Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Linda Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
1992 replies to this topic

#19
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Cat costa un loc de parcare sau e inclus in pret?  :D

#20
tartorul75

tartorul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2009

View Postval18, on 15th November 2009, 12:20, said:

Cat costa un loc de parcare sau e inclus in pret?  Posted Image
locul de parcare este 2500 eur suprateran.
era misto sa fie si asta inclus.

am primit o prop[unere de la ei pentru rate directe la dezvoltator. astept inca de o saptamana cifrele concrete mi-au spus ca acum lucreaza la ea.
daca primesc pozitiv m abag. mai este cineva interesat pe acest forum?

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:33.


#21
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
E bun pretul pentru parcare. Boxele incluse in pret, suprafetele mari, preturile moderate dar mai ramane o problema pentru mine
Costul serviciilor in ansamblu, eu la Hydra dadeam 100 ron pe luna pentru paza  curatenie si administrare la o garsoniera+parcare
In Greenfield e cam 70 Euro minim ceeace e mult
Intrebarea aici este:
Cat ar costa in Linda serviciile de administrare pt o locuinta de 55 mpc + boxa 10 mpc + loc de parcare
Daca si aici au oferta buna nu mai am ce sa zic este OK
Locul de parcare e fara sau cu TVA?

#22
lucian3010

lucian3010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.11.2006
si eu sunt interesat de un apartament de 2 camere in acest complex
am fost zilele trecute la o vizionare si se lucreaza de zor...
apartamentele arata bine, izolatie ok, suprafete bune, locatie cat de cat ok

observ totusi ceva diferit...agentul vb mi-a zis ca pretul unui loc de parcare este 3000 euro fara tva ...
cand am sunat la numarul de pe site sa programez vizionarea mi-au zis ca locul de parcare e 2500 (probabil fara tva)...dar nu 3000...

Voi mai intreba...:D

#23
sorin_marian

sorin_marian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.11.2009

View Posttartorul75, on 18th November 2009, 20:37, said:

locul de parcare este 2500 eur suprateran.
era misto sa fie si asta inclus.

am primit o prop[unere de la ei pentru rate directe la dezvoltator. astept inca de o saptamana cifrele concrete mi-au spus ca acum lucreaza la ea.
daca primesc pozitiv m abag. mai este cineva interesat pe acest forum?

si pe mine m-ar interesa un apartament sau casa cu rate le dezvoltator  ,nu neaparat aici.Daca ai ceva oferte bune trimite-mi si mie poate negociem pretul pentru doua ...sau poate ne strangem mai multi.

#24
tartorul75

tartorul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2009

View Postval18, on 18th November 2009, 23:07, said:

E bun pretul pentru parcare. Boxele incluse in pret, suprafetele mari, preturile moderate dar mai ramane o problema pentru mine
Costul serviciilor in ansamblu, eu la Hydra dadeam 100 ron pe luna pentru paza  curatenie si administrare la o garsoniera+parcare
In Greenfield e cam 70 Euro minim ceeace e mult
Intrebarea aici este:
Cat ar costa in Linda serviciile de administrare pt o locuinta de 55 mpc + boxa 10 mpc + loc de parcare
Daca si aici au oferta buna nu mai am ce sa zic este OK
Locul de parcare e fara sau cu TVA?
ma bucur ca incepem sa avem vecini Posted Image)
astazi mi-au bagat pe gat locul de parcare cu 3000 eur + TVA. le-am zis ca nu accept asa ceva si ca vreau 2500 eur inclus tva cum a fost initial. au incercat o jutificare dar in final mi-au acceptat.
referitor la administrare nu aveau definitivata o varianta pana azi. mi-au spus ca renunta la ideea de companie de management pt ca s-au auzit probleme pe la alte proiecte. administrarea va fi facuta de Asociatia de Locatari si mi-au calculat un cost maxim pe luna de 80 ron pt paza, curatenie, lifturi si ce mai intra. in schimb mi-au spus ca ma vor obliga sa semnez un regulament de ordine interioara destul de stufos. mi se pare ok idea. urmeaza sa imi dea si contractul in forma finala.

View Postsorin_marian, on 19th November 2009, 12:38, said:

si pe mine m-ar interesa un apartament sau casa cu rate le dezvoltator  ,nu neaparat aici.Daca ai ceva oferte bune trimite-mi si mie poate negociem pretul pentru doua ...sau poate ne strangem mai multi.
momentan inca nu am primit propunerea. astept si eu. iti dai seama ca as vrea  sa ne strangem ca probabil pe prafurile astea vom putea sa ii negociem...

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:56.


#25
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Foarte dubios cu locul de parcare, oricum eu vreau sa negociez un 10 la % pentru plata cache ce zice-ti?
Dar inainte tre' sa vand locuinta in care stau, poate trec maine pe acolo pe stada Lehliu sa mi iau o oferta
Cu administrarea este super ok cum au zis asa este si la Hydra

#26
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Cu masina 103 sunt trei statii pana la Republica
Cred ca ma bag si eu aici cu toate ca problema locurilor de parcare este tinuta in ceata de toti.
Apartamentele de la parter vor avea si gradina din fata inclusa in proprietate
Directorul de santier, e foarte comunicativ si a zis ca rezolva si probleme personale in cadrul locuintelor.Exemplu:
-pune adauga pereti de rigips
-la fel si cu usile
-instalatii pt. masini de spalat in bucatarie etc
Despre agentii de vanzari nu vreau sa spun nimic ca poate citesc si ei pe aici :D
Ramane sa vad cum fac rost de bani si apoi ......

#27
arabela57

arabela57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.11.2009

View Postval18, on 21st November 2009, 15:38, said:

Cu masina 103 sunt trei statii pana la Republica
Cred ca ma bag si eu aici cu toate ca problema locurilor de parcare este tinuta in ceata de toti.
Apartamentele de la parter vor avea si gradina din fata inclusa in proprietate
Directorul de santier, e foarte comunicativ si a zis ca rezolva si probleme personale in cadrul locuintelor.Exemplu:
-pune adauga pereti de rigips
-la fel si cu usile
-instalatii pt. masini de spalat in bucatarie etc
Despre agentii de vanzari nu vreau sa spun nimic ca poate citesc si ei pe aici Posted Image
Ramane sa vad cum fac rost de bani si apoi ......
Nu am mai intrat de mult pe forum, insa discutiile despre complexul asta chiar mi-au atras atentia.
Am fost la o vizionare si arata foarte bine: regim mic de inaltime, acces foarte usor catre centru, materiale de constructie si izolatii ok, etc.
Ma intereseaza un apartament cu 2 camere si nu am avans decat 20%. Am fost chiar la negociere direct cu dezvoltatorul insa nu am mai putut sa scot nici o reducere. Din cate am inteles de la acesta exista un pret minim impus de banca finantatoare (Raiffeisen) sub care nu se poate merge.

In ceea ce priveste locul de parcare, dezvoltatorul mi-a spus ca acesta costa 3000 euro +TVA si a fost dintotdeauna asa.
Cred ca a fost o confuzie, insa acest lucru nu ma deranjeaza foarte tare. Cred ca am devenit prea carcotasi daca am inceput sa ne agatam de o difernta infima de 500 euro. Daca initial costa 2500 euro si apoi imi cereau 10000 euro chiar m-ar fi deranjat dar asa.....

Apropos, ca mi-am adus aminte.....se muncea la greu pe santier chiar si in weekend.

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:56.


#28
tartorul75

tartorul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2009

View Postarabela57, on 23rd November 2009, 10:44, said:

Nu am mai intrat de mult pe forum, insa discutiile despre complexul asta chiar mi-au atras atentia.
Am fost la o vizionare si arata foarte bine: regim mic de inaltime, acces foarte usor catre centru, materiale de constructie si izolatii ok, etc.
Ma intereseaza un apartament cu 2 camere si nu am avans decat 20%. Am fost chiar la negociere direct cu dezvoltatorul insa nu am mai putut sa scot nici o reducere. Din cate am inteles de la acesta exista un pret minim impus de banca finantatoare (Raiffeisen) sub care nu se poate merge.

In ceea ce priveste locul de parcare, dezvoltatorul mi-a spus ca acesta costa 3000 euro +TVA si a fost dintotdeauna asa.
Cred ca a fost o confuzie, insa acest lucru nu ma deranjeaza foarte tare. Cred ca am devenit prea carcotasi daca am inceput sa ne agatam de o difernta infima de 500 euro. Daca initial costa 2500 euro si apoi imi cereau 10000 euro chiar m-ar fi deranjat dar asa.....

Apropos, ca mi-am adus aminte.....se muncea la greu pe santier chiar si in weekend.
m-am decis asupra unui apartament de 2 camere la parter, cel mai ieftin la 53.000 Eur + TVA cu25% avans. am inteles de la cei de la volksbank ca voi primi terenul din fata balcounului in proprietate ca un fel de curte interioara. nu este mult teren dar arata destul de bine si mi-a placut ideea de avea ceva verdeata. locul de parcare mi l-au dat pan ala urma la 3.000 Eur + TVA, conform noilor lor conditii. mi-a conveint pentru ca mi-au dat curtea interioara in schimb.
acum sunt la faza de citire a contractului care e destl de stufos, dar pare ok.
va tin la curent

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:41.


#29
michel83

michel83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.11.2009
am fost astazi la o vizionare acolo si am ramas placut surprins. se lurca intens chiar daca era sambata si blocurile chiar sunt intr-o faza foarte avansata.
la unul dintre ele se lucra la vopsirea fatadei. alte 5 erau deja ridicate si tencuite, la o parte se lcureaza la interioare.

aveti idee despre zona cam cum este? am vazut in jur numai case, dar ce m-a uimit ca toate strazile erau asfaltate (cred ca recent), iar accesul nu mi se pare deloc rau. am facut azi 9 minute pana la pta muncii (poate si din cauza ca e sambata).
mai vreau sa aud cateva pareri de la voi. eu am creditul preaprobat la banca si ar trebui sa ma grabesc.
multumesc

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:42.


#30
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Cata publicitate subtila!

#31
tartorul75

tartorul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2009

View Postmichel83, on 28th November 2009, 20:47, said:

am fost astazi la o vizionare acolo si am ramas placut surprins. se lurca intens chiar daca era sambata si blocurile chiar sunt intr-o faza foarte avansata.
la unul dintre ele se lucra la vopsirea fatadei. alte 5 erau deja ridicate si tencuite, la o parte se lcureaza la interioare.

aveti idee despre zona cam cum este? am vazut in jur numai case, dar ce m-a uimit ca toate strazile erau asfaltate (cred ca recent), iar accesul nu mi se pare deloc rau. am facut azi 9 minute pana la pta muncii (poate si din cauza ca e sambata).
mai vreau sa aud cateva pareri de la voi. eu am creditul preaprobat la banca si ar trebui sa ma grabesc.
multumesc
iti recomand sa iei contractul sa il lecturezi. e mai stufos dar pare ok

zona nu e rea. oricum mult mai buna ca la confort city, iar preturile sunt la fel, chiar mai mici

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:43.


#32
lucian3010

lucian3010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttartorul75, on 30th November 2009, 00:15, said:

iti recomand sa iei contractul sa il lecturezi. e mai stufos dar pare ok

zona nu e rea. oricum mult mai buna ca la confort city, iar preturile sunt la fel, chiar mai mici




crezi ca poti sa scanezi contractul sa il postezi aici ?

am inteles ca este un fel de regulament intern ... e adevarat? daca da...poti sa il pui aici sa il vedem si noi...

#33
cosminnel

cosminnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 05.05.2006
Cum nici eu nici logodnica mea nu cunosteam zona, de vreo 2-3 saptamani am tot dat tarcoale complexului, am masurat si cronometrat distante, am intrebat localnicii despre zona, ne-am documentat despre tot felul de lucruri tehnice si am lecturat antecontractul; intr-un final am semnat ieri pentru un apartament cu 2 camere.

Am luat in blocul 6 la etajul 1, si din cate am auzit mai e un vecin pe palier. Esti pe-aici? :)

Acum urmeaza circul cu prima casa pe care speram sa o mai prindem pana se termina lucrarile.

Baiatul de la VB Services a fost profesionist si documentat si ne-a raspuns tuturor intrebarilor. Spun asta dupa ce vreo 2 luni inainte am sunat la tot felul de apartamente vechi/noi si am dat de neaveniti care nici cartofi n-ar fi in stare sa vanda.

Am observat ca natalitatea e buna in zona: ieri dimineata erau pline statiile de ratb si trotuarele de parinti cu copii mici de mana in drum spre scoala/gradinita :)

Accesul mi se pare rezonabil: 1.8Km pana la Republica (cam 3-4 minute cu masina) si in total cam 15 minute de condus pana la piata muncii dimineata la ora de varf (8-8.30).

Desi statia republica nu e chiar nod feroviar, pt mine accesul la metrou e sfant.
Plus, am studiat traseul liniei 103 atat pe hartie ( http://www.ratb.ro/d...103ISOVOLTA.pdf si http://www.ratb.ro/d...3REPUBLICA.pdf) cat si practic si am vazut ca autobuzele vin destul de des. Masinile sunt din alea Rocar de Simon:
http://ratb.metrouus...1107-103-01.JPG

Cumulat pana la piata Victoriei pe traseul: Industriilor - Basarabia ? Muncii ? Mihai Bravu ? Stefan cel Mare am facut cam 50-55 minute de condus, ceea ce mi se pare rezonabil.

Speram sa fie intr-un ceas bun, si asteptam vecini noi :)

P.S: scuze pt postul lung

Edited by cosminnel, 03 December 2009 - 10:02.


#34
michel83

michel83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.11.2009

View Postcosminnel, on 3rd December 2009, 09:53, said:

Cum nici eu nici logodnica mea nu cunosteam zona, de vreo 2-3 saptamani am tot dat tarcoale complexului, am masurat si cronometrat distante, am intrebat localnicii despre zona, ne-am documentat despre tot felul de lucruri tehnice si am lecturat antecontractul; intr-un final am semnat ieri pentru un apartament cu 2 camere.

Am luat in blocul 6 la etajul 1, si din cate am auzit mai e un vecin pe palier. Esti pe-aici? Posted Image

Acum urmeaza circul cu prima casa pe care speram sa o mai prindem pana se termina lucrarile.

Baiatul de la VB Services a fost profesionist si documentat si ne-a raspuns tuturor intrebarilor. Spun asta dupa ce vreo 2 luni inainte am sunat la tot felul de apartamente vechi/noi si am dat de neaveniti care nici cartofi n-ar fi in stare sa vanda.

Am observat ca natalitatea e buna in zona: ieri dimineata erau pline statiile de ratb si trotuarele de parinti cu copii mici de mana in drum spre scoala/gradinita Posted Image

Accesul mi se pare rezonabil: 1.8Km pana la Republica (cam 3-4 minute cu masina) si in total cam 15 minute de condus pana la piata muncii dimineata la ora de varf (8-8.30).

Desi statia republica nu e chiar nod feroviar, pt mine accesul la metrou e sfant.
Plus, am studiat traseul liniei 103 atat pe hartie ( http://www.ratb.ro/d...103ISOVOLTA.pdf si http://www.ratb.ro/d...3REPUBLICA.pdf) cat si practic si am vazut ca autobuzele vin destul de des. Masinile sunt din alea Rocar de Simon:
http://ratb.metrouus...1107-103-01.JPG

Cumulat pana la piata Victoriei pe traseul: Industriilor - Basarabia ? Muncii ? Mihai Bravu ? Stefan cel Mare am facut cam 50-55 minute de condus, ceea ce mi se pare rezonabil.

Speram sa fie intr-un ceas bun, si asteptam vecini noi Posted Image

P.S: scuze pt postul lung
ma bucur sa vad deja posturi ale vecinilor. si eu sunt pe punctul de a cumpara tot in blocul 6 (practic cel mai aproape de finalizare). am vazut ca mai au putin de lucru la compartimentari. sunt inca indecis asupra carui apartament, daca sa iau pe fata si sa fac un efort mai mare sau merg cu orientarea pe spate unde nu mi se pare deloc rau. voi care apartament l-ati cumparat?

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:57.


#35
cosminnel

cosminnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 05.05.2006
Noi am ales cu vedere spre spate. In afara de interiorul baii, cam toti peretii sunt la locul lor, inclusiv tavanul.
La etajul 2 ai o priveliste mai panoramica asupra zonei, dar si la etajul 1 e ok; depinde de amplasarea fiecarui apartament. Probabil dupa ce se termina cu constructiile si creditul o sa mergem cu un platou de prajituri la vecinii din spate, in semn de "bine v-am gasit" :)

Am vazut ca a intrebat cineva de tren: din cate am aflat e unul dimineata si unul seara. Pe cel de dimineata l-am vazut pe la 8:15  la Republica.

#36
michel83

michel83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.11.2009

View Postcosminnel, on 4th December 2009, 17:26, said:

Noi am ales cu vedere spre spate. In afara de interiorul baii, cam toti peretii sunt la locul lor, inclusiv tavanul.
La etajul 2 ai o priveliste mai panoramica asupra zonei, dar si la etajul 1 e ok; depinde de amplasarea fiecarui apartament. Probabil dupa ce se termina cu constructiile si creditul o sa mergem cu un platou de prajituri la vecinii din spate, in semn de "bine v-am gasit" Posted Image

Am vazut ca a intrebat cineva de tren: din cate am aflat e unul dimineata si unul seara. Pe cel de dimineata l-am vazut pe la 8:15  la Republica.
sincer nu mi se pare deloc o chestie rea ca sunt vecini de o parte si de alta a terenului. casele din zona mi se par ok. asa ca mergem impreuna cu prajiturile
de ieri rasfoiesc contractul. intr-adevar e stufos. l-am dat si unui prieten cu cunostinte juridice. voua cum vi s-a parut contractul?

CLONA DEZVOLTATOR

Edited by ech, 18 June 2014 - 11:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate