Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#73
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Vad ca multe apartamente pe care le-am gasit de inchiriat nu au aer conditionat. Chiar nu este nevoie? Al tau a avut? cum v-ati simtit? Noi mergem in iulie.

Edited by barbat, 06 February 2016 - 19:22.


#74
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Nu a avut. Dar majoritatea nu au. Nu au fost probleme. Am dormit cu geamul deschis. Fiind o insulă fără vegetație nu erau țânțari.

#75
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Si noi tot in octombrie am fost,  dar in 2010 si nu a fost vint.  Noi am stat in Cofete,  la Aloe Club,  rezervarea am făcut-o pe yeego. Masina am luat de la Cicar,  fara rezervare prealabila,  am luat masina de la aeroport cind am ajuns.

#76
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Eu am fost in iunie si a batut vantul destul de tare. Multi aveau adaposturi din alea de vant gen cort. Pe unele plaje sunt niste adaposturi facute din pietre puse una peste alta. O sa le vezi.
Uite aici o statistica sa vezi vantul din Fuerteventura. Nu prea se compara iulie cu octombrie.
http://www.rene-egli...her/statistics/

#77
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Se pare ca Iulie e cea mai nasoală. Am și eu drum pe acolo... în Iulie. :)

#78
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Vantul e constant. Baga nisip pe cearceaf sau intre paginile cartii pe care o citesti dar nu este insuportabil. Mai nasol e cand te dai cu crema de soare si se lipeste nisipul de tine.

#79
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
In partea de nord a insulei, mai toata lumea care a fost acolo, sustine ca vantul bate mai slab in nord decat in sud. Am inteles ca in zona de sud se organizeaza acele campionate de surf

#80
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Sint scoli de surf si-n nordul insulei, dar in octombrie cind am fost noi nu era deranjant vintul, exista intr-adevar, dar nu sa nu poti face plaja sau sa-ti intre in toate cele. In sud am fost la plajele Costa Calma si Cofete si nici acolo vintul n-a fost deranjant. Acum am vazut ca am gresit in mesajul precedent, asa ca am corectat.

View Postblue74lion, on 06 februarie 2016 - 23:23, said:

Si noi tot in octombrie am fost,  dar in 2010 si nu a fost vint.  Noi am stat in Cofete Corralejo,  la Aloe Club,  rezervarea am făcut-o pe yeego. Masina am luat de la Cicar,  fara rezervare prealabila,  am luat masina de la aeroport cind am ajuns.


#81
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Am platit la H10 Ocean Suites Corralejo. Are note bune, e laudat si sper sa avem o vacanta frumoasa pe aceasta insula.

#82
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Vrem si noi sa mergem in Fuerteventura, doar ca nu stim ce statiune sa alegem. Cel mai important criteriu e plaja: sa fie frumoasa ... adica nisipul deschis la culoare, apa turcoaz si clara. Ce ati recomanda?

#83
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Toate plajele din Fuerteventura sunt superbe. Mă rog, aproape toate. Eu când am fost am stat în Caleta de Fuste pentru că e situată undeva la mijlocul insulei. Am închiriat mașină, e foarte ieftin și am vizitat aproape toate plajele de pe insulă.

#84
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Merci pentru sfat. Ar fi si asta o varianta, cealalta e sa ne cazam intr-o statiune unde plaja este superba si sa renuntam la colindatul insulei, doar sa lenevim .. Pentru varianta a doua, ce parte a insulei/plaja recomanzi, avand in vedere ca le-ai vazut pe marea majoritate?

#85
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Corralejo

#86
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Din ce am mai citit si pe internet si in urma recomandarii tale, a ramas sa ne decidem intre Corralejo si Jandia Playa. Din pacate, cum ne dorim noi (All-Inclusive si hotel situat pe plaja), in Corralejo ne ajunge cu 400€ mai mult decat in Jandia Playa. Asa ca vom alege Jandia, vom inchiria si o masina pentru 2-3 zile, ca nu vom avea nevoie pentru toata perioada si tot vom ajunge mai ieftin decat in Corralejo. Abia astept sa mergem, dar mai sunt doua luni pana atunci :)

#87
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
All Inclusive e cea mai mare greseala pe care poti sa o faci in Fuerteventura.
Jandia e OK, dar daca vrei ceva mai lively Corralejo e alegerea perfecta.
Deci, sfatul meu este sa nu mai cauti AI. AI e pentru amatori. Ratezi o gramada de oportunitati.

#88
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Corralejo cred ca e prea lively pentru ce caut eu pentru acest concediu. Referitor la all inclusive, nu e ceva ce tin neaparat sa fie, dar in cazul de fata diferenta intre doar cazare si cazare + all inclusive la hotelurile de pe plaja e foarte mica (gen 100-150€ de persoana). Cat despre oportunitatile pe care le-as rata, sincer nu le vad. In Corfu am inchiriat masina pentru toata perioada si in fiecare zi plecam dimineata intr-o statiune si ne intorceam abia seara tarziu. Atunci nu am luat All inclusive pentru ca nu avea rost, dar in cazul de fata nu am de gand decat in 2-3 zile sa merg in alta statiune asa ca nu vad ce dezavantaje mi-ar aduce :).

#89
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Asa zic si eu, all inclusive nu e pentru Fuerteventura. Strict pentru all inclusive sunt altii care se pricep mai bine si sunt ceva mai aproape de Romania Posted Image.
Fireste, depinde si cu ce experiente compari. Inca am inima stransa un pic, dupa multi ani de Turcia la hoteluri bune(all inclusive), ne-am hotarat sa experimentam si alt tip de vacanta estivala. Nicaieri, pe vreo 3 continente , nu am primit cat am primit in Turcia. Sper sa ne placa, plecam optimisti de acasa.  Cred ca farmecul locului e sa si explorezi cate ceva din aceasta insula. Eu mi-am rezervat un Opel Astra 10 zile pentru 203 euro, zic ca e decent.

Edited by barbat, 23 May 2016 - 08:50.


#90
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
@barbat

Ce provider auto?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate