Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Chestii din Indesign

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
O treaba de azi (teoretic rezolvata printr-un patch, dar, iata..): InD nu poate face package daca oricare din linkuri foloseste vreun caracter ilegal in denumire (paranteza, slash etc).

Cat despre Photoshop, tot o frigere de azi rezolvata dupa multa transpiratie, mask pus prea bugguieste fisierul si nu-l mai poti deschide (exemplu in cauza, vizibil 70cmx30cm sau asa ceva, dar mask pe la 53,000px in mod real - pus de art aiurea, era gigantic fata de vizibil - salvat psd se ducea naibii si NU dadea warning de genul "size too big, save psb bla bla", dar NICI salvat psb nu rezolva => Cropuit mask la vizibil, totul rezolvat.

Bafta tutulol, imi vine sa ma imbat de bucurie ca le-am dat de cap.

#128
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Sometime...
Aceleasi probleme le intampinam si eu cu magnificul Photoshop, dar doar cand copiam fisierele PSD de pe CD/DVD - uri sau preluate din alte computere care aveau alt sistem de operare sau alta versiune a Photoshopului - mai mult, aveam tendinta sa cred ca fisierele PSD erau corupte (desi erau ok)!

#129
Raluca8484

Raluca8484

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2014
Buna,

Am instalat Indesign pentru a realiza o revista in format A4. Deocamdata incerc sa ma familiarizez cu programul.
M-ar interesa de ce atunci cand printez, imi scoate 2 pagini pe o foaie A4.

Multumesc

#130
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Pentru ca, poate, in casuta de print ai selectat "spreads" in loc de "pages".

#131
camilpopa

camilpopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2013
Salutare, o intrebare ...ce setari sa folosesc in indesign cc 2014 pentru a exporta pagina de ziar CMYK. Am setat deja documentul sa fie CMYK insa la tipografie imi tot spun ca nu-i CMYK.
Nu mai stiu cum sa fac. Ma poate ajuta cineva cu setarile de export PDF sa fiu sigur ca nu ma mai cearta cei de la tipografie?
Multumesc.

Edited by camilpopa, 02 February 2016 - 11:47.


#132
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cere specificațiile tehnice de la tipografie :)
nu e nici o rușine și așa nu mai ai probleme cu ei
verifică si tu, în acrobat, dacă exporturile tale sunt cmyk...

#133
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Nu ai cum sa setezi documentul sa fie cmyk in InDesign, intrucat poate suporta si elemente CMYK si RGB in acelasi timp. Ceea ce poti seta este "transparency blend space", ceea ce inseamna modul in care este aplicat, de exemplu, un dreptunghi cu blending setat pe "color".

Ca sa fii 100% sigur ca exporti un PDF cmyk, la "output" selecteaza "convert to destination" si un profil cmyk. Daca ai logo-uri sau alte culori puse direct in InDesign (text, diverse shape-uri) la care tii neaparat, atunci fie: 1. selectezi "convert to destination (preserve numbers)", fie 2. exporti in acelasi profil cmyk pe care tu il ai setat drept default (de obicei fogra 39 sau iso v2 eci).

O alta optiune este de a exporta pdf-ul in standardul x1-a, care face ce am zis eu mai sus direct. In plus, x1-a nu suporta transparenta deci ai grija sa verifici atent pdf-ul daca ai avut blending-uri, psd-uri cu masti importate etc.

De verificat pdf-ul o poti face in Adobe Acrobat (Pro, nu Reader), view->tools->print production. Selectezi "output preview" si la "show" selectezi "rgb" respectiv "spot color" si te plimbi prin document, daca e corect facut ar trebui sa-ti apara alb complet. Poti verifica si pe "lab", dar probabilitatea sa ai culori din acest spatiu de culoare este infima. Fa asta in conjunctie cu exportul in pdf x1-a si atunci singurul lucru pe care trebuie sa-l verifici e sa nu ai culori spot.

Attached Files



#134
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007


View Postskandal, on 10 februarie 2016 - 13:24, said:

Nu ai cum sa setezi documentul sa fie cmyk in InDesign, intrucat poate suporta si elemente CMYK si RGB in acelasi timp.
Și asta ce înseamnă, că orice culoare din swatch aplicată pe un obiect trebuie să fie CMYK?
Off: citind postul tău, m-am simțit că s-o cum l-as asculta pe David Bletner. Adică wow!


#135
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostCazimi, on 10 februarie 2016 - 16:05, said:

Şi asta ce înseamnă, că orice culoare din swatch aplicată pe un obiect trebuie să fie CMYK?

off: multumesc, nu stiu cine-i domnul, dar a sunat ca un compliment :D

on: Nu numai. De asemenea si linkurile sa fie cmyk, fie ele poze sau vectori.

#136
camilpopa

camilpopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2013
Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu setarile din indesign CS 6 pentru tipografie...
Setez scrisul full negru, pozele CMYK sau Gray scale, dupa caz, insa imi spun ca tot nu este bine.
Poate cineva sa ma lumineze?
Multumesc.

#137
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
Salut,

Exista cumva posibilitatea sa fac efectul din jpg-ul atasat fara sa fac textul curbe si apoi obiect separat pentru partea de virgula alba?
Adica, daca textul este rosu si banda de dedesubt este acelasi rosu, intesectia (o parte din virgula de la Tz) sa devina alb sau o alta culoare la alegere, folosind vre-o optiune a InDesignului.
Efectul din exemplu.jpg a fost facut cu un obiect separat cu fill alb, pus deasupra.

Attached Files



#138
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu InDesign dar seamana a XOR cand desenezi dreptunghiul de jos.

#139
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postmdmilan, on 30 octombrie 2016 - 15:27, said:

Salut,

Exista cumva posibilitatea sa fac efectul din jpg-ul atasat fara sa fac textul curbe si apoi obiect separat pentru partea de virgula alba?
Adica, daca textul este rosu si banda de dedesubt este acelasi rosu, intesectia (o parte din virgula de la Tz) sa devina alb sau o alta culoare la alegere, folosind vre-o optiune a InDesignului.
Efectul din exemplu.jpg a fost facut cu un obiect separat cu fill alb, pus deasupra.


dacă dai la text efectul "difference" îți face suprapunerea neagră
atât poate... dacă vrei alb, scrie fără diacritice și pune bloc separat de text cu virguliță la locul dorit...

sau, dacă tot ai elementul ăla repetitiv în catalogul de produse, fă-l în illustrator și copy/paste sau import in inDesign

o metodă mai laborioasă este să incluzi construcția grafica dorită în fontul pe care-l folosești

#140
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

View Postdacuburebista, on 31 octombrie 2016 - 09:27, said:



dacă dai la text efectul "difference" îți face suprapunerea neagră
atât poate... dacă vrei alb, scrie fără diacritice și pune bloc separat de text cu virguliță la locul dorit...

sau, dacă tot ai elementul ăla repetitiv în catalogul de produse, fă-l în illustrator și copy/paste sau import in inDesign

o metodă mai laborioasă este să incluzi construcția grafica dorită în fontul pe care-l folosești
Din pacate blocul respectiv se afla peste poze deci nu pot folosi "difference".
L-am facut cu intersect.
Am duplicat fontul, am transformat la curbe, am facut Release Compound Path si am sters tot mai putin virgula, am duplicat dreptunghiul rosu de jos, si cu virgula deasupra am facut Intersect. Rezultatul l-am facut alb.
Oricum, mii de multumiri.
Credeam ca se poate direct si nu am gasit eu alta solutie inca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate