Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Masina accidentata in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Am fost trezit duminica dimineata la 6.15 de un politist care m-a invitat jos in parcare pentru ca masina mea a fost implicata intr-un accident rutier.
La fata locului mi-am gasit masina facuta praf de o Dacie 1300. Soferul vinovat era deja in masina politiei dand declaratie si am aflat ulterior ca nu poseda permis de conducere, masina nu avea RCA.
Unul din politistii veniti la fata locului mi-a spus ca norocul meu este ca cel vinovat nu era beat ca altfel nu aveam sa mai primesc nimic de la firma unde am incheiata polita Casco. Este adevarat ce a declarat politistul?

#2
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
eu zic ca nu

Quote

Este adevarat ce a declarat politistul?

Edited by Iuliutz, 01 December 2009 - 17:45.


#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
eu stiu ca nu esti despagubit de casco numai daca esti tu beat si produci evenimentul rutier

#4
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
da. cam asa e. Daca se baga in masina un cerb sifilitic...nu ma despagubeste casco? Nu e normal asa ceva.
Oricum zi multam sau bogdaproste ca ai avut casco...........

#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Casca te despagubeste si apoi ia banii de la cel ce a produs accidentul .. chiar de e beat sau nu ... cu permis sau nu .. cu rca sau fara ...

#6
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Nici mie nu imi venea sa cred ca poate fi adevarat dar daca "organu' " a zis, ma asteptam ca ei avand mult mai multa experienta ca mine in aceasta zona sa cunoasca mai bine procedurile.
Eu am sa-mi fac masina pe Casco insa sunt curios daca acest incident va avea repercusiuni asupra valorilor de reinnoire ale politelor de RCA sau Casco.

#7
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
citeste un pic ce clauze au in caz de dauna..........poate sa nu mai iti faca reducere la anul

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
In mod normal nici nu trebuia sa ai tu CASCO, masina se repara pe RCA-ul lui. Gresesc ?

#9
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Postjumborom, on 1st December 2009, 18:07, said:

In mod normal nici nu trebuia sa ai tu CASCO, masina se repara pe RCA-ul lui. Gresesc ?
Da, gresesti. Chiar daca masina ar fi avut RCA (ceea ce nu este cazul aici), soferul nu avea permis de conducere iar asigurarea nu acopera pagubele produse de un astfel de individ

LE : singura clauza pe care am gasit-o in contractul Casco este ceva de genul : daca eu sunt nevinovat iar cel vinovat este asigurat RCA - pot face masina pe Casco iar acestia au grija sa-si recupereze dauna de la firma de asigurare RCA a vinovatului - in aceste conditii se concidera ca si cum nu as fi avut nici un incident

Edited by cielo, 01 December 2009 - 18:12.


#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Postcielo, on 1st December 2009, 18:09, said:

Da, gresesti. Chiar daca masina ar fi avut RCA (ceea ce nu este cazul aici), soferul nu avea permis de conducere iar asigurarea nu acopera pagubele produse de un astfel de individ

Scuze, se pare ca n-am citit cu atentie primul tau post.  :) Totusi, nu mi se pare ca politistul are dreptate.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcielo, on 1st December 2009, 18:09, said:

LE : singura clauza pe care am gasit-o in contractul Casco este ceva de genul : daca eu sunt nevinovat iar cel vinovat este asigurat RCA - pot face masina pe Casco iar acestia au grija sa-si recupereze dauna de la firma de asigurare RCA a vinovatului - in aceste conditii se concidera ca si cum nu as fi avut nici un incident

exact se numeste regres.

dar in conditiile de fata ai 3 variante:

1-dai in judecata pe cel care te-a pagubit (dar procesul poate dura ani , si vinovatul poate sa nu aiba servici sau bunuri )
2-apelezi la Fondul de protectie a victimelor strazii ( e ca o polita rca -poate dura 3 luni pana te vor despagubi , si daca avaria e grava poate suma nu va acoperi reparatia intr-un service de marca )
3-apelezi la casco (posibil sa platesti fransiza/eveniment si anul viitor sa figurezi cu malus pe polita casco)

Edited by cosmin_miu, 01 December 2009 - 19:35.


#12
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Eu deja am inceput demersurile pentru varianta 3 propusa de Cosmin. Celalalte doua au iesit din schema din diverse motive : nu vreau sa umblu prin instante, nu vreau ca masina s-o repar din banii mei pentru ca dupa luni sau poate ani sa am norocul sa imi recuperez paguba.
Masina este avariata destul de rau : partea dreapta fara facuta praf, ceva urme pe usa spate dreapta, infundata aripa dreapta-spate, stopuri pe spate, infundata bara spate si sparte ambele corpuri de iluminat spate etc etc
Ca exemplificare atasez o poza din fara

Attached Files



#13
Crysty17

Crysty17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.07.2007
Revenind la problema initiala, politistul are dreptate. eu am avut 4 accidente in ultimul an si stiu depre ce vorbesc. Daca unul din soferi este beat, RCA si CASCO NU se baga. Vorbesc din experienta. Singura optiune ramane instanta in acest caz.

#14
fictiv2004

fictiv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.11.2007

View PostCrysty17, on 11th December 2009, 16:46, said:

Revenind la problema initiala, politistul are dreptate. eu am avut 4 accidente in ultimul an si stiu depre ce vorbesc. Daca unul din soferi este beat, RCA si CASCO NU se baga. Vorbesc din experienta. Singura optiune ramane instanta in acest caz.


Revenind la problema initiala, politistul NU are dreptate; iar experienta ta= 0 in acest caz; Concret, eu mi-am reparat masina  pe RCA-ul unui sofer betiv - La OTP a fost asigurarea, cand am intrebat despre aspectul betiv , mi-au raspuns ca ei sunt firma serioasa si ei despagubesc si asta; ce nu prea mi-a placut e ca mi-au cam impus atelierul ptr. reparatii cu decontare directa; concluziile le trage fiecare...

#15
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Din cunostintele mele nici RCA-ul si nici Casco nu sunt valabile daca autorul este sub influenta bauturilor alcoolice (pe polita mea Casco se specifica in mod expres treaba asta : nu ma despagubesc daca eu produc un accident si sunt baut - acelasi lucru si daca sunt drogat sau nu am permis sau acesta este suspendat).
Totusi cred ca v-a scapat ideea topicului : eu nu am nici o treaba in accidentul asta - la ora producerii eu eram in casa, dormeam. Cel care a produs accidentul nu avea RCA si nici permis; politia si un reprezentat al firmei de asigurari mi-ai spus ca daca acesta era si beat eu NU as fi fost despagubit de firma de asigurari unde am un incheiata polita Casco.

Edited by cielo, 03 January 2010 - 21:01.


#16
fictiv2004

fictiv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.11.2007

View Postcielo, on 3rd January 2010, 20:59, said:

Din cunostintele mele nici RCA-ul si nici Casco nu sunt valabile daca autorul este sub influenta bauturilor alcoolice (pe polita mea Casco se specifica in mod expres treaba asta : nu ma despagubesc daca eu produc un accident si sunt baut - acelasi lucru si daca sunt drogat sau nu am permis sau acesta este suspendat).
Totusi cred ca v-a scapat ideea topicului : eu nu am nici o treaba in accidentul asta - la ora producerii eu eram in casa, dormeam. Cel care a produs accidentul nu avea RCA si nici permis; politia si un reprezentat al firmei de asigurari mi-ai spus ca daca acesta era si beat eu NU as fi fost despagubit de firma de asigurari unde am un incheiata polita Casco.


Vad ca nu puteti fi obiectiv -ideea topicului??  scuze- ... Eu doar am comentat citatul lui Crysty17, unde am atras atentia ca nu trebuie generalizat, sunt societati in tara care nu tin seama de alcoolul soferului vinovat, ce-i asa greu de inteles? exemplul personal ma face sa sustin punctul meu de vedere;  nu ma intereseaza punctul de vedere al unui reprezentant al firmei de asigurari- aceea e politica firmei OK. dar politistul incompetent ar fi trebuit sa stie ca sunt asiguratori care despagubesc si in aceasta situatie.

#17
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
In cazul meu: am gasit masina julita la un colt de bara (nu sparta, nu indoita, doar zgariata vopseaua), pentru asta trebuie sa ma duc la Poilitie sa declar incidentul ca sa pot sa o repar in service?

#18
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Akeem, cred ca poti da un telefon la asiguratorul tau, daca ai casco, daca nu, un telefon la sectia de accidente usoare pentru a evita statul la coada, mai ales pe vremea asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate