Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Patut tarc sau patut din lemn?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008
vad ca vrei sa faci trafic pe subiect

#38
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
de fapt, da, dar speram că pot să ascund chestia asta.

Nu încercam în nici un fel să te fac să înțelegi că nu ești singura îndreptățită să ai altă părere decât restul și să spui chestii ca "unii ies oameni și ajung jite". De altfel eu am fost și cea care a început comentariile cu "ar trebui să-ți fie rușine".


back on topic, de-acum înainte șterg.

#39
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
In Romania avem pliabil de la Hauck cu saltea separata de 20 cm grosime, turceasca, ortowhatever si umpluta cu moloz de nu stiu ce, arcuri nu stiu de care, au dormit copiii perfect in patul ala. Cand l-am cumparat eram stresati sa nu se loveasca copilul in unul de lemn :lol:

In Norvegia, o prietena ne-a dat patutul fetitei ca nu il mai folosea; lemn de fag parca, nevopsit si noi am luat niste protectii din burete pt laterale. Este cam mic pt cea mica, la 1 an si 2 luni il escalada fara nici o taina. In cel de panza, pliabil, nu poate sa se catere, salteaua sta mai jos.

Din punctul meu de vedere patutul pliabil ar fi varianta cea mai buna si nu i-am gasit dejavantaje pana in prezent, doar avantaje(vorbesc de un patut calumea nu o chinezarie de plastic in care sare copilul si se rupe):
-este usor de mutat in camera cand se face curat
-usor de depozitat cand nu mai avem nevoie de el
-usor de transportat in alta locatie, vacanta, etc si copilul doarme in acelasi loc in care este obisnuit
-nu se loveste copilul
-salteaua vine montata mai jos decat la cele de lemn si copilul nu poate escalada patutul din interior.
-copilul vede prin plasa patutului asa ca poate sta cuminte in popou sa se joace si/sau sa se uite dupa parinti daca are chef.

#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am luat unul pliabil, bertoni
frumos, solid, cu jucarii, 2 nivele, dar... miroase ca naiba a plastic, a chimic
l-am spalat cu o carpa cu apa si detergent, a mai disparut din miros, dar nu de tot
sta desfacut de 1 saptamana si inca miroase

#41
lira

lira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2007
noi am luat patut din lemn de la www.babycomfort.ro ; si saltea cu fibre de cocos care respira din acelasi loc; nu sunt ieftine dar macar au livrat repede.
iar lenjeria aferenta, adica cearsafuri cu elastic imprimat din jerse am luat de la www.hopababy.com ; sunt absolut superbe iar pretul e mult mai mic decat chiar si in carrefour;  le recomand cu incredere.

#42
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009
Va recomand paturile pliante, de voiaj.

Neaparat sa fie cele care au doua nivele - e foarte util pana pe la vreo 4 luni - ca sa nu va stricati spatele.

Inca ceva: neaparat sa aiba patul un fermoar prin care sa iasa apoi singur copilul.
Copiii considera aceasta facilitate o jucarie deosebita, le place grozav sa intre si sa iasa singuri din pat.

#43
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006
dar de patutul asta ce parere aveti?


 Model: Pat tip transformer fix din lemn si pal

Model cu o utilitate indelungata, ce se poate transforma in pat adolescent, comoda, tarc sau birou, putand fi folosit de la 0 luni pana la adolescenta
 Include: - patut bebe
- masuta de infasat / comoda cu sertare si doua polite
- comoda este detasabila (la montare se poate pozitiona in orice parte)
- suport din lemn pentru saltea reglabil pe inaltime in trei trepte
- doua sertare voluminoase la baza patutului

 Dimensiuni pătuț: 120x70
 Dim. pat adolescent: 170x70
 Dim. exterioare ale ansamblului: 175x75x100


690RON

Attached Files



#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
E foarte misto, am recomandat si eu pe un subiect asemanator ceva de genul asta (am avut pentru fii-mea). Pina pe la 2 ani, alaturi de o masa de infasat (si ea cu sertare) e cam toata mobila de care ai nevoie (in sertarele alea intra o gramada de toale).

#45
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postbobbo, on 1st December 2010, 00:54, said:

dar de patutul asta ce parere aveti?


 Model: Pat tip transformer fix din lemn si pal

Model cu o utilitate indelungata, ce se poate transforma in pat adolescent, comoda, tarc sau birou, putand fi folosit de la 0 luni pana la adolescenta
 Include: - patut bebe
- masuta de infasat / comoda cu sertare si doua polite
- comoda este detasabila (la montare se poate pozitiona in orice parte)
- suport din lemn pentru saltea reglabil pe inaltime in trei trepte
- doua sertare voluminoase la baza patutului

 Dimensiuni pătuț: 120x70
 Dim. pat adolescent: 170x70
 Dim. exterioare ale ansamblului: 175x75x100


690RON
de la bebe la adolescenta sunt macar vreo 12 ani. teoretic lemnele alea care ncii nu-s lemne de-adevaratelea, ar putea rezista miraculos, dar or sa arate ca dracu si o sa te plictisesti de ele. plus ca mi se par foarte urate.

#46
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Ai mei parinti inca mai au patutul in care am dormit. Nu vad nici un motiv pt. a nu-l refolosi.
Nepotul meu, pana la 3 ani, a avut patut pliabil. Dupa 2 ani, au inceput sa se rupa plasticele si sa-si piarda rigiditatea.

#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am gasit un avantaj mare al patului pliabil

fata de cel din lemn, copilul este mult mai protejat de lovituri
un prieten are copilul mic (1 an si ceva) plin de vanatai pe degete si maini si ceva urme pe obraz din cauza loviturilor de zabrelele patului (in special noaptea), desi avea aparatori moi (care se deplasau usor din pozitia corecta)

#48
ionutloghin

ionutloghin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2012
Desi am comandat doar acest patut pliabil contour electra pot spune ca isi face pe deplin treaba, in special sistemul de vibratii . Oricum, produsele Garco nu mai au nevoie de nici o descriere. Parerea mea este ca patuturile din lemn ar trebui evitate la copii ceva mai "energici" :)

Edited by adadoi, 21 April 2012 - 07:26.


#49
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View Postionutloghin, on 20th April 2012, 14:49, said:

Desi am comandat doar acest patut pliabil contour electra pot spune ca isi face pe deplin treaba, in special sistemul de vibratii . Oricum, produsele Garco nu mai au nevoie de nici o descriere. Parerea mea este ca patuturile din lemn ar trebui evitate la copii ceva mai "energici" :)

Din experienta de parinte cu 2 rinduri de patuturi: si lemn, si pliabile. Cele pliabile sint perfecte pt. carat in vacante de citeva zile. Cind au dormit mai mult in ele, baiatul a facut rana la picior, din cauza frecarii de plasa. Vara se incing ca naiba, daca copilul doarme cu capul lipit de material (cum face fii-mea), transpira de numa! In patuturile de lemn mi-era si mie teama de lovituri, dar vad ca nu au patit nimic. Plus ca prima ridicare pe propriile picioare are loc de obicei tinindu-se de zabrelele patului.  :wub:

Edited by adadoi, 21 April 2012 - 07:26.


#50
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
noua neonatologul ne-a recomandat lemn pentru:
- rezistenta
- aerisire
- igiena
Orice ce spuneti...orice brand...cel din plastic este ca si cum dormi pe o saltea gonflabila.

Pentru viitori parinti, pe forum nu gasiti raspunsul...intrebati dr. neonatolog/pediatru si va explica avantaje/dezavantaje.

my 2 cents

#51
MihaelaGabriela

MihaelaGabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.09.2012
Imi vine sa rad cand citesc comentariile voastre. Rad de mine, desigur.
Imi amintesc ca noi am luat si tarc si patut din lemn si nu ne-a folosit la nimic pentru ca baiatul tot cu noi in pat a dormit. Cum il puneam in patut, cum incepea sa planga.

#52
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 21.04.2012
Posted Image Mihaela, same here. L-a folosit vreo 4-5 luni, dupa care a "migrat" in patul mare si cum "calatoreste" in timpul somnului (mai ales vara), are toate sansele sa ramana singura in pat si sa-l folosim noi pe-al ei (daca om incapea). Posted Image

Tarcul e util, mai doarme in el ziua sau o mai tinem ca sa nu faca vreo nefacuta sau s-o ia in sus pe scariPosted Image

#53
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Piticul nostru in primele 2 luni a dormit tot cu noi pentru ca incepea instant sa planga cand il puneam in patut (dinala pliant). Acum peste noapte doarme in patut, eventual si dimineata, daca e mai bine pentru noi asa (am treaba in bucatarie si el are chef de zbenguiala sau taica-so e prea obosit ca sa-i las sa doarma impreuna).

#54
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
  • Tarc pentru joacaca sa nu se ranesca bebeul si pat de lemn cu aparatorile de rigoare pentru dormit.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate