Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Alpha Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Pe acest topic se discuta exclusiv despre programul PC prin Alpha Bank. succes

#2
cristi_saulea

cristi_saulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.10.2006
incep eu cu experienta mea. azi cica a ajuns dosarul meu la fond dupa 2 luni de stat in banca la analiza deci s-a miscat in cazul meu foarte incet. Am avut totusi noroc de dezvoltator. pe 15 iulie am facut antecontract valabil pana pe 15 sept si acum l-am prelungit pana pe 15 noiembrie sa fim siguri, si chiar si asa nu sunt sigur ca finalizam. nu cred pana nu vad totul finalizat. pana atunci multa rabdare. nu stiu daca mai e vreun "norocos" pe tot forum-ul asta sa-i stea dosarul in banca 2 luni.

#3
cristinabrat

cristinabrat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2009
Am depus dosarul pe 28 iulie, mi s-a aprobat relativ repede. Am gasit apartamentul, am facut evaluarea , dar ptr. ca era confort 2 mi s-a respins. Am gasit alt apartament, pe 2 septembrie am depus actele , pe 8 am facut antecontractul si pe 23 mi s-a aprobat la fond. Deci pot sa spun ca suntem norocosi. Bafta tuturor si fie ca in cel mai scurt timp sa aveti si voi casa voastra.

#4
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
A mai facut cineva prin Alpha?
Zilele astea am depus si eu actele privind veniturile la Agentia Kogalniceanu. In urmatoarele zile depun si actele de la vanzator, privind situatia imobilului. Sunt curios cum stau lucrurile la aceasta banca prin programul asta. Nu cred ca pot trage concluzii din ce au scris doar 3 oameni. Anterior a mers treaba brici la ei. Am in derulare un credit de nevoi personale si un card de credit (pe care acum trebuie sa-l inchid, ca sa pot obtine finantarea dorita pentru casa).

#5
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Mai e un caz fericit, al lui Matrixu, tot in Buc dar nu stiu ce sucursala Alpha.
Cauta mesajele lui la Succese si esecuri, ultima pagina cred, povesteste toata experienta fericita cu alpha.

Uite linkul aici...

http://forum.softped...p;#entry7156013

Edited by Corina2009, 07 October 2009 - 12:14.


#6
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Multumesc Corina
O sa caut. Ti-am urmat si sfatul anterior dat pe celalalt topic si le-am scris celor de la fond. Astept raspuns acum....

#7
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010
inteleg ca cei de la Alpha sunt ok? ei cer factura de utilitati de la adresa din buletin?

#8
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 Elena09, on 3rd March 2010, 13:09, said:

inteleg ca cei de la Alpha sunt ok? ei cer factura de utilitati de la adresa din buletin?

Mie nu mi-au cerut nici un fel de factura.

#9
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nici mie la Bcr nu mi-au cerut factura de utilitati.
Se cere la un credit normal, nu la asta!

#10
dvalutza

dvalutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2010

 Corina2009, on 4th March 2010, 14:32, said:

Nici mie la Bcr nu mi-au cerut factura de utilitati.
Se cere la un credit normal, nu la asta!
e vorba de politica fiecarei banci si de cat de "istet" e ofiterul....ca sunt unii.....la bcr mie mi-a spus unul ca nu-mi da nici un fel de credit ca nu indeplinesc conditiile lor cu acel scoring....n-a fost in stare sa imi spuna CARE e problema....m-am dus in alta sucursala si mi-a facut o doamna un scoring de imi dadea creditul maxim....asa ca depinde foarte mult de ofiter.
oricum, am ales sa lucrez cu alpha - unde nu am avut probleme: m-am dus de la inceput cu toate actele...am completat toate formularele...acum sunt in centrala pentru preaprobarea financiara (sa vad cat raman aproape de valoarea simulata)...nu mi-au cerut acte inutil (de ex bcr vrea de la inceput acea declaratie ca nu am avut pana acum o casa ...pai e valabila 15 zile..de ce s-o depun de la preaprobarea financiara?!?!; b rom vrea factura de lumina.....formularul de pe site nu e ok....; brd - la simulare va dam 57mii veniti si cu actele imobilului.....pooooftim? crezi ca eu alerg dupa casa fara sa stiu dak si cat primesc credit ??? am renuntat sa bat drumul si la alte sucursale si am ramas pe alpha. nu ma razgandesc decat daca imi dau foarte putini bani :))

#11
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

 dvalutza, on 27th March 2010, 22:12, said:

e vorba de politica fiecarei banci si de cat de "istet" e ofiterul....ca sunt unii.....la bcr mie mi-a spus unul ca nu-mi da nici un fel de credit ca nu indeplinesc conditiile lor cu acel scoring....n-a fost in stare sa imi spuna CARE e problema....m-am dus in alta sucursala si mi-a facut o doamna un scoring de imi dadea creditul maxim....asa ca depinde foarte mult de ofiter.
oricum, am ales sa lucrez cu alpha - unde nu am avut probleme: m-am dus de la inceput cu toate actele...am completat toate formularele...acum sunt in centrala pentru preaprobarea financiara (sa vad cat raman aproape de valoarea simulata)...nu mi-au cerut acte inutil (de ex bcr vrea de la inceput acea declaratie ca nu am avut pana acum o casa ...pai e valabila 15 zile..de ce s-o depun de la preaprobarea financiara?!?!; b rom vrea factura de lumina.....formularul de pe site nu e ok....; brd - la simulare va dam 57mii veniti si cu actele imobilului.....pooooftim? crezi ca eu alerg dupa casa fara sa stiu dak si cat primesc credit ??? am renuntat sa bat drumul si la alte sucursale si am ramas pe alpha. nu ma razgandesc decat daca imi dau foarte putini bani :))
pt preaprobarea financiara, noua ne-au cerut cei de la Alpha acea declaratie ca nu am avut pana la inceputul programului o casa si da(!), a trebuit sa o reinnoim in momentul in care a plecat dosarul la Fond, pt ca expirase...trecuse cele 15 zile. Cred ca depinde de ofiter, asadar sucursala si per final, de...noroc.

#12
dvalutza

dvalutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2010

 Hana79, on 28th March 2010, 09:09, said:

pt preaprobarea financiara, noua ne-au cerut cei de la Alpha acea declaratie ca nu am avut pana la inceputul programului o casa si da(!), a trebuit sa o reinnoim in momentul in care a plecat dosarul la Fond, pt ca expirase...trecuse cele 15 zile. Cred ca depinde de ofiter, asadar sucursala si per final, de...noroc.
supeeer - exact ce spuneam ... depinde f mult de ofiter....desi e stupid...ce treaba are banca cu declaratia mea? aia trebuie la fond. nu ca ar fi o supercheltuiala am inteles ca e max 100 lei...dar un pic de aici - un pic de dincolo....dosarul meu e deja in centrala la preaprobare...revin cu informatii daca imi va cere asa ceva desi mi se pare aiurea...oricum dra care se ocupa de dosarul meu - e proaspat intrata pe PC - inceputul oricum a fost promitator - sper sa reusim pana la capat :thumbup:

#13
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

 dvalutza, on 28th March 2010, 14:50, said:

supeeer - exact ce spuneam ... depinde f mult de ofiter....desi e stupid...ce treaba are banca cu declaratia mea? aia trebuie la fond. nu ca ar fi o supercheltuiala am inteles ca e max 100 lei...dar un pic de aici - un pic de dincolo....dosarul meu e deja in centrala la preaprobare...revin cu informatii daca imi va cere asa ceva desi mi se pare aiurea...oricum dra care se ocupa de dosarul meu - e proaspat intrata pe PC - inceputul oricum a fost promitator - sper sa reusim pana la capat :thumbup:
Mult succes!
noi am dat 50 ron pe declaratie

#14
crisangel

crisangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2010
SFAT : NU VA DUCETI LA ALPHA BANK DRUMUL TABEREI , LA MINE A DURAT PESTE 2 SAPTAMANI DOAR APROBAREA FINALA............

#15
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

 looor, on 27th April 2010, 14:48, said:

buna la toata lumea si felicitari noilor proprierari
as vrea sa ma"consiliati"si pe mine cu privire la creditul de la Alpha Bank( prima casa)
astazi am fost la o a 2 a discutie cu banca cu privire de inceperea unui credit.
luni ma voi duce cu primele acte...la ce ar tb sa ma astept in primele 2 sapt pana primesc preaprobarea?....sau la ce nu ar tb s ama astept?
multumesc si o sa va tin la curent


#16
Cezzz

Cezzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.06.2007

Quote

buna la toata lumea si felicitari noilor proprierari
as vrea sa ma"consiliati"si pe mine cu privire la creditul de la Alpha Bank( prima casa)
astazi am fost la o a 2 a discutie cu banca cu privire de inceperea unui credit.
luni ma voi duce cu primele acte...la ce ar tb sa ma astept in primele 2 sapt pana primesc preaprobarea?....sau la ce nu ar tb s ama astept?
multumesc si o sa va tin la curent

Buna,

In primul rand trebuie sa te inarmezi cu rabdare. Eu am doua luni de la demararea creditului si astazi am primit raspunsul pozitiv de la Fond, dar la mine s-a nimerit perioada dintre PC1 si PC2 si a trebuit sa astept noile norme.
Alpha mi s-a parut in general ok. Ideal ar fi sa te informezi si tu despre toti pasii pe care ii presupune PC pentru ca nu toti consilierii sunt bine informati.
Inainte de toate trebuie sa astepti ok-ul bancii privind eligibilitatea ta pentru acest credit. Nu ar trebui sa dureze mai mult de 7-10 zile.
Daca ai intrebari concrete, le atept.
Multa bafta!

#17
cmd-41

cmd-41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2010

 Cezzz, on 27th April 2010, 16:44, said:

Buna,

In primul rand trebuie sa te inarmezi cu rabdare. Eu am doua luni de la demararea creditului si astazi am primit raspunsul pozitiv de la Fond, dar la mine s-a nimerit perioada dintre PC1 si PC2 si a trebuit sa astept noile norme.
Alpha mi s-a parut in general ok. Ideal ar fi sa te informezi si tu despre toti pasii pe care ii presupune PC pentru ca nu toti consilierii sunt bine informati.
Inainte de toate trebuie sa astepti ok-ul bancii privind eligibilitatea ta pentru acest credit. Nu ar trebui sa dureze mai mult de 7-10 zile.
Daca ai intrebari concrete, le atept.
Multa bafta!
te rog sa-mi spui cand a plecat dosarul tau la fond? Al nostru a plecat pe 16.04. si nici acum nu stiu nimic. De la fond nu se mai poate afla nici o informatie, te trimit la banci, iar sucursalele nu stiu nimic.

#18
Cezzz

Cezzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.06.2007

 cmd-41, on 27th April 2010, 18:57, said:

te rog sa-mi spui cand a plecat dosarul tau la fond? Al nostru a plecat pe 16.04. si nici acum nu stiu nimic. De la fond nu se mai poate afla nici o informatie, te trimit la banci, iar sucursalele nu stiu nimic.

Dosarul a plecat pe 15.04 - 16.04 (intr-una din zile), dar a intrat in analiza pe 20. Din acel moment s-au numarat cele 5 zile lucratoare si azi am primit raspunsul.
Eu am sunat vineri si am nimerit o tipa draguta.
Prioritate au avut dosarele ale caror antecontracte expirau(mi se pare normal, acei oameni puteau pierde avansul).
Stiu ca e grea asteptarea, dar eu zic ca vei avea maine un raspuns  :D.

Multa bafta!

Edited by Cezzz, 27 April 2010 - 21:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate