Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Alpha Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
ganryu

ganryu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2006
Buna! Cine a mai depus dosarul pt prima casa anul asta la alpha bank, cat a durat?Noi am depus antecontractul cu toate actele de la proprietar pe 8 iunie si nici pana astazi nu avem aproparea juridicului ca sa ne vina apoi evaluatorul.Poate stiti o sucursala care merge mai repede...Multumesc

#74
Stef_t

Stef_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2009
unde ai depus dosarul?

#75
ganryu

ganryu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2006

View PostStef_t, on 6th July 2012, 12:08, said:

unde ai depus dosarul?
La agentia din 13 septembrie

#76
ganryu

ganryu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2006

View Postganryu, on 6th July 2012, 13:41, said:

La agentia din 13 septembrie
scuze...sucursala

#77
roxytza2005

roxytza2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 14.11.2010

View Postganryu, on 6th July 2012, 11:57, said:

Buna! Cine a mai depus dosarul pt prima casa anul asta la alpha bank, cat a durat?Noi am depus antecontractul cu toate actele de la proprietar pe 8 iunie si nici pana astazi nu avem aproparea juridicului ca sa ne vina apoi evaluatorul.Poate stiti o sucursala care merge mai repede...Multumesc

Tot cam atunci am depus si eu actele si aprobarea juridica a venit foarte repede, cam intr-o saptamana. Eu am facut la sucursala de la Militari. Saptamana viitoare cred ca pleaca dosarul la fond.

Am auzit pe undeva ca Aplha nu plateste TVA-ul proprietarului. Este adevarat? Domnul de la banca spune ca nu, dar as vrea sa aud de situatii concrete de la voi.

Merci

#78
rodica2007

rodica2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.11.2012
Salut, sunt foarte noua in acest domeniu. Ma interesez de cateva saptamani pentru ce banca sa optez. Am o prietena la BRD si am stabilit cu ea sa ne intalnim maine informativ despre acest tip de credit, dar dupa 3 ore de citit pe diferite forumuri nu stiu daca ma mai intereseaza sa merg pe varianta cu BRD-ul.
Am fost foarte frumos primita si lamurita la Alpha Bank, de asta vreau sa va intreb daca exista cineva de aici care are credit la Alpha Bank Timisoara(sau oricare alt oras). Imi este foarte frica de un astfel de angajament, dar am ajuns sa imi doresc sa platesc rata la banca decat chirie la proprietar.

Ma puteti ajuta aproximativ care sunt costurile in faza initiala a depunerii dosarului pana la aprobare. tot felul de comisioane pe care eu nu prea mai inteleg. Toata lumea ma sperie ca sunt costuri ascunse etc. Dar as fi recunoscatoare daca cineva si-ar impartasi experienta recenta.

Multumesc frumos.

am uitat sa mai intreb ceva.. o chestie foarte ciudata din ounctul meu de vedere. la dosar se cere obligatoriu ultima factura de la telefonul fix  de la domiciliul de pe buletin sau sa am un abonament la telefon mobil.. nu am telefon fix la adresa de pe buletin si nu am nici un abonament, mi se pare absurd.

#79
crisstinnaE

crisstinnaE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.07.2009

View Postrodica2007, on 20 noiembrie 2012 - 01:35, said:

Salut, sunt foarte noua in acest domeniu. Ma interesez de cateva saptamani pentru ce banca sa optez. Am o prietena la BRD si am stabilit cu ea sa ne intalnim maine informativ despre acest tip de credit, dar dupa 3 ore de citit pe diferite forumuri nu stiu daca ma mai intereseaza sa merg pe varianta cu BRD-ul.
Am fost foarte frumos primita si lamurita la Alpha Bank, de asta vreau sa va intreb daca exista cineva de aici care are credit la Alpha Bank Timisoara(sau oricare alt oras). Imi este foarte frica de un astfel de angajament, dar am ajuns sa imi doresc sa platesc rata la banca decat chirie la proprietar.

Ma puteti ajuta aproximativ care sunt costurile in faza initiala a depunerii dosarului pana la aprobare. tot felul de comisioane pe care eu nu prea mai inteleg. Toata lumea ma sperie ca sunt costuri ascunse etc. Dar as fi recunoscatoare daca cineva si-ar impartasi experienta recenta.

Multumesc frumos.

am uitat sa mai intreb ceva.. o chestie foarte ciudata din ounctul meu de vedere. la dosar se cere obligatoriu ultima factura de la telefonul fix  de la domiciliul de pe buletin sau sa am un abonament la telefon mobil.. nu am telefon fix la adresa de pe buletin si nu am nici un abonament, mi se pare absurd.

Salut, eu am terminat de curand cu achizitia unei locuinte prin Prima Casa (la Unicredit Tiriac Bank am facut creditul) si iti pot povesti etapele prin care am trecut si costurile aferente:
- 10.9.2012 - am depus la banca dosarul cu actele mele: copie contract de munca, copie fisa fiscala, adeverinta venit, copii buletine(eu si sot), copie certificat de casatorie, copie diploma studii, declaratii notariale pe propria raspundere ca nu detinem o locuinta  2 * 37=74 RON
- 4.10.2012 - am depus la banca dosarul cu actele apartamentului: act proprietate, cadastru, nomenclatura stradala, copii buletine proprietari, copii certificate casatorie
- 5.10.2012 - am depus la banca certificatul energetic( 250 RON- dar pe aceasta l a platit proprietarul)
- 9.10.2012 - firma de evaluare a trimis la banca raportul de evaluare a apartamentului , am platit 434 RON
- 10.10.2012 -  am cerut un extras de informare de la notar 20 RON
- 17.10.2012 - am facut precontract la notar pe 2500 EURO, onorariul a fost 150 RON
- 25.10.2012 - a plecat dosarul la fond
- 30.10.2012 - a venit raspunsul de la fond
- 7.11.2012 - am semnat actele de creditare, am platit depozitul colateral 3 dobanzi 500 EURO, asigurare imobil 55 EURO, asigurare de viata 145 EURO
- 8.11.2012 - am semnat constractul de v-c, am platit onorariu notar 1600 RON, inscrierea la ANCPI 339 RON, legalizari 27 RON, inscrierea in arhiva electronica 50 RON
- 15.11.2012 -  proprietarul a dat o declaratie la notar ca i au intrat banii in cont - i-am platit jumatate , adica 50 RON
Cam astea au fost costurile, sper sa te ajute!
Multa bafta!

Edited by crisstinnaE, 20 November 2012 - 10:50.


#80
anamariastoian

anamariastoian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2013
Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon de la biroul juridic alfa bank? am de 3 saptamani actele trimise spre analiza juridica si mi-au iesit peri albi k nu am nici un raspuns. Proprietarul preseaza, noi asteptam raspunsul bancii , au trecut deja 3 saptamani si nu avem nici un raspuns. nu stiu unde sa mai sun, ce sa mai fac ,sunt disperata, va rog din suflet daca se poate spunetimi ce sa mai fac

#81
MadalinaTimisoara

MadalinaTimisoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2013

Stie cineva, cumva, daca programul Prima Casa este blocat in perioada asta? Am fost sa ma interesez la Bancpost si mi-au zis ca la ei e blocat momentan si ca la fel ar fi si la celelalte banci. A facut cineva recent astfel de credit? Si la ce banci merge mai repede? Multumesc.



#82
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
Si eu am aceasi problema ca rodica : mi se cere factura de telefon care nu am de unde sa o scot si daca fac abonament pana se emite factura dureaza o luna si nu cred ca pot sa astept asa mult.E o metoda cum sa pacalesti aceasta regula de altfel stupida?

#83
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
deci Alpha se misca greu .. dupa cate povestiti aici ..

#84
sorin1985

sorin1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 10.01.2012
Pentru cei care au facut credit prin Prima Casa la Alpha, v-ati incadrat in suprafetele minime impuse de banca? A reusit cineva sa cumpere un apartament cu suprafata sub limita?

#85
vallentyna

vallentyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.03.2008

View Postsorin1985, on 24 decembrie 2013 - 22:36, said:

Pentru cei care au facut credit prin Prima Casa la Alpha, v-ati incadrat in suprafetele minime impuse de banca? A reusit cineva sa cumpere un apartament cu suprafata sub limita?

buna,
despre ce limita est vorba?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate