Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Incisiv rupt

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004
Salut! Problema:incisiv lateral-dreapta, cu plomba(mare, partea din spate) de vreo...15 ani(?), rupt complet de vreo 5 zile. A ramas un ciot de vreo...15-20% din dinte, deci foarte putin. E vizibil canalul. Deasupra lui, simt o mica punga de...puroi, probabil. Care apare si dispare.
Vreau sa stiu la ce sa ma astept, si care ar fi solutiile recomandate, in cazul unui buget ce nu-mi permite solutia implantului. :-( Incisivul si caninul de langa locul gol sunt sanatosi.
Probleme mai am si la premolari, m-am hotarat sa ma duc pana la capat acum, ma ajuta si un fel de asigurare stomatologica de care beneficiez din partea angajatorului(dar din pacate nu mi se deconteaza implanturi, coroane, etc. - am doar reduceri la astea, dar tot scumpe sunt). :-)
Prioritara e, evident, problema din fata.



Multumesc mult.

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dacă se mai poate salva ceva din dinte, un pivot și-o coroniță, dacă nu... poți face o punte cu extensie de pe canin, o metalo-ceramică!

#3
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 ripper, on 15th November 2009, 13:33, said:

Dacă se mai poate salva ceva din dinte, un pivot și-o coroniță, dacă nu... poți face o punte cu extensie de pe canin, o metalo-ceramică!

Mi se pare complet ne-natural faptul ca vad canalul respectiv, nu stiu cum sa-l numesc.  :-)) Nu ma doare deloc, ca sa-ti faci o idee, pot sa imping un ac cam un cm, pana se opreste. Da, stiu ca nu-i ok ce fac, dar... Sunt pacientul roman tipic, curios, si cu o fobie aproape patologica de dentist. Igiena orala buna, zic(2 periaje/zi+floss+apa de gura), cu toate astea...probleme destule. :-S

Hai sa te intreb mai clar.
1. E grea extractia respectiva, daca va fi cazul? Iti reamintesc ca din dinte se mai "vad" doar vreo 3mm. De pe vremea studentiei inca mi-e groaza de "Chirurgie BMF". :-|
2. Puntea cu extensie, prinsa pe un singur dinte rezista in timp? Macar cativa ani, pana imi voi permite un implant?



Mersi mult de raspuns, Ripper.

#4
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Daca nu s-a rupt nimic subgingival, parerea mea neavizata este ca poti sa salvezi radacina si sa ii pui o coroana peste. Ai vreun tratament endodontic (de canal) pe dintele respectiv - parca spuneai ceva de o plomba mare + faptul ca NU te doare? Nu mai baga ace pe canal, daca nu vrei implant. Fugi la stomalog, cat de curand posibil. Daca ti se recomanda retratamentul endodontic, du-te la vreun limitat la endodontie, care are scule profi, experienta - pot sa iti recomand si eu un endodont, daca vrei, in bucuresti. Dai un ban in plus, dar este mult mai putin decat un implant, si tratamentul endodontic fain este primul pas in conservarea unui dinte! Nu iti buli 2 dinti pentru o punte, si nici macar treaba aia cu estensia nu o fa. Intuitia mea zice ca nu e nici o afacere.

Deci daca radacina e buna si se preteaza la coroana peste, nu accepta extractie + punte, si daca ai nevoie de tratament endodontic, du-te sa il faci la un "bazat" in asa ceva.

Lasa frica de stomatolog! e o copilarie. Extractia e de regula floare la ureche - la un incisiv. Se extrag resturi radiculare la nespalati pe dinti cu anii.

Edited by nile, 15 November 2009 - 14:20.


#5
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 nile, on 15th November 2009, 14:11, said:

Daca nu s-a rupt nimic subgingival, parerea mea neavizata este ca poti sa salvezi radacina si sa ii pui o coroana peste. Ai vreun tratament endodontic (de canal) pe dintele respectiv - parca spuneai ceva de o plomba mare + faptul ca NU te doare? Nu mai baga ace pe canal, daca nu vrei implant. Fugi la stomalog, cat de curand posibil. Daca ti se recomanda retratamentul endodontic, du-te la vreun limitat la endodontie, care are scule profi, experienta - pot sa iti recomand si eu un endodont, daca vrei, in bucuresti. Dai un ban in plus, dar este mult mai putin decat un implant, si tratamentul endodontic fain este primul pas in conservarea unui dinte! Nu iti buli 2 dinti pentru o punte, si nici macar treaba aia cu estensia nu o fa. Intuitia mea zice ca nu e nici o afacere.

Deci daca radacina e buna si se preteaza la coroana peste, nu accepta extractie + punte, si daca ai nevoie de tratament endodontic, du-te sa il faci la un "bazat" in asa ceva.

Lasa frica de stomatolog! e o copilarie. Extractia e de regula floare la ureche - la un incisiv. Se extrag resturi radiculare la nespalati pe dinti cu anii.


Dintele, initial, era cu o plomba mare, estetica. In timp si-a schimbat culoarea, si stiam ca urmeaza ceva rau. Frica si lipsa durerii m-au tinut departe de dentist. Luni, sper, daca nu, marti, ma duc la un control. Eram doar curios la ce sa ma astept, si pe baze pur teoretice->care-ar fi variantele. :-) Sper sa se poata pune un pivot+coroana. Mi-e groaza de varianta unei punti puse prin frezarea a doi dinti sanatosi...dintre care unul e canin(un dinte f. solid).  
Ramane de vazut ce va spune doctorul.

Thanks!

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ca punte ți-am zis extensie, deci doar un dinte sănătos îți șlefuiește (caninul)... e adevărat că-i păcat, însă implant ai spus că nu-ți permiți! E foarte rezistentă!
Extracția e floare la ureche!
Tu mergi la medic și vezi întâi dacă nu poate fi salvat dintele, salvat mă refer la un pivot și-o coroniță!

#7
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 ripper, on 15th November 2009, 15:15, said:

Ca punte ți-am zis extensie, deci doar un dinte sănătos îți șlefuiește (caninul)... e adevărat că-i păcat, însă implant ai spus că nu-ți permiți! E foarte rezistentă!
Extracția e floare la ureche!
Tu mergi la medic și vezi întâi dacă nu poate fi salvat dintele, salvat mă refer la un pivot și-o coroniță!


M-ati linistit putin cu extractia. In rest, evident ca medicul va hotari. Mersi mult de raspunsuri!

#8
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Dinte demn de a fi restaurat -> pivot + coroana
Dinte indemn -> extractie ->
1. punte adeziva
2. implant + coroana(aici conteaza sa iti permita bugetul)
3. punte cu extensie meziala de pe canin(de preferinta coroana partiala +/- pinuri) daca medicul si tehnicianul se pricep. E pacat sa slefuiesti atat de mult un canin sanatos pentru un incisiv lateral.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Puntea adezivă e doar prin cărți...

#10
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 ripper, on 15th November 2009, 20:38, said:

Puntea adezivă e doar prin cărți...
Am vazut si live si mi se pare o varianta foarte buna in unele cazuri. Este o varianta conservativa, chiar f indicata in cazul lipsei incisivului lateral datorita unei solicitari foarte slabe la acest nivel, chiar daca rezistenta ei in timp este slaba este folosita atunci cand stai in expectativa(stangi bani pt un implant, pacientul nu prezinta varsta necesara unui implant, mentine spatiul impotriva migrarilor, etc). Pare ceva SF dar nu e chiar asa.
Dar cand te gandesti mai ripper ca in tara asta majoritatea medicilor fac doar metalice si metalo-acrilice cu preparatie tangentiala sau muchie de cutit cum i se mai zice... normal ca daca vine un pacient si ii zici de asa ceva zice ca esti cazut din nori.  :mellow:

#11
skidsm

skidsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2008
Salut! O curiozitate, ai spus ca a mai ramas cam 15-20% din dinte; asta e cat mai vezi tu din dinte, in gura, sau dupa o radiografie facuta? Daca e prima varianta sunt sanse foarte mari sa poata fii salvat dintele, tratament de canal  si un pivot+o coronita....daca e a doua ....... :(

#12
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Dacă rădăcina nu este fisurată se poate pune un pivot cu coroniță. Este cea mai simplă soluție. Dacă rădăcina este fisurată, trebuie extrasă și se face o punte. Rezistența dintelui, mică, nu vă va permite să mai mușcați.

#13
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 CBV, on 18th November 2009, 23:29, said:

Dacă rădăcina nu este fisurată se poate pune un pivot cu coroniță. Este cea mai simplă soluție. Dacă rădăcina este fisurată, trebuie extrasă ?i se face o punte. Rezistența dintelui, mică, nu vă va permite să mai mu?cați.

Azi am fost la radiologie, la prima vizita mi-a tratat alte probleme. Din cate vad, arata ok, dar...nu-s stomatolog. :-) Si n-am unde sa scanez ca sa postez aici pt. pareri.
Rezistenta va fi mica in cazul puntii? N-am inteles exact...



 skidsm, on 18th November 2009, 22:57, said:

Salut! O curiozitate, ai spus ca a mai ramas cam 15-20% din dinte; asta e cat mai vezi tu din dinte, in gura, sau dupa o radiografie facuta? Daca e prima varianta sunt sanse foarte mari sa poata fii salvat dintele, tratament de canal  si un pivot+o coronita....daca e a doua ....... :(

In gura. E un ciot, practic, de vreo 3 mm. S-a rupt acolo, fiind o plomba destul de mare, si veche. Pe radiografie radacina pare ok. Dar cum spuneam, nu-s dentist, n-are sens sa-mi dau cu parerea. :-)
Azi aflu verdictul.

Edited by sicko, 19 November 2009 - 11:50.


#14
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004
Uite si radiografia. Mai am vreo sansa sa scap de extractie?
Attached File  DSCN0374__Large_.JPG   59.75K   167 downloads

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ai! Merge lejer un pivot și-o coroniță!

#16
skidsm

skidsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2008
Salut! hmm se vede un proces mare la dintele asta.....si sansele de a fii salvat sunt mici de tot, chiar absente din pacate. :(

#17
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 ripper, on 19th November 2009, 17:14, said:

Ai! Merge lejer un pivot și-o coroniță!

Mersi de raspuns...ma duc ceva mai relaxat la programarea de azi, de la ora 18.  
Sa speram ca asta va fi si diagnosticul "la fata locului".  Voi reveni cu verdict, indiferent care va fi el. :-)



Thanks again!



 skidsm, on 19th November 2009, 17:15, said:

Salut! hmm se vede un proces mare la dintele asta.....si sansele de a fii salvat sunt mici de tot, chiar absente din pacate. :(


Nu inteleg ce inseamna "proces". Sa speram ca va avea dreptate ripper. :-)

#18
skidsm

skidsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

Ai! Merge lejer un pivot și-o coroniță!

tu ai face pivot si coronita cand dintele are asa un proces?

Pt sicko , proces inseamna un fel de inflamatie al tesuturilor de sustinere ale dintelui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate