Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Sfat achizitionare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ander

ander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.06.2006
Doresc sa achizitionez un laptop in viitorul apropiat si sunt cam nehotarat. Ca branduri as alege intre HP si Toshiba, dar nu m-am hotarat asupra modelului. Am studiat ofertele magazinelor online si offline si am ajuns la concluzia ca emag au cea mai buna oferta, plus ca au sediu in orasul in care locuiesc daca vor fi probleme cu garantia.
Bugetul este cam intre 2000-2300 ron maxim. Momentam m-am oprit la aceste 2 modele.
Laptop Toshiba Satellite L500-12P Dual-Core T4200 2.0GHz, 4GB, 320GB

Laptop HP 4510s CoreTM2 Duo T5870 2.0GHz, 2GB, 250GB

1. La calitatea materialelor care-i mai bun dintre aceste doua marci ? ma intereseaza destul de mult acest aspect. As vrea niste pareri despre fiabilitatea acestor marci.
2. Am vazut variante ale HP-ului 4510s cu procesor AMD turion cu performante similare la aprox 1900-2000 ron. Se merita diferenta de 300 ron pentru core2duo? La baterie, am citit in review-uri ca HP cu procesor intel ar tine aprox 3 ore utilizare normala, sa fie turionul mai gurmand la battery life ?
3. Placa video a ambelor modele este intel 4500, ar putea sustine aceasta redare HD a filmelor si jocuri ca guild wars, wow etc. ocazional ?

laptopul va avea utilizare normala, dar si programare utilizand visual studio, netbeans etc.

Ar mai fi si

HP Compaq 610 Intel? Core?2 Duo T5870 2.0GHz, 2GB, 320GB

dar ma deranjeaza lipsa led-ului pentru HDD , difuzoarele mono si x3100 la video care am inteles ca ar fi mai slab.

Pareri, opinii ?  :D

Edited by ander, 20 November 2009 - 21:07.


#2
solarian

solarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 03.01.2007

View Postander, on 20th November 2009, 21:04, said:

Doresc sa achizitionez un laptop in viitorul apropiat si sunt cam nehotarat. Ca branduri as alege intre HP si Toshiba, dar nu m-am hotarat asupra modelului. Am studiat ofertele magazinelor online si offline si am ajuns la concluzia ca emag au cea mai buna oferta, plus ca au sediu in orasul in care locuiesc daca vor fi probleme cu garantia.
Bugetul este cam intre 2000-2300 ron maxim. Momentam m-am oprit la aceste 2 modele.
Laptop Toshiba Satellite L500-12P Dual-Core T4200 2.0GHz, 4GB, 320GB

Laptop HP 4510s CoreTM2 Duo T5870 2.0GHz, 2GB, 250GB

1. La calitatea materialelor care-i mai bun dintre aceste doua marci ? ma intereseaza destul de mult acest aspect. As vrea niste pareri despre fiabilitatea acestor marci.
2. Am vazut variante ale HP-ului 4510s cu procesor AMD turion cu performante similare la aprox 1900-2000 ron. Se merita diferenta de 300 ron pentru core2duo? La baterie, am citit in review-uri ca HP cu procesor intel ar tine aprox 3 ore utilizare normala, sa fie turionul mai gurmand la battery life ?
3. Placa video a ambelor modele este intel 4500, ar putea sustine aceasta redare HD a filmelor si jocuri ca guild wars, wow etc. ocazional ?

laptopul va avea utilizare normala, dar si programare utilizand visual studio, netbeans etc.

Ar mai fi si

HP Compaq 610 Intel? Core?2 Duo T5870 2.0GHz, 2GB, 320GB

dar ma deranjeaza lipsa led-ului pentru HDD , difuzoarele mono si x3100 la video care am inteles ca ar fi mai slab.

Pareri, opinii ?  :D
1.Toshiba indiscutabil, plastic mai rezistent si uita-te pe spate daca are fereastra de vizitare pentru curatat radiatorul ca sa nu mergi regulat cu el la curatat, a trebuit sa desfac un compaq pana la ultima bucata ca sa curat radiatorul de scame si asta dupa un an de folosire
2.AMD urile sunt mai fierbinti si deci mai zgomotoase... vei avea un desktop din acest punct de vedere
3.Cauta placa video ATI sau Nvidia cu memorie dedicata, 4500 e ultima solutie, 3100 ma mir ca mai exista.... am avut plangeri cu 3100 ca pune Vista in fund
4.Deci, mai sapa... calitate impecabila daca gasesti vreun VAIO dar atentie ca se gasesc greu drivere de xp (si pretul...), Dell au inceput sa dea rasol (vezi acumulatori cu 3 celule care tin 20 min.) , Lenovo nu e IBM clar.... vin tare din urma Samsung (sasiu ranforsat, tastatura cu ioni de Ag), poate un Fujitsu dar nu si-au gasit inca stilul in design
5. si daca conteaza, am un top mai vechi in care T5870 e pe locul56 si T4200 e pe locul 68

Edited by solarian, 20 November 2009 - 21:50.


#3
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
Procesorul de la toshiba e putin mai slab ,dar ai hdd mai mare ( ceea ce conteaza mult la un laptop ) si mai multi rami .HP e un brand mai bun decat Toshiba ,dar laptopurile toshiba sunt mai fiabile ( eu am toshiba :) ) .Deci du-te pe Toshiba ; de asemenea core2duo intrece cu mult turionul de amd

#4
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Toshiba

#5
ander

ander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.06.2006
ar mai fi si Toshiba Gold Service Pack (Include extensie de garantie de la 2 la 3 ani, timp de reparatie 7 zile si serviciu Pick-up&Return) oferita de emag, fata de cele 12 luni de garantie ale hp-ului. Placa dedicata nu-mi pot permite deocamdata, cel putin nu la bugetul si marcile astea.

later edit: solarian, am gasit un filmulet in care e aratat mai in detaliu acel model de toshiba, fereastra pt curatare  de care zici o vezi pe acolo ? (n-am mai avut laptop deci nu prea cunosc)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mwro9yUYepQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ander, 20 November 2009 - 22:03.


#6
solarian

solarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 03.01.2007

View Postander, on 20th November 2009, 21:53, said:

ar mai fi si Toshiba Gold Service Pack (Include extensie de garantie de la 2 la 3 ani, timp de reparatie 7 zile si serviciu Pick-up&Return) oferita de emag, fata de cele 12 luni de garantie ale hp-ului. Placa dedicata nu-mi pot permite deocamdata, cel putin nu la bugetul si marcile astea.

later edit: solarian, am gasit un filmulet in care e aratat mai in detaliu acel model de toshiba, fereastra pt curatare  de care zici o vezi pe acolo ? (n-am mai avut laptop deci nu prea cunosc)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mwro9yUYepQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mai asteapta sa iti bage Mos Neculai ceva prin ghete si ia cu placa dedicata, daca nu vrei sa te chinui sa il vinzi in pierdere dupa ceva timp... vezi ca 4500 sunt de mai multe tipuri si unele nici nu suporta hd, chiar daca au mufa...asa ca, asta e leptopisetul tau http://www.emag.ro/n...G00HR3-06G009F3
si dupa cum vad ca strange cureaua Billy, ai si licenta...
fereastra de curatare am vazut la Toshiba pe 17inch, asta se pare ca nu are, ideea e sa il folosesti departe de praf si scame
si daca ar fi sa aleg dpdv al calitatii, Toshiba e clar peste HP, care e peste Compaq

Edited by solarian, 20 November 2009 - 22:17.


#7
ander

ander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.06.2006
da, modelul acela ar fi ideal, poate mai strang cureaua putin si cine stie.. :D . Am cautat un pic pe forumuri pareri despre fiabilitate si majoritatea inclina spre toshiba.
Mersi pentru raspunsuri.

Edited by ander, 20 November 2009 - 22:29.


#8
ovi.flor

ovi.flor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.08.2007
Ofer la vanzare un Laptop Toshiba L500-12P NOU! Sigilat! Cu 2 ani garantie si factura, cumparat din Bucuresti.

Il vand sub pretul pietei.

Pret: 2000 RON.

Pentru mai multe informatii, cautati pe okazii acest model de laptop si veti gasi licitatia mea.

Stima.

Moderatorii sper sa ma scuze pentru aceasta mica interventie a mea.

Pentru utilizatorul "Alder": Va pot trimite poze cu factura,garantia si cutia, pentru o mai mare incredere, iar pe okazii va puteti uita la calificative.

Nu sunt samsar si nici nu ma ocup cu vanzari, decat in timpul liber.

Numai bine !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate