Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Quickmobile.ro - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1327 replies to this topic

#883
alexred14

alexred14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.07.2017
Vad ca cei de la QuickMobile nu raspund sa-i intreb de comanda, am fost si la eMAG sa intreb, vanzatoarea a sunat QM dar nici atunci n-au raspuns, asa ca o sa anulez comanda si sa-l iau de la alt magazin.

#884
NoMoreQuickmobile

NoMoreQuickmobile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2017

View Postalexred14, on 24 iulie 2017 - 19:49, said:

Vad ca cei de la QuickMobile nu raspund sa-i intreb de comanda, am fost si la eMAG sa intreb, vanzatoarea a sunat QM dar nici atunci n-au raspuns, asa ca o sa anulez comanda si sa-l iau de la alt magazin.
Sfatul meu...uita de QuickMobile

#885
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Posting_vasile, on 24 iulie 2017 - 13:39, said:

Quickmobile vinde si la alte magazine de profil (,,,,,,,lista e lunga,,,,,,,,,)
Cel mai bine intrebi daca produsul are garantie de la producator valabila pe teritoriul romaniei, in felul acesta te poti asigura ca ai un telefon adus pe canale oficiale in Romania.

Nu-ti spun toti. Eu am intrebat la Emag, tocmai prin prisma bunei lor colaborari (deah, teparii iubesc teparii) si au refuzat sa imi spuna pe ce cale e provenit telefonul. Mi-au bagat un bullshit de-ala cu politici comerciale si alte bla bla.

#886
NoMoreQuickmobile

NoMoreQuickmobile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2017
Acum sa va impartasesc din trista mea experienta avuta cu aceasta firma din Baia Mare care activeaza pe portalul www.quickmobile.ro (aka Electro Mobile SRL), de la care am achizitionat un smartphone de ultima generatie, si firma Service Return SRL, care activeaza pe portalul www.service-return.com, firma care ar fi trebuit sa-mi asigure serviciul SERVICE EXPRESS, seviciu achizitionat o data cu dispozitivul in cauza.

Acum trec si eu printr-o situatie asemanatoare, ca multi useri de pe acest forum, numai ca eu sunt un pic mai incapatanat si nu ma las cu una cu doua.

Am facut ceva sapaturi, fiind ajutat de o persoana cu pregatire juridica din familie, un avocat.

Faptul care m-a determinat sa intru pe acest forum nu este modul "jegos" prin care inteleg cele doua firme sa-si trateze clientii, in conditiile in care eu am si platit o suma suplimentara pentru SERVICE EXPRESS, ci faptul ca avocatul in cauza, dupa o analiza mai minutiosa, mi-a zis ca avem de-a face cu un "modus operandi", avand in considerare ca ambele firme, atat Electro Mobile SRL cat si Service Return SRL, au acelasi sediu: Maramures, Baia Mare, str. Ferastarului nr. 28-30

Vezi https://www.romanian...e-srl-17335094/ si https://www.romanian...n-srl-30078001/

Adica, aceiasi Marie...dar cu alta palarie, iar persoanele din spatele acelor firme ar fi cam aceleasi.

Business plan-ul baietilor destepti din Baia Mare de pe str. Ferastarului nr. 28-30 arata cam asa:

"Cumparam ieftin de pe pietele din Asia, brand-uri cunoscute si modelele cele mai noi, dar care nu prea se vand (inca) in Romanica...suntem primii si cei mai ieftini...si asa clientela este din belsug...dar nu prea asiguram service...iar daca se intampla ceva cu produsul...ghinion...dar il "facem" pe client si "gasim" noi o zgarietura sau chiar mai multe...si il jumulim de cateva sute, la retur...sau poate mai gasim noi ceva..o clauza-doua si nu-i mai dam nimic clientului...si uite asa ne minalizam pierderile."

Foarte tare nu-i asa?!?

Stiu ca ne dorim cu totii "o tara ca afara", dar in UE asa ceva nu are cum sa reziste prea mult timp...si stii de ce: clientii pagubiti sunt mult mai vehementi iar autoritatile isi fac treaba. Quickmobile nu mai este demult doar in butic de la coltul strazii...s-a dezvoltat endemic..si asta datorita nepasarii noastre si a autoritatilor.

Urmeaza o sa fac o plangere la ANPC si o plangere penala la politie...dar pentru o revendicare de cateva sute de RON, toti mi-au zis ca nu merita deranjul...prietenii, colegii, familia....mai putin avocatul cu pricina, care a precizat ca o actiune colectiva ar avea mult mai mari sanse de succes, beneficiind si de emulatia social-media care s-ar crea in jurul acestui subiect.

Daca te-ai aflat intr-o situatie asemantoare te rog sa nu eziti sa ma contacatezi.

Cu stima,

Ion Tarabostes

#887
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Nu e ilegal sa ai doua firme, una de vanzare si una de service.

#888
NoMoreQuickmobile

NoMoreQuickmobile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2017

View PostMizu, on 24 iulie 2017 - 23:51, said:

Nu e ilegal sa ai doua firme, una de vanzare si una de service.
Asa este, functioneaza la limita legii, dar lumea trebuie sa stie ca Quickmobile si Service-return inseamna acelasi lucru, iar acestia NU asigura service pentru produsele pe care le vand.
Daca ai cumparat telefonul de la Alibaba sau de pe e-bay sau de la Quickmobile o faci pe riscul tau...iar daca produsul s-a stricat cam iti iei adio de la bani.

#889
alexred14

alexred14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.07.2017
s-a terminat cu bine povestea, l-am luat de la altex si a ajuns dupa 1 zi de asteptat, plus ca e varianta europeana si am primit toate lucrurile in pachet (inclusiv adaptor pentru prizele din Romania), felicitari Altex si rusine QuickMobile.

#890
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostNoMoreQuickmobile, on 25 iulie 2017 - 06:36, said:

Daca ai cumparat telefonul de la Alibaba sau de pe e-bay sau de la Quickmobile o faci pe riscul tau...iar daca produsul s-a stricat cam iti iei adio de la bani.
de pe ebay sau aliexpress daca-ti alegi vanzatorul cum trebuie poti avea incredere mult mai mare decat la shitmobile, sunt firme care vand din China cu DHL prin Anglia si-ti vine coletul rapid acasa, fara tva si taxe vamale si mai ieftin decat la shitmobile, eu si altii am tot luat asa si n-am auzit pe nimeni sa se planga.

#891
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010

View PostNoMoreQuickmobile, on 25 iulie 2017 - 06:36, said:

Asa este, functioneaza la limita legii, dar lumea trebuie sa stie ca Quickmobile si Service-return inseamna acelasi lucru, iar acestia NU asigura service pentru produsele pe care le vand.
Daca ai cumparat telefonul de la Alibaba sau de pe e-bay sau de la Quickmobile o faci pe riscul tau...iar daca produsul s-a stricat cam iti iei adio de la bani.
Nu functioneaza la limita legii Posted Image Sunt perfect legali. De aici si continuitatea lor in piata romaneasca (din pacate).

View Postalexred14, on 27 iulie 2017 - 18:29, said:

s-a terminat cu bine povestea, l-am luat de la altex si a ajuns dupa 1 zi de asteptat, plus ca e varianta europeana si am primit toate lucrurile in pachet (inclusiv adaptor pentru prizele din Romania), felicitari Altex si rusine QuickMobile.
Posted Image
"plus ca e varianta europeana (...) inclusiv adaptor pentru prizele din Romania"
Daca era varianta europeana, nu aveai adaptor pentru RO. Aveai direct incarcator standard, pentru prizele noastre

Edited by adyd94, 31 July 2017 - 00:00.


#892
alexred14

alexred14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.07.2017
Spun ca este varianta europeana, pentru ca la setări aparea "ONEPLUS A3003" (A3003 - europeana, A3010 - varianta chinezeasca). Si da, a venit cu adaptor pt ca avea incarcator de Anglia. Nu l-am luat de pe site-ul OP din moment ce a ieșit de pe stoc.

#893
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Alt caz, aceeași problema.
De data aceasta achiziția s-a făcut pe persoana fizica.
Un LG G3 care nu mai poate fi reparat astfel ca i se va propune un telefon “cu minim aceleași specificații ".
În acest condiții ești obligat sa accepți una din propunerile lor?
*Conform legislației dacă produsul nu mai poate fi reparat se înlocuiește cu un produs identic sau sunt returnați banii.

#894
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
In loc sa ne vaitam pe aici, nu ar fi mai bine sa facem si cite o sesizare la emag, evomag , cel si altii pe care ii stim ca sunt revinzatori de-ai lui shitmobile astia?

#895
SIasmina

SIasmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2017
Cred ca Service Return este o porcarie....am achizitionat si eu un Samsung Galaxy A7 2016 de la Quick Mobile (lucru pe care incep sa il regret - ca m-am incurcat cu cei de la QM) si dupa 1 an surpriza...s-a defectat camera frontala (in sensul ca apar tot felul de umbre albastre si roz in jurul fetei si pe gat si umeri...nu pe toate pozele doar la o parte din ele - de ex. am fost intr-o mini vacanta si aproape jumatate din pozele facute au fost distruse). Am decis sa il trimit in service si a venit inapoi resoftat...o vrajeala...dupa nici 15-20 de poze tot umbre erau in poze... (resoftare stiam sa ii fac si eu...). Buuuun....dupa ce am vazut ca resoftarea nu a fost suficienta, l-am trimis din nou...si le-am descris si mai in detaliu problema camerei cu speranta ca vor face ceva....astazi am primit produlsul...in garantie scrie camera frontala inlocuita si resoftat....dar ghici....pozele tot asa ies...si nu am apucat sa fac 10 poze cu el...il voi trimite din nou probabil...dar cat tupeu sa scrii ca a fost inlocuita camera si el in continuare se manifesta la fel... de certat nu ai cu cine sa te certi ca operatorii aia nu fac decat sa iti spuna sa il trimiti din nou si sa scrii ca "defectul persista" ..... Acum stau si ma gandesc daca oare am vreo sansa sa imi repare telefonul... (de care eu sunt foarte multumita, si folosesc la capacitatea lui, nu doar pt facebook si selfie). De trimis il voi trimite peste vreo 3 saptamani pt ca voi pleca in concediu si nu ma incadrez cu timpul sa ajunga pana inainte sa plec.... Stiti cumva dupa cate reparatii pot sa cer sa il inlocuiasca?? (bineinteles ca vreau tot modelul asta...adica nu vreau sa accept altul)...in cazul in care vine si a 3-a oara cu probleme daca ma duc la ANCP rezolv oare ceva...pt ca nu vreau sa ma las....este efectiv o bataie de joc!!!!!

Edited by SIasmina, 07 August 2017 - 21:03.


#896
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
nu-l inlocuiesc niciodata, a treia oara o sa zica ca au gasit apa in el sau ca au gasit ca l-ai trantit si-ti anuleaza garantia, si iti da cu el de pamant odata sau baga apa in el si ti-l trimit acasa si stricat.

#897
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,620
  • Înscris: 10.04.2009
eu nu inteleg... inca mai sunt oameni care cumpara de la Shitmobile ? :|

iar apoi se plang de ei... mai degraba iau de pe OLX, ca e tot una... sau de la un samsar obosit din oras

#898
SIasmina

SIasmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2017
Nu m-am gandit ca cei de la QM sunt un shit...ca daca as fi stiut ca sunt cu probleme nu luam de la ei...ce-i drept nu am cercetat...avand magazin de prezentare ma gandeam ca sunt seriosi...

View Postbogdan_popescu, on 07 august 2017 - 21:16, said:

nu-l inlocuiesc niciodata, a treia oara o sa zica ca au gasit apa in el sau ca au gasit ca l-ai trantit si-ti anuleaza garantia, si iti da cu el de pamant odata sau baga apa in el si ti-l trimit acasa si stricat.

Edited by SIasmina, 07 August 2017 - 21:41.


#899
ing_vasile

ing_vasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.07.2010

View Postalexred14, on 31 iulie 2017 - 12:39, said:

Si da, a venit cu adaptor pt ca avea incarcator de Anglia.

in nici un caz telefonul tau nu a fost construit pt Anglia sau Europa, (insa intradevar acest tip de conector poarta simbolic numele de UK,,,,,) afla ca acel telefon a fost destinat unei tari de undeva din Africa sau Asia!! mai sunt si alte tari cu acest tip de conector, iar softul in lb engleza si romana a fost instalat in service-ul lor,daca suni si le spui ca vrei 50 telefoane care sa aibe si portugheza spre exemplu sau sa nu aibe limba romana o sa vezi ca se rezolva, adica le resofteaza :)

#900
SIasmina

SIasmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2017
Sper sa nu se intample asta....teelefonul este impecabil, nu are nici o zgarietura...l-am tinut numai in husa si cu folie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate