Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

avertisment scris din partea angajatorului

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
silvia84

silvia84

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.06.2009
Minti cu nerusinare

N-are ce sa inregistreze grevistul, astfel incat sa iasa el in paguba

INVATA SA MINTI. Fratele meu e gestionar la o firma si face exact acelasi lucru si mi-a confirmat ca esti o panarama mincinoasa. Firma plateste ce se inregistreaza, nu gestionarul.

INVATA SA MINTI ITI SPUN INCA O DATA!!

View Postmagdalena67, on 15th October 2009, 10:54, said:

Exemplu: un prieten, care face comert cu cereale, a avut un gestionar care facea figuri d-astea. Si omul l-a lasat in pace...Dupa vreo doua saptamani9, timp in care asta era foarte mandru, ca "l-a facut" pe patron, i-a trimis la receptie vreo patru masini de grau. Masinile cu avize fiecare, una cu factura. Dar la ultima, a facut o factura cu pret mai mare. Ala, grevistul, nu si-a dat seama, le-a inregistrat pe toate la fel. A doua zi, a venit asta frumos si i-a imputat diferenta de valoare, adica vreo 70 de milioane...Si gata.


#20
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View Postsilvia84, on 20th October 2009, 01:43, said:

Minti cu nerusinare

N-are ce sa inregistreze grevistul, astfel incat sa iasa el in paguba

INVATA SA MINTI. Fratele meu e gestionar la o firma si face exact acelasi lucru si mi-a confirmat ca esti o panarama mincinoasa. Firma plateste ce se inregistreaza, nu gestionarul.

INVATA SA MINTI ITI SPUN INCA O DATA!!

bineinteles ca minte. daca zicea vagoane de grau poate era mai credibil

#21
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Posttrustmygod, on 20th October 2009, 01:36, said:

Pun si eu o intrebare care poate suna stupid:
Sta Seful la usa de intrare cu ochii pe ceas sau la tzatele la una  din incinta sau de  pe perete. Intra Angajatul Intarziat. Seful se uita la ceas, apoi la angajat si spune: Ai intarziat douaj de minute! Pentru ce dracu iti mai trebuie cercetare? Face naibii un referat , ce cercetarea ma-sii.
Legal tot trebuie sa faca cercetare. Ii face un referat, dupa convoaca o comisie, vine omu in fata comisiei, spune de ce a intarziat, comisia propune o sanctiune, sau nu, si managerul decide ce sa faca.

Daca vrea neaparat sa-i faca rau, scrie in procesul verbal intocmit dupa intalnirea comisiei ca omul si-a recunoscut vina si ca nu a adus nimic relevant in apararea lui. Asta evident dupa declaratia scrisa pe care o da angajatul.

#22
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View PostJaqueline, on 20th October 2009, 21:56, said:

Legal tot trebuie sa faca cercetare. Ii face un referat, dupa convoaca o comisie, vine omu in fata comisiei, spune de ce a intarziat, comisia propune o sanctiune, sau nu, si managerul decide ce sa faca.

Daca vrea neaparat sa-i faca rau, scrie in procesul verbal intocmit dupa intalnirea comisiei ca omul si-a recunoscut vina si ca nu a adus nimic relevant in apararea lui. Asta evident dupa declaratia scrisa pe care o da angajatul.

Intr-un S.R.L de 5 oameni din care 1 e administratorul si asociatul si restul de 4 sunt vanzatori ce comisie sa mai faci. In fine nu zic ca nu e posibil , dar posteaza si tu unde scrie in lege ceea ce sustii tu, pentru ca in codul muncii eu am gasit altceva

Art. 264. [sancțiunile disciplinare]
(1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt: 
a) avertismentul scris; 
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăși 10 zile lucrătoare; 
c) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile; 
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%; 
e) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;

Art. 267. [cercetarea disciplinară]
(1) Sub sancțiunea nulității absolute, nici o măsură, cu excepția celei prevăzute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.

Edited by trustmygod, 21 October 2009 - 21:22.


#23
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Ai dreptate, dar in Contractul Colectiv de Munca scrie asa:

Quote

art. 75 alin. (1) din CCM: Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

Si banuiesc ca deja stii ca intotdeauna se ia situatia cea mai favorabila pentru angajat. In cazul asta, ce e scris in CCM.

#24
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View PostJaqueline, on 21st October 2009, 22:45, said:

Ai dreptate, dar in Contractul Colectiv de Munca scrie asa:


Si banuiesc ca deja stii ca intotdeauna se ia situatia cea mai favorabila pentru angajat. In cazul asta, ce e scris in CCM.

Vreau nu vreau , trebuie sa fiu de acord cu dumneavoastra. Ati postat la obiect si foarte corect. Mea culpa.

#25
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 24.05.2006

View Postsilvia84, on 20th October 2009, 00:43, said:

Minti cu nerusinare

N-are ce sa inregistreze grevistul, astfel incat sa iasa el in paguba

INVATA SA MINTI. Fratele meu e gestionar la o firma si face exact acelasi lucru si mi-a confirmat ca esti o panarama mincinoasa. Firma plateste ce se inregistreaza, nu gestionarul.

INVATA SA MINTI ITI SPUN INCA O DATA!!


Sorooo, panarama mincinoasa sa-i zici cui vrei nu mie, ca nu ma cunosti si nici nu ai inteles ce spun, nici tu nici frati-tu. Daca frati-tu i-ar spune patronul ca trebuie sa cumpere un anumit produs cu maxim o anumita suma, si el, din nebagare de seama ar cumpara mai scump, crede-ma ca ar zbura in secunda doi. Nu va mai dati vedete dupa 6 luni de munca, si invatati sa vorbiti ca d-aia nu va angajeaza nici dracu'

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@wiseguy76 - du-te bai tata si fa-te cunoscut in alta parte! Sau crezi ca daca esti 'wiseguy' cu angajatii de la shaormaria ta o sa ai parte de respect si in restul lumii? Dpmdv, la felul cum vorbesti, nu esti decat un cocalar care n-are habar de lege si vorbeste din carti.

Daca tu chiar ai angajati (fapt de care ma indoiesc profund), acei angajati ar trebui sa te bage pe unde ai iesit si sa te lase cu fundu-n balta cand ti-e lumea mai draga, sa vad atunci daca tot asa tantos o sa te tii.

One final word from me: JET!

Edited by MembruAnonim, 29 October 2009 - 15:22.


#27
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostMembruAnonim, on 29th October 2009, 15:21, said:

@wiseguy76 - du-te bai tata si fa-te cunoscut in alta parte! Sau crezi ca daca esti 'wiseguy' cu angajatii de la shaormaria ta o sa ai parte de respect si in restul lumii? Dpmdv, la felul cum vorbesti, nu esti decat un cocalar care n-are habar de lege si vorbeste din carti.
Nici macar atat! :w00t:

#28
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postwiseguy76, on 13th October 2009, 20:39, said:

Da, si imi respect angajatii, dar asta nu inseamna ca ma trag cu ei de sireturi, si nici ei nu fac ce vor. Eu n-am chef si nici timp de "sindicalisti" de ocazie. Vrei sa castigi un ban, faci cum spun eu. Texte, reclamatii si d-astea mergeau inainte de revolutie, cand statul proteja toate putorile, si mai merge si acum , la stat, unde la fel e adapost pentru toti incapabilii. In lumea reala, n-are nimeni timp de figurile unuia care nu vrea sa munceasca. Probabil ca oamenii ti-au spus de la inceput ca nu se dau invoiri, dar tu oricum ai plecat, nu? Si cand te-au avertizat numai, in loc sa te dea afara direct, tot tu faci scandal? Interesant...



1. Si eu as face asa: te transfer la un punct de lucru aflat la cea mai mare distanta posibila, fara nici un mijloc de transport;
sau iti desfiintez postul, si angajez pe altcineva, in alta functie sa faca ce faci tu- merge, s-a mai facut;
2. sau te dau afara si astept sa ma dai in judecata, si vreau sa vad ce avocat o sa te apere din oficiu, in conditiile in care nu sunt platiti de vreo doua luni;
in timpul asta iti opresc cartea de munca, si ti-o fac pierduta- sunt N metode de a face acest lucru;
iti interzic accesul in cladire, si iti mut biroul undeva unde e imposibil sa stai :lol:

Exemplu: un prieten, care face comert cu cereale, a avut un gestionar care facea figuri d-astea. Si omul l-a lasat in pace...Dupa vreo doua saptamani9, timp in care asta era foarte mandru, ca "l-a facut" pe patron, i-a trimis la receptie vreo patru masini de grau. Masinile cu avize fiecare, una cu factura. Dar la ultima, a facut o factura cu pret mai mare. Ala, grevistul, nu si-a dat seama, le-a inregistrat pe toate la fel. A doua zi, a venit asta frumos si i-a imputat diferenta de valoare, adica vreo 70 de milioane...Si gata.

1. Esti un mare obtuz.
2. Nu te-as da in judecata, te-as stalci.

Despre faze cu "vrei sa faci un ban, faci cum zic eu" , sunt satul de ele.

#29
romanul2009

romanul2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2011

View PostMembruAnonim, on 29th October 2009, 16:21, said:

Daca tu chiar ai angajati (fapt de care ma indoiesc profund), ....
Nu te indoi, dupa cum vorbeste ("Vrei sa castigi un ban, faci cum spun eu. "), sigur face parte din cei cativa mii de patroni (aka paraziti) cu care s-a pricopsit Romania dupa '89.
Acele putori care erau inainte tolerate de sistem, acum in capitalism ajung patroni. Alt nume pt aceeasi paraziti.

Am intalnit si un patron care dorea din suflet moartea tuturor celor cinstiti si care muncesc, pe motiv ca duc tara de rapa. Motivul invocat de el e ca nu sunt destul de "smecheri" sa se descurce si trag tara in jos.
L-am intrebat ce ar fi daca chiar toti ar muri. Cine ar mai lucra pt el. Mi-a raspuns simplu: ar pleca din tara.

De atunci ii numesc pe toti buticarii/paronii din Romania: "paraziti" !
Exact asta face un parazit: profita de gazda, pana o omoara, apoi se muta in alta gazda.

Dupa 6 ani in care am suferit sub 3 paraziti (firme romanesti cu 5-15 angajati), am ajuns si eu sa vad cum e sa lucrezi pt straini.
Lucrez la o firma franceza (tot pe teritoriul Romaniei). Dar cu conducere de la ei, din Franta.
Credeti-ma, se vede diferenta: cu CM, cu tot salariul trecut pe CM, cu concediu, cu orar de 8 ore, cu weekend. O adevarata placere sa lucrezi cu ei.
Am inteles ca patronul e evreu si ca suntem tratati prost fata de cum e in Franta. Dar chiar si asa, suntem tratati mult mai bine decat ne trateaza "fratii" nostri, patronii romani.

Catre toti cei care lucrati la firme romanesti parazite (pana in 50 angajati), incercati sa va orientati catre firme straine. Fiti tari. Daca ii vom lasa balta pe toti patronii astia de 2 lei, vor muri intr-un final, ca parazitii fata gazda!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate