Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Chestii din Indesign

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Salut
Fortat de imprejurari a trebuit sa iau calea InDesign-ului. Am lucrat timp de 5 ani in Quark si m-am descurcat foarte bine. Deci iaca a venit si timpul InDesign-ului.

Am vazut ca sunt multi p-aici care stiu InDesign-ul si Quarkul destul de bine, si pe care i-as ruga sa-mi spuna si mie niste echivalente de shortcuturi pentru InDesign

Prima chestie ar fi cratima de la intr-o, de exemplu, la capat de rand. Cu Quark se rezolva usor... selectezi cratima si ctrl + =  . Cu InDesign-ului cum se face?

Alta  ar mai fi, un cuvant care este pe randul urmator si pe care vreau sa-l despart in silabe, ca o silaba sau doua sa treaca pe randul de sus (are loc prima sau primele doua silabe ca randul este cam "cracanat", se vede la ochi). In Quark era un simplu ctrl + -  . InDesign-ul cum face?

In Quark este o optiune... Tools/Line check, unde vedeai vaduve, orfani, text care nu a intrat in box, si cel mai important, capetele de rand. InDesignul are asa ceva, ca am tot cautat :( ?

Multam, si o sa va mai intreb daca nu e cu suparare.

LE Inca o chestie: Am bagat coloncifrul in master, ca sa plece toata numerotarea de la 1 pana la sfarsit. La unele pagini am nevoie sa scot coloncifrul. Cum fac asta in afara de chestia aia tiganeasca de a baga un box alb pe deasupra colocifrulu sau de a-l edita cu pit stop in acrobat?

Edited by liviu_np, 18 October 2009 - 16:00.


#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dacă lucrezi cu despărțiri în limba română (hyphenation) ai scăpa de multe probleme ;)

iar pentru chestia cu coloncifru, e de ajuns să faci click dreapta pe pagina respectivă în ferestra de Pages, și să selectezi ca in imagine
;)
helpul aplicației te va ajuta mult - o să vezi că nu e nimic complicat fațâ de bătrânul QXP...

a, și aruncă un ochi și aici:
http://forum.softped...howtopic=572459

Attached Files


Edited by dacuburebista, 18 October 2009 - 20:45.


#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Multam, dacule!

#4
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Eu am accesat shortcut-urile de Quark 4.

Edit -> Keyboard Shortcuts

#5
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

View Postliviu_np, on 18th October 2009, 15:51, said:

Salut
Fortat de imprejurari a trebuit sa iau calea InDesign-ului. Am lucrat timp de 5 ani in Quark si m-am descurcat foarte bine. Deci iaca a venit si timpul InDesign-ului.

Am vazut ca sunt multi p-aici care stiu InDesign-ul si Quarkul destul de bine, si pe care i-as ruga sa-mi spuna si mie niste echivalente de shortcuturi pentru InDesign

Prima chestie ar fi cratima de la intr-o, de exemplu, la capat de rand. Cu Quark se rezolva usor... selectezi cratima si ctrl + =  . Cu InDesign-ului cum se face?

Alta  ar mai fi, un cuvant care este pe randul urmator si pe care vreau sa-l despart in silabe, ca o silaba sau doua sa treaca pe randul de sus (are loc prima sau primele doua silabe ca randul este cam "cracanat", se vede la ochi). In Quark era un simplu ctrl + -  . InDesign-ul cum face?

In Quark este o optiune... Tools/Line check, unde vedeai vaduve, orfani, text care nu a intrat in box, si cel mai important, capetele de rand. InDesignul are asa ceva, ca am tot cautat :( ?

Multam, si o sa va mai intreb daca nu e cu suparare.

LE Inca o chestie: Am bagat coloncifrul in master, ca sa plece toata numerotarea de la 1 pana la sfarsit. La unele pagini am nevoie sa scot coloncifrul. Cum fac asta in afara de chestia aia tiganeasca de a baga un box alb pe deasupra colocifrulu sau de a-l edita cu pit stop in acrobat?

sa le luam pe rand:
- pentru ca la capat de rand sa nu ai surpriza ca "o" sa treaca pe randul urmator, in loc de "-" folosesti Alt+Ctrl+- sau selectezi "intr-o" si din tabul "Character" alegi "No Break" (vezi imaginea No_Break.jpg)
- pentru ca un cuvant sa se desparta in silabe, dar in cazul cand se fac adaugiri inaintea lui, nu mai are loc si trece pe randul urmator tot cuvantul si totusi sa nu se vada cratima, se foloseste Shift+Ctrl+-
- vaduve si orfani (orphans and widows) le controlezi din Keep Options din tabul Paragraph (cauta "orphan" in Help)
- textul care nu a intrat in box se numeste overset si apare deasupra coltului din dreapta jos al boxului ca un patratel cu un "+" rosu in el. oricum, daca vrei sa dai print si ai text overset te anunta indesignul...e destept, nu? :clapping:
- ca sa scoti coloncifrul dintr-o pagina curenta tii apasat pe Ctrl+Shift si dai click pe coloncifrul respectiv in pagina in care vrei sa il scoti. astfel il aduci din MasterPage in pagina curenta. apoi delete ;)

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
@mdmilian, foarte utile si informatiile tale
Multumesc mult!

#7
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
daca mai ai si alte intrebari astept.

Edited by mdmilan, 03 November 2009 - 19:41.


#8
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
am si eu o intrebare, daca se mai uita cineva p'aici, referitoare la indesign: trebuie sa redactez un curs, si din loc in loc am nevoie de spatii unde studentii sa poata scrie raspunsuri la diferite intrebari, si ar trebui sa fac niste zone cumva ca la un caiet de dictando, cu linii. Pot face zonele astea din maimulte linii, dar daca am multe zone, devine complicat, + ca tre sa stau sa setez distantele dintre linii manual.

cred ca trebuie sa fie o setare ceva, care sa ma ajute sa fac automat lucrurile astea. am un document indesign, care are ceva de genu, dar nu am reusit sa editez liniile (culoare, grosimea, tipul liniei, distanta intre linii etc.)

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ai incercat sa tii apasat pe punct?
atita timp cit ai nevoie?

#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostSundanceKid, on 30th November 2009, 17:12, said:

am si eu o intrebare, daca se mai uita cineva p'aici, referitoare la indesign: trebuie sa redactez un curs, si din loc in loc am nevoie de spatii unde studentii sa poata scrie raspunsuri la diferite intrebari, si ar trebui sa fac niste zone cumva ca la un caiet de dictando, cu linii. Pot face zonele astea din maimulte linii, dar daca am multe zone, devine complicat, + ca tre sa stau sa setez distantele dintre linii manual.

cred ca trebuie sa fie o setare ceva, care sa ma ajute sa fac automat lucrurile astea. am un document indesign, care are ceva de genu, dar nu am reusit sa editez liniile (culoare, grosimea, tipul liniei, distanta intre linii etc.)
Poti sa faci un grup object de X linii pe care sa-l inserezi, ii faci si setare de TEXT WRAP...

A doua faza e cu TABS, unde pui semnul . sa umple spatiul.

Pune aici un scan cam cum vrei sa arate si-ti fac eu un "master". ;)

#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Salut again :) si Sarbatori fericite

Mai am ceva intrebari legate de InDesign
1. Se pot selecta toate notele de subsol dintr-un document? Daca DA, cum?
2. Cum pot sa setez linia de deasupre notei de subsol sa "tina" la distanta textul paginii care are setarea justify?
3. Textul importat din Word a avut (are) la notele de subsol hyperlinkuri, fapt ce in InDesign imi face culori si dreptunghiuri  :confuzzled:

Am pus si o imagine...

Attached Files



#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
:signher:

#13
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postliviu_np, on 26th December 2009, 12:39, said:

3. Textul importat din Word a avut (are) la notele de subsol hyperlinkuri, fapt ce in InDesign imi face culori si dreptunghiuri  :confuzzled:
Am pus si o imagine...
Nu prea am lucrat cu note de subsol, dar ai incercat cu un style sheet?

#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postciureanuc, on 5th January 2010, 10:30, said:

Nu prea am lucrat cu note de subsol, dar ai incercat cu un style sheet?
Da. Intotdeauna lucrez cu asa ceva. Pentru fiecare lucrare noua imi fac style sheeturi. Initial ma gandeam ca cine-stie-ce-o-fi aia, dar dupa ce am facut un pdf, nu se mai vad culorile si dreptunghiurile.

#15
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Mai am o intrebare, poate citeste careva;

Exista in inDesign, pe undeva, vreo optiune , ceva similar cu cea din Quark (Append), pentru a importa dintr-un alt fisier .indd mai vechi style sheeturi si altele?

#16
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
sigur
în fereastra Character style --> Load Character style

Attached Files



#17
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Multam again, dacule.
Am vazut tarziu raspunsul tau, intre timp am facut stilurile pentru lucrarea cea noua, dar pentru viitor este de retinut.

#18
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Despartirea in silabe (hyphenation pentru limbi mai ''exotice'') este inclusa in orice versiune de InDesign? In Quark stiu ca nu toate versiunile aveau aceasta optiune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate