Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Cersitul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Merg pe strada si un tanar tata(sotia statea cu copilul, care plangea), bine imbracat, ras si ingrijit, imi cere 10 000. Nu aveam, dar m-a surprins gestul sau. Ma intreb in ce circumstante as cersi eu bani... Favorurile parca sunt mai usor de cersit, dar cand ma gandesc la cersitul banilor, ma gandesc la conditii extreme. Pierdut pe un drum de tara sau cu masina in pana. Voi in ce circumstante ati cersi? Ati cersi?

Poate cersi e prea mult spus, a cere...

#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

max003, on May 23 2005, 20:11, said:

Merg pe strada si un tanar tata(sotia statea cu copilul, care plangea), bine imbracat, ras si ingrijit, imi cere 10 000. Nu aveam, dar m-a surprins gestul sau. Ma intreb in ce circumstante as cersi eu bani... Favorurile parca sunt mai usor de cersit, dar cand ma gandesc la cersitul banilor, ma gandesc la conditii extreme. Pierdut pe un drum de tara sau cu masina in pana. Voi in ce circumstante ati cersi? Ati cersi?

Poate cersi e prea mult spus, a cere...

<{POST_SNAPBACK}>



In gara de nord, de vreo 4,5 ani cersesc patru tineri, probabil studenti (2 fete si 2 baieti, care sunt impreuna!!) , week-end de week-end!! Sunt sigur ca Politia cunoaste situatia, dar nu face nimic!!!

#3
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Pot sa mor de foame, sete, dar nu o sa cersesc niciodata. E sub demnitatea mea.

#4
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Deci mai bine sa stai abandonat pe un drum de munte, cu ursul apropiindu-se amenintator, decat sa ceri ajutor padurarului? Nu sunt unele lucruri pentru care ar trebui sa renunti, macar un timp, la demnitate?

#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Nu prea ma vad cerand ceva. Mai repede fur ceva

#6
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

max003, on May 23 2005, 20:29, said:

Deci mai bine sa stai abandonat pe un drum de munte, cu ursul apropiindu-se amenintator, decat sa ceri ajutor padurarului? Nu sunt unele lucruri pentru care ar trebui sa renunti, macar un timp, la demnitate?

<{POST_SNAPBACK}>

Intre a cersi si a cere ajutor e diferenta ca de la cer la pamant.

#7
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

renderman, on May 23 2005, 20:31, said:

Intre a cersi si a cere ajutor e diferenta ca de la cer la pamant.

<{POST_SNAPBACK}>


Cum se poate privi in oglinda unul care cerseste??? Nu o sa dau niciodata vreun ban cersetorilor, mai ales celor care POT munci!!!

#8
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am spus in ce conditii, deci spune-mi ce ai face daca ai fi in locul barbatului de care am vorbit sau daca ai fi, sa zicem, in alt oras si ti-ar mai trebui 10 000 sa iti iei medicamente...

#9
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Esti vazut ca un cersetor. Chiar daca tu o numesti "a cere", ceilalti o pot numi "a cersi"!

#10
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

max003, on May 23 2005, 20:38, said:

Am spus in ce conditii, deci spune-mi ce ai face daca ai fi in locul barbatului de care am vorbit sau daca ai fi, sa zicem, in alt oras si ti-ar mai trebui 10 000 sa iti iei medicamente...

<{POST_SNAPBACK}>

Tanarul barbat, imbracat bine si curat, poate sa care lazi/navete la un supermarket. Daca vrei neaparat gasesti de munca. Macar esti demn.

Exista un fel de internate pt copiii care fac parte din familii sarace. Parintii ii iau acasa cand pot => astfel ambii parinti pot munci .

Din punctul meu de vedere, este inadmisibil, ca un cuplu tinar, care are responsabilitatea cresterii unui copil, sa cerseasca in loc sa munceasca cinstit.

Pe-de-alta parte, nu stiu cat se castiga din cersit, dar din ce mai aflam din presa, am inteles ca destul de bine, chiar mai bine, decat o munca cinstita din care platesti si impozite.
Depinde de demnitatea fiecaruia.

#11
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Tu in ce conditii ai cersi, Ana_Karr?

#12
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

max003, on May 23 2005, 21:26, said:

Tu in ce conditii ai cersi, Ana_Karr?

<{POST_SNAPBACK}>

Am "cersit" in familie, cand vroiam ceva ... Nu m-a ajutat.
"Cerseam" schimbarea unei decizii => nu m-a ajutat ! Am invatat ca nu tine.
Mai bine analizez care va fi pasul urmator, pt ca "cersitul" provoaca  exact efectul pe care nu-l dorim ... infurie mai rau si ambitioneaza.

#13
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Oricine, nu-mi pasa cat de mandru va cersi atunci cand nu va avea de ales.
Incearca tu sa te duci la un interviu cand nu ai e trai.

#14
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

mars0212, on May 23 2005, 13:11, said:

Oricine, nu-mi pasa cat de mandru va cersi atunci cand nu va avea de ales.
Incearca tu sa te duci la un interviu cand nu ai e trai.

<{POST_SNAPBACK}>

Intradevar , orice persoana are un punct de "rupere".
Multi dintre noi nu am avut si sper sa nu aveam ocazia de a-l afla, dar pe undeva impartasesc ideea lui mars0212. La timp si circumstante nefavorabile multi vor face acest lucru ptr a supravietui.

#15
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Eu vream un exercitiu de imaginatie... care este punctul de "fierbere"?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
acum majoritatea vor spune ca nu vor cersi. in anumite situatii, posibil de criza, e posibil sa-ti calci cuvantul :w00t:
aduceti-va aminte in copilarie de cate ori nu v-ati rugat de parinti pentru una, alta.. :w00t:

#17
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Punctul de fierbere cred ca este atunci cand esti la limita, cand chiar nu ai o alternativa. De exemplu, esti intr-un oras strain, nu cunosti pe nimeni, esti jefuit, nu ai mancat nimic (eventual ai diabet pt. ca lipsa alimentatiei sa iti poata crea probleme).
In situatiile de limita cred ca nu este o alterare a gradului de demnitate cersitul, deoarece este o forma de a cere ajutor, iar a cere ajutor intr-o astfel de situatie mi se pare a fi un mod de buna functionare a instinctului de conservare (care am invatat ca trebuie sa functioneze la orice om normal). De altfel, intr-o situatie de limita chiar furtul e un semn de functionare a instinctului de conservare si stiu ca respectivul ar beneficia de circumstante atenuante. Iar din punct de vedere social cred ca este mai periculos sa furi decat sa cersesti (repet: doar intr-o situatie de criza).

#18
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Decat sa cersesti, mai bine dai o spargere la o banca, esti prins in mod evident si dupa aia se rezolva toate problemele: ai si casa si masa. Gratis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate