Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Consumul mediu de energie electrica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#1
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 22.04.2009
Salut!


In urma cu un an am cumparat o garsoniera,am amenajat-o,etc.Asta era prin August.

In acelasi timp am depus cerere pentru bransare la reteaua de electricitate fiindca proprietarul anterior nu locuia acolo,si prin Septembrie mi s-a montat contorul.

Tot atunci m-am si mutat acolo(singur).

De atunci am platit in medie 70-80 RON la curent,o data la doua luni,exceptand lunile de iarna,cand plateam putin mai mult datorita faptului ca ma incalzeam cu un radiator,dar nu functiona 24/24,pentru ca aveam izolatie termica.

De aproxiamtiv3 luni,m-am mutat si nu mai locuiesc acolo,insa,am avut o surpriza...neplacuta:

Pe factura care s-a emis in luna Octombrie,aveam de plata 2800RON :o (am fost anuntat de un vecin,eu fiind la Timisoara in momentul respectiv).Bineinteles ca primul lucru pe care l-am facut,in afara de a ma ridica de jos :lol: ,a fost sa ma deplasez de urgenta la sediul Enel cel mai apropiat de garsoniera mea,unde am depus o cerere de recitire,doamnele foarte dragute de acolo spunandu-mi ca sigur a fost o greseala si se va rezolva.

In schimb nu a fost asa.Dupa 2 zile am primit un telefon prin care am fost anuntat ca de fapt nu a fost nici o greseala si ca suma respectiva trebuia achitata.Doamnele de acolo mi-au zis ca timp de un an intreg am citit gresit contorul si am dat de fiecare data cu o cifra mai putin,dar asta ar fi insemnat ca din prima luna sa am un consum de 1000 kwh,si in general niste facturi colosale(dupa calculele mele ar fi trebuit sa platesc 266,66666 RON la o luna,nu la doua!).Eu in schimb sustin ca idiotul care imi citeste mie contorul nu stie sa il citeasca.

Ceea ce vreau sa va intreb pe voi,cu urmatorii consumatori: Un TV(nu mare),un decodor,Un boiler mititel,un frgider clasa A+,o masina de spalat A+,un cuptor electric folosit foooaarte rar,un calculator care sincer,mergea foarte mult timp,chiar si cand nu eram acasa,si cateva spoturi care se aprindeau cu simt,doar atunci cand era nevoie;as fi putut oare sa consum 8000 kwh intr-un an de zile?

Si acum vine cireasa de pe tort,cand am venit sa rezolv cu factura cea mare,am stat 2 zile acasa,nu mai mult,deci atat am stat toata luna acasa,si alaltaieri a venit o alta factura,de 70RON,adica 155kwh...Consumati in 2 zile,pentru ca in afara de mine nu intra nimeni acolo.

O alta intrebare este: Cat de mare este probabilitatea ca bou care imi citeste contorul sa adauge si cifra de dupa virgula?Pentru ca doar asa are logica.As fi putut consuma fara probleme 15 kwh in 2 zile,dar 155 in nici un caz.

Si o ultima intrebare:Ce sugestii aveti in legatura cu rezolvarea aceste probleme foarte neplacute?Sincer nici nu am de unde sa scot toti banii astia si si daca i-as avea nu i-as da degeaba :upset:

Multumesc pentru rabdarea de a citi romanul meu! :D

P.S:Daca nu am postat unde trebuie rog un moderator s aimi mute topicul si imi cer scuze.Mie asta mi s-a parut locul potrivit pentru ca este o problema legata de elctronica in principal.

Editat de tfbogdan, 30 noiembrie 2009 - 13:40.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
Trebuia postat aici - http://forum.softped...p?showforum=108
Nu am cum sa mut eu, ca nu sunt moderator pe aria asta.

Ori contoarul e defect ori iti fura cineva curentul.

#3
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005

View Posttfbogdan, on 30th November 2009, 12:36, said:

Salut!

Ca idee: boiler de 7500W care merge in fiecare seara program complet + frigider+masina de spalat vase+masina de spalat rufe+uscator rufe + expresor + plasma + tv normal + cuptor electric folosit des + microunde + 4 ceasuri electrice + 2 laptopuri care-s tot timpul deschise + 2 console de joc + 3 telefoane + filtru de apa + becuri si alt consum ocazional = 3214 (tarif de noapte/weekend)+850 (tarif de zi) de la 1 decembrie anul trecut pana in secunda asta.

Editat de Dev, 30 noiembrie 2009 - 14:02.


#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

View Posteiffel, on 30th November 2009, 13:51, said:

Trebuia postat aici - http://forum.softped...p?showforum=108
Nu am cum sa mut eu, ca nu sunt moderator pe aria asta.

Ori contoarul e defect ori iti fura cineva curentul.

   Dupa parerea mea a postat bine pe Profesional Zone , deoarece intrebarea lui principala este daca consumatorii care ii detine el, pot consuma atat de multi KW. Daca va afla ca este o eroare atunci se va gandi la posibilati. Contoar defect/furt curent/citire gresita.

  Parerea mea este ca citirea gresita timp de un an de zile se exclude atata timp cat platea aproximativ 40ron pe luna. Adica in cazul in care a citit cu o cifra mai putin, trebuia sa plateasca 400 ron??? Mi se pare mult.

  
   Eu am avut in bloc un idiot de vecin care s-a legat la contoarul altcuiva care nu locuia acolo si ii fura curent. Deci n-ar fi exclus nici acest lucru.

Editat de mihai!, 30 noiembrie 2009 - 14:07.


#5
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmihai!, on 30th November 2009, 14:02, said:

Eu am avut in bloc un idiot de vecin care s-a legat la contoarul altcuiva care nu locuia acolo si ii fura curent. Deci n-ar fi exclus nici acest lucru.
Ceea ce nu inteleg e de ce ar face vineva asta?Ok frate daca vrei sa furi fura!Dar nu de la mine sau de la altcineva...Se poate lega direct la reteaua de distributie si astfel nu ar avea nimeni de pierdut...dar teoria asta nu e plauzibila acum pentru ca ma uit la contor de fiecare data cand plec si cand ma intorc indexul nu e mai mare cu nici macar 1kwh.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

View Posttfbogdan, on 30th November 2009, 14:18, said:

 ...dar teoria asta nu e plauzibila acum pentru ca ma uit la contor de fiecare data cand plec si cand ma intorc indexul nu e mai mare cu nici macar 1kwh.

  Ok,deci teoria asta pica. Cu cititul gresit de catre tine timp de un an de zile , iarasi pica ca ai platit totusi 40 Ron lunar. Nu aveai cum sa consumi de zece ori mai mult asa cum ti-a spus doamna respectiva ca ai citit cu o cifra mai putin.


   Incep sa cred ca nu iti mai ramane decat sa ceri o expertiza metrologica a contoarului.

#7
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 932
  • Înscris: 08.04.2009
nu ai facturile ca acolo sunt trecute si citirile. vezi si tu daca pacane. daca nu, e posibil ca altcineva sa fi dat din greseala citirea in contul tau

#8
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 22.04.2009

View Post_zenith_, on 30th November 2009, 16:13, said:

nu ai facturile ca acolo sunt trecute si citirile. vezi si tu daca pacane. daca nu, e posibil ca altcineva sa fi dat din greseala citirea in contul tau
cand mi-a venit factura asta citirea a fost facuta de catre ei s-a efectuat citire de regularizare.

#9
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.303
  • Înscris: 01.09.2002
eu consum primavara, vara si toamna 200kw pe luna, iarna 250-300 lunar
am desktop, laptop, boiler electric, microunde, frigider vechi, masina de spalat, televizor cu tub becuri am si economice dar si cu incandescenta in apartament 3 camere.

Editat de XAN, 30 noiembrie 2009 - 18:00.


#10
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 22.04.2009
Ok deci din consumurile pe care mi le-ati prezentat voi,reiese ca cifra care mi-a fost mie aruncata pe factura este absurda:8522/852.2 kwh(atat aveam acum 2 minute),de la 8070 cat aveam  cat aveam pe factura precedenta(mi-a mai venit una intre timp),deci 452 kwh consumati in aprox 7 zile cat am stat pe acasa in perioada respectiva,mi se pare imposibil.Mult mai credibil ar fi in schimb un consum de 45 kwh,pentru ca precizez,inca o data...mai mult de 7 zile adunate nu am fost acasa.Si mai precizez o data,contorul a fost montat in Septembrie 2008,si avea indexul 0!Deci din Septembrie 2008 pana in Decembrie 2009 un consum de 8522kwh,intr-o garsoniera,singur,fara prea multe aparate electrice!Dupa ei,eu consum cam 1000 kwh la vreo 2 luni :coolspeak: nici fabrica de bere nu consuma cat mine :)

Deja am depus 2 cereri de recitire,la una mi s-a raspuns si rezultatul nu a fost schimbat,mi s-a spus ca nu este nimic gresit in asta(le doresc sa li se intample si lor),si la cealalta nu mi s-a raspuns,si are deja 2 saptamani.

Voi incerca sa merg mai departe la sediul regional al Enel-ului,unde sper ca voi primi mai multa atentie decat am primit pana acum.

Daca a mai avut cineva probleme de genul asta,rog sa posteze si sa spuna ce a fost nevoit sa faca pentru a i se rezolva problema.

Daca voi fi silit sa platesc aceasta suma,si-i voi da in judecata,am vreo sansa sa imi recuperez pierderile?Adica,se poate face o estimare conform careia sa reiese ca acest consum este absurd?

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Dar daca citirea este corecta ? Daca boilerul in cauza e defect (dau un exemplu), izolatia este strapunsa si curentul se scurge in pamant ?
    Ai facut investigatiile necesare la aparatele electrocasnice din casa sau doar ai presupus ca asa ceva nu este posibil si ca atare nu ai cum sa fi pus la plata ?
    O sa-ti explic cam cum o sa mearga treaba in continuare. In urma reclamatiilor pe care le-ai depus o sa vina cineva sa schimbe contorul. O sa se citeasca indicele corect si asa cum trebuie, fara probele de virgule si alte alea. Contorul in cauza o sa fie supus la o expertiza din care o sa reiasa ca nu e defect, pentru ca eu cred ca nu e defect. Apoi o sa se ajunga la concluzia ca ai de plata cat ai consumat+expertiza contor + inlocuire contor.
    Cred ca ai nevoie de un electrician ....

P.S. : AAA ...si de bani ...Electrica nu a ramas niciodata in paguba ...

#12
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 742
  • Înscris: 30.06.2006
Dar tu nu ai acces la acel contor? Sa citesti indexul si sa il compari cu cel care e trecut pe fatura sa vezi daca e citit gresit sau nu. Daca e contor clasic (deci nu electronic) se citesc toate cifrele mai putin ultima care e cu un cadran mai deosebit sau chiar colorat rosu.

#13
akfak

akfak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 19.04.2007
Ai spus ca ai si un computer care mergea mult. In functie de configuratie el poate consuma 0.5kWh, adica 12 Kwh pe zi; 360 kWh pe luna (in functionare non stop, calculezi tu o medie functie de nr ore/zi) dar se poate ajunge la consumuri destul de mari.
...................
Se poate raspunde si fara citarea textului anterior!!!!

Editat de mister_rf, 02 decembrie 2009 - 22:20.


#14
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 22.04.2009
Daca eram sigur ca e o greseala de citire sau o problema cu contorul nu as mai fi postat.Bineinteles ca iau in calcul si variantele prezentate de voi.Dar din cate stiam eu in cazul unui scurt-circuit face poc si sare siguranta nu?Nu bag mana in foc totusi,nu sunt electrician :) .Curentul nu prea are cum sa se scurga in pamant pentru ca instalatia electrica este schimbata si nu am impamantare..deloc.Chiar mai ciudat este faptul ca in ultima luna nu am stat mai mult de 7 zile acasa si mi-au aparut 500 kwh in plus pe contor si nu se fura.Am un prieten care imi citeste din 2 in 2 zile contorul si indexul nu se schimba.Si in astea 7 zile nu am mai avut nici calculatorul.Doar boilerul il bagam in priza si televizorul.Nici macar frigiderul nu il bagam in priza.Si cand plec de acasa decuplez toate sigurantele.

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca citeste cineva indexul, cum adica nu se schimba? La o astfel de frecventa de citire poti sa realizezi daca sunt varfuri de consum anormale.
In plus se poate face un test cu fiecare aparat mai important, de exemplu boilerul. Conecteaza-l si masoara consumul. Ideal ar fi sa-l masori pentru o ora sau mai mult, pentru ca sa ai erori mai mici la un calcul estimativ.

#16
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.317
  • Înscris: 04.10.2009
O intrebare diversa : Eu am numai becuri de 100W , nu ma pricep la treaba asta cu becurile economice , cat ma costa 5 becuri economice cu lumina comparabila cu astea de 100W pe care le am acuma , se merita economia , se simte ceva de la o luna la alta ?

Editat de mister_rf, 07 decembrie 2009 - 10:21.
FARA QUOTE!!!


#17
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 22.04.2009
nu se schimba pentru ca eu nu sunt acasa si nu am nici un consumator in stare de functionare.Asta demonstreaza ca nu fura nimeni curent de la mine.

#18
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
@MV2Player
Costul unui CFL de 24W ce produce o lumina comparabila, sa zicem ca este 20 lei. Economia facuta este de 75W pentru fiecare bec.
La o utilizare de 8 ore/zi ai o economie de 0.6Kwh, la un cost de 0.4lei/Kwh economisesti 0.24 lei zi, de aici rezulta ca un bec se amortizeaza in aproape 100 de zile... :D

@tfbogdan
Nu se schimba cand nu ai consumatori, da?
Pai atunci care este consumul cand se pune ceva in priza? Testul se poate face empiric cu becul de 100W.

Editat de mister_rf, 07 decembrie 2009 - 10:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate