Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#109
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009

 barbat, on 26 mai 2016 - 08:20, said:

Alex, in ce localitate mergi si unde e asa mica diferenta intre all inclusive si celelalte pachete ?

Am vrut ori in Corralejo ori in Jandia/Morro Jable la un hotel pe plaja. Pentru perioada in care vrem noi (30.07-08.08) am gasit urmatoarele oferte pentru 9 nopti:
Rocamar Beach & Villas Garden Beach in Morro: 872€/persoana pentru avion, transfer si cazare
Igramar in Morro: 877€/ persoana pentru avion, transfer si cazare
Jandia Luz in Jandia: 878€/ persoana pentru avion, transfer si cazare
The Corralejo Beach in Corralejo: 933€/ persoana pentru avion, transfer, cazare cu demipensiune
Riu Palace Jandia: 996€/persoana pentru avion, transfer si cazare cu mic dejun
Riu Palace Jandia: 1132€/ persoana pentru avion, transfer si cazare cu demipensiune

sau

Jandia Luz in Jandia: 972€/persoana pentru avion, transfer si cazare cu all inclusive
Riu Oliva Beach Resort Haupthaus: 1.278€/persoana pentru avion, transfer si cazare cu all inclusive. Celelalte nu ofera all inclusive. Bineinteles ca mai sunt si altele, daca cresti bugetul.
Bazandu-ne pe note si review-urile fostilor "chiriasi" si voind sa ne incadram in 2.000€ pentru transport, cazare si mancare, am ales Jandia Luz. Ramane de vazut cat de buna a fost decizia Posted Image

Edited by alexuts2oo4, 26 May 2016 - 22:27.


#110
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
De unde avion catre Fuerteventura? Noi o sa stam in Corralejo la jumatatea lui iulie la H10 Ocean Suites, am mers pe demipensiune pentru a nu fi legati prea mult de hotel. Am cumparat prin februarie la un pret bun, zic eu. Am verificat acum vreo 2 zile si preturile au luat-o razna.

#111
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Din Bremen, zbor direct.
Daca am fi facut si noi rezervarea prin ianuarie-februarie, ar fi fost probabil considerabil mai ieftin. Dar na, asta e.

#112
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
ma gandesc sa ma duc la naul , se poate face baie la sfarsitul lui mai ?

#113
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
salutare tuturor!
printr-o conjunctura, am sa merg de craciun in fuerteventura. zbor wizz BUD-FUE in 24 decembrie (45 euro WDC) cu bagaj mare de mana si retur pe 28 cu ryanair (25 euro) pana la milano unde voi petrece revelionul. biletele de avion le-am luat acum 2 zile. acum de curios m-am uitat si e mai ieftin cu 10-12 euro biletul de la wizz  cu toate ca eu l-am luat si cu 20% reducere. incarcarea avionului undeva la 65%

intr-o singura zi am ceva programat de a fi rezolvat (asta e si scopul calatoriei) in celelalte am program liber.  

am cautat cazare in zona corralejo. fara mari pretentii, e pt perioada scurta si ma deplasez singur.
am gasit pe air bnb si ceva pe booking. gradul de ocupare al insulei este foarte ridicat in acea perioada, fiind in prezent de aprox 80%.
pe booking ori gasesti cazare foarte ieftina gen hostel ori apartamente de la 60 euro/noapte. hotelurile te urca si mai mult.
am gasit mai convenabil camera single pe airbnb la 100 euro pe langa cele shared despre care sincer am ceva retineri deoarece nu am mai folosit acest tip de cazare pana acum (nici hostel).

 bv01, on 06 februarie 2016 - 19:08, said:

Mașina 10 Euro / zi. Benzina ~1 Euro / Litru. Am rezervat mașina pe site-ul Payless.es fără nicio plată. Mașina am ridicat-o direct de la Aeroport.
pentru 4 zile nu am gasit mai ieftin de 95 de euro. cabrera medina a furnizat cel mai bun pret.  ramane sa ma hotarasc daca voi inchiria masina (rezervarea e facuta) sau voi folosi pt una sau doua zile transportul in comun.

ideea e ca trebuie sa-mi umplu vreo 3 zile cu activitati. asta pe langa plaja (daca permite vremea) si dunele de nisip.

ma intereseaza ceva detalii despre viata de noapte restaurante, cafenele, baruri.
iar pentru umplut timpul peste zi eventual o piscina sau centru spa unde se poate face baie indiferent de vremea de afara. cele de la spatiile de cazare gasite ofera doar piscine outdoor neincalzite unde depinzi mult de vreme. dupa prognoza accuweather se anunta in prezent temperaturi maxime de 21 grade si minime de 12 pentru acea perioada.

orice alte sugestii sunt binevenite.

Edited by gabriel_gavrila, 30 November 2016 - 21:33.


#114
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Corralejo e OK pentru viața de noapte, dar nici plaja de acolo nu e de neglijat. Adică Grandes Playas de Corralejo și dunele. Nu știu cum e în Decembrie, eu am fost în Iulie și Octombrie. Cabrera Medina / Cicar este cea mai bună companie de închiriat mașini, deci ai făcut o alegere bună. Însă, uită de transportul în comun. Dacă tot ajungi acolo îți recomand și Risco del Paso (în Octombrie este paradis curat, în Iulie era iad), Playa del Matorral în Morro Jable și în mod special Playa de Cofete. Asta nu trebuie ratată. În drum spre Cofete poți trece pe la Faro Punta Jandia.
Aproape de Corralejo, dar pe partea de vest este El Cotillo cu zona plajei La Concha și Faro de El Toston. Foarte mișto. Cam astea se pot face în viteză și reprezintă niște puncte cheie ale insulei. Eu când merg în Fuerteventura prefer să stau în Caleta de Fuste, e aproape de aeroport și cumva amplasată la mijlocul insulei, așa am acces facil spre toate părțile.

#115
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
am si varianta Caleta de Fuste. doar ca mi se pare cam mic si fara prea multe alternative. doar ca e aproape de aeroport, de puerto del Rosario si ca e in centrul insulei. e o zona buna pentru pescuit, m-am documentat acum.
de ce ai zis sa uit de transportul in comun? am cautat informatii despre public transportation dar pagina celor de la Tiadhe e moarta. am gasit ceva grafice de circulatie dar nu stiu daca sunt actuale.

Edited by gabriel_gavrila, 30 November 2016 - 23:00.


#116
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Pierzi mult timp. Depinde ce vrei să faci. Ca o paranteză, din Morro Jable există un autobuz care merge la Cofete. Sunt niČ™te "autobuze" mai speciale, Mercedes cu tracČ›iune integrală. Însă drumul nu e chiar de speriat. Am văzut în parcarea de la plajă inclusiv Fiat 500. Eu am fost de două ori, o dată cu un Jeep Č™i a doua oară cu un Seat Leon combi.
Multă lume renunČ›ă o dată ce ajung sus la punctul de observaČ›ie, dar asta datorită primei impresii, care este eronată. :) O dată ajuns jos ai să înČ›elegi de ce.Aici găseČ™ti un trip report:

Islas Canarias

http://forum.fly-ra....-canarias.2479/

Edited by bv01, 01 December 2016 - 00:38.


#117
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Inchiriaza masina si mergi si viziteaza insula, oricum 3 zile sint putine, ai ce vedea. Nu rata Cofete, mergi cu masina pina unde iti permite drumul, noi am mers cu un Opel Astra pina la marginea plajei. Pune pe lista si Betancuria, plaja Ajuy cu nisip negru. Daca ai timp poti "pierde" o zi doar vizitind Oasis Park. Din Jandia poti face o plimbare cu submarinul.

#118
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Mie Betancuria mi s-a părut overrated. În schimb drumul până acolo, cel de la Pajara FV30 mi s-a părut priceless :)

#119
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
De acord cu tine,  drumul e mult mai frumos,  dar Catedrala e ok, iar stradutele merita colindate la pas.

#120
Costin8906

Costin8906

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.05.2017
Recomand sa mergeti cu cortul in Fuerteventura , chiar daca nu sunt campsites puteti pune cortul pe plajele singuratice. https://www.flickr.c...eposted-public#

Edited by Costin8906, 17 July 2017 - 17:09.


#121
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Tocmai ce am laut bilete pentru sfarsitul lui mai mijlocul lui iunie 2018. De vreme numai buna de plaja nu-mi fac probleme ca va fi dar de facut baie in Ocean ?

#122
Costin8906

Costin8906

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.05.2017
Poti face baie si in decembrie/ianuarie daca bate soarele de dimineata. Sa inchiriezi masina cu garda inalta la sol , sa vizitezi si plajele de la vest

#123
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

 Costin8906, on 27 iulie 2017 - 11:45, said:

Poti face baie si in decembrie/ianuarie daca bate soarele de dimineata. Sa inchiriezi masina cu garda inalta la sol , sa vizitezi si plajele de la vest

Vreo sugestie ? In afara de Jeep, Range Rover  ca ma rupe la buzunar.

Edited by Lucaciu, 27 July 2017 - 12:22.


#124
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Lol, orice mașină. Eu m-am dat cu un Seat Leon pe toată insula, inclusiv la Cofete. Poți să iei liniștit un Opel Corsa. Gen 130 euro / săptămână.

#125
Costin8906

Costin8906

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.05.2017
Asa am luat si eu . Opel corsa e f bun . Nu ceva de genul ford fiesta sau ford focus

#126
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 Costin8906, on 27 iulie 2017 - 11:45, said:

Poti face baie si in decembrie/ianuarie daca bate soarele de dimineata. Sa inchiriezi masina cu garda inalta la sol , sa vizitezi si plajele de la vest

Eu am fost in ianuarie in Tenerife si apa era extrem de rece, eu nu am putut sa intru. Dar erau oameni care s-au incumentat, naspa e ca bate vantu cam tare in perioada aia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate