Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Yoga?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Bhakti yoga

În general când devoții Domnului (bhakta) spun bhakti, ei se referă la activitatea determinată de iubirea divină pură, ei se referă la uttama bhakti, sau bhakti pur, care inseamnă cel mai înalt fel de bhakti, care  mai este numit svarupa bhakti.
Uttama bhakti este definită de Srila Rupa Gosvami:
Cultivarea activitaților care sunt menite special pentru plăcerea Domnului, Cel Atoate Atrăgător – Krișna, forma originală a lui Bhagavan- Dumnezeu,
sau cu alte cuvinte neîntrerupta curgere a SERVICIULUI PLIN DE IUBIRE către Șri Krișna,
executat prin toate eforturile (corpului, minții si vorbirii) care sunt însoțite de o varietate de sentimente spirituale (bhavas)care nu sunt acoperite de jnana (cunoașterea care are ca scop eliberarea impersonală),karma (activitați care au ca scop gratificarea simțurilor),dorințe materiale,sau orice alte dorințe, în afara aspirației de a-L face fericit pe Șri Krișna
se numește uttama-bhakti - serviciul devoțional pur.
Numele Krișna îl indică pe Vrajendrana nandana, Șri Krișna , adică adi purușa, Controlorul Original, Suprema Personalitate, care trăiește în cel mai dulce loc al lumii spirituale numit Vraja)
și toate avatarurile (forme care coboară în lumea materială) și expansiunile Sale (forme existente în lumile spirituale).

.

#20
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Metoda de realizare spirituala recomandata de autoritatile spirituale pentru epoca noastra, Kali, este Bhakti-yoga (cantarea numelor sfinte ale lui Dumnezeu).In alte ere altele erau metodele recomandate de catre Dumnezeu.In Satya-yuga prin meditatie, in Treta-yuga prin sacfificii iar in Dvapara-yuga prin venerarea in temple.Meditatia nu se mai recomanda pentru ca nu mai avem longevitatea si calitatile corpului si ale mintii ca sa mai practicam astanga-yoga, sacrificiile necesita mari resurse care noua ne lipsesc, iar de asemenea si venerarea nu se mai poate face din cauza lipsei brahmanilor calificati si ale altor resurse.Dar vestea buna e ca prin pronuntarea numelor Domnului, lucru usor de facut, realizam si meditatie, si sacrificiu, si venerare etc, si este jumatatea plina a paharului in Kali-yuga.
Deci yoghini adevarati (in sensul de astanga-yoga, ca multi cred ca doara asta inseamna yoga) asa cum se vor unii acum sint probabil extrem de putini (daca sint).Cuvantul yoga inseamna reunire prin asociere cu Dumnezeu.
Pe topicul despre Vishnuism am reprodus Kali Santarana Upanishad, fragment din Veda, in care se spune clar ca cea mai puternica metoda de realizare spirituala si de ajungere la moksa (mantuire) este repetarea mantrei HARE KRSNA, HARE KRSNA, KRSNA KRSNA, HARE HARE, HARE RAMA, HARE RAMA, RAMA RAMA, HARE HARE, si este metoda recomandata de catre Dumnezeu pentru noi, entitatile nascute in era ignorantei, Kali.Krsna si Rama sint numele lui Dumnezeu, iar prin asocierea cu numele Sau ne asociem cu El direct, si astfel rezulta purificarea de tot ce inseamna materie.

#21
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010

View Postmarian12345, on 1st May 2010, 10:44, said:

cea mai puternica metoda de realizare spirituala si de ajungere la moksa (mantuire) este repetarea mantrei HARE KRSNA, HARE KRSNA, KRSNA KRSNA, HARE HARE, HARE RAMA, HARE RAMA, RAMA RAMA, HARE HARE, si este metoda recomandata de catre Dumnezeu pentru noi, entitatile nascute in era ignorantei, Kali.Krsna si Rama sint numele lui Dumnezeu, iar prin asocierea cu numele Sau ne asociem cu El direct, si astfel rezulta purificarea de tot ce inseamna materie.

Tu ai facut aceasta tehnica? Ce rezultate ai? Te-ai unit cu Divinitatea?
Nu pot sa nu observ ca dati multe citate din X si Y dar nu ne povestiti si noua cat de eficiente s-au dovedit aceste metode in viata voastra sau a cunoscutilor vostri. Cum am mai spus, rezultatele practice dovedesc eficienta unei metode.

#22
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postwhitesky, on 1st May 2010, 15:30, said:

Tu ai facut aceasta tehnica? Ce rezultate ai? Te-ai unit cu Divinitatea?
Nu pot sa nu observ ca dati multe citate din X si Y dar nu ne povestiti si noua cat de eficiente s-au dovedit aceste metode in viata voastra sau a cunoscutilor vostri. Cum am mai spus, rezultatele practice dovedesc eficienta unei metode.

Viata spirituala nu-i o ruleta, adica nu trebuie orbeste sa auzi ce anume iti va spune cineva despre propia sa realizare, pentru ca acesta poate fi subiectiv, si sa-ti spuna chiar ca a avut vreo viziune directa a lui Dumnezeu.Daca doar vei citi toate topicurile de pe acest forum despre diversele cai spirituale, o vei alege pe cea care promite, orbeste cel mai mult, sau vei incerca mai intai ca sa intelegi argumentele diferitelor scoli si diversilor reprezentanti ai acestor scoli sau cai?Nu te supara, dar mie asa imi pare dupa stilul tau de a scrie doar doua randuri fara a te lega direct de argumentele prezentate.Daca eu iti voi spune acum ca daca vei spune maha mantra Hare Krsna sigur ajungi la eliberare, este acesta un argument?Desigur, se poate ca sa fi un om foarte istet si sa simti cu cine ai de-a face (si nu ma refer neaparat la mine).Acest lucru ar insemna ca ai discernamant in a simti psihologic oamenii chiar din stilul si din ce spun sau scriu (idealul este contactul direct).
De cand am venit in contact cu religia bhakti viata mi sa schimbat radical in bine.Acest lucru s-a intamplat fara sa ader la vreo secta, sau sa cotizez cu vreun ban, sau sa cunosc personal pe cineva.Nu, nimic din toate astea.Doar ca am primit niste informatii de la cineva, chiar prin intermediul internetului, si am inceput ca sa citesc "Bhagavad-Gita asa cum este ea" si "Srimad-Bhagavatam" si am inteles din prima ca sint carti despre adevar.Apoi totul a venit de la sine, am cunoscut alti oameni care au avut aceisi experienta fata de aceste carti, acum chiar vad ca de fiecare data cand un om citeste aceste carti imi spune ca viata i s-a schimbat in bine, fata ii radiaza de bucurie, ceva nou in macina, ceva frumos ii umple mintea si sufletul.Apoi am cunoscut oameni cu adevarat avansati in practica bhakti, si am avut ocazia ca sa stau cu ei trei zile, la inceput, si au fost cele mai frumoase zile din viata mea.Omul sfinteste locul, iar acolo m-am simtit ca-n rai, acei oameni sint sfinti.Nu pot sa descriu asa ceva, nu am avut aceste trairi in legatura cu nici un alt om, in nici o biserca sau manastire sau pur si simlu.Ei radiau fericire, intelegere etc, toate calitatile bune se dezvoltasera in ei.Si, desigur, toti sint niste filosofi, pentru ca realizarea spirituala autentica iti da si aceasta calitate, cunoasterea.Oamenii ii vad pe devotati cum canta si danseaza din iubire pentru Dumnezeu si isi spun, ce sentimentalisti ciudati, dar daca ar fi ca sa ii asculte cand vorbesc si ce nivel de intelegere au, atunci sigur cei inteligenti ar trebui sa inteleaga ca-i vorba de Adevar.
Eu sint la inceput de drum, nu am ajuns la nivele inalte, pentru asta e nevoie de timp.Bhakti-yoga nu-i o religie sectanta, in care pentru ca adeptii sa fie atrasi li se spune:"Poti face ce vrei, bea , fumeaza, etc, numai sa vi pe la noi, poate cotizezi si cu ceva bani, uite, maestrul te va initia doar ca primul curs costa 300 de lei, apoi urmatorul 300 de lei etc, si ajungi un mare sfant, te eliberezi spiritual".Nu, noi spunem ca Adevarul inseamna ca sa te departezi de lucrurile materiale si sa pui totul, chiar si aceste lucruri materiale , in legatura cu Dumnezeu, astfel nu se poate.Noi spunem ca pentru a te purifica este nevoie sa respecti niste reguli, trebuie sa-ti dai timpul tau lui Dumnezeu.Daca orice lucru din viata ta nu e pus in legatura cu Dumnezeu, acesta lucru inseamna indepartare de Dumnezeu si egoismul de a vrea sa ai un colltiosr al tau, in care sa te bucuri separat de Dumnezeu, un coltisor ca aceasta lume materiala, in care am ajuns tocmai pentru ca am vrut sa fim noi mici dumnezei si sa avem puterea Lui.
Deci viata spirituala e grea, daca nu ai credinta, bhakti-yoga inseamna un drum lung, dar este simplu pentru ca nu trebuie sa faci decat un singur lucru: sa pronunti o mantra, un anumit numar de runde zilnic, apoi totul vine de la sine.
Despre propria mea realizare nu are rost sa vorbesc, sint la inceput, incep sa apara rezultate dulci, si este frumos cand oamenii carora le-ai vorbit despre bhakti-yoga si carora le-am daruit "Bhagavad-gia asa cum este ea" ca s-o citeasca vin apoi la tine cu o fata care radiaza de fericire si tu le intelegi fericirea pentru ca si tu experimentezi acelasi lucru, bucuria omului care a descoperit singura comoara autentica, Adevarul care ne poate face liberi.
Sa nu crezi ca toate caile ne duc Acolo, ca asa imi pare, e ca si cum ne intrebi aceste lucruri despre bhakti-yoga pentru a sti daca iti convine timpul care te duce la reusita sau daca iti par convenabile metodele.
Poti face un experiment:
1.ori citesti "Bhgavad-Gita asa cum este ea" pe toata si incerci sa o intelegi;
2.ori spui mantra Hare Krsna timp de doua saptamani, de cate 16 ori cate 108.
Daca ti-e frica de a doua varianta, pe motivul ca iti va spala creierul, de o carte iti este frica ca iti va spala creierul?Adopta una dintre aceste doua cai si dupa aceea vei sti daca asta e calea ta sau daca este vorba de Adevar, sau noi sintem doar niste sectanti.

#23
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010
E normal sa-i intreb pe altii daca au reusit. Din atatia poate este unul sincer. Insa cum pot altfel sa stiu daca ce este scris intr-o carte e valabil? Sa iau la incercat fiecare carte?

Eu nu ma refeream la faptul de a te simti bine si de a avea experiente dulci. Ma intereseaza Adevarul, chiar daca e dulce , chiar daca doare. Nu vreau sa ma simt bine, sa-mi amagesc simturile, ci sa-L gasesc pe Dumnezeu si eliberarea de karma. Cati oameni cunosti care au reusit asa ceva prin yoga?

Quote

e ca si cum ne intrebi aceste lucruri despre bhakti-yoga pentru a sti daca iti convine timpul care te duce la reusita sau daca iti par convenabile metodele.

Ma intereseaza daca este o cale valabila sau doar o amagire. Si asta se vede dupa numarul celor care au atins eliberarea prin ea. Daca cineva a gasit o minune atat de mare cum e eliberarea de karma, imposibil sa fie atat de egoist incat sa tina doar pentru el si sa nu spuna si altora cum sa reuseasca. Deci? Stii macar 2-3?

PS...Norman, situl unde m-ai trimis e mai mult un blog...Nu se discuta nimic, nici nu prea trece nimeni pe acolo.

Edited by whitesky, 02 May 2010 - 15:32.


#24
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postwhitesky, on 2nd May 2010, 16:31, said:

PS...Norman, situl unde m-ai trimis e mai mult un blog...Nu se discuta nimic, nici nu prea trece nimeni pe acolo.
am observat si eu ;mie dabea mi-au raspuns dupa cateva zile si dupa ceva insistente pe PM. :confuzzled:

#25
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postwhitesky, on 2nd May 2010, 16:31, said:

E normal sa-i intreb pe altii daca au reusit. Din atatia poate este unul sincer. Insa cum pot altfel sa stiu daca ce este scris intr-o carte e valabil? Sa iau la incercat fiecare carte?

Eu nu ma refeream la faptul de a te simti bine si de a avea experiente dulci. Ma intereseaza Adevarul, chiar daca e dulce , chiar daca doare. Nu vreau sa ma simt bine, sa-mi amagesc simturile, ci sa-L gasesc pe Dumnezeu si eliberarea de karma. Cati oameni cunosti care au reusit asa ceva prin yoga?



Ma intereseaza daca este o cale valabila sau doar o amagire. Si asta se vede dupa numarul celor care au atins eliberarea prin ea. Daca cineva a gasit o minune atat de mare cum e eliberarea de karma, imposibil sa fie atat de egoist incat sa tina doar pentru el si sa nu spuna si altora cum sa reuseasca. Deci? Stii macar 2-3?

PS...Norman, situl unde m-ai trimis e mai mult un blog...Nu se discuta nimic, nici nu prea trece nimeni pe acolo.
  
Da, sint multi care au reusit.Este vorba de o adevarata stiinta, si cei care ajung la cel mai inalt nivel manifesta niste caracteristici care apar in scripturi, asociate eliberarii spirituale.Chiar si medicii care se intampla sa asiste la moartea unor devotati au depus marturie ca muribunzii isi vad si atunci corpul lor spiritual, pe care urmeaza sa-l aiba, forma lor eterna, si sint foarte fericiti cand mor.Dar asta nu e tot, am spus ca exista carti care descriu etapele inaintate ale practicii din bhakti-yoga.
Dintre devotatii pe care i-am cunoscut sigur se vor elibera poate chiar toti, sint deja eliberati, pentru ca daca convingi un singur om sa se intoarca cu fata catre Dumnezeu, catre sri Krsna, ai asigurata intrarea in Cer.Este un lucru binecunoscut, chiar ultimul Avatar al lui Sri Krsna, Sri Caitanya Mahaprabhu a confirmat acest lucru.Deci ce sa vorbesc despre devotatii din Timisoara si din alte cateva orase din jur, care continua sa Il aduca pe Dumnezeu in vietile altora?In "Bhagavad-Gita" chiar Sri Krsna spune ca dintre toti devotatii sai, cei mai dragi ii sint cei care vorbesc altora despre gloriile sale.Srila Prabhupada a spus si el ca cel mai usor de a-l realiza pe Dumnezeu este sa predici altora.Dumnezeu iubeste mult acest lucru.Ai putea spune ca e un lucru simplu, dar ia incearca sa ii convingi pe alti ca Sri Krsna este Dumnezeu si sa ii faci sa-l iubeasca?Se spune ca puterea unui Vaisnava (un sfant, un devotat etc) se vede dupa cati oameni reuseste sa ii indrepte catre Dumnezeu.Desigur, sint multi predicatori, dar acelea sint doar niste predicatori de secte, iar la secta nu te invata nimeni cum sa te purifici, ai voie sa mananci carne, sa bei vin, sa fumezi, totul e permis.Dar si daca ne ramane o singura dorinta materiala in minte trebuie ca sa ne renastem iar.Stiu asta crestinii, musulmanii si altii?Deci in bhakti-yoga este vorba despre STIINTA.
In urma cu cateva luni a murit un mare swami Vaisnava, avea in jur de 90 de ani.Cand a murit, i-a privit pe toti senin, a pronuntat numele lui Dumnezeu si a plecat linistit.Iti spun acest lucru pentru ca toata practica bhakti trebuie sa ne ajute ca in momentul mortii sa ne aducem aminte de Dumnezeu, altfel nu ne eliberam.Dar stai linistit ca nu-i ceva intamplator, daca ajungi la nivelul cel mai inalt Dumnezeu insusi iti ocupa mintea cand vei muri.
Multi dintre discipolii lui Prabhupada sint deja eliberati, unii au si 3 decenii de practica devotionala in spate.Eu le ascult discursurile si lectiile lor despre scripturi si Dumnezeu, si imi transmit o energie speciala.
Discutia poate fi si mai lunga, pentru ca unii dintre devotati sint deja eliberati de la nastere, pentru ca ei au venit doar ca sa ne ajute pe noi sa intelegem ce este aceasta cale a eliberarii.Sint lucruri confirmate de scripturi, iar Insusi Dumnezeu, Sri Caitanya Mahaprabhu a facut o predictie ca in urmatorii 10000 de ani vor veni astfel de suflete intre noi pentru a ne arata calea.Daca vei trai suficient de mult vei vedea ca miscarea pentru Constiinta de Krsna se va intinde in toata lumea, pentru ca eu sper ca va fi un adevarat boom in urmatorii cativa ani.Sri Caitanya a spus ca numele lui Krsna se va canta in fiecare localitate a lumii...Iar predictiile facute de Dumnezeu sint infailibile, sigur se intampla.
Stii ceva?Numai si daca iti doresti ca sa fi devotat se considera ca esti deja devotat, si toti devotatii ajung in cele din urma sa se elibereze.Ti-am propus cele doua metode pentru a te convinge si a simti ceva maret in fiinta ta.Daca spui mantra Hare Krsna doua saptamani zilnic cate 16 runde a cate 108 mantre, viata ta se va schimba.Cand iti spuneam ca ma simt bine nu e acel sentiment de bine din reflexoterapie, sau reiki, sau orice altceva.Vorbesc de planul transcendental.

Edited by marian12345, 02 May 2010 - 22:35.


#26
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Yoghinii au darul profetic ?

#27
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postpamant, on 3rd May 2010, 08:54, said:

Yoghinii au darul profetic ?

   Nu m-a interesat acest subiect in special, dar din ce am citit am inteles ca sint unii oameni mai avansati spiritual care pot vedea si lucruri ca s-au petrecut in trecut dar si lucruri care se vor petrece in viitor.Dar noi, oamenii, ca suflete atomice, parti din Sufletul cel mare, nu cunoastem mai mult dincolo de limita corpului nostru, si lucrurile sint facaute in asa fel incat sa uitam vietile noastre trecute.Chiar si sufletele eliberate din nastere, asa cum a fost Srila Prabhupada si altii, nu isi cunosteam viata lor trecuta (cred, nu stiu sigur).La fel, daca ai citi "Bhagavad-Gita" ai vedea ca se explica clar, Dumnezeu ii spune lui Arjuna, care desi era un suflet eliberat etern, doar a venit pe pamant pentru a se crea posibilitatea de a fi spusa  "Bhagavad-Gita ", care inseamna Cantecul sau Vorbele Domnului, deci Domnul ii spune lui Arjuna: "Nu exista nici un timp in care Eu, tu si acesti regi sa nu fi existat in trecut, prezenta, sau sa nu existam in viitor, dar Eu pentru ca sint Constiinta Absoluta cunosc trecut, prezent, viitor, dar voi nu, si uitati de fiecare data cand va schimbati corpul".Desigur, acesta este cazul cu Arjuna pentru ca el este un suflet eliberat dar care coboara din timp in timp pentru a se repeta momentul luptei de la Kuruksetra si episodul transmiterii Gitei de catre Sri Krsna, dar in lumea spirituala, sufletele eliberate de acolo nu-si mai schimba corpul, dar asta este o alta discutie.
Darul profetic il au si marii sfinti, probabil ca si Srila Prabhupada il avea si altii, dar nu se face un show din acest lucru.Din cate cunsoc eu, doar acele suflete imputernicite au acest dar, al profetiei.Sri Caitanya Mahaprabhu nu au fost un yoghin, ci Insusi Sri Krsna, venit sub forma unui devotat perfect pentru a ne invata pe noi ce inseamna iubirea de Dumnezeu (o paranteza aici, cartea "Caitanya Caritamrita", biografia spirituala a lui Sri Caitanya, este cea mai frumoasa carte pe care am citit-o vreodata, este iubire pura .Iar profetia sa pe care am amintit-o mai sus este de fapt litera de lege, este hotararea lui Dumnezeu.Deci, calculand de la aparitia lui Sri Caitanya Mahaprabhu 10000 de ani, marii sfinti Vaisnava vor veni, au inceput deja ca sa vina, dar dupa aceasta periaoda credinta in Dumnezeu se va diminua pana la disparitie, si peste 427.000 de ani, la sfarsitul erei Kali, va veni un Avatar care doar va ucide demonii pamanteni, si apoi va reincepe Satya-yuga, in care suflete mai interesate de Dumnezeu vor veni.Informatiile sint din Veda, si toate profetiile din Veda se adeveresc cu o precizie matematica.

Edited by marian12345, 03 May 2010 - 10:37.


#28
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010
Multumesc pentru raspuns, marian. Sper ca oamenii aceia sa gaseasca Adevarul si sa nu fie inselati de anumite forte malefice.

Edited by whitesky, 03 May 2010 - 10:53.


#29
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Darul profetic il au si marii sfinti, probabil ca si Srila Prabhupada il avea si altii, dar nu se face un show din acest lucru.Din cate cunsoc eu, doar acele suflete imputernicite au acest dar, al profetiei.

Iti spun eu ,un om care are o legatura cu Dumnezeu pe bune ,acela iti spune tot ce ti-se va intampla la fix .Si nu e vorba despre duh de ghicire .Un profet autentic are o legatura perfecta cu Dumnezeu ,este porta-voce a Dumnezeului Atotputernic prin el vb direct Dumnezeu omenirii.

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Socrul meu are 74 de ani, uneori bea mai mult, are vreo 6 clase si toata viata a crescut vaci la tara. De cand il cunosc a avut cateva idei fixe privind societatea romaneasca, politica si armata, idei care s-au adeverit pana la urma. Iata un exemplu de intelepciune populara care s-a dezvoltat fara mantre, bakti si alte vrajeli complicate ezoterice. Eu cred ca va pierdeti vremea sau nu aveti socri ca lumea :)

#31
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postoverseas, on 3rd May 2010, 20:29, said:

Socrul meu are 74 de ani, uneori bea mai mult, are vreo 6 clase si toata viata a crescut vaci la tara. De cand il cunosc a avut cateva idei fixe privind societatea romaneasca, politica si armata, idei care s-au adeverit pana la urma. Iata un exemplu de intelepciune populara care s-a dezvoltat fara mantre, bakti si alte vrajeli complicate ezoterice. Eu cred ca va pierdeti vremea sau nu aveti socri ca lumea :)

Socrul tau este intruchiparea profetului Amos ! :thumbup:

#32
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

View Postoverseas, on 3rd May 2010, 20:29, said:

Socrul meu are 74 de ani, uneori bea mai mult, are vreo 6 clase si toata viata a crescut vaci la tara. De cand il cunosc a avut cateva idei fixe privind societatea romaneasca, politica si armata, idei care s-au adeverit pana la urma. Iata un exemplu de intelepciune populara care s-a dezvoltat fara mantre, bakti si alte vrajeli complicate ezoterice. Eu cred ca va pierdeti vremea sau nu aveti socri ca lumea :)
Atentie overseas, unii visnuiti s-ar putea sa puna pe seama cresterii vacilor clarviziunea socrului tau.

#33
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postpamant, on 3rd May 2010, 15:21, said:

Iti spun eu ,un om care are o legatura cu Dumnezeu pe bune ,acela iti spune tot ce ti-se va intampla la fix .Si nu e vorba despre duh de ghicire .Un profet autentic are o legatura perfecta cu Dumnezeu ,este porta-voce a Dumnezeului Atotputernic prin el vb direct Dumnezeu omenirii.



   De acord cu tine, dar unii profeti au misiuni de o anumita avengura, si de aceea nu vor acorda "sedinte particulare", de genul acelora pe care unii parinti ai bisericii crestine (sau cum sa le zic) obisnuiesc sa le puna in practica.De ex, Arsenie Boca avea un simt aparte ca sa ghiceasca sufletul omului, si mai sunt si altii, poate ca simteau si viitorul, dar esentiale sint misiunile cu adevarat spirituale, care sa se adreseze unor mase mai mari de oamenii, umanitatii mai exact.
Srila Prabhupada a fost un astfel de profet definit de tine atat de bine.Prin el Dumnezeu ne-a vorbit, si acest lucru este valabil si in cazul altor acarya Vaisnava.
Poate imi dai un exemplu de profet crestin modern.

Edited by marian12345, 03 May 2010 - 23:03.


#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmarian12345, on 4th May 2010, 00:02, said:

Poate imi dai un exemplu de profet crestin modern.

Sigur. Eu sunt ala. Emit constant opinii si pareri catre prieteni apropiati si ele se adeveresc.
Sau te refereai la altceva ?

View PostThot31, on 3rd May 2010, 23:16, said:

Atentie overseas, unii visnuiti s-ar putea sa puna pe seama cresterii vacilor clarviziunea socrului tau.

Pai e de la vaci, ca de la lapte i se trage :)

#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ma, adica n-am voie sa mananc shaorma?

#36
crispopa

crispopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2010
Pentru practicarea Yoga  si pentru experienta practicarii Yoga va recomand cartea Living Yoga, disponibila la libraria colibris.ro
Costa doar 23 de Ron si este livrata oriunde in tara, in maxim 48 de ore.

Mai multe informatii puteti obtine aici:

http://www.colibris.ro/living-yoga/ro/



View Postwhitesky, on 2nd May 2010, 16:31, said:

E normal sa-i intreb pe altii daca au reusit. Din atatia poate este unul sincer. Insa cum pot altfel sa stiu daca ce este scris intr-o carte e valabil? Sa iau la incercat fiecare carte?

Eu nu ma refeream la faptul de a te simti bine si de a avea experiente dulci. Ma intereseaza Adevarul, chiar daca e dulce , chiar daca doare. Nu vreau sa ma simt bine, sa-mi amagesc simturile, ci sa-L gasesc pe Dumnezeu si eliberarea de karma. Cati oameni cunosti care au reusit asa ceva prin yoga?



Ma intereseaza daca este o cale valabila sau doar o amagire. Si asta se vede dupa numarul celor care au atins eliberarea prin ea. Daca cineva a gasit o minune atat de mare cum e eliberarea de karma, imposibil sa fie atat de egoist incat sa tina doar pentru el si sa nu spuna si altora cum sa reuseasca. Deci? Stii macar 2-3?

PS...Norman, situl unde m-ai trimis e mai mult un blog...Nu se discuta nimic, nici nu prea trece nimeni pe acolo.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate