Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#91
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Cicar.
Pe la 195, parca, era VW Polo si m-am gandit ca e prea mica diferenta sa nu o iau pe asta. Exista posibilitatea sa-ti dea ceva mai bun? :)

Edited by barbat, 23 May 2016 - 09:33.


#92
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Nu am încercat Cicar. În iunie am ceva rezervat la ei.

#93
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Am vazut ca sunt foarte laudati si asta m-a determinat sa iau de la ei.

#94
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Așa este. Eu ultima oară în Fuerteventura am luat de la Payless. La fel de buni. Sunt mulți care însă iau țeapă cu Goldcar, Hertz etc. La Cicar, Payless, PlusCar ai full insurance. Nu opresc nicio garanție. Sunt super OK.

#95
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Payless tot a Cicar ului este.

#96
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Nu. Cabrera Medina.

#97
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009

 barbat, on 23 mai 2016 - 08:45, said:

Strict pentru all inclusive sunt altii care se pricep mai bine si sunt ceva mai aproape de Romania Posted Image.

Total de acord, dar, cum am mai spus, eu nu am ales Fuerteventura pentru all inclusive. Am ales Fuerteventura pentru plajele minunate si am optat pentru all inclusive doar din cauza diferentei mici intre cazare si cazare + AI.

 barbat, on 23 mai 2016 - 08:45, said:

Cred ca farmecul locului e sa si explorezi cate ceva din aceasta insula. Eu mi-am rezervat un Opel Astra 10 zile pentru 203 euro, zic ca e decent.

Absolut, asta avem si noi de gand. Insa doar "cate ceva" si nu zi de zi, de dimineata pana seara. De aceea vrem sa inchiriem masina doar pentru 3-4 zile, atat cat sa vizitam Corralejo (dunele de nisip si plaja) si El Cotillo, plaja Sotavento (vom merge probabil in doua zile). De asemenea vrem sa vedem si plaja Cofete, unde insa am inteles ca e recomandabil sa mergi doar cu masina de teren, nu atat din cauza drumul, care cica ar fi in conditie buna si poate fi parcurs si cu o masina normala (la viteza adecvata), dar mai ales din cauza ca nu te mai acopera asigurarea daca mergi pe drumuri neasfaltate - ceva experiente in acest sens? Doar pentru aceasta excursie vom inchiria un Quad (ATV) din Morro Jable. In rest leneveala, balaceala si relaxare :)

Ce altceva ar mai fi de vizitat si care nu trebuie ratat?

#98
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
La Cofete mergi linistit cu orice masina, noi am mers cu un Opel Astra fara probleme. Masina am avut-o de la Cicar si nu era nici o clauza care sa spuna ca nu e asigurata decit pe asfalt.
Si eu cred ca nu e o alegere inspirata all-inclusive in Fuerteventura. E o insula care merita explorata.  O zi o poti "pierde" linistit la Oasis Park, poti face o plimbare cu submarinul, merita sa vizitezi  Betancuria, statuile gigante de la Morro Velosa, plaja cu nisip negru de la Ajuy, vei vedea ca zilele de concediu vor fi prea putine. Bucura-te de dunele de nisip din Corralejo, de plajele cu nisip fin pe care poti sta singur daca iti doresti. Si daca tot esti in Fuerteventura, mergi macar o zi si-n Lanzarote, vei vedea doua insule total diferite si peisaje selenare. Lasa plaja, leneveala si balaceala  pe ultimul plan.

Edited by blue74lion, 24 May 2016 - 18:21.


#99
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Ei... La Payless ne-au dat o hartă. Asigurarea se termina la baza drumului către Cofete :)

#100
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009

 blue74lion, on 24 mai 2016 - 18:21, said:

La Cofete mergi linistit cu orice masina, noi am mers cu un Opel Astra fara probleme. Masina am avut-o de la Cicar si nu era nici o clauza care sa spuna ca nu e asigurata decit pe asfalt.
Si eu cred ca nu e o alegere inspirata all-inclusive in Fuerteventura. E o insula care merita explorata.  O zi o poti "pierde" linistit la Oasis Park, poti face o plimbare cu submarinul, merita sa vizitezi  Betancuria, statuile gigante de la Morro Velosa, plaja cu nisip negru de la Ajuy, vei vedea ca zilele de concediu vor fi prea putine. Bucura-te de dunele de nisip din Corralejo, de plajele cu nisip fin pe care poti sta singur daca iti doresti. Si daca tot esti in Fuerteventura, mergi macar o zi si-n Lanzarote, vei vedea doua insule total diferite si peisaje selenare. Lasa plaja, leneveala si balaceala  pe ultimul plan.

Nu mai revin la tema all inclusive ca m-am saturat sa ma tot repet Posted Image  Oasis Park nu ma atrage catusi de putin, desi in general imi plac parcurile cu animale. Dar nu vreau sa pierd o zi din vacanta pentru asta, mai ales ca nu are nimic spectaculos. La fel de usor zic si plajei din Ajuy pas, nu imi place nisipul negru, asta e singurul motiv pentru care nu vreau sa merg in Tenerife :) Lanzarote e iarasi ceva la ce voi renunta, e nevoie de prea mult timp pentru a o vizita, avand in vedere ca vom sta in Jandia. Ramane pentru alt concediu, eventaul doar in Lanzarote. In schimb voi vizita Betancuria si statuile gigante. Iti multumesc, si tie si celorlalti colegi, pentru recomandari si timpul petrecut.

Cat despre plaja, leneveala si balaceala nu pot si nu vreau sa le las pe ultimul plan, intrucat is pe primul. Asta e ce imi doresc de la concediul asta, intrucat am avut si inca urmeaza sa am un an incarcat.

Am sa dau un telefon la Cicar sa intreb expres daca pot circula cu masina pe drumul spre Cofete.

 bv01, on 24 mai 2016 - 18:23, said:

Ei... La Payless ne-au dat o hartă. Asigurarea se termina la baza drumului către Cofete Posted Image

Atunci sigur nu voi lua de la ei :)

#101
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Oricum, să citești condițiile de asigurare. Îmi vine greu să cred că zona aia e asigurată. Drumul nu e chiar pentru orice mașină.

#102
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Nu stiu ce parcuri cu animale  ai vizitat, dar sa spui ca Oasis nu are nimic spectaculos e complet gresit. Chiar si numai pentru plimbarea cu camilele si merita, dar si spectacolele cu lei de mare sau vulturi merita toti banii. Dar fiecare stie ce ii place si isi alege cum sa-si petreaca concediul.
Imi aduc aminte ca atunci cind am fost noi erau niste englezi cazati cu noi in hotel si spuneau ca au fost o singura data la plaja la ocean, pentru ca era distanta destul de mare si mai si batea vintul. Sa vii din Liverpool pina-n Fuerteventura ca sa faci baie la piscina nu e genul meu de concediu, dar unora le place.
Iar Lanzarote nu e o insula asa mare, intr-o zi am avut timp si sa vizitam si Guinate Park(am fost cu copiii) si Timanfaya.

Edited by blue74lion, 24 May 2016 - 20:45.


#103
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Asta cu statul la piscină nici eu nu o înțeleg... Mai ales în Fuerteventura.

#104
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009

 blue74lion, on 24 mai 2016 - 20:17, said:

Nu stiu ce parcuri cu animale  ai vizitat, dar sa spui ca Oasis nu are nimic spectaculos e complet gresit. Chiar si numai pentru plimbarea cu camilele si merita, dar si spectacolele cu lei de mare sau vulturi merita toti banii.

M-ai facut curios si am mai aruncat un ochi pe site-ul lor. Prima oara m-am uitat doar la harta parcului, si asta foarte scurt. Partea cu camilele si inotul cu leii de mare nu am observat-o din pacate. Noroc ca ai insistat tu :) Pentru chestiile astea doua as merge, si cred ca poti lua bilet doar pentru chestiile astea. Am sa ma interesez. Restul parcului probabil e foarte frumos, insa nimic nou.

 bv01, on 24 mai 2016 - 20:20, said:

Asta cu statul la piscină nici eu nu o înțeleg... Mai ales în Fuerteventura.

Cand te gandesti ca sunt unii care se duc in Maldive si tot la piscina stau ... dar, nu trebuie sa intelegem noi tot.

#105
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Cu mâna pe inimă îți spun că Fuerteventura e mult mai frumoasă decât Maldive. Acum depinde ce cauți... :)

#106
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Pentru vizita Lanzarote din Fuerteventura, exista o parcare in port(ma gandeam sa las masina acolo, am vazut ca nu are un pret foarte mic la traverasrea cu ferry)? Te poti descurca bine fara masina sau chiar te ajuta ''luarea'' ei cu tine ?
Spuneti-mi, va rog, cate ceva despre preturi daca va mai aduceti aminte. Cat costa benzina, o bere la terasa, o masa fara fite pentru o persoana, preturile de supermarket cum sunt fata de ce-i pe la noi? Astia parca n-au taxe la unele produse, nu?
Alex, in ce localitate mergi si unde e asa mica diferenta intre all inclusive si celelalte pachete ?

#107
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Preturile sunt foarte mici. Benzina era cam la 1€/L. Diferența la ferry dacă mergi cu mașina e foarte mica. Gen 2-3 euro.

#108
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Trebuie sa verifici daca asigurarea masinii iti permite sa treci pe alta insula. Noi ca sa trecem cu masina trebuia sa platim ceva extra,  nu mai stiu exact cit,  dar adaugati la cit se platea taxa de masina pe ferry,  ajungeam mai mult decit am fi închiriat o masina in Lanzarote. Si chiar asa am facut,  am închiriat din port o masina pentru o zi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate