Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

eTRAYz: NAS-ul de la xTreamer

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#91
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007
Sa nu uit, pt torenti trebuie sa folosesti un client stabil, ca de ex Transmission 1.93 nu 2.0 sau 2.01 care nu merg bine.[/quote]
Mondeo, nu stiu cum dai tu jos 15 torenti simultan cu Transmission-ul cand si pe forumul lor scrie ca la mai mult de doi se blocheaza (se pare ca e o limitare a device-ului). Personal, am incercat de cateva ori sa dau jos 3 torrenti si de fiecare data s-a blocat dupa cateva secunde. La doi torrenti merge uns, dar cam asta e tot ce poate...

Edited by CristianAdrian, 15 September 2010 - 13:03.
scos citat inutil. regula 9, aria Video. cititi regulamentul.


#92
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View PostMondeo, on 30th January 2010, 01:27, said:

Ce pot sa spun Mtz doar ca esti  Mircea Badea al forumului softpedia.
Traim in Romania si .................
... si cand colo, Mtz e chiar (langa) Mircea Badea :)

#93
ionelmsn

ionelmsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 01.06.2009
Buna tuturor,
Sper ca scriu unde trebuie, am si eu o intrebare: vreau un nas si nu stiu ce sa aleg intre eTRAYz si Thecus N2200 si asta nu ca difrenta de valoare intre ele ar fi o avere da vreau sa aleg corect. Stiu ca eTRAYz-ul nu mai e ce a fost si dupa ultimul Fw e... sa zicem mai mult decat ok. Ma intereseaza in mod special zgomotul produs de cooler, consumul de energie, viteza de download, siguranta datelor, complexitatea softului si mai putin usurinta in utilizare desi nici asta nu e de neglijat. Orice sfat e binevenit mai ales si din partea unor detinatori de Thecus N2200. Ideal ar fi cineva caruia i-au trecut prin mana ambele. Indiferent de raspuns va multumesc tuturor anticipat.


                  Cu stima,
                     ionelmsn.

#94
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007
Salut!
Referitor la Thecus N2200 nici n-am auzit de el pana acum, asa ca nu-ti pot da un sfat comparativ. Decat poate sa iei in considerare numarul de utilizatori si numarul de aplicatii third party ce pot fi rulate pe el (functioneaza application installerul si pe el?!?! etc..).
Personal sunt un utilizator etrayz. Am firmware 1.0.4, la 1.0.5 inca nu m-am dus pt ca mi-e frica sa nu pierd datele de pe hdd... asa ca astept sa-mi iau mai intai un nou hdd. Nu stiu daca e cea mai buna alegere de pe piata, dar cu siguranta e una ieftina.
Cum se transpune asta mai exact in realitate:
1. Este stabil, atata timp cat tii cont de niste reguli de baza (de ex nu mai mult de 2 torrente simultane in Transmission si viteza download nu mai mare de 2,5 MB/s)
2. Viteza de transfer fisiere (copiere clasica windows) in general variaza intre 5-8 MB/s, deci destul de mica dar decenta.
3. Destul de multe bug-uri atat in interfata web cat si cu connectorul (poate s-au mai reparat din ele in 1.0.5, nu stiu inca). Ce m-a deranjat cel mai tare este ca nu pot transfera nimic peste 2 gb prin interfata web, pt asta trebuie sa folosesc connectorul, iar acesta nu merge pe orice sistem (L-am testat pe un total de 8 sisteme din diferite locatii si a mers pe 5 din ele. Pe celelalte 3 primesc o eroare la care n-am gasit solutie nici la ora actuala).
Deci daca-l folosesti cu grija si nu ai pretentii de produs profesional, in general isi face treaba. Consider ca isi merita banii.

Poate ar trebui totusi sa analizezi si o varianta cu Western Digital My Book Studio2, ce are un pret chiar mai mic si din cate am inteles isi face treaba muuuult mai bine (din ce am auzit)...

Edited by CristianAdrian, 15 September 2010 - 13:03.
scos citat inutil. regula 9, aria Video. cititi regulamentul.


#95
ionelmsn

ionelmsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 01.06.2009
Multumesc crissoft, in final m-am decis pentru un synology ds110j il am de doua zile sper sa-si merite banii, pana acum... totul ok dar nu-l pot accesa pe ftp wlan da asta e alta problema. Sigur problema e routerul si nu el cat setarile pe care le fac eu.

#96
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007
Sa-l stapanesti sanatos, ionelmsn. Si sunt convins ca nu sunt singurul care ti-ar multumi daca ai posta un scurt review la el... :)

#97
noticxp

noticxp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.02.2006
Salut,

As dori sa achizitionez acest produs, NAS-ul xTreamer eTRAYz in urmatorul scop:

spatiu de stocare comun, pentru 1 laptop ce foloseste MAC OS si 1 laptop ce foloseste WIN 7.

Ideea este ca vreau sa il conectez direct intr-un router wireless (fara internet), harddiskurile sa fie in raid 0, iar in Windows7 as dori sa il mapez ca un network drive. In MAC OS (macbook air) nu stiu exact cum se face maparea, dar banuiesc ca exista posibilitatea.

Va rog sa imi spuneti daca pot face acest lucru..din experienta voastra cu el.

Multumesc,

#98
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
raid 0 pe e-trayz sau un device de genul asta n-are nici un sens fiindca ai doar riscuri si nici un beneficiu. Bottleneck-ul nu consta in viteza de acces a HDD-urilor ci in network I/O. Stie samba, deci ar trebui sa-l vezi (si probabil mapa) din orice sistem de operare. Pana la urma e un device Linux, ai acces la consola, asa ca poti sa instalezi o gramada de chestii cu care sa-ti faci treaba pe el, chiar daca Xtreamer nu le-a inclus in firmware-ul oficial.

@chrissoft: eu n-am nici o problema cu transmission, pot downloada mai multi torrenti simultan. Acum am v2.04, dar mergea ok si pe versiuni anterioare.

#99
noticxp

noticxp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.02.2006
scuze, ma refeream la RAID1, pentru siguranta datelor.
RAID 1 i guess it makes sense now :)

Edited by CristianAdrian, 15 September 2010 - 13:04.
scos citat inutil. regula 9, aria Video. cititi regulamentul.


#100
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007

View Postandrei_0, on 15th September 2010, 01:58, said:

@chrissoft: eu n-am nici o problema cu transmission, pot downloada mai multi torrenti simultan. Acum am v2.04, dar mergea ok si pe versiuni anterioare.

Am incercat sa fac download la 3-4 torrenti simultan si la un moment dat mi s-a blocat device-ul. Atunci am intrat pe forumul lor si acolo am aflat ca la mai mult de 2 torrenti, in anumite conditii, se poate bloca. De atunci n-am mai incercat "scamatoria" asa ca nu stiu cat de repetitiva e.

#101
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 15.11.2005
FW nou    e-TRAYz 1.0.7 LINK

#102
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View PostMondeo, on 17th September 2010, 18:04, said:

FW nou    e-TRAYz 1.0.7 LINK

ce noutati are?

#103
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007
Salut!

Are cineva idee cum se configureaza etrayz-ul ca si UPNP server? Eu am activat optiunea de UPNP, am deschis toate porturile si totusi ori de cate ori incerc sa vad etrayz ca si UPNP nu vad decat folderul Public, subfolderele eDownload si iTunes si in rest nimic altceva. De asemenea, chiar daca copiez fisiere in aceste subfoldere sau chiar direct in public niciun device nu mi le vede, indiferent ca e vorba de avi sau mkv.

Am incercat atat cu xtreamer player cat si cu un tv samsung ce stie DLNA. Ambele se comporta la fel (asa cum am descris mai sus) ceea ce ma duce cu gandul ca e o problema de configurare la etrayz.

Multumesc!

#104
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007
Salut!
Imi poate spune cineva daca foloseste etrayz cu hdd de 2 tb si daca da, ce model de hdd este?
Eu tocmai mi-am cumparat un seagate de 2 tb, low power, ...452SA si am constatat ca nu se impaca deloc cu NAS-ul.
Indiferent daca-l pun in A sau B, instalarea se blocheaza undeva intre 20 si 50%.
Abia dupa multe insistente am reusit o data o instalare completa dar si atunci s-a blocat la wizard, iar dupa restart nu si-a mai recunoscut instalarea (a intrat in boot loader).
Cu hdd-ul Seagate de 1,5 tb merge perfect, asa ca nu cred ca e vreo pb cu NAS-ul.

Va multumesc pt orice sugestie!

#105
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007
Din pacate nu a reusit nimeni sa-mi raspunda de ce etrayz NU functioneaza cu HDD Seagate 2tb ST32000542AS, desi am cautat raspunsul si pe forumul oficial.
Dupa o serie de incercari am gasit totusi solutia: 2x ST32000542AS
Am instalat un al doilea HDD ST32000542AS si am constatat cu uimire ca unitatea functioneaza f bine... :)
De ce? Nu am idee... :)

Edited by chrissoft, 20 October 2010 - 13:16.


#106
draggos

draggos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.06.2005
Ma poate ajuta cineva cu o instalare eTrayz?
Am desktop cu Vista, laptop cu Win7, router D-link DIR-655.
Functia dorita: NAS. Performanta: viteza de transfer cat mai buna.
Ofer "recompensa" de 150 lei pt asistenta.
Contact: [email protected]

#107
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 15.11.2005
viteza de transfer buna in ce  mod? de dat jos de pe net? intre 2 pc? intre punct a si b? wifi ? wired?

#108
draggos

draggos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.06.2005

View PostMondeo, on 6th January 2011, 16:05, said:

viteza de transfer buna in ce  mod? de dat jos de pe net? intre 2 pc? intre punct a si b? wifi ? wired?

file transfer intre un desktop si eTrayZ legate ftp (wired) prin router.

Aparent solutia optima este un GigaBit LAN (wired) si Filezilla.
Viteza de transfer eTrayz-to-PC: 25MB/s
Viteza de transfer PC-to-eTrayz: 15MB/s
Vezi: http://forum.xtreame...__1#entry162244

As fi ok cu aceste viteze.
Totusi, setup-ul necesita cunostinte de retelistica pe care nu le am. Nici timp de documentare nu am.

Edited by draggos, 08 January 2011 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate