Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Imei + cartela

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Mappy

Mappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.11.2004
Era la un moment dat pe o cartela reincarcabila (Dialog parca) o chestiuta interesanta: daca iti expira creditul nu mai aveai acces la numerele din agenda, in cazul in care ele erau memorate pe cartela. Nu stiu daca ei au acces la numerele stocate in telefon insa cele de pe cartela sigur le pot vizualiza si restrictiona.

#38
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005

Mappy, on May 25 2005, 12:58, said:

Era la un moment dat pe o cartela reincarcabila (Dialog parca) o chestiuta interesanta: daca iti expira creditul nu mai aveai acces la numerele din agenda, in cazul in care ele erau memorate pe cartela. Nu stiu daca ei au acces la numerele stocate in telefon insa cele de pe cartela sigur le pot vizualiza si restrictiona.

<{POST_SNAPBACK}>


Era la connex. Se chema GO.
Problema aia era legata de cartela......

Edit: Faza cu mancatu' telefonului o voi sustine pana il mananc.....:)

Edited by u9511160, 25 May 2005 - 13:11.


#39
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003
baietzi, ati deraiat....

omu a intrebat daca se logheaza IMEI-ul telefonului si aku o dati in altele...
NU se pot vedea contactele de pe SIM. NU se pot vedea contactele de pe telefon.
Serviciul SIM backup presupune o SINCRONIZARE a telefonului cu un server, se face fara ca operatorii sa "vada" exact ce anume ai tu pe agenda.

referitor la cel care a scris ca o operatoare i-a aratat mesajele, poate se mai gandeste un pic... poate i-a aratat mesajele trimise de catre operator pe telefonul lui (informatii, promo, dracu stie ce...), si nu toate mesajele... E normal sa vada ce mesaje t-au trimis ei... nu inseamna ca iti interogheaza cartela fara ca tu sa stii...

Pe de alta parte, daca cineva poate sa demonstreze asta, il felicit de pe acum, inseamna ca va fi in viitor un om foarte bogat... un proces si gata...

Si, oricum, ce are asta de a face cu IMEI-ul?

#40
c0nnex

c0nnex

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.04.2005
da din cate am auzit la cineva care lucreza la SRI operatorii de telefonie mobila stiu ce telefon ai prin scanarea IMEIului telefonului sau ma rog cum i-o zice la aceea procedura
de unde credeti voi ca stia connexul ca sunt 10.000 de mobile compatibile 3 G decta prin aceea procedura de alfare a modelului telefonului
asa se lauda Ted Lattimore ca la connex sunt 10 mii de mobile 3 G
da ori fie ele dar un preten de al meu are un LG U 8120 care nu merge pe 3 G numai din simplu fapt ca e din danemarca si aia au alt sistem 3 G acolo
deci nu o sa faca nimic nici la connex 3 g nici la orange
si in plus am fost la orange shop si ne zisa phone expertul pe care il si cunsoc ca nu va merge nici GPRS ul pe el
asa ca aveti grija ce teelfoane 3 G va luati ca poate ramaneti cu ele la nivel 2 G :nonobad:
de curand in gasca noastra s-a alaturat un tip de lucreaza la SRI si mi a zis multe ponturi
desi stiam ca un telefon poate fi ascultat si inchis am mai auzito inca  odata
daca scoti bateria nu se mai poate

#41
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003
suuuuper
:huh:

#42
craz

craz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.03.2004

profu, on May 25 2005, 14:58, said:

Omu a intrebat daca se logheaza IMEI-ul telefonului si aku o dati in altele...


Da, IMEI-ul este stocat pe vecie de catre operator in EIR (Equipment Identity Register). Cand un mobil solicita un serviciu IMEi-ul este verificat in EIR. Daca nu este trecut pe o asa numita lista neagra i se da dreptul de a solicita respectivul serviciu. Lista neagra este formata din telefoane care de-a lungul timpului afectat buna functionare a retelei si/sau (cum este cazul unor anumiti operatori din tarile nordice) telefoane furate.  
Operatorul poate vedea tipul telefonului dupa IMEI. Am cautat putin pe net si uite ce am gasit: IMEI

Quote

The number consists of four groups that looks this:
nnnnnn--nn-nnnnnn-n
The first set of numbers is the type approval code (TAC). The first two digits represent the country code. The rest make up the final assembly code. The second group of numbers identifies the manufacturer:

01 and 02 = AEG
07 and 40 = Motorola
10 and 20 = Nokia
41and 44 = Siemens
51= Sony, Siemens, Ericsson
The third set is the serial number and the last single digit is an additional number (usually 0).


#43
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003
cu mentiunea ca EIR este un echipament optional, care costa o gramada de bani si pe care, din cate stiu, operatorii de la noi nu il au.
ei pot vedea IMEI-ul oricum in detaliile apelului.

#44
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 16.03.2005

stratificat, on May 24 2005, 22:09, said:

eu pun o simpla intrebare...
daca nu se citeste IMEI...cum credeti voi ca atunci cand suni la *100# la Orange si ceri setari de MMS sau WAP sau whatever....centrala stie ce sa trimita ... ?!?!
chiar e asa de greu?

<{POST_SNAPBACK}>


Cand suni la *100# si ceri setari MMS sau WAP, prima chestie care te intreaba este: "ce tip de telefon aveti ca sa vedem daca e compatibil".

#45
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

stericuta, on May 25 2005, 16:20, said:

Cand suni la *100# si ceri setari MMS sau WAP, prima chestie care te intreaba este: "ce tip de telefon aveti ca sa vedem daca e compatibil".

Vezi că le încurci, aia se întâmplă la 444.

Încă ceva, din informațiile găsite pe net rezultă că:

A 15-digit number (composed of four parts) that uniquely identifies an individual wireless device. The IMEI is automatically transmitted by the phone when the network asks for it. A network operator might request the IMEI to determine if a device is in disrepair, stolen or to gather statistics on fraud or faults.

#46
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Dacă vreți să vedeți ce informații primesc operatorii din IMEI, intrați pe site-ul următor, care din numărul IMEI vă va zice nu numai marca și modelul telefonului, dar și data exactă în care a fost fabricat, țara unde a fost fabricat și multe alte informații!

http://www.numbering...x.php?goto=imei

O să fiți surprinși de cât de multe informații se pot afla din IMEI! :OK:

Edited by Codename, 25 May 2005 - 22:34.


#47
andreicnx

andreicnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.02.2005

tiff, on May 24 2005, 16:52, said:

Reteaua trimite IMEI si operatorul vede ce tip de telefon ai. Intr-o convorbire la *222 mi-a spus exact ce telefon foloseam, era o discutie legata de setari. Deci poate vedea.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu cumva mai sunasei anterior pentru setari si persoana cu care ai vorbit a notat ce tip de tel. ai ?

#48
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,627
  • Înscris: 13.03.2005
Acuma vin si eu cu o intrebare ca sa nu deschid alt topic. Se poate vedea IMEI-ul celui care ma apeleaza?  :naughty:  Daca da, cum?

#49
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

andreicnx, on May 30 2005, 05:58, said:

Nu cumva mai sunasei anterior pentru setari si persoana cu care ai vorbit a notat ce tip de tel. ai ?

<{POST_SNAPBACK}>

Categoric nu, la vremea respectiva nu se purtau setarile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate