Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Toleranta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
deci toleranta izvoraste din intelegere? este o consecinta a ei ?

#20
Faust

Faust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.02.2004

mars0212, on Jun 2 2005, 12:02, said:

Toleranta inseamna bunul simt de a nu fi egoist si a intelege ca ceva ce pentru tine este poate lipsit de importanta pentru altul vine pe primul loc. Lipsa tolerantei este egoism iar egoismul este sursa tuturor relelor din lume(nu mai stiu exact cine a spus asta, cred ca Schopenhauer dar nu sunt 100% sigur)

<{POST_SNAPBACK}>

Foarte corect.
As mai adauga ca toleranta inseamna acceptarea individului pentru ceea ce este si nu pentru aspecte exterioare care nu tin de alegeri personale(uratenie, prostie cronica, apartenenta la o alta rasa sau la o alta religie decat a ta, etc ) sau de aspecte ce nu au legatura cu relatia personala cu acel individ. De exemplu nu ma deranjeaza sa stiu ca unul din colegii mei de serviciu are o relatie homosexuala. Cu ce dracu ii afecteaza asta modul in care lucreaza? Cu ce-l face mai incapabil? As zice ca din contra... daca omul e fericit asa cum e lucreaza mai bine. De ce sa-l bulversezi cu priviri aiurea, soapte pe la spate, etc.? Nu pot sa zic ca ma incanta ideea, am si eu prejudecati proprii, dar atata timp cat omul nu e interesat decat de o relatie strict profesionala in ce ma priveste nu am de ce sa fac urat. Asta cred ca inseamna ca esti tolerant.

#21
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

Faust, on Jun 2 2005, 19:57, said:

Foarte corect.
As mai adauga ca toleranta inseamna acceptarea individului pentru ceea ce este si nu pentru aspecte exterioare care nu tin de alegeri personale(uratenie, prostie cronica, apartenenta la o alta rasa sau la o alta religie decat a ta, etc ) sau de aspecte ce nu au legatura cu relatia personala cu acel individ. De exemplu nu ma deranjeaza sa stiu ca unul din colegii mei de serviciu are o relatie homosexuala. Cu ce dracu ii afecteaza asta modul in care lucreaza? Cu ce-l face mai incapabil? As zice ca din contra... daca omul e fericit asa cum e lucreaza mai bine. De ce sa-l bulversezi cu priviri aiurea, soapte pe la spate, etc.? Nu pot sa zic ca ma incanta ideea, am si eu prejudecati proprii, dar atata timp cat omul nu e interesat decat de o relatie strict profesionala in ce ma priveste nu am de ce sa fac urat. Asta cred ca inseamna ca esti tolerant.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, da. Sunt de acord. Subscriu. Dar dacă homosexualul respectiv ar dori, începând cu o anumită zi să vină la serviciu îmbrăcat în femeie? Ar fi normal să nu existe șoapte pe la spate? Patronul ar trebui sau nu să aibe dreptul să îi impună o anumită ținută vestimentară? Ia gândiți-vă că în marile centre financiare din New York sau Frankfurt există o ținută obligatorie a angajaților! E ceva ce ține de imaginea firmei și nicidecum de dicriminare!! Adică unii homosexuali doresc ca ei să nu fie îngrădiți în nici un fel de reguli de către nimeni! Vorbesc aici de reguli cu acceptul părților, nu de prevederile legilor unei țări...
Deci, cum și-ar dovedi ceilalți angajați sau patronul toleranța? Cum să fie tolerant patronul când lui îi afectează afacerea?
Dar mai ales: HOMOSEXUALII NU TREBUIE SÃ FIE șI EI TOLERANÞI, LA RÂNDUL LOR? EI CUM ÎșI DOVEDESC TOLERANÞA FAÞÃ DE MAJORITATE???

#22
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Daca asta inseamna toleranta, atunci sunt un intolerant si sper sa raman asa in continuare.
Kill'em all!  :death:

Edited by Pollux, 04 June 2005 - 15:04.


#23
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
toleranta, privita ca o casa de toleranta este ceva cat se poate de normal pentru baietii care si-o trag in fund(fund). dar...sa stea la casa lor!

#24
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004

Pollux, on Jun 4 2005, 15:04, said:

Daca asta inseamna toleranta, atunci sunt un intolerant si sper sa raman asa in continuare.
Kill'em all!  :death:

<{POST_SNAPBACK}>



Nu uita ca tolerantii chiar sunt foarte intoleranti in ceea ce ii priveste pe cei ce nu au toleranta. In 10 ai s-ar putea sa te trezesti singur si neplacut.

#25
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Pot sa va dau un exemplu din lumea electronicii, unde toleranta semnifica marja cu care o marime masurata poate devia de la o valoare exacta. Asa cum aceasta deviatie se subintelege ca nu poate fi prea mare, asa si toleranta trebuie sa aiba niste limite acceptabile pentru cei care tolereaza.
Si ca sa aplic definitia in cazul homosexualilor, toleranta in cazul lor ar fi acceptarea lor de catre heterosexuali, INTR-O ANUMITA MASURA. Sigur, se poate discuta mult si bine despre marimea acestei masuri.

#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
este doar in capul vostru. odata un tip a agatzat o tipa bine. a sarutat'o juma de ora shi i'a placut la nebunie. dezbracand'o a descoperit ca tipa era de fapt barbat. shi la apucat greatza :) in definitv, gura aia a ramas la fel... deci ce s'a schimbat? :)

tolerantza e cat acceptzi raportat la ce eshti tu "ok". Acel "punct de ok", difera de la persoana la persoana dar in general este intr'o zona comuna/medie intr'o comunitate umana. cultura are o mare pondere in stabilirea acelui punct de ok.

in momentul in care doua persoane au punctele de ok in zone apropiate, acceptate de ambii la modul general, nu sunt probleme. distantza maxima dintre cele doua puncte de ok se cheama tolerantza. e simplu in cazul a doua persoane, devine extrem de complex generalizand la nivel de societate si subtilizand pe arii. adica putem fi ok la masa dar nu putem fi sub patura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate