Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

avertisment scris din partea angajatorului

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
Am primit un avertisment scris/mustrare scrisa la serviciu,conform art 264 din codul muncii.Inca nu l-am semnat As dori sa stiu ce consecinte are?Se inregistreaza in cartea de munca?Are vreo relevantza la evaluarea anuala pe care angajatorul mi-o face anual?Multumesc.

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  Daca a facut asta iti pregateste exit-ul. 

  Incepe si tu sa iti cauti de lucru sa fii pregatit in caz ca...

#3
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
Nu,nici vorba de asa ceva...doar ca seful meu e o persoana obtuza,asta-i ideea lui de "politically corectness" si crede ca se poate impune in fata subordonatilor in felul asta..

#4
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
nu ma pot abtine


seful ala obtuz crede ca aplica legea asa cum vrea el ???

avertisment scris , ok pentru ce ? (are voie sa iti dea avertisment scris fara cercetare disciplinara, orice alta sanctiune e nula fara cercetare art.267/codul muncii, lg 53/2003)


daca nu ai semnat ca ai luat la cunostinta de reg intern sau fisa postului , spune-i tare si franc in fata sa se stearga cu ea la funduletul ala paros :)

nu semna nimic , justifica asa : " pentru ca nu pot semna pentru ceva ce nu am luat la cunostinta, repsectiv ce abateri disciplinare sunt sanctionabile la nivel de unitate "

trebuie sa fii si tu obtuz .... altfel o sa fii un alt angajat calcat in picioare ....

succes si fruntea sus , ai drepturi


ps.daca primesti avertisment scris pt ceva - abatere disciplinara , a doua oara ii da dreptul sa te sanctioneze altfel, mergand pana la desfacerea contractului de munca
la evaluare da se poate tine cont , in cartea de munca nu apare avertismentul, doar desfacerea disciplinara a contractului de munca

Edited by virtualx, 09 October 2009 - 17:20.


#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,235
  • Înscris: 24.05.2006
Oricum daca vrea iti da viteza,poti sa faci gargara cat vrei.Chiar daca nu ai semnat fisa postului, o sa te puna sa o semnezi, si o s-ti vaneze greselile, iar la prima abatere iti face un referat, se intruneste o comisie, si la revedere. Poate sa-ti ia 30% pe trei luni, iar daca persisti in greseala, iti desface contractul disciplinar. Eu cel putin, asa as proceda :lol: .
Uite si un model de decizie.

Attached Files


Edited by wiseguy76, 09 October 2009 - 17:59.


#6
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
atentie eu vorbesc de drepturi , nu de "gargara" care o merita "obtuzul"

si tu wiseguy ai o gandire neconstructiva adica induci deja starea "ca si asa o sa-ti dea viteza " asa ca nu mai face tu nimic, semneaza angajatule mic si nesemnificativ,
esti patron cumva?

eu nu vad nicaieri in codul muncii 30% pe 3 luni, decat daca consideram total pe 3 luni maxim

acum eu as face asa wiseguy ;) : nu semnez nimic si nu ridic nimic de la posta si iti contest decizia , proces pe care o sa-l castig sigur in max 1 saptamana ca se judeca in regim de urgenta, nu platesc nimic ca sunt scutite de taxe litigiile procesele pe dreptul muncii si esti obligat in final sa ma repui in drepturi salariale si functie ,, cum suna?

ART. 264 – Sanctiunile disciplinare

(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:

a) avertismentul scris;

B) suspendarea contractului individual de munca pentru o perioada ce nu poate depasi 10 zile lucratoare;

c) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;

d) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;

e) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;

f) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

(2) In cazul in care, prin statute profesionale aprobate prin lege speciala, se stabileste un alt regim sanctionator, va fi aplicat acesta.

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Contesta sanciunea in fata instantei. Vei avea castig de cauza in cazul in care s-a trecut peste cercetarea disciplinara!

#8
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
In cazul avertismentului scris nu se face cercetare disciplinara.Eu imi recunosc greseala, am plecat cu 20 de min mai devreme de la serv( pentru rezolvarea unei probleme ce nu suferea amanare,dar ce sa fac???ca invoiri nu se dau...). Singura consecintza a acestui avertisment scris se va vedea la evaluarea anuala,dupa parerea mea.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,065
  • Înscris: 24.02.2006
sunt 2 consecinte:
-evaluarea periodica (aka mai greu cu marire de salariu)
-ajuta la articolul 61 a, concedierea pentru abateri repetate

daca ai vreun sef mai birocratic, e posibil sa primesti avertisment scris fara sa existe intentia de a te concedia. seful are si el sef, trebuie sa arate ca vrea si poate sa impuna disciplina.

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 gan2ryu, on 9th October 2009, 20:47, said:

In cazul avertismentului scris nu se face cercetare disciplinara.Eu imi recunosc greseala, am plecat cu 20 de min mai devreme de la serv( pentru rezolvarea unei probleme ce nu suferea amanare,dar ce sa fac???ca invoiri nu se dau...). Singura consecintza a acestui avertisment scris se va vedea la evaluarea anuala,dupa parerea mea.
Conform CCM NICIO sanctiune nu se poate aplica fara o cercetare. Deci nici avertismentul scris nu poate sa-ti dea. E nul!

Edited by Jaqueline, 11 October 2009 - 15:18.


#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,235
  • Înscris: 24.05.2006

 virtualx, on 9th October 2009, 19:35, said:

atentie eu vorbesc de drepturi , nu de "gargara" care o merita "obtuzul"

si tu wiseguy ai o gandire neconstructiva adica induci deja starea "ca si asa o sa-ti dea viteza " asa ca nu mai face tu nimic, semneaza angajatule mic si nesemnificativ,
esti patron cumva?


Da, si imi respect angajatii, dar asta nu inseamna ca ma trag cu ei de sireturi, si nici ei nu fac ce vor. Eu n-am chef si nici timp de "sindicalisti" de ocazie. Vrei sa castigi un ban, faci cum spun eu. Texte, reclamatii si d-astea mergeau inainte de revolutie, cand statul proteja toate putorile, si mai merge si acum , la stat, unde la fel e adapost pentru toti incapabilii. In lumea reala, n-are nimeni timp de figurile unuia care nu vrea sa munceasca. Probabil ca oamenii ti-au spus de la inceput ca nu se dau invoiri, dar tu oricum ai plecat, nu? Si cand te-au avertizat numai, in loc sa te dea afara direct, tot tu faci scandal? Interesant...

 virtualx, on 9th October 2009, 19:35, said:

acum eu as face asa wiseguy ;) : nu semnez nimic si nu ridic nimic de la posta si iti contest decizia , proces pe care o sa-l castig sigur in max 1 saptamana ca se judeca in regim de urgenta, nu platesc nimic ca sunt scutite de taxe litigiile procesele pe dreptul muncii si esti obligat in final sa ma repui in drepturi salariale si functie ,, cum suna?

Si eu as face asa: te transfer la un punct de lucru aflat la cea mai mare distanta posibila, fara nici un mijloc de transport;
sau iti desfiintez postul, si angajez pe altcineva, in alta functie sa faca ce faci tu- merge, s-a mai facut;
sau te dau afara si astept sa ma dai in judecata, si vreau sa vad ce avocat o sa te apere din oficiu, in conditiile in care nu sunt platiti de vreo doua luni;
in timpul asta iti opresc cartea de munca, si ti-o fac pierduta- sunt N metode de a face acest lucru;
iti interzic accesul in cladire, si iti mut biroul undeva unde e imposibil sa stai :lol:

Exemplu: un prieten, care face comert cu cereale, a avut un gestionar care facea figuri d-astea. Si omul l-a lasat in pace...Dupa vreo doua saptamani9, timp in care asta era foarte mandru, ca "l-a facut" pe patron, i-a trimis la receptie vreo patru masini de grau. Masinile cu avize fiecare, una cu factura. Dar la ultima, a facut o factura cu pret mai mare. Ala, grevistul, nu si-a dat seama, le-a inregistrat pe toate la fel. A doua zi, a venit asta frumos si i-a imputat diferenta de valoare, adica vreo 70 de milioane...Si gata.

#12
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
WISEGUY76, cam ce pateste un patron care pierde o carte de munca?

#13
magdalena67

magdalena67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.05.2009
Daca iti permiti sa vorbesti asa se pare ca esti unul din miile de buticari care atunci cand au ajuns in varf au uitat de unde au plecat.Dar vezi ca scara are si suisuri si coborisuri, si daca ai sa cazi de acolo va fi vai si amar.Poate omul chiar trebuia sa plece,poate avea probleme grave, ti-ai pus intrebarea asta?
iar cu amenintari de genul iti opresc cartea de munca, o fac pierduta nu iti dai seama ce vorbesti cred, pentru ca tot asa iti poate spune si angajatul - te fac pierdut , te sechestrez sau alte alea, la asta te-ai gandit?

Da, si imi respect angajatii, dar asta nu inseamna ca ma trag cu ei de sireturi, si nici ei nu fac ce vor. Eu n-am chef si nici timp de "sindicalisti" de ocazie. Vrei sa castigi un ban, faci cum spun eu. Texte, reclamatii si d-astea mergeau inainte de revolutie, cand statul proteja toate putorile, si mai merge si acum , la stat, unde la fel e adapost pentru toti incapabilii. In lumea reala, n-are nimeni timp de figurile unuia care nu vrea sa munceasca. Probabil ca oamenii ti-au spus de la inceput ca nu se dau invoiri, dar tu oricum ai plecat, nu? Si cand te-au avertizat numai, in loc sa te dea afara direct, tot tu faci scandal? Interesant...



Si eu as face asa: te transfer la un punct de lucru aflat la cea mai mare distanta posibila, fara nici un mijloc de transport;
sau iti desfiintez postul, si angajez pe altcineva, in alta functie sa faca ce faci tu- merge, s-a mai facut;
sau te dau afara si astept sa ma dai in judecata, si vreau sa vad ce avocat o sa te apere din oficiu, in conditiile in care nu sunt platiti de vreo doua luni;
in timpul asta iti opresc cartea de munca, si ti-o fac pierduta- sunt N metode de a face acest lucru;
iti interzic accesul in cladire, si iti mut biroul undeva unde e imposibil sa stai :lol:

Exemplu: un prieten, care face comert cu cereale, a avut un gestionar care facea figuri d-astea. Si omul l-a lasat in pace...Dupa vreo doua saptamani9, timp in care asta era foarte mandru, ca "l-a facut" pe patron, i-a trimis la receptie vreo patru masini de grau. Masinile cu avize fiecare, una cu factura. Dar la ultima, a facut o factura cu pret mai mare. Ala, grevistul, nu si-a dat seama, le-a inregistrat pe toate la fel. A doua zi, a venit asta frumos si i-a imputat diferenta de valoare, adica vreo 70 de milioane...Si gata.
[/quote]

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,235
  • Înscris: 24.05.2006

 magdalena67, on 15th October 2009, 09:54, said:

Daca iti permiti sa vorbesti asa se pare ca esti unul din miile de buticari care atunci cand au ajuns in varf au uitat de unde au plecat.Dar vezi ca scara are si suisuri si coborisuri, si daca ai sa cazi de acolo va fi vai si amar.Poate omul chiar trebuia sa plece,poate avea probleme grave, ti-ai pus intrebarea asta?
iar cu amenintari de genul iti opresc cartea de munca, o fac pierduta nu iti dai seama ce vorbesti cred, pentru ca tot asa iti poate spune si angajatul - te fac pierdut , te sechestrez sau alte alea, la asta te-ai gandit?


Atitudine tipica de angajat roman fara constiinta: patronul e "buticar", "parvenit", etc. daca nu ne lasa sa fecam menta la servici e rau, daca e baiat bun, devine "fraier" pe care "putem sa-l facem". Daca ne da afara, dam fuga la ITM sa ne plangem de abuz.

#15
magdalena67

magdalena67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.05.2009

 wiseguy76, on 15th October 2009, 12:59, said:

"Atitudine tipica de angajat roman fara constiinta: patronul e "buticar", "parvenit", etc. daca nu ne lasa sa fecam menta la servici e rau, daca e baiat bun, devine "fraier" pe care "putem sa-l facem". Daca ne da afara, dam fuga la ITM sa ne plangem de abuz.
"


nu cred ca omul a afirmat ca freaca menta la servici, iar despre atitudinea tipica de angajat roman fara constiinta las-o mai moale, caci romanii au constiinta, dar atunci cand sunt stimulati pentru munca pe care o fac, daca ii platesti cu salariu minim si astepti sa iti faca treaba pentru 3 oameni, atunci nu mai merge, iti lucreaza si el tot la capacitatea minima.Si ITM chiar are scopul de ai proteja pe oameni de astfel de patroni, pacat ca sunt printre ei oameni care pentru un pliculet primit de la voi patronii, inchid ochii la tot felul de matrapaslacuri.

#16
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
In 3 ani si jumatate n-am lipsit o zi, nu concedii medicale,nu invoiri,nu recuperari,nu nimic, desi am stat peste program de "n" ori. In conditiile astea, cred ca avertisment scris pt 20 de minute e o sanctiune cam dura...


@wiseguy. Eu iti inteleg pozitia, dar de la intransigenta la inflexibilitate si neomenie e un pas destul de mic,dc intelegi ce vreau sa spun...

P.S. In concluzie n-am semnat niciun avertisment scris, pe considerentele expuse mai sus pe care le-am si invocat,asa ca sefu' a lasat-o balta. Deocamdata.

#17
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 gan2ryu, on 19th October 2009, 20:25, said:

P.S. In concluzie n-am semnat niciun avertisment scris, pe considerentele expuse mai sus pe care le-am si invocat,asa ca sefu' a lasat-o balta. Deocamdata.
E bine asa. Oricum, n-avea cum sa-ti dea avertisment fara cercetare. Era nul.
Faza e ca acum seful tau va sta mereu cu ochii pe tine ca sa te prinda cand gresesti. Ar trebui sa ai mai multa grija de acum inainte.

#18
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

 Jaqueline, on 19th October 2009, 21:33, said:

E bine asa. Oricum, n-avea cum sa-ti dea avertisment fara cercetare. Era nul.
Faza e ca acum seful tau va sta mereu cu ochii pe tine ca sa te prinda cand gresesti. Ar trebui sa ai mai multa grija de acum inainte.
  
   Pun si eu o intrebare care poate suna stupid:
Sta Seful la usa de intrare cu ochii pe ceas sau la tzatele la una  din incinta sau de  pe perete. Intra Angajatul Intarziat. Seful se uita la ceas, apoi la angajat si spune: Ai intarziat douaj de minute! Pentru ce dracu iti mai trebuie cercetare? Face naibii un referat , ce cercetarea ma-sii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate