scrisa si ebraica fonetica (cu caractere latine)

Attached File  Shema_Yisroel.rar   39.95K   18 downloads

Edited by UnixMarius, 06 January 2011 - 16:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate