Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#973
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Ok, atunci Prado să fie ...


Sănătate şi tcb !

#974
raisa13

raisa13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2009
Buna

Saptamana viitoare vom merge 3 zile la Madrid si 2 la Toledo.

Ziua Indragostitilor o vom prinde in Madrid si desi am vizitat pana acum destul de multe orase spaniole, nu am apucat sa vedem niciun spectacol de Flamenco.

Ce locatie imi recomandati?

Mentionez ca vom sta in zona Moncloa, la Hotel Exe Moncloa.

#975
sixtineus

sixtineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.05.2008
EMT Madrid ( STB ul din Bucuresti ) a introdus incepand cu data de 19.02.2019 pe linia Express Aeropuerto ( Atocha - Cibeles - Aeropuerto ) sistemul de plata cashless si contactless cu ajutorul unui card bancar sau cu al unui telefon mobil ( Google Pay sau Apple Pay ).

Noul sistem de plata care va elimina biletele vandute de soferul autobuzului, va fi valabil si pentru serviciile BiciMAD, Teleferic Madrid si parcari.

Acest sistem nou de plata numit EMTPay, va cuprinde trei faze. Prima faza, a inceput pe 19 februarie, a 2a faza, va fi in perioada aprilie - iunie 2019 cand sistemul de plata va fi operational pe toate liniile de autobuz ( 212 linii in total ) si in toate cele 2050 de autobuze ale societatii, iar a 3a faza va fi finalul anului 2019 si inceputul anului 2020 cand se vor putea face plati pentru toate tipurile de servicii oferite de EMT si unde se pot obtine si bonusuri de tarife daca in aceeasi zi se combina si se folosesc diferite servicii cum ar fi autobuz si BiciMAD, autobuz si teleferic sau autobuz si parcari.

Accesul in autobuze se face doar pe usa din fata, pe la sofer acolo unde se afla si aparatul de plata, unde in prezent se prezinta cardul de calatorii.

Oare culoarea albastra a autobuzelor din Madrid sa fi fost inspiratia pentru noile autobuze din Bucuresti ?

#976
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Buna ziua.
Plecam si noi la Madrid pe 18 apr, pt 6 zile. Avem o "echipa" de 2 adulti si un junior de 12 ani.
Recunosc ca am citit in acest topic primele vreo zece pagini (scrise acum 10 ani) si ce s-a mai scris incepand cu decembrie 2017.
Eu (si juniorul) am dori sa vedem si altceva , la Madrid, decat muzeele de arta. O sa mergem si la Prado, poate si alt muzeu, dar cam atat.
De exemplu, am dori sa vedem gradina zoologica cu acvariu, muzeul aviatiei (asta mai mult eu), un muzeu de istorie, etc..
Nu am gasit scris pe aici (din ce am citit) opinii despre gradina zoologica: e frumoasa, merita  sau nu vizitata, de ce da/nu, cam cat timp ar presupune vizitarea, etc...
La Muzeul aviatiei/aerului, a fost cineva? Pare a avea o colectie frumoasa de aparate de zbor, in unele din ele chiar te poti urca..
Telegondola din parc merita banii/timpul? Sunt cozi la portile de acces?
Un muzeu de istorie gasim? Am vazut ca este un Muzeu de Arheologie, dar nu cred ca este acelasi lucru. Mi-ar placea sa vad aspecte din istoria Spaniei...nu doar obiecte dezgropate..
Merita timpul/banii sa vizitam Santiago Bernabeu? In afara ca este "caminul" Realului, ce altceva il face sa merite? Intreb asta deoarece am mai vizitat de pilda si Alianzz Arena din Amsterdam (care ne-a placut, ca si stadion dar si felul cum era organizata vizita) dar si Nou Camp din Barcelona ( care, mie personal, nu prea mi-a placut - cam debandada si proasta organizare). Dintre Santiago Bernabeu si Vincente Calderon (al lui Athletico), care merita a fi vizitat? Nu sunt eu mare microbist dar, daca tot ajungem acolo.......
Cam atat pentru inceput.
De planificarea exacta (pe zile, ore si minute ;-). ) se ocupa sotia....

#977
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Salut,
Daca mie imi place sau nu obiectiv, nu e obligatoriu sa-ti placa sau nu si tie. Fiind vreme buna, fa si o vizita in  Parcul Retiro..
Apropo de vizite: Vicente Calderon a fost/este in curs de demolare iar noul stadion al lui Athletico e Wanda Metropolitana
Sejur cat mai placut!!

#978
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Parcul Retiro e pe lista obiectivelor de vizitat...
Sunt de acord ca parerile personale sunt subiective, totusi...

#979
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

 fisman, on 18 martie 2019 - 15:54, said:

Cam atat pentru inceput.
Poti face o plimbare si prin gara Atocha....
Sau muzeul figurilor de ceara (http://www.museoceramadrid.com/).

Edited by judas, 19 March 2019 - 07:40.


#980
sixtineus

sixtineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.05.2008
Pentru cine doreste sa viziteze Madrid dar si alte destinatii din Spania, in afara de binecunoscutele companii aeriene care zboara din Bucuresti, in perioada iulie - septembrie 2019, poate alege o calatorie cu Iberia Express

https://www.iberiaexpress.com/

Este o companie de tip low-cost cu standarde si administrata de Iberia, care in fiecare an efectueaza curse in perioada verii dar si iarna, mai rar.

Distractie placuta si zbor placut !

Edited by sixtineus, 29 March 2019 - 20:50.


#981
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 22.02.2011

 OvidiuNS, on 12 mai 2018 - 01:05, said:

....

După-amiază am plecat cu cumnată-miu la Prado, Ăźn timp ce soția a ținut să se "dea puțin Ăźn bărci" la El Corte Ingles de lĂąngă Plaza Callao.
Așadar: autobuz 55 o stație, apoi de la metrou Delicias am luat autobuzul 45 pĂąnă la FĂąntĂąna lui Neptun. Apoi am intrat la 16.15 la Prado, plătind biletele de 15 euro fiecare. Am ținut să intrăm cu plată ca să nu mai pierdem timpul la coadă, unde cumnatul nu ar fi rezistat. Și am vrut să prindem și perioada de intrare liberă ca să fie mai mare aglomerația din muzeu și să pot face poze mai lejer.
Între 16.20 și 18.30 ne-am delectat Ăźn special pe marea galerie de la etaj și Ăźn camerele ce se desprind din ea.
...

Voi face o escala de vreo 20 de ore la Madrid si as vrea să vizitez muzeul Prado, Ăźn principal pt picturile unui pictor fantastic, misterios și extrem de greu de descifrat: Hieronymus Bosch!!!
Cam pe unde Ăźi găsesc tablourile?
Pe net le-am găsit și am și niște albume:
https://www.museodel...65-44bc4661c8b5

Cu mulțumiri!

Edited by nasty2, 16 May 2019 - 17:54.


#982
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Vei primi o harta a muzeului cand cumperi biletele si te orientezi la fata locului. Muzeul nu este imens in schimb e foarte bogat, l-as compara ca dimensiune si valoare cu Musee d’Orsay din Paris. In 4 ore am vizitat tot muzeul si ne-am si intors la picturile preferate.

#983
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 22.02.2011
Mulțumesc pt răspuns!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8BdeQueWYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#984
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 nasty2, on 16 mai 2019 - 17:51, said:

... picturile unui pictor fantastic, misterios și extrem de greu de descifrat: Hieronymus Bosch!!!
Cam pe unde îi găsesc tablourile? ...

Îmi pare nespus de rău că nu-ţi pot furniza informaţia dorită. M-am uitat pe hartă şi am consultat şi ghidul "complet" al muzeului, şi nu am găsit în ce sală l-ai putea admira pe Bosch. Iar pozele făcute nu au informaţie suficientă, fiindcă la-am făcut pe fugă, nefiind voie să faci fotografii în Prado.
Obiceiul meu este ca la tabloutile ce mă interesează să fac 2 poze: una cu tabloul şi alta cu eticheta de lângă tablou. În felul acesta am toată informaţia. În alte muzee din Madrid am reuşit să fac în felul acesta sute de poze, după cum ai văzut. În Prado mi-a fost practic imposibil, ar fi trebuit să pierd prea mult timp ca să găsesc momentele favorabile, îţi dai seama.

Dar pot spune că (din ce am observat eu) tablourile vechilor maeştri se găsesc la parter, în timp ce la etaj sunt opere ceva mai "târzii" (adică în principal de după secolul 15). Aşa încât mă gândesc că tablouri de Bosch poţi vedea la parter, dar nu pot băga mâna-n foc. Cum zice şi @mdt, te orientezi la faţa locului.

#985
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
Parter, 56A

#986
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Muţumesc Dariuşa, promptă şi de ajutor, ca întotdeauna !

Nasty2, se pare că la Madrid e cea mai mare colecţie Bosch (vreo 5 sau 6 tablouri, majoritatea la Prado plus unul la Escorial), şi asta datorită în principal lui Phillip al 2-lea.
Dar e bine de ştiut că am mai admirat tablouri de Bosch şi la Vienna (Kunsthistorischesmuseum şi Akademie der Bildenden Kunste), Berlin (Gemäldegallerie) şi Londra (National Gallery), toate cam pe aceeaşi temă legată de Creaţie - Rai - Păcat - Pământ - Iad. Asta din ce-mi amintesc eu acuma pe moment.
Şi sunt sigur că mai există şi prin alte locuri (sigur la Mechelen şi la Ermitaj şi sunt convins că şi la Rijksmuseum din Amsterdam, sau la Luvru, dar şi prin alte muzee de artă).
Probabil că ştiai deja, dar eu am scris totuşi, pentru orice eventualitate.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 May 2019 - 17:54.


#987
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
Chiar nu ai pt ce! Noi am avut timpul limitat la prado (am profitat de intrarea gratuita), asa ca a trebuit sa ma organizez din timp.

#988
c_v_m_p

c_v_m_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.08.2018
Salut. In octombrie 4 adulti si un copil de 9 ani mergem in vizita pentru 4 zile in Madrid. Ce este mai convenabil pentru deplasarea in oras? inchirierea unei masini sau transportul in comun? Iar cu taximetristii ma inteleg sa intram toti intr o masina? :) mersi

#989
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 c_v_m_p, on 31 iulie 2019 - 11:59, said:

... Ce este mai convenabil pentru deplasarea in oras? inchirierea unei masini sau transportul in comun? ...

Transportul în comun, fără discuţie !


Sănătate şi toate cele bune !

#990
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pana la urma am avut timp si de Escorial si de Prado. :)

De la 10 la 1 la Escorial si de la 2 la 4 jumate in Prado.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate