Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Situatia de la SMN

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
RDS a cumparat SMN acum aproximativ un an.
Totul a fost ok pana acum aproape 2 sapatamani cand cei de la RDS au preluat si infrastructura si au pus Fiberlink  ca urmarea a faptului ca cei care au detinut SMN inainte le luau clientii cu o noua firma dar folosind aceeasi infrastructura.
In acest timp eu am ramas fara net mai mult de o saptamana (noroc cu netul mobil)
Acum an Fiberlink 2 si sunt multumit de cum merge.

View Postnicudotro, on 3rd November 2009, 01:54, said:

Si eu am fost client la smn.

A fost o intelegere intre pro link si RDS in urma caruia cei de la RDS si-au "luat" pur si simplu reteaua inapoi.
Au facut asta destul de repede joi a picat netul si vineri deja mergea infrastructua de Fiberlink.
Se pare ca cei de la RDS au taiat legatura la serverul SMN-ului si au pus un concentrator de pppoe.

Povestea mea:

Dupa ce SMN a fost cumparat de RDS am semnat o hartie prin care SMN devenea RDS, dar nimic mai mult, pana acum o luna cand m-au sunat cei de la pro-link sa imi spuna ca daca nu semnez contract cu ei nu o sa mai am net
(ei erau in sediul unde era smn inainte si tot ei se ocupau de problemele tehnice, dadeau drumul la net dupa ce plateai factura , etc).
Motivatia lor era ca RDS promisese ca intaleaza infrastructura de Fiberlink dar nu au facut asta timp de un an.

Am fost la ei am semnat contract am platit si am avut net din nou.
Am renuntat si la rds la net pentru a nu plati in doua locuri. Dupa o vreme ma suna cineva de la RDS sa ma intrebe de ce am reziliat si le-am povestit ce s-a intamplat.
Dupa cateva zile primesc un mail de la pro link sa nu accept comunicari din partea RDS pt ca incerca sa ma pacaleasca (cica).

Acum 2 saptamani a picat netul definitiv si nu mai raspundea nimeni la telefoane. Cu ajutorul cuiva de pe forum de aici am facut rost de numarul de telefon de la rds unde se ocupau de problema asta.
(0314010072)

Am sunat si operatoare mi-a spus ca cei care au avut smn inainte au facut alta firma si au furat clientii lor
(nu mi-a explicat cum de controlau si infrastructura ).
Mi-a zis ca trebuie sa vina cineva la mine luni sa imi dea user pass si sa semnez contract nou.
Luni cand au venit au observat ca cineva taiase fibra si nu au mai facut nimic.
Deabea azi am semnat contractul si imi merge si netul pe fiberlink (pppoe).

Acum cei de la pro link au disparut de pe fata pamantului. Nu mai raspund la telefon . Nu mai e nimeni la sediu.
Eu am ramas cu contractul si la ei dar nu le mai dau nici un ban.
(Conform contractului daca nu functioneaza internetul nu sunt obligat sa platesc)

ps. Multumesc lui Nick_13ro ca ma ajutat cu informatii.
Mai multe cititi aici http://forum.softped...m...t&p=7276376

Daca cineva are mai multe informatii legate de miscarea asta, sa ne lamureasca si pe noi ce anume s-a intamplat intre Pro Link si RDS

Edited by nicudotro, 03 November 2009 - 02:05.


#2
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postnicudotro, on 3rd November 2009, 02:03, said:

RDS a cumparat SMN acum aproximativ un an.
Totul a fost ok pana acum aproape 2 sapatamani cand cei de la RDS au preluat si infrastructura si au pus Fiberlink  ca urmarea a faptului ca cei care au detinut SMN inainte le luau clientii cu o noua firma dar folosind aceeasi infrastructura.
In acest timp eu am ramas fara net mai mult de o saptamana (noroc cu netul mobil)
Acum an Fiberlink 2 si sunt multumit de cum merge.


Mai multe cititi aici http://forum.softped...m...t&p=7276376

Daca cineva are mai multe informatii legate de miscarea asta, sa ne lamureasca si pe noi ce anume s-a intamplat intre Pro Link si RDS

Foarte bună idea cu threadul ăsta pt. SMNiști. Chiar ieri când am fost la casieria RDS erau câțiva de la SMN care se plângeau de net. Un domn mai în vârstă se răstea că vrea să rezilieze imediat, că nu i-a mers netul 5 zile și că și-a pus deja clicknet. :lol:

Contractul cu RDS pe care l-ai semnat când au venit ieri, ce serviciu scrie pe el că ai ? Fiberlink 2 ? Dacă da e cu vitezele vechi sau cele noi- 50 și 100 Mb ?

La mine până de curând era în unele părți limitat la 30, altele la 50 (ftp). Am testat din nou acum și pare-a fi 50 peste tot. (metro mă refer unde-i mai ușor să-ți dai seama dacă-i limitare sau server aglomerat)

Pe torrenți externi cu peeri exclusiv externi cum îți merge ? La început am crezut c-au păstrat limitările p2p de la SMN. S-a mai dezmorțit între timp, dar tot jenant pt 50 Mb. Poate oi fi eu mai ghinionist, deși am ales torrente de test la-ntâmplare.

Nu cred c-or să se grăbească să mă treacă și pe mine contractual la fiberlink prea curând. Eu am deja contractul preluat de la SMN, dar tot cu clauzele lor.  <_<

#3
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostNick_13ro, on 3rd November 2009, 15:07, said:

Un domn mai în vârstă se răstea că vrea să rezilieze imediat, că nu i-a mers netul 5 zile și că și-a pus deja clicknet. :lol:
Bv lui. Acum dacă nu îi va conveni nici acolo, vrea nu vrea stă doi ani ca popa sau plătește rezilierea. Dacă este așa de legat de internet trebuia să aibă deja o soluție de backup. Anyway pana de curent taie și backup-ul, dar unii nu s-au prins încă.
Nu știu ce viteze ofereau cei de la SMN, dacă atingeau suta de mbps cu atinge fiberlink-ul sau dacă dădeau și alte servicii asociate gratuit internetului, dar mă îndoiesc...

Edited by kineceler, 03 November 2009 - 19:25.


#4
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Back-up net mobil.

#5
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postinside_spy, on 3rd November 2009, 18:59, said:

Back-up net mobil.
Da, sau așa...

#6
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postkineceler, on 3rd November 2009, 18:57, said:

Bv lui. Acum dacă nu îi va conveni nici acolo, vrea nu vrea stă doi ani ca popa sau plătește rezilierea. Dacă este așa de legat de internet trebuia să aibă deja o soluție de backup. Anyway pana de curent taie și backup-ul, dar unii nu s-au prins încă.
Nu știu ce viteze ofereau cei de la SMN, dacă atingeau suta de mbps cu atinge fiberlink-ul sau dacă dădeau și alte servicii asociate gratuit internetului, dar mă îndoiesc...

100 Mb doar metro. Pe extern era jale și cu filtrare p2p. Mai dădeau și digi mobil.

#7
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostNick_13ro, on 3rd November 2009, 20:06, said:

100 Mb doar metro.
Îți dai seama. Nu cred că există cineva care să pretindă că a prins mai mult de 30-40 pe extern la abonament casnic (rezidențial).

Edited by kineceler, 03 November 2009 - 20:16.


#8
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postkineceler, on 3rd November 2009, 20:16, said:

Îți dai seama. Nu cred că există cineva care să pretindă că a prins mai mult de 30-40 pe extern la abonament casnic (rezidențial).

La fiberlink am văzut ca sunt care pretind c-au prins totuși.

#9
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Si eu am ales fiberlink 2 si merge ok
[ http://www.speedtest.net/result/613702505.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postnicudotro, on 5th November 2009, 23:36, said:

Si eu am ales fiberlink 2 si merge ok
[ http://www.speedtest.net/result/613702505.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În contract la viteză scrie 50 Mb sau 100 Mb cum au crescut viteza acum ? Ai obținut pe metro sau undeva viteze care să se aproprie de 100 ? La mine speedtestul din semnătură e doar cu caracter excepțional- one time thing.

Edited by Nick_13ro, 06 November 2009 - 02:06.


#11
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
In contract scrie 50 Mbps pt fiberlink 2 dar azi am luat 2 torrente cu 10 MBps
[ http://www.speedtest.net/result/614422739.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/614425124.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/614429327.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  deluge1.png   181.32K   48 downloads Attached File  deluge2.png   164.69K   32 downloads

#12
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007

View Postnicudotro, on 6th November 2009, 19:43, said:

In contract scrie 50 Mbps pt fiberlink 2 dar azi am luat 2 torrente cu 10 MBps
Attachment deluge1.png Attachment deluge2.png
uuuu... buntu :) gg
pe rds am prins si 10.2  de pe metro :D
din afara excusiv am prins 2.1 (documentarul "in guantanamo")

#13
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007
Eu am observat că de pe unele ftpuri merge cu până la 8 MB (nu stă constant acolo). Altele care mergeau cu 10 MB când aveam metro 100 Mb la SMN sunt limitate la 50 Mb acum.

Pe torrent încă n-am nimerit unul care să meargă cu peste 6 MB.

View Postequilibrium2x, on 6th November 2009, 19:08, said:

uuuu... buntu :) gg

:lol: Da, deja părea deluge în linux. După ce ți-am citit comentariul am observat și butoanele oranj din ubuntu.  :)

Edited by Nick_13ro, 07 November 2009 - 00:23.


#14
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Am observat un lucru cam enervant. Cateodata daca ma deconectez trebuie sa incerc de multe ori pana ma conectez la loc (ca si cum ar ramane agatata conexiunea pe echipamentele lor)
Si inca ceva. eu nu pot sa ma loghez pe http://admin.rdslink.ro cu userul meu cu BBS00...

Pe http://clienti.rcs-rds.ro/net/test/ la MAN a mers cu 11 MB/s interfata era la 100Mbps fix

Attached File  rds.png   173.03K   31 downloads

off topic: Folosesc Ubuntu Karmic si sunt foarte multumit de noul NetworkManager si desi imi place Transmission parca Deluge e mai performant.

Edited by nicudotro, 07 November 2009 - 02:22.


#15
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007
Eu mă conectez cu pppoe-start configurat să se reconecteze automat până merge. În ultimele zile n-am mai avut probleme de conectare totuși. Pe http://admin.rdslink.ro eu pot să intru dar la testul ăla văd că-mi merge cu doar 2 MB/s :(

Edited by Nick_13ro, 07 November 2009 - 03:46.


#16
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004

View PostNick_13ro, on 7th November 2009, 03:43, said:

Eu mă conectez cu pppoe-start configurat să se reconecteze automat până merge. În ultimele zile n-am mai avut probleme de conectare totuși. Pe http://admin.rdslink.ro eu pot să intru dar la testul ăla văd că-mi merge cu doar 2 MB/s :(

Sigur ai facut testul MAN si nu Internet ca Internet merge intradevar mai incet.

Si eu ma conectez la fel dar cateodata dureaza si 5-10 minute pana reuseste.

#17
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007
Oops- așa e. Pe MAN merge cu maxim 6.5/6.6 MB/s. Dar tot nu-s 11.  :mellow:

#18
alexxxul

alexxxul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.03.2007
are cineva numarul baietilor care fac contractul?? au venit vineri sa imi faca contract si era cablul taiat de la ei.. au venit de la tehnic mi-au tras alt cablu.. si cei cu contractul nu au mai aparut.. acum 4 calc stau fara  net.. noroc cu vdf mobile..  :|

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate