Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Soft pentru omorat tantarii

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e scumpa o lampa electrocutoare de tantari...

Are un neon cu ultraviolete in mijloc si o plasa electrica in jur la 1000-5000V. Tantarii ca de altfel si alte insecte, mustele mici si moliile mai ales, sunt atrasi de lumina respectiva, daca aparatul e amplasat corect (in zone intunecate si usor vizibile din cat mai multe locuri din incapere), ori explodeaza insecta cu o mica flama daca e aparat puternic de 5000V (alea exterioare) ori il vezi cum se face conductor, scoate putintel fum naspa si gata... la alea interioare.

Edited by andreic, 09 June 2005 - 04:42.


#38
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
apropo, cam ce pret ar avea chestia asta? am vazut in multe locuri si chiar e eficienta... si inca o treaba..daca ii prajeste la 5000V inseamna ca inghite mult curent? eu banuiec ca nu ar consuma prea mult, dar nu sunt sigur!

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Nu mananca prea mult, ridicatorul de tensiune consuma putin, e cu diode, mai mult consuma lampa. Eu am una de 11W, e dinaia mai mica, de interior. Deci cam 15W in total sa zicem.
Face o lumina frumoasa albastruie, nederanjanta.

#40
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Si de unde se poate cumpara asa ceva?

PS: nu miroase a tantari prajiti dupa aia?

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Exista posibilitatea ca daca prajeste ceva sa iasa putin fum, dar nu e mult si trece repede, simti numai daca esti langa el... e ceva inerent.

De cumparat... de la orice supermarket care se respecta.

In primele 2 imagini este un aparat ieftin, cel mai mic din cate exista cred, (in jur de 40ron) si micut, are lampa UV-a de 2W. Este luat din BricoStore de curand, e mic, nu e pe placul meu, nu mi-as lua asa mic, decat pentru incaperi mici.

Imaginele 3, 4, 5 reprezinta aparatul meu, care e ceva mai puternic, de 4W UV, si e luat anu trecut in primavara, mi se pare de la SelGros... nu l-am luat eu personal. Este rezonabil la putere, prajeste bine.

Cateva lucruri care trebuie stiute insa... oricat de interesanta pare tehnologia lui, minuni nu face, sa nu te astepti ca il pui si in 15 min gata, nu mai e nici un tantar etc :rolleyes: Ca sa fie eficient in primul rand trebuie amplasat in locuri umbrite dar cat mai centrale in incapere... adica sa nu fie lumina suplimentara puternica... ca evident, nu mai atrage pe nimeni cu cei 4W :) Cel mai bine merge noaptea. Deasemenea sa nu fie in curenti de aer ca acolo nu prea vin nici insectele (aer conditionat de ex). Exista si tantari foarte infometati care din reflex pentru intepat (hrana) ignora aparatul o vreme... in final tot se duce dar e si chestie de noroc... poate sa zburde ceva pana intra in cursa tinp in care poate intepa, nu e 100% eficient dar e o solutie comoda  :lol:

Asemenea aparate se folosesc si in versiuni industriale in depozite de alimente sau alte locuri, de exemplu am vazut pe Animal Planet in emisiunea lui Panciera... chirurgul veterinar, cand se plimba ala cu camera de filmat prin sala de operatii sau culoare, pe pereti o sa vedeti ocazional niste lampi de neon albastre destul de puternice cu un grilaj in fata, sunt ca lumina normala de puternice (altfel nu se vedeau la camera), de regula 2 lampi intr-un modul, amplasate orizontal pe perete, nu tavan, seamana cu un corp luminos cu neon obisnuit, aparent fara sens doar ca lumineaza albastru... alea sunt de fapt electrocutoare de insecte ca astea doar ca mai serioase.

Attached Files


Edited by andreic, 13 July 2005 - 02:17.


#42
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Cool, mersi, o sa imi caut si eu un prajitor din asta!  :peacefingers:

Un pic mai Ontopic:

Am facut un mic experiment  :rolleyes: : am reusit cu chiu cu vai sa prind un tantar intr-o  sticla PET de cola si l-am pus in fata unei boxe de la sistemul de sunet  :drac: , cu programul respectiv pus pe mute, si apoi dai volum maxim de imi tauiau mie urechile si prima tonalitate : tantarul statea ca porcu'  :death: .Am incercat mai toate frecventele pana la ultima am constatat ca era mai nelinistit si nu mai statea locului ... :D , got you!

Deci morala este: programul este foarte bun , folositi-l si toti tantarii o din scara blocului o sa va iubeasca, fiindca pe primele tonalitati se simt mult mai relaxati iar pe ultima incep sa DANSEZE! :w00t:
:lol:

Edited by Se@gull, 13 July 2005 - 03:03.


#43
FireStorm_ro

FireStorm_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.11.2004
nu stiu ce sa zic despre programul asta nu l-am incercat inca dar o sa-l incer...
dar stiu ca acum cativa ani mama folosea un aparat ce se cupla la priza electrica (arata cam ca ala cu pastile) si scotea un sunet avea un buton de reglare a frecventei de sunet... si nu stiu dar cand folosea chestia aia NU PREA MAI ERAU TANTARI ... asa ca parerea mea este ca si asta e cam acelasi lucru cu aparatul ala...
deci cred ca o sa mearga...

#44
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Tot mai bun e parjitorul  B)   ....cu cat mai fiebinte,cu atat mai bine prajit tantarul => cu atat mai multa liniste => cu atat mai bine!!!  :naughty:

Edited by Ossiriss, 13 July 2005 - 11:34.


#45
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
Prin anii opzeci am incercat si eu sa fac o mizerie din asta din tehnium....care a fost un esec....

Ca si explicatie de functionare este ca:   La tzantzari (insecte nu machedoni :)  ) doar femelele inteapa ...masculii sunt inofensivi... Femelele nu inteapa deloc in perioada de imperechere... Femelele sunt alungate de sunetele produse de masculi (in alta perioada decat cea de imperechere)... Deci aparatul respectiv produce un sunet asemanator cu cel produs de masculi... ASTA EXPLICATIA DATA IN REVISTA TEHNIUM...

Eu oricum am lucrat mult timp la aparate de gonit tzantzarii... ca intr-un final sa abandonez si sa folosesc varianta cu pastile acasa.... si in DELTA CU SPRAYUL ALA CARE SE APLICA PE PIELE... AUTAN parca se numeste.

#46
wootza_sv

wootza_sv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2006
si d c nu ati precizat de ultrasunetele pentru telefoanele mobile ....ca am auzit la un prieten si nu aveam telefonul .....poate sa mi l dea cineva ??????????? astept mail cu el va rog frumos [email protected]

#47
yo5bdm

yo5bdm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.12.2006
ati tot povestit de scheme cu astabilul 555 pentru alungat tantarii, nu ar fi bine sa postati un link cu unde gasim asa ceva, ca Gogu nu ne ajuta... sau macar gama de frecvente pe care ar trebui sa "lucreze" aparatu' asta... :peacefingers:

#48
bogdan_mihai58

bogdan_mihai58

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2008

View PostOssiriss, on May 17 2005, 22:34, said:

dak functioneaza iti fac statuie...io nu suport insectele alea infecte si care nu ma lasa sa dorm..dar nu imi mere downloadul...dak il ai au pune-l si u k atachement pe forum pls

Attached File  Mosquito_Slammer.rar   39.48K   157 downloadsAm eu programul si e super

#49
DAN_DANIEL

DAN_DANIEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.07.2006
daca lasi si muzica sa cante, mai functioneaza imbecilitatea asta?


Ce e asa super? De efectul Placebo nu ati auzit?

Edited by DAN_DANIEL, 15 August 2008 - 21:49.


#50
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

Quote

Am eu programul si e super
Si acum te'ai gasit sa dezgropi topucul asta?
Cand eram prin anii de studetie aveam cativa colegi care tot incercau sa omoare tantarii cu ajutorul softurilor. Concluzie: dupa 7 zile de teste au cumparat un aparat special.

#51
andrei196

andrei196

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.07.2008
nu folositi programul el afecteaza omul foarte mult daca il auzi 5 min poti sa mori :confuzzled:

#52
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

View Postandrei196, on Aug 17 2008, 15:09, said:

nu folositi programul el afecteaza omul foarte mult daca il auzi 5 min poti sa mori :confuzzled:


Si ce argumente ai ca ar face asta?

#53
gionib1

gionib1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 15.05.2005

View Postflorin_alin24, on Aug 17 2008, 16:54, said:

Si ce argumente ai ca ar face asta?
Tu de gluma, nu stii?!!!! :D

#54
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
am zis hai sa il folosesc si io. am un home cinema sist 5.1. intradevar se aude ceva foarte deranjant. nu e zgomot. e un fel de ... nici nu stiu cum sa il numesc.  ca sa mearga intrati la setarile programului si puneti intensitatea la maxim. incepe sa te doara capu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate