Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Probleme cu port forwarding pe un Speedtouch ADSL

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Salut,
Am o problema destul de 'urata'.
Am un server de email Linux si o conexiune la internet printr-un ADSL Speedtoch 585.
Azi dimineata ma trezesc ca am IP-ul listat ca spamer (nu mai pot trimite emailuri la anumite domenii care verifica IP-urile).
Da-i si cauta in reteaua interna, dupa virusi, boti si altele - nu gasesc nimic. Caut in log-urile serverului, urmaresc emailurile trimise de sendmail si nimic ciudat.

Cand ma uit in logurile modemului gasesc urmatoarele:

FIREWALL rule (1 of 1) : Protocol: TCP Src ip: 96.51.164.251 Src port: 31926 Dst ip: x.x.x.x Dst port: 25 Chain: forward_host_service Rule Id: 3 Action: accept

FIREWALL rule (1 of 2) : Protocol: TCP Src ip: 85.9.45.136 Src port: 48936 Dst ip: x.x.x.x Dst port: 25 Chain: forward_host_service Rule Id: 3 Action: accept

FIREWALL rule (1 of 4) : Protocol: TCP Src ip: 193.231.107.38 Src port: 42556 Dst ip: x.x.x.x Dst port: 25 Chain: forward_host_service Rule Id: 3 Action: accept

FIREWALL rule (1 of 2) : Protocol: TCP Src ip: 84.1.226.2 Src port: 52845 Dst ip: x.x.x.x Dst port: 25 Chain: forward_host_service Rule Id: 3 Action: accept


Si ca acestea multe altele.
Ideea este ca nu inteleg cum poate cineva sa introduca reguli noi de firewall pentru a face port forwarding de pe niste porturi aleatoare pe portul 25.
Modemul nu are activata optiunea de Remote Assistance si nu apare ca cineva s-a logat la el ca sa introduca aceste reguli in firewall. Totusi se intampla!
Cineva isi da seama ce se intampla?
Multumesc,

Edited by cvm2006, 16 December 2009 - 11:31.


#2
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
Nu cred ca sunt reguli adaugate in firewall , cred ca  sunt doar loguri .  Verifica daca nu cumva  serverul tau de mail este setat ca si open relay .

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ai si firewall pe router si pe linux ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate